SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-12-2013 02:53:22

Ladik21
Člen
Registrovaný: 01-12-2013
Příspěvky: 7

Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Zdravím pánové, jaké konkrétní protizážehové pojistky, předlohy, či jiné bezpečnostní prvky používáte při pájení s PB+O2? Předem děkuji za každý věcný příspěvek.

Offline

 

#2 01-12-2013 08:45:18

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Já používám běžnou protišlehovou pojistku v hadici jako pro acetylen. Při použití správných hořáků na PB/02 ( již jsem je zde popisoval v jiné diskusi - mají šestihranné špičky s jednou větší centrální dírkou a několika menšími okolo) dochází k zpětným šlehům podstatně méně často než u C2H2/02.

Offline

 

#3 01-12-2013 11:46:22

Ladik21
Člen
Registrovaný: 01-12-2013
Příspěvky: 7

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Děkuji za příspěvěk, ta protizášlehová ochrana se dává pouze na plyn, nebo také na O2 (v případě PB+O2). Používá někdo i jiné ochrany, popřípadě provozuje někdo PB+O2 zcela bez jištění proti zpětnému zášlehu?

Offline

 

#4 01-12-2013 20:07:25

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Kyslík je potřeba k hoření jako okysličovadlo ale sám hořlavý není takže na kyslíkové hadici nic proti zpětnému šlehnutí netřeba.Krom toho PB má oproti acetylenu jen velmi malý rozsah meze výbušnosti takže i zpětné šlehnutí není tak nebezpečné jako u acetylénu kde ještě navíc muže v nejhorším případě dojít i k ohřátí a výbuchu lahve.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#5 03-12-2013 20:56:54

demolition man
Člen
Registrovaný: 10-03-2013
Příspěvky: 6

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Ja používam jednoznačne na O2 aj na Propan. Predloha Messer DS 1000. Je to poistka s resetom a je vhodná aj na použitie O2/C2H2. Inak už som videl aj vyhorený kyslíkový redukčný fľašový ventil.

Offline

 

#6 03-12-2013 21:37:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

předpis je předpis, s tím nic neudělají ani soudruzi v Bruselu.
Kvalitní autogenní nářadí, při použití PB zpětně nešlehá (ne to z Chotěboře - GCE)
Protizášlehové pojistky nepoužívám, časem se zanesou bordelem z plynů, hlavně z PB a jsou příčinou problémů.
Proudem řezacího kyslíku hasím - sfoukávám případný vzniklý požár, jde to jen do určitého rozsahu lol
Za důležité považuji kontrolovat a udržovat hadice jejích spoje, pokud netěsní PB může v místě uniku snadno chytnout od okují.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 04-12-2013 12:30:13

Ladik21
Člen
Registrovaný: 01-12-2013
Příspěvky: 7

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Děkuji všem za přízpěvky. Tak teď nevím, hadice mám nové, ale nářdaí mám z Chotěboře... . Takže nějaká pojistka mě nemine. Předlohu "Messer DS 1000" jsem na internetu nenašel. Poředlohy jsou vždy dražší než zpětný ventil. Tak se naskýtá otázka, je zpětný ventil dostatečná ochrana (za předpokladu práce s nekvalitním nářadím)?? Zjistím nějakým snadným způsobem, že mi vnikl plamen do lahve? Pokud mi plamen vnikne do lahve, kolik mám času na záchranu, než dojde k její explozi?

Offline

 

#8 04-12-2013 14:21:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

Tak popořádku:
1, Nic se nezkazí použitím pojistky proti zpětnému šlehnutí na hořlavém plynu, v tomto případě PB
2, Aby mohle něco hořet (explozivně) musí být splněny tři podmínky najednou - přítomnost hořlaviny, kyslíku a zdroje tepla.
3, Chybí-li cokoliv z těch tří neexistuje plamen.
4, PB má tak nízkou rychlost hoření, že proniknutí plamene do lahve je při aspoň minimálním přetlaku skoro nemožné. Zavřu-li láhev, do které (zcela nepravděpodobně) pronikl plamen nemám přísun kyslíku, nemám tedy plamen.
5, Ohřev a případný výbuch láhve na acetylén nemá zpravidla nic společného s plamenem. Vždy jde o exotermický rozklad nestabilního acetylénu v uzavřené lahvi provázený nárůstem teploty, tím i tlaku. Ohřevem klesne pevnost materiálu lahve, která se pak vnitřním přetlakem roztrhne. Nic v lahvi tedy nehoří. Taky kde, když je až po hrdlo napěchována keramzitem. Rozklad acetylénu se ale může nastartovat tlakovou vlnou při zpětném šlehnutí hořáku. A právě to je povinnost pojitky tuto tlakovou vlnu nepustit směrem k redukčnímu ventilu.
6, Pokud někdy vybuchla PB láhev bylo to vždy při ohřevu zvenku - např. při požáru - kdy naroste při ohřevu kapalného plynu tlak v láhvi a ta se roztrhne. Uvolněná pára z kapaliny - plynný PB - pak samozřejmě shoří.

Editoval jirkati (04-12-2013 22:20:30)

Offline

 

#9 04-12-2013 21:18:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

jirkati napsal(a):

přítomnost hořlaviny, kyslíku a hořlavé látky.

tak, tak jen - štoéto taková hořlavina / hořlavá látka? Jen bych doplnil že hořlavina a kyslík musí být v určitém poměru, když je něčeho příliš hodně nebo příliš málo nic nehoří - viz moje dlouhodobá zkušenost s hašením drobných požárů tlakem kyslíku.
Cca jednou ročně se mým klukům podaří zapálit hadice, nedávají pozor na okuje a když se hadice válí na betonové podlaze přikutálí se kulička, hadici propálí a další okuj unikající PB zapálí. Totéž se stane pokud nekontroluje spoj hadice s hořákem, tam je hadice nejvíc namáhaná a nejdříve opotřebením praskne. V hadici je cca 1bar tlak, tak je to celkem hukot. Všem vtloukám do hlavy - každý kdo to uvidí - ihned k flaškám a zavřít. Po zavření tlak klesne a plamen uhasne, k žádnému hoření hadicemi směrem do lahve nedojde.
Když praskne kyslíková - neděje se nic jen to syčí, žádné hoření se nekoná.
Výhodou je že máme vždy jen dlouhé hadice (min. 50m) a případný problem se odehrává hodně daleko od lahví.

demoliceman: co nějaký fotky tvojí činnosti? nebyly by?


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_64a_017.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 04-12-2013 23:07:44

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Protizášlehové bezpečnostní prvky na PB+O2

U kyslíku je jediný nebezpečí, a to je mastnota.... Když praskne hadice někde u mastnýho fleku, či dokonce louže oleje, tak to je pak hukot......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče