SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Viděl jsem několik dobových prospektů o acetylenovém vyvíječi, kde je inzerováno, že vyvíječ lze použít pro tvrdé pájení bez kyslíku. Jak je to možné ???
V normální soupravě kyslík acetylen, hoří samotný acetylen celkem čadivým plamenem, jak se s tím dá ohřát materiál na požadovanou teplotu? Patrně jiný hořák, ale jaký?
Bylo by to fajn, kdyby to nějak šlo, protože se zabývám renovacemi motocyklů, kde tvrdé pájení slabých plechů je těžko nahraditelné. Autogen mám jen v práci s nejistou budoucností. Tedy myšlenka mít takový vyvíječ doma mě dost láká.
Souprava miniautogen v bau bau je pro mě dost drahé řešení - vzhledem k ceně náplní. Samotný propanbutanový hořák je pro tuhle práci nesmysl, stejně jako kartuše do letovacích pistolí. Potřebuji malý precizní plamen s vysokou teplotou.
Offline
Jsou na to hořáky, podobný jako na bután - http://aukro.cz/pajeci-souprava-pa2-i3674248432.html . Ale bez kyslíku teplota nikdy nebude nijak extra vysoká. Plamen je o něco "výživnější" než s propanem, ale autogen to není a nikdy nebude.
Editoval Pruduch (06-12-2013 09:25:17)
Offline
U nás byl jemný mechanik (velmi kvalitní všestranný řemeslník, starého režení), který měl vyvíječ a vzduchový hořák. Tím běžně pájel stříbrem a mosazí. Nevýhodu měl ten hořák, že měl chlupatý plamen asi jako benzinová letlampa, nebo hořáky turbo a ohříval velkou plochu.
Offline
Dobrý den Hořáky acetylen-vzduch pro pájení na tvrdo a ohřev jako příslušenství k vyvíječům vyráběla např. firma "Mareš (po znárodnění Chotěbořské kovodělné závody) Horáky byly v podstatě jen ohnuté mosazné trubičky různých průměrů s otvory pro přisávání vzduchu a škrtícím kroužkem pro regulaci jeho množství v místě kde ústila plynová tryska. Hořáky byly opatřeny dřevěnou rukojetí a regulačním ventilkem acetylenu.
Jak psal kolega výše, tyto hořáky nedávají soustředný plamen a pro přesnou práci jsou nevhodné.
Pokud chcete pouze pájet na tvrdo pak bych vám rozhodně doporučil použít propan butan kyslíkové hořáky.
Tyto hořáky dávají přesný soustředbý plamen a teplota plamene je nižší než u acetylen kyslík což považuji např. u pájení stříbrem za výhodu. Propan butan je relativně levný a koupíte ho u každé benzínové pumpy. Kyslík je relativně také levný a můžete ho třeba i přepouštět ( pokud by jste neměl v okolí možnost plnění).
Já používám pájení propan butanovým plamenem při opravách dílů na veterány velmi často a proto bych doporučil tento způsob. Přikládám pár fotek, kde je vidět hořák na propan butan kyslík (chotěbořské kovodělné závody), který používám a taky plamen. Veteránům zdar. S pozdravem Štěpán
Offline