SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj, máte někdo zkušenosti s černěním kovu studenou cestou?
Offline
Ano mám. Ale cesta to nie je jednoduchá. Pokiaľ sa nejedná o súčiastky spájkované mäkkou spájkou, je furt lepšie použiť zásadité čiernenie na báze hydroxidu sodného. Niekedy sa dal zohnať prípravok "BRUNIGAL", ale aj tento spôsob černenia nie je jednoduchý. Koncentrovaný silne alkalický roztok sa zahrieva až na cca 140 °C. Na vami požadovaný spôsob tzv. kyslého černenia, teda za studena, sa zas používajú pomerne nedostupné chemikálie, hlavne zvlášť nebezpečný jed tzv. "SUBLIMÁT" čo je chlorid ortuťnatý. Aj tu sa však súčiastky musia vyvárať a to v destilovanej vode, alebo aspoň demineralizovanej. Nevýhoda je, že sa procedúra pozostávajúca z náteru, hrdzavenia, varenia a kartačovania jemným drôteným kartáčom musí opakovať 5 až 6 krát a celé to trvá asi týždeň.
Offline
najstudensia cesta je zobrat si na to cierny sprej...
Offline
Offline
Ja som naznačil spôsoby kvalitného černenia používané dodnes zbrojárskymi firmami včítane Českej Zbrojovky. Najnovšie sa však používajú špeciálne vypaľovacie farby najmä u krátkych zbraní.
Editoval senior (19-02-2014 18:23:39)
Offline
Brunýrování je fajn, ale finančně to u nás vyjde na velký plochy hodně draze..v USA maj tkz. BlackPresto gel, má výhodu že po svislé ploše nestéká...stojí rozumně ale jen toxic doprava je 200 usd za cca galon. Já to mám na stoly, takže 25ml lahvičky na zbraně jsou mimo.
Ted jsem ještě objevil u nás cernenikovu , tam to jde celkem dobře ale trochu mi vadí že se to pasivuje vodou a na svařovaných jeklech se to pak hemží na svárech liškou, kor když se voda dostane do otevřenýho jeklu, snad to hned po pasivaci ještě přetáhnou odrezovačem T a nato to zabalit do vosku, popř. Elaskonem, to jsem ještě nezkoušel.
Ono se ještě černí-patinuje starym odrezovačem T od Druchemy která má podíl taninu, ale ten spíš flekatí a je trochu do modra a hlavně se už nedá koupit, zřejmě je to driják (mám zbytek po otci)
Offline
2 jonky. To si mal hneď v úvode naznačiť, čo potrebuješ čierniť a v akej kvalite.
Offline
Vždyť jesem psal černění, ale je fakt že jsem to měl trochu rozvést, pravda :-)
Offline
jonky napsal(a):
Vždyť jesem psal černění, ale je fakt že jsem to měl trochu rozvést, pravda :-)
Jistě, psal černění, ale první co mě napadlo: zbrojíř.
Offline
njn...jsem na svarforu, tak jsem nečekal že mě budete pasovat na rytíře :-D..ale je pravda že se obecně černí zbraně, to jo :-)
Offline
Na stoly by mohla být nejlepší z hlediska cena x užitné vlastnosti forézní , respektive kataforézní základní barva. Obvykle bývá černá nebo v tmavém odstínu. Vylučuje se ve vodní lázni elektrickým proudem, vyloučená barva na povrchu kovu je izolant takže postupně se stejnoměrná vrstva okolo 20 mikronů udělá do všech obtížně dostupných rohů a i poměrně hluboko do otevřených dutin. Vypaluje se potom obvykle při cca 200 st C.
Povlak snese bez rezavění docela dost vlhkosti i slabě korodujících chemikálií, jakožto organická barva , i když poměrně mechanicky tvrdá, je oproti klasickému černění přece jen náchylnější na mechanické poškození a nesnese UV záření, takže venku na slunci samotná forézní barva během pár měsíců rychle zdegraduje.
Offline