SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý deň
poraďte prosím ako postupovať v nasledujúcej situácii - firma vlastniaca wpqr ( sú na jej meno) skrachuje a dostane sa do konkurzu, jej bývalý zamestnanec si tieto wpqr odnesie so sebou do novej firmy a plánuje ich oficiálne použiť - je to legálne? Prípadne čomu konkrétne tento postup odporuje?
Ďakujem za vaše podnety.
Offline
to je normální čórka ne?
Offline
Vysvětlení je zcela jednoduché, protože existují normy a ty hovoří zcela jasně.
1, WPQR si pořizuje firma, která je na svařování certifikovaná.
2, WPQR jsou nepřenosné jak hovoří zcela přesně bod 8.2 normy ČSN EN ISO 15614-1.
Z toho vyplývá, že WPQR mimo firmu ztrácí platnost. Mám s tím i nepříjemnou zkušenost, kdy jsme chtěli jako firma našimi WPQF zastřešit subdodavatele. Byl z toho solidní průšvih, protože odběratel odmítl převzít dodávku zboží pro porušení normy, protože subdodavatel vlastně svařoval bez oprávnění.
Offline
Ďakujem potvrdili ste moje tušenie.
Offline
Dobrý den.Můžete mi prosím vysětlit jak může firma získat WPQR a jak je na sebe závislé WPQR a WPS mám v tom nějaký guláš.Čekáme audit v naší fimě a zahraniční auditoři to budou vyžadovat.Náš ředitel si myslí že svařovací postup si můžeme jako firma vypracovat sami,což si myslím že je blbost.
Offline
24paja - váš ředitel se mýlí, zřejmě nemá od svářečského personálu ty správné informace.
WPS - Specifikace postupu svařování je vytvářena na základě existující WPQR. Vše je docela solidně popsáno v normě ČSN EN ISO 15609-1, včetně Přílohy A.
WPQR - Protokol o kvalifikaci postupu svařování podle normy ČSN EN ISO 15614-1, včetně Přílohy A.
WPS se vytvářejí na základě WPQR podle jejího zaprotokolovaného rozsahu. WPS bez WPQR nemá smysl a ve firmě s certifikovaným svařováním to bez příslušných WPQR prostě nejde. Každý auditor kontrolující zda existují WPS chce jim příslušné WPQR vidět.
Sváry pro WPQR se svařují pod přímým dohledem zkušebního orgánu, případně zkušební organizace na základě pWPS.
Vše kolem svařování byste měli mít jako certifikovaná firma zakotveno v nějakém řízeném dokumentu, např. ve Směrnici pro svařování.
Editoval jirkati (19-03-2014 19:02:43)
Offline
Můžeš nám Jirko ještě zhruba vysvětlit zkratku pWPS ? díky
Offline
Adresny postup provedeni svaru :druh, velikost svaru, nastavene parametry, metoda ,pridavny material ,predehrev atd atd.
Offline
pWPS je přípravná WPS, podle které se pak za přítomnosti komisaře z příslušné zkušební organizace svařuje. Na základě pWPS, resp. po ověření jejích údajů při vlastním svařování, se pak vystaví protokol o svařování a na základě obou dokumentů a výsledků příslušných mechanických a dalších zkoušek pak zkušební organizace vypracuje WPQR.
Editoval jirkati (20-03-2014 17:54:55)
Offline
Prosím Tě , to se obecně zkouší dle zadaného typu svaru dle normy , nebo je takto posuzován každý nový typ svařence ? Když bych bouchal třeba boilerová tělesa do 50 do 500l , budou všechny kruhového tvaru s kovanými víky , tak na to bude po jednom z těchto dokumentů , nebo každý objem samostatně ? Jak je to u kusové výroby ?
Offline
Ne Bořku, je to trochu jinak. WPQR je dokument, který říká jaké sváry na jeho základě můžeš svařovat.
Nejlépe to asi bude uvést na příkladech:
1, Svařím WPQR svárem natupo. Použiju plech tl. 6 mm, skupina mat. 3, vícevrstvý svár, metoda 111. Podle tabulek v normě - a protokolu WPQR - mohu vystavit WPS a svařovat metodou 111 natupo všechny materiály sk. 3, 2, 1 a jejich kombinace, s tl. 3 až 12 mm, druhem elektrod použitých ve WPQR.
2, Svařím WPQR koutovým svárem. Použiju plech tl. 2 mm, skupina mat. 2, jednou housenkou, metoda MAG, ochranný plyn 18/82. Podle tabulek v normě - a protokolu WPQR - mohu vystavit WPS a svařovat koutové sváry metodou 135, 136 plechy sk. 2, 1 a jejich kombinace s tl stěny 1,4 až 4 mm, druhem drátu použitým ve WPQR a s ochranným plynem 16/84 až 20/80.
A mohl bych samozřejmě pokračovat dál, ale lepší je nahlédnout do normy ČSN EN ISO 15614-1, kde je všechno docela přijatelně popsáno v řadě tabulek.
Offline
zdravím všechny,
mám dotaz, jakým způsobem a na jakém vzorku byste kvalifikovali 1/2V, případně K svar, na spoji: naúkosovaný plech 30mm kterým prochází náboj o průměru 150mm? Podle názoru přejímačů DNV a Rolls Royce, se nedá takový svár kvalifikovat podle 15614, musí se udělat předvýrobní zkouška dle 15613. U nás momentálně ještě komplikovanější, protože jde o kombinaci S355NL a 1.4418.
dík za odpovědi...
Offline