SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím,
začnu tak, že jsem student 4.ročníku silnoproudu, a jako ročníková práce mi padla do oka trafosvářečka.
Svářečka je starší, po domácku dělaná. Trafo navinuté ve škodovce, bez odboček. Současná regulace je posouváním kleští po "skládaném" plechovém pásu a změnou odporu. Můj plán je postavit usměrňovač s tlumivkou a přijít na kloudnou regulaci. Bohužel jsem zatím žádnou nenašel, až na diak-triak, ale ta se mi moc nezamlouvá. Mám jiné možnosti ? Hodnoty trafa jsem zatím nezměřil, zatím se "suší", protože leželo pár let ve vlhku. Když už jsem píšu, na kolik cca. vyjde ten usměrňovač ?
Předem díky, Whirvy
Offline
Jednodušeji se reguluje střídavý proud . Takže tyristory či triaky . Regulovat se dá jak primár , tak sekundár . Regulace v primáru je popsána na svarinfu , regulace v sekundáru např. v časopisu Amatérské radio . Diody kup na aukru nebo na bazoši . Elektronika se ti do tiskara vleze , s tou tlumivkou bude hůř . Ideální sehnat ve šrotě hotovou . Když bude pod tiskara máš kliku .
Online
Šla by regulace tlumivkou zařazenou do primáru?
Offline
Určitě, buď regulací vzduchové mezery tlumivky, přepínáním počtu závitů tlumivky, změnou sycení jádra pomocným ss zdrojem (transduktor). Dřív se to u některých průmyslových výrobků dělalo, dneska už nevím - je to velké, těžké, drahé.
Offline
O.K., jde mi jen o malé proudy které už nejde nastavit zasunutím jádra. Ale je fakt že potom už svářečka s usměrňovačem začne být nepřenosná.
Offline
Už si připadam jak debil, chtěl bych to udělat podle tohoto schématu: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008092201 , ale za boha nemůžu přijít na to, jak je tam připojená ta regulace...už mi to asi vážně nemyslí -_- http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042401 díky
Offline
Asi tě mate připojení mezi 400V a 230V . Nejdříve napiš , jakým napětím to živíš . Prostě při 230V to je celé zapojené mezi L a N , jako v konstrukci regulátoru a potom při 400V mezi dvě L , dle článku o svářečce . Pozor , aby jsi měl tyristor na více než 1kV , minimálně .
Online
Svářečka jede na 2 fáze - 400V, takže mě mate přesně to, co popisuješ...Byl bych ti vděčný za rychlej náčrtek zapojení mezi dvě L ;-) Díky za odpověď
Edit: Jaký tyristor myslíš ?
Editoval Whirvy (30-09-2014 07:23:27)
Offline
Místo Rz na obrázku http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042401 je prostě zapojený svařovací transformátor. Jen je třeba si trochu započítat a upravit varistor, odpory a aktivní součástky na napájecí napětí 400 V. Bobobo proto upozorňoval na triak na min. 1 kV.
Offline
Díky S jakým proudem mám odhadem na primáru počítat ? Abych si udělal představu.
Offline
No, nevím, s jakým výstupním proudem počítáte. Obvyklé napětí na hořícím oblouku se pohybuje do 23 V při max. 200 A, to je cca 5 kW. Při předpokládané účinnosti pod 80% je to cca 6 kVA na primáru, a to je min. 15 A. Všechno jen hrubý a zaokrouhlený výpočet. Některý z elektrikářů mě určitě fundovaně doplní.
Offline
V minulosti se do svářeček montovali tyhle tyristory: http://aukro.cz/tyristor-ckd-1200v-250a … 92986.html
Nový diody se prodávají třeba tady:
http://www.tme.eu/cz/details/d62-250-12 … e/lamina/#
http://www.tme.eu/cz/details/t71-250-18 … y/lamina/#
Offline
Díky za odpovědi. Usměrňovač mám více méně vyřešený, teď se ptám jen na věci ohledně regulace. Do té snad nepotřebuji součástky na 250 A nebo se pletu ? A děkuji za trpělivost
Offline
Součástky na 250 A zde opravdu nepotřebujete. Problém by snad byl při aplikaci jednoduchého řízení pomocí diaku, kdy při zapnutí dochází k velkým proudovým špičkám, na které by musel být dimenzován triak a ty značně překročí výše zmiňovaných 15A. Toto se dá eliminovat použitím obvodu pro fázové řízení triaku, který zajistí pomalý náběh (softstart). Jejich ceny jsou dnes už nízké. Nepoužívat obvody se spínáním v nule. Ještě možná bude trochu problém s odrušením, ale volbou vhodného filtru se i toto dá celkem zvládnout.
Tento způsob regulace všeobecně není nejvhodnější, nicméně podle zpráv je údajně v praxi použitelný.
Offline
Jirko nepoužívej prosím termín účinnost v těchto údajích . Záleží na konstrukci toho kterého trafa , kolik bude činit zdánlivý příkon . A Zdenka si Whirvy nevšímej , mate tě . Ty musíš řídit každou půlvlnu , takže nějaký softstart je mimo mísu .
Online
Vím, že tato regulace neni ideální, ale žádná jiná mě na trafo bez odboček a bez zásahu do něj nenapadá. :-)
Offline
Však ano , OK . Pracuj .
Online
Hledej na netu pojmy jaky řízený usměňovač, tyristorový předregulátor nebo usměrňovač, nebo http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008040201
Offline
Za sebe regulaci v primáru moc nedoporučuju.Zkoušel jsem to.Trafo dostává dost zabrat.Svařovací vlastnosti za moc nestojí.
Kdybych stavěl svářečku,podobala by se svářečce UTA 200 nebo KS200 (v sekundáru řízenej usměrňovač se zpětnou vazbou,pomocná tlumivka,kondy).Kdysi jsem vyráběl desku do KS200 podle originálu -podařilo se.Důležitý je správně naladit zpětnou vazbu.
Offline
Voitano - díky, pročtu to
Sender - Zase se bojim, abych si jako začátečník, co se svářečkou dělá poprvé, neukousl moc velké sousto
Offline
Regulátor k zváračke, vyšiel aj v amatérskom rádiu.
http://ulozto.sk/xKcB82fL/pe12-2002-pdf máš to na strane 25 .
Ja to mám postavené a ide to výborne.
Akurát som použil riadený usmerňovač na sekundárnej strane.
2 diódy a 2 tyristory (polomost) .
Offline
Hm, mně připadá řízení tyristory, se vší úctou k těm, kteří tady o tom píšou, jako zastaralá.
Lepší a současnější by podle mně bylo použít trafo pouze jako zdroj proudu, nadstavené na maximální proud nebo na nějaký optimápní režim trafa a vlastní regulaci proudu realizovat na sekundáru po usměrnění nějakými výkonovými nízkonapěťovými MOSfety. Něco jako chopper. Zapojení je sice o dost náročnější než regulace tyristory, ale podle mně o hodně použitelnější. Zatímco při regulaci tyristory je výskledek limitován kmitočtem 50 Hz , tudíž výsledek bude průměrná svářečka maximálně se základními funkcemi silně limitována vlastnostmi trafa, u regulace MOSfety na sekundáru jsou vlastnosti čistě jen na kvalitě této impulzní regulace. Teoreticky je tudíž možné postavit svařovací zdroj úplně rovnocenný s nejsložitějšími a nejdražšími impulzními zdroji MMA TIG nebo MIG. Pro seminárku nebo diplomku je tady obrovský prostor pro různé varianty.
A výkonové nízkonapěťové MOSfety s vysokými proudy jso dneska snadno dostupné a relativně levné.
Navíc se hodně lidí dostává k všelijakým výkonovým trafům, pro které nyní třeba nemají použití , nějakou vyzkoušenou možnost, jak z takového trafa udělat svářečku rovnocennou dnešním invertorům by určitě uvítali.
Offline
Koukal jsem po tom řešení pomocí mosfetů, s tím bych možná prošel i místo praktické maturity, ale nenašel jsem žádné kloudné podklady, podle kterých bych mohl pracovat. Přece jen to potřebuji podrobně. Zatím se mi nejvíc zamlouvá regulace řízením tyristorů, i když je zastaralá...
Offline
Radim : S tvojim názorom plne súhlasím.
Mňa ten regulátor k tyristorom stal 4€ a zvyšok som mal doma.
Tak preto tie tyristory ...
Offline
schémata na svářečku jsou ke stažení tady na webu.Je u toho vyřešená i zpětná vazba
Offline
Stránky: 1 2