SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 26-11-2008 16:55:24

tukan
Člen
Registrovaný: 26-11-2008
Příspěvky: 2

svařování plechu tloušťka 12

Dobrý den, rád bych se zeptal zkušených svářečů, jaké elektrody používají v krycí vrstvě při svař. tupého svaru ve svislé poloze na plechu tloušťky 12 a kolik mm by mělo před položením poslední vrstvy v úkosu zbývat.V postupu je používat E-B 121 průměr 2,5, ale zdá se mi, že by bylo lepší použít průměr 3,2.Taky bych se rád zeptal, jaká je maximální povolená šířka svarové housenky na plechu 12mm při použití jednostranného V svaru, resp.jestli je 25 mm šířky už moc.A ještě poslední jestli se hodnotí u úřední zkoušky strmost převýšení svaru a jaké mají být hodnoty a čím by tahle vada mohla být pro svar nebezpečná.Děkuji

Editoval tukan (26-11-2008 17:02:54)

Offline

 

#2 26-11-2008 21:17:49

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: svařování plechu tloušťka 12

Tak postupně:
1, Na obyčejné oceli bych použil úkos 60 st., tzn. šířku cca 16 mm s kořenovou spárou 2 mm. tomu by odpovídal rozměr "b" sváru cca 20 mm. Při širším úkosu bude samozřejmě rozměr narůstat.
2, Pro poslední vrstvu elektrodou 2,5 mm bude použit "šňůrkový" způsob kladení vrstev a na to bude potřeba prostor pro vrstvu 3 mm. Pokud je předepsána poslední vrstva svařovaná rozkyvem - na jednu housenku - bude nutné použít elektrodu 3,2, nebo lépe 4 mm při stejné tloušťce vrstvy cca 3 mm.
3, Strmost okraje housenky by měla být pod 60 st. Při větším sklonu se už projevuje vrubový účinek okraje sváru.
4, Maximální převýšení sváru je také předepsáno - normou ČSN EN ISO 5817 / C  jako (0,15 x B) + 1 mm.
Všechny uvedené poznámky a řada dalších by měly být uvedeny na dobře vypracované WPS.

Offline

 

#3 27-11-2008 19:33:17

tukan
Člen
Registrovaný: 26-11-2008
Příspěvky: 2

Re: svařování plechu tloušťka 12

Děkuji za odpověď.Připravuji se na zkoušku podle EN-287 ve svařování MMA,  jinak svařuji převážně metodou MAG jednostranné svary v polohách PA a PF na tloušťkách od 8 do 16 mm.Jde mi o to, že při použití drátu o průměru 1,2 mm je krycí vrstva svaru v poloze PF dělaná rozkyvem pravidelná a nemá žádné nerovnosti.Tak nějak jsem si zvykl na určitý standart kvality a rád bych u obalené elektrody dosáhl to samé.Dneska jsem zkusil udělat krycí vrstvu elektrodou 3,2(pořád poloha PF) ale vlivem vyššího proudu se na okrajích svaru vytvářely vroubky cca 0,2-0,5mm hluboké.Vím že tato vada je normou tolerována ,ale jak jsem říkal, rád bych dosáhl srovnatelné kvality svaru jak v metodě MAG tak v MMA.V učebnici svařování mám na tento druh a tloušťku svaru doporučenu elektrodu 2,5 mm na celý svar(kořen,výplň i krycí)Tou se mi ale nepodaří udělat všude rovnoměrné převýšení svaru.Uprostřed někde  bývá prohluběň cca 1 mm hluboká.Nevím ,jestli se to bere za vážnou chybu svaru.Ještě pro upřesnění, prohlubeň nedosahuje pod úroveň materiálu.Při převýšení 2mm a prohlubni 1mm je nad úrovní materiálu ještě 1 mm převýšeného svaru.Je to jen estetická vada nebo už představuje nebezpečí pro svar?Resp. mohl by zkušební komisař při zkoušce kvůli tomuto vyhodnotit svar jako nevyhovující?A je vůbec možné obalenou elektrodou dosáhnout úhlednosti kresby a tvaru svaru jako při svařování v ochranné atmosféře?Děkuji za odpověď

Editoval tukan (27-11-2008 19:50:14)

Offline

 

#4 16-02-2009 16:42:03

Krása
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 4

Re: svařování plechu tloušťka 12

tukan napsal(a):

...A je vůbec možné obalenou elektrodou dosáhnout úhlednosti kresby a tvaru svaru jako při svařování v ochranné atmosféře?Děkuji za odpověď

Pánové, v této souvislosti mě napadla taková ptákovinka, spíš pro pobavení a oživení života na fóru. Na druhou stranu mě to ale i docela zajímá. Myslím si totiž, že výsledek svařování, přinejmenším to estetické hledisko (a o to v tomto případě jde), hodně závisí na zručnosti, takže už jsem viděl svar MAG horší než rutilkou/trafem. A to v prvním případě byl kovář/zámečník, ve druhém při vší skromnosti já, tedy amatér. A konečně se dostávám k jádru (kořenu): udělat soutěž o nejhezčí svar. Posílaly by se fotografie, vhodné by bylo rozdělení do několika kategorií (MMA, MIG atd.) a podkategorií (druh svaru - koutový atd.). Zaprvé bychom  získali odpověď na prvotní otázku (viz citace), za druhé se pobavíme a za třetí zjistíme, kde máme mezery. Co Vy na to?

Offline

 

#5 16-02-2009 17:15:23

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: svařování plechu tloušťka 12

Dobrej nápad-rád se zůčastním.Ještě by ale možná chtělo rozdělit na kategorie PROFI-HOBBY.Přece jen se nemůže garážový svařeč rovnat zručností svařeči ve velké strojírně, který denně vyvaří 15kg cívku.Jinak jsem to tu už navrhoval před pár měsíci, aby se tu udělala galerie svarů a svař.prací.:-) Tady je odkaz na vlákno, kde jsem to navrhoval: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=859

Editoval MAG Welder (16-02-2009 19:03:21)

Offline

 

#6 16-02-2009 18:13:46

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: svařování plechu tloušťka 12

Pánové, tak přesně o takovéto soutěži uvažujeme. Jen to nebude tak jednoduché smile Ale zase by to bylo o zajímavé ceny. Takže zjara to snad spustíme. Bude to na Svarinfu.

Offline

 

#7 16-02-2009 20:00:31

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: svařování plechu tloušťka 12

Napadlo mne to jěště doplnit o jednu část, pořád se tu probírá které elektrody dělají "hezčí"svar a tak mě napadlo jen tak navařit housenky různýmy druhy elektrod a zhodnotit jejich vhled a vlastnosti. Už jsem si to jednou jen tak pro sebe ze zvědavosti dělal, ale protože by někdo mohl protestovat, že nejsem PROFI svářeč, tak by to měl udělat ještě jednou někdo zkušenější.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče