SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Hezký den, chystám se vařit TIGem airbox na motorku, z klasické uhlíkooceli, tloušťka 2mm a řeším rohové sváry,jelikož to bude něco jako šestihran tlustý 13cm.. jde mi o to, jak svařovat rohové sváry tj mezi bočnicí a středem. Co je u tohoto průměru výhodnější ? Rozdílnost výsledné toušťky není problém.
Současně bych si dovolil se pozeptat na parametry nastavení pro tuto akci - podle kalkulátoru od Millera se to tváří na +- 5l/min argonu a 80-100A což mi přijde docela dost.. rád bych taky užil režim pulse, pokud by to předešlo nějakému nechtěnému kroucení materiálu a spol..
Editoval hrnous (08-02-2015 22:47:41)
Offline
Tohle bych ja vařil Magem zezhora dolu.Tigem to jistě pujde take je zo však potřeba dělat z čistého plechu bez okují (U toho Magu by to tak nevadilo).Co takhle vzít si dva odstřižky a vyzkoušet si to na nečisto? Plynu bych dal minimalne 8l.Volil bych variantu A ale budou u ni oproti(B C obě jsou to samé) o něco větší deformace ale nabodovani a upnutí by to mělo vyřešit.Zpusobu jak to udělat ve víc;)
Offline
Všechno bude řezané laserem, tudíž přesné.. chtěl bych to napolohovat tak, aby se to vařilo všechno vodorovně "svárem navrch" aby nic nemělo tendenci někam stékat..
Offline
Podle mych zkusenosti z vyroby takovychto bedynek, krabic, vik a podobne, jednoznacne jsem pro metodu "A". Ceockem na padaka a pokud mas puls tak pulsem a kdyz neni puls tak ho nahradit prstem . Samozrejme nejdrive nastehovat a dat si pozor na zacatek a konec, rado to uhori. Da se tomu pomoci kusem napr.jackelu vlozenym dovnitr ktery ma presah nad material. Odebere teplo z konce ktere nema kam utect, kdyz prejedes (rozumne) az na nej, vetsinou je ten kousek studenak nebo staci riznout a odlomit. Nasledne obrousit, takovato krabice se da udelat ze po nalakovani vypada jako z jednoho kusu. Na lezato a v kuse bych to rozhodne nevaril, zkrouti se to jako prase.
Editoval HonzaKovo (09-02-2015 10:52:49)
Offline
Proč se to naležato zkroutí ? Vařit to budu TIGem s pulsem.. Původní myšlenka je taková, že to k sobě chytím magnetickýma úhelníkama - všechno pujde mezi bočnicí a stěnama do pravého úhlu a postavím to tak, že to budu vařit takto
Offline
Protoze na lezato tam drtiva vetsina nezkusenych svarecu nase... svar jak na most. Na padaka je to donuti jet rychleji :-)
Magneticke sverky jsou mrchy, kradou oblouk :-)
Editoval HonzaKovo (09-02-2015 14:04:46)
Offline
Pokud budete svařovat skutečně čisté plechy, a jiné by laser stejně neřezal, a pokud to umíte, nebál bych se svařování TIG. Nastehovat po cca 100 mm, srovnat, nastehovat po cca 30 mm, jemně doklepat k sobě a svařit při cca 60 - 90 A, přídavný materiál 2 mm, elektroda libovolná, vysunutá cca 3 mm, délka oblouku 3 - 4 mm, Ar 8 l/min. Dělat jen maličký svár, musí být vidět natavení obou svarových ploch. Doporučuji ustavení podle Var. A, jen bych zo svařoval podložené maličko do kopce.
Ještě doporučím vyzkoušet na několika kouskách stejného plechu, aby ruce získaly jistotu. Při svařování "s kopce" TIGem je vždy nebezpečí studeného spoje s minimální mechanickou pevností. To už si musí být svářeč svým uměním hodně jistý. Nebojte se experimentovat s velikostí svařovacího proudu, každému vyhovuje něco jiného. Účelem je postupovat co nejrychleji kupředu, aby se zmenšilo množství vneseného tepla a tím velikost deformací. Celý uzavřený profil si dobře zpevněte, protože venkovní sváry mají snahu svým příčným tahem dané úhly narovnávat. Magnetické svěrky odstraňte co nejdřív, často způsobují podivné foukání oblouku kamsi do stran.
Pochlubte se pak, jak svařování dopadlo, může to být jako inspirace pro ostatní.
Offline
No já bych zase volil možnost B nebo C - rozlít to dohromady bez přídavného materiálu. Občas něco podobného v práci vařívám (součásti vzduchotechniky) a volím tuto metodu. Nijak extra se to nekroutí a po zabroušení to vypadá taky supr.
Offline
Co možnost pulzu ? Mám se tím zabývat ? Zatím sem svařoval nějaké křuplé stoličky pro děcka - trubka odhadem 1.5mm na 100A a 50Hz pulz a celkem se nic neprohnulo nepropálilo.. nemám s pulzem zatím žádné další zkušenosti..
Offline
Jirkati tady napsal pěkný a ucelený návod. Jen pro menší deformace používám vratný krok cca 50-60mm.
Pulz bych neřešil. Klidně těch 50 Hz.
Offline
Varit dvojku obyc zelezo Tigem me prijde jako slusne vyhazovani penez do kanalu... Jeste navic u dilu ktery by stacil "slepit".
Offline
Drahy ale zase to vypada pekne kdyz to umite.
Offline
HonzaKovo napsal(a):
Varit dvojku obyc zelezo Tigem me prijde jako slusne vyhazovani penez do kanalu... Jeste navic u dilu ktery by stacil "slepit".
Pokud to dělám pro sebe a chci aby to vypadalo, tak myslím že peníze jdou stranou... Navíc si myslím, že zas tak drahé to zase není...
Editoval Rellik (09-02-2015 19:00:36)
Offline
Hrnous, aj ked budes mat plechy rezane laserom, pri metode Tig odporucam prebehnut miniokuje od lasera lamelakom. Inak ti moze zvar docela slusne porovat. Inak ja by som odporucal metodu B alebo C s pulzom bez pridavneho materialu. Bude to rychlejsie a krajsie.
Offline
No dopadlo to asi takto http://hrnous.rajce.idnes.cz/Jawa_650_S … airbox_II/ takže žádná sláva..sice se to naprosto nepokroutilo..vařeno 80 - 100A a 50Hz pulz..ale ty sváry sou nějaké velké.. proto bych poprosil o radu.. jak tomu předejít. Taktéž byl malinko problém s vařením vnitřního kouťáku tj vevnitř L - z venku vrchní přiruby, kdy se kov lepil k jedné straně a teprve až když sem to vzal zpátky bez přídavného materiálu tak se všechno rozlévalo a spojovalo jak se patří.
Díky
Offline
To, že se ti lepilo jen k jedné straně bude nejspíš dáno chybným vedením hořáku - nahříval jsi spíše jen jednu stranu. Příště to zkus svářet třeba s malým rozkyvem. A asi jsi měl na ten kouťák i málo proudu.
Offline
No ten vnitřní kouťák vem to čert, to je třeba pilovat..ale to ten vnější rohový ?
Offline
Já vím že budu ošklivej;) ale na tohle plácat argon je hřích zatím to není k chlubení.Vzhledem k tomu že to pujde určitě pod lak nebo jinou PU tak kdyby jsi to vzal padákem metodou mag byl by výsledek o mnoho lepší.Budeš muset zavařit ještě nějaký ten kilometr .Ale zas klobou dolu nikdo učenej z nebe nespadl A to že se snažíš se něco naučit je rozhodně na pochvalu,spousta lidí by radši špekulovalo jak to nějak obejít. Ještě ti chybí větší cit pro materiál a kordinace vedení hořáku a přidávání přídavného materiálu ale to časem vychytáš.
Nevím zda dobře vidím ale ty plechy byly válcované za tepla(na povrchu okuje) nebo z plech válcovaného za studena?
Třeba se pletu ale pokud jsi měl ty plechy okujené (ten rámeček svářený koutákem) tak věř že to muže stížit jeho sváření zvlášt pokud jsi toho jeste tolik nenavařil.
Ps:on je tig sic velmi krásnou lákavou metodou ale stejně jako u autogenu se to musí umět.(ne že by člověk nemusel u mma nebo mag něco umět ale přece jen nejsou tyto metody do jisté míry tak náročné na koordinaci)
Editoval Honza007 (18-02-2015 17:41:20)
Offline
Zatím sem Tiga držel v ruce asi 4x včetně této věci..a prostě nemám jak se učit na "testovacích věcech", jenom na reálných.. takže asi tak.. K jiné technologii, krom toho, že na to nasadím klasickou eldu se nedostanu.. flašku s argonem mám na rok, pak dostanu další náplň, to té doby když ji vyplantám, tak mám smůlu a když zůstane plyn, tak je to zase moje blbost..takže nemám prostor na cvičení na nečisto..
Plechy by měly být ne válcované, ale tažené, snad dokonce 2x dražší jak válcované..
Ono nějak to zakydat a pak obrousit, to by dokázal skoro každý - už to mám obroušené prakticky do ztracena a je to ok..ale chcu sa naučit to dělat tak, aby to bylo nejenom funkční, ale aj pěkné, když je to natolik drahá a super technologie..
Editoval hrnous (18-02-2015 18:13:24)
Offline
Tiez pouzivam TIG ako tu niekto napisal na /zbytocnosti/ naposledy zvarany stojan na moto.
Stacilo by aj MAGom ale no nezvar to TIGom ked to ma smrnc trosinku vacsi .-)
Je rozdiel makat na vyrobe v rozumnej cenovej hladine.
A robit nieco pre radost vo vlastnej rezii... ktora je obcas trosku nad vecou.
Offline
hrnous napsal(a):
No dopadlo to asi takto http://hrnous.rajce.idnes.cz/Jawa_650_S … airbox_II/ takže žádná sláva..sice se to naprosto nepokroutilo..vařeno 80 - 100A a 50Hz pulz..ale ty sváry sou nějaké velké.. proto bych poprosil o radu.. jak tomu předejít. Taktéž byl malinko problém s vařením vnitřního kouťáku tj vevnitř L - z venku vrchní přiruby, kdy se kov lepil k jedné straně a teprve až když sem to vzal zpátky bez přídavného materiálu tak se všechno rozlévalo a spojovalo jak se patří.
Díky
Bez pulzu, kratkej oblouk a postupovat. Zvlast koutaky potrebujou oblouk tak 1mm dlouhej, postoupit tak 2mm a jak se zaleje koren hned pridat drat a tak stale dokola. Oblouk musi smerovat presne mezi dva materialy nebo spis k tomu co vic odvadi teplo.
Pricinou byl zrejme dlouhy oblouk a spatny posun jehly. Hlavne, jak uz psali, zelezo musi byt absolutne ciste s kovovym leskem jinak to peni. Taky je dulezity mit nabrousenou jehlu, jak si ji otupite tak hned prebrousit. Je to cely o cviku a citu v rukou.
Offline