SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 26-02-2009 07:40:49

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Přepínač napájení 230/400V

vit.sirucek napsal(a):

MartinW napsal(a):

u dvoufázové svářečky která má pětikolíkovou zástrčku zapojíš na čtyřkolíku L1, L2, N spojíš se žlutozeleným vodičem (0), nevím co je na tom za problém,to ti poradí každej elektrikář, mám to tak už roky a funguje vše ok.

Je to přesně tak, ptal jsem se elektrikářů na údržbě v práci. Chtěl jsem jen mít jistotu (ke konci jsem měl ale jen zamotanou hlavu), jsem mechanik elektronik pro PC, nějaký základy jsme ve škole měli.

Pokud se přechází ze 4-vodičové TN-C sítě (L1, L2, L3, PEN) na 5-vodičovou TN-S síť (L1, L2, L3, N, PE), měl by bod, kde se rozpojí PEN na samotné PE a N být přizeměn! A to právě v té vidlici nebo redukci z kousku kabelu udělat nejde. Jde to udělat na straně pevné zásuvky na zdi. Takže jediná správná úprava je to, co doporučuje m.evil (ale to uzemění mu tam v obrázku taky chybí). Je to z bezpečnostních důvodů. Chystám o této problematice článek na Svarinfo. Trápí to spoustu lidí a prodejci levných mašin na to dlabou, hlavně že se prodá.

Pokud budeme na bezpečnost kašlat, tak je jedno jestli se to rozpojení PEN udělá složitě na zdi, nebo ve vidlici tak, že se prostě spojí modrý a žlutozelený dohromady.... Ale rozhodně to nelze doporučit.

Offline

 

#27 26-02-2009 13:42:09

vit.sirucek
Člen
Registrovaný: 13-02-2009
Příspěvky: 12

Re: Přepínač napájení 230/400V

Díky všem za názory a rady. Moje slovo závěrem:
S článkem na svarinfo je to dobrý nápad. Podle mě to totiž není problém jen levných mašin. I velmi drahá svářečka (vlastně i jakýkoliv jiný spotřebič) bude mít 5-ti kolíkovou zásuvku. Problém je v rozvodech starších elektroinstalacích. I do nového domu je přívod pouze 4 žilový, ale v rozvaděči (hodinách) se odděluje nula a zem a dále se táhne motorový proud již pěti žílama. U starších domů to tak není, po jištění  jdou domem dál jen 4 dráty. Celé toto vlákno bylo jen o tom, zda je nezbytně nutné předělávat celou cestu vedení až k rozvaděči. Podle předpisů a nejvyšší bezpečnosti to nutné je. Pokud se někdo rozhodne jít schůdnější cestou (zdvojení jinde než v hodinách), poruší předpisy a zvýší riziko úrazu. Nechť se s tím nikde nechlubí, mohlo by se mu totiž stát, že až bude vyklepávat žhavíčko z boty a opírat se při tom o Mig, někdo přiběhne a s řevem "drží ho to" mu přerazí násadou ruku. smile

Offline

 

#28 26-02-2009 16:35:07

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Přepínač napájení 230/400V

Ešte dodam,že pojem zástrčka je len ľudový názov.
Pokial sa  mysli vydlica ,ako piše MartinW ,tak tomu elektrikarovi by som zobral aj rodny list a nech ide kydať hnoj a nie elektriku zapojovať.
Skus toto napisať na www.elektroworld.info , že na vydlici stači prepojiť N z PE ta ťa ukameňuju big_smile .

Offline

 

#29 26-02-2009 18:58:01

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Přepínač napájení 230/400V

A zkuste to napsat na www.elektrika.cz a to si vás najdou to sovědčení o padesátce vám seberou spolu s rodným listem osobně :-)))

Offline

 

#30 27-02-2009 01:43:11

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Přepínač napájení 230/400V

Admin:V našej slovenskej vyhlaške som sa z tym nejak nestretol(prizemnenie PEN v mieste rozdelenia na PE a N).
V hlavnom rozvadzači ano,ale niekde z krabičky ťahať zemnič určite nie.
Ani som to nikde prakticky nevidel prevedené.

Offline

 

#31 17-03-2009 20:27:52

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Přepínač napájení 230/400V

Tak jsem to konzultoval se známým revizním technikem a údajně to opravdu norma nepředepisuje, ale jen doporučuje. V místě rozdělení PEN na samostatné PE a N se doporučuje uzemnit PE. Má to logiku, protože pokud by došlo k přerušení vodiče PEN před bodem rozdělení a pokud nebude PE přizeměn, ztratí toto rozdělení a přechod na síť TN-S smysl.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče