SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Offline
Offline
Chlapi pořád nevidím v tom vašem počínání nějaký efekt. Jí čistím sváry po elekrodách kyselinou od esabu a ocelákem a následně umývám vodou a nevidím v tom problém. tak proč vymýšlet někalé zařízení které stejně vydrží tak 2 az sváry a je potřeby něco měnit. Prostě zbytečně vynaložený čas
Offline
Frantisku frantisku... Nejdrive procti vlakno, skoukni odkazujici linky a potom nenapises takovy nesmysl Nebo jsi jeden z tech lidi co rikaji na co automatickou pracku kdyz moje babicka prala v potoce a pradlo mela taky ciste???
Offline
Ne nemám takové názory jako prát v potoku. Pracuji v těžkém průmyslu a vim jak tykve vynálezy a zlepsovaky dopadají. Jen tak orientačně. Vymýšlení a sestrojení takového bazmeku na koleně 100hodin. Dale uvedeni do provozu a spousta pokusů dalších 100hodin. A to nepočítám náklady s ti spojené. Spousta spotřebního materiálu. V domácím kutilském prostředí 4 sváry na nerezu týdně. Tak nevím jestli by ta kyselina a ocelák nevyšla lépe. U nás se nerez tryská a nebo leští, popř. Kroužkuje. Cosi podobného tam bylo ale ve finále to zařízení zavrhli kvůli bezpečnosti a ceně spotřebního materiálu. Zavedli jiné pasivační a čistící chemie a oplach tlakovou vodou.
Editoval franišek (14-04-2015 09:51:25)
Offline
hmota napsal(a):
......Používám Hydrogensíransodný prodávaný v drogerii nebo v Mountfieldu pod názvem PHminus........
v akom pomere s vodou riedis ten PHminus (hydrogensiran sodny)?
Famater napsal(a):
........ Protože mám zbytky karbonového rovingu v šíři cca 8cm, zkusím udělat štětec. Až mě přejde chřipka.
skusil si nieco s tym rovingom?
ma to vyznam, alebo radsej rovno kupit nejaky hotovy?
napr.
http://zvaracky-naradie.ewelder.sk/ciat … stetec-m8/
ihlan napsal(a):
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Hi … p;_sacat=0
Editoval rcp (31-05-2015 23:00:36)
Offline
Jsou i jednodušší způsoby :-) nejlépe mi funguje a bez čmuchání nebezpečných výparů nebo vyrábění přístrojů http://www.autosolcz.cz/prumysl-a-gastr … eni-nerezu
Offline
tomas354 napsal(a):
Jsou i jednodušší způsoby :-) nejlépe mi funguje a bez čmuchání nebezpečných výparů nebo vyrábění přístrojů http://www.autosolcz.cz/prumysl-a-gastr … eni-nerezu
neviem, ako tento novy, ale ten starsi:
sme skusali
na uz vylestene trubky (vyfuk, ram na aute) to ako-tak fungovalo
na cistenie zvarov na potrubi (kartacovane nerezove trubky) to stalo za prd - samotny vysledok nic moc a cca po 2tyzdnoch sa zacala objavovat korozia
ked uz bez chemie, tak potom podobny kotucik do aku-vrtacky:
http://www.bgs-obchod.sk/bgs/eshop/24-1 … -V2A-nerez
(daju sa zohnat lacnejsie - to je prvy odkaz, ktory mi google vyhodil)
Editoval rcp (26-10-2015 16:55:46)
Offline
...ahoj chlapi...pokud by jste měli chuť vyzkoušet jiné materiály na oddělení uhlíku (či jiné elektrody) a čištěného předmětu,můžu vám nabídnout kevlarovou tkaninu...mám tady nějaké odstřižky,na vyzkoušení jsem ochoten poslat rozměr 100x100 mm zdarma,jako dopis...
...jinak,zdroje z PC používám také (již delší dobu) jako zdroje stejnosměrného proudu pro elektrolýzu i na elchem. značení,zatím to šlapalo všechno v pohodě...
...případné "objednávky" směřujte na mejl...moc sem už nechodím...
Editoval koník (26-10-2015 18:19:23)
Offline
Elektrochemické čištění mi funguje dobře s 12V autonabíječkou, žárovkou zapojenou do série a směsí kyseliny fosforečný a citrónový. Svářečka jako zdroj proudu stojí za houby, moc velký napětí, hadr hoří. Samotná citrónovka nefunguje.
Pro domácí výrobu drobností dobrý, odpadá potřeba skladování toxických chemikálií. Ale jako kšeft bych si moc nevydělal, oproti kyselinový gelu s ocelákem je to zoufale pomalý způsob čištění.
Offline
Ahoj všem "výzkumníkům". Taky mě toto téma zajímá, pročetl jsem všechno, a protože názory se značně liší, chci požádat ty, kteří už určitě pokročili nebo to dokonce denně používají, jestli by aktualizovali své poznatky. Abych trochu také přispěl viděl jsem používat na nerezovou "lopatičku" obal ze skelné tkaniny, takže veškerou vodivost zajišťuje použitá kapalina, nejiskří to a mělo by to lépe snášet teplotu, možná i otěr. Zkoušel to někdo? Mnozí toto čištění zavrhují jako neefektivní, mě to připadá naprosto skvělé, a to především pro vyčištění bez potřeby dobrušování či dolešťování povrchu podrápaného od kartáče nebo flekatého od kyseliny. Ale jak říkám, jen jsem koukal na videa, osobní zkušenost nemám.
Offline
Plusem této metody je, že nemusíte zacházet s toxickými chemikáliemi. Z toho plyne hlavní výhoda pro firmy - nemusí vykazovat likvidaci toxických chemikálií na bázi fluoridu amonnýho. (Doma to řešit nepotřebuju, opláchnu do odpadu nebo na zahradu, fluoridy stejně ihned vytvoří stabilní sloučeniny v kontaktu se zemí.)
Čistit lze i doma na stole, používám smotaný kousek hadru secvaknutý do svorky. Ale zklamu vás, povrch je stejně matný jako v případě použití čistě chemickýho čištění.
Nevýhodou je zoufalá pomalost týhle metody. Namísto abych to potřel štětcem všechno najednou a za půl hodiny opláchnul, musím zdlouhavě šmidlat každý kousek svaru zvlášť.
Další nevýhodou je, že se kyselina fosforečná špatně shání a je vcelku drahá. Srovnatelně jako kyselinový gel na čištění nerezi. Pokud nejste firma která smí nakupovat chemii, dá se sehnat jen v zahradnictví jako pH- pro hydroponii v koncentraci 60%. Litr stojí skoro 200 Kč, ale pořád je to levnější než jí kupovat ve svářečských potřebách.
Sumasumárum, kyselinový gel u mně stále jednoznačně vede.
Offline
Jde sehnat i levněji. Např. funchem má k. fosforečnou 85 procent za 165 s daní. A má i jiný zajímavý věci, třeba Brunigal - to funguje skvěle, jen mít na plotně hrnec silnýho louhu roztopenej na 150 stupňů není moc dobrý pocit :-)
Offline
Co člověk nevymyslí chujovin, co do toho nenainvestuje času, financí a někdy i zdraví, aby si pak nakonec nepřiznal, že místo aby dělal něco užitečného, dělá složitě, dráž, nebezpečněji a hůř to, co dávno vymyslel někdo jiný
Pokusy jsou sice hnacím motorem pokroku, ale kdo z vás je takový chemik, aby patlal dohromady žíraviny, inhaloval nevím co a pak radil, jak to "řešit nepotřebuju, opláchnu do odpadu nebo na zahradu"
Evropská unie vydala směrnici BAT (Best Available Techniques / nejlepší dostupná technika), pro zabránění nebo redukci emisí a vlivu na životní prostředí. Tím, kdo se toho zhostil se ctí, je Avesta Finishing Chemicals se svojí pastou Avesta BlueOne Pickling Paste 130. Cituji z prospektu...
Modrý gel, velmi dobře viditelný, tedy nanášený v nezbytně nutném množství, prakticky bez toxických výparů. Po vyčištění svaru se opláchne vodou, odpad se zneutralizuje hašeným vápnem a hotovo.
Offline
no ja teda neviem, ked otvorim
http://www.avestafinishing.com/media/56 … lueone.pdf
a vidim tam na obrazku toho kozmonauta, stetec na kyselinu, piktogramy, atd. tak mi to moc ako "zeleny" zazrak nepripada
ani text moc optimizmu neprida:
Worker safety
Avesta First Aid Spray 910 should be readily accessible to
all those who work with pickling. It comes in a handy 200 ml
spray can and the content has been optimised to decontaminate
small acid-splashes of pickling paste.
Protective clothing. In general users should wear acidresistant
overalls, gloves and rubber boots. Face visor
should be used and, if necessary, suitable respiratory protective
devices.
Special conditions may apply from one country to another.
Consult our website where updated Safety Data Sheets can
be found.
Waste treatment
The waste water produced when pickling contains acids
and should be treated with Avesta Neutraliser 502 or with
slaked lime to a pH-value of 7–10 before discharge.
Heavy metals from the stainless steel are precipitated as a
sludge, and should be sent for deposition according to local
regulations.
Empty containers (HDPE) must be cleaned and can then be
recycled according to local regulations.
beizpasta, len v modrom ....
Editoval rcp (02-06-2016 19:17:18)
Offline
"prakticky bez toxických výparů" je lež. Všechny tyto gely a pasty mají stejný složení účinný látky a to HNO3 + HF, tedy jedná se o toxický svinstvo jak na nadýchání tak v kontaktu s kůží. Gumový rukavice jsou namístě. Likvidace vápnem ja samozřejmě nejlepší, fluorid vápenatý je stabilní sloučeninou.
Netoxickou alternativou je čistit elektrochemicky kyselinou fosforečnou.
Editoval samb (02-06-2016 23:17:36)
Offline
Já do toho nechci moc kecat, ale ta elektřina je tam proto, že na anodě dělá žíravinu z normální soli. Takže dusičnou dělá z roztoku dusičnanu, klidně třeba amonného z hnojiva, sírovou třeba ze síranu sodného, chlorovodíkou (s oxidačním účinkem chlóru) z kuchyňské soli...... Pokud by příliš vadila oxidace, je možné přidat nějaké redukční činidlo, napadá mě třeba roztok glukózy či fruktózy, látky běžně dostupné doma či v obchodě. A možná by stačil i normální řepný cukr sacharóza.
Kyselina se musí používat až tehdy, pokud se nepoužívá elektřina.
Editoval Radim (03-06-2016 13:08:24)
Offline
Já ale netvrdím, že je to zelený zázrak. Já tvrdím, že z toho, co je na trhu, je jedna z nejšetrnějších a přitom dobře funguje.
A pokud jde o ochranné pomůcky a likvidaci, je to samozřejmě žíravina. Podle toho se značí a podle toho se s ní zachází.
Pokud budu mít hrůzu z varování a piktogramů, nevyčistím ani flek technickým benzínem...Chce to rozum do hrsti.
Co hlavně jsem chtěl říct, oni ty samodomo výrobky budou fungovat tak, že za nejistou dobu s nejistými náklady budete mít nejistý výsledek a z hlediska prostředí všude plno nedefinovatelných chemických sloučenin.
A "beizpasta" to je, ale "len v modrom", to ani náhodou. Obětuje asi sedm stovek za 2,4 kg dózu a pak dejte vědět
rcp napsal(a):
no ja teda neviem, ked otvorim
http://www.avestafinishing.com/media/56 … lueone.pdf
a vidim tam na obrazku toho kozmonauta, stetec na kyselinu, piktogramy, atd. tak mi to moc ako "zeleny" zazrak nepripada
ani text moc optimizmu neprida:
Worker safety
Avesta First Aid Spray 910 should be readily accessible to
all those who work with pickling. It comes in a handy 200 ml
spray can and the content has been optimised to decontaminate
small acid-splashes of pickling paste.
Protective clothing. In general users should wear acidresistant
overalls, gloves and rubber boots. Face visor
should be used and, if necessary, suitable respiratory protective
devices.
Special conditions may apply from one country to another.
Consult our website where updated Safety Data Sheets can
be found.
Waste treatment
The waste water produced when pickling contains acids
and should be treated with Avesta Neutraliser 502 or with
slaked lime to a pH-value of 7–10 before discharge.
Heavy metals from the stainless steel are precipitated as a
sludge, and should be sent for deposition according to local
regulations.
Empty containers (HDPE) must be cleaned and can then be
recycled according to local regulations.
beizpasta, len v modrom ....
Editoval JardaK (03-06-2016 13:51:02)
Offline
Můžete říct, že tomu nevěříte, ale neříkejte, že je to lež. Jestli jste někdy před pár lety mořil tehdejšími prostředky, nebo jimi moříte dodnes, případně navíc používáte nějakým místním chemikem namíchané kyseliny, určitě znáte ten zápach, někdy i dým. U BlueOne nedýmí nic a abyste něco cítil, musel byste čichat nebezpečně blízko. Ano, samozřejmě je na bázi kyselin, proto také funguje. A proto jsou logicky nutné i ochranné pomůcky. Ale ta zátěž je v nezbytně nutné míře. A jak jsem psal, hlavně máte za jasné náklady a za jasnou dobu spolehlivý výsledek a definovatelný odpad.
Mimochodem, "Netoxickou alternativou je čistit elektrochemicky kyselinou fosforečnou" - mám celkem slušné zkušenosti z poloviny devadesátých let s kombinací Fronius MagicWave + Cleaner. Dnes už je to určitě o kus dál, ale že by to nesmrdělo a bylo to pohodlnější, než natřít štětcem gel, no nevím...
samb napsal(a):
"prakticky bez toxických výparů" je lež. Všechny tyto gely a pasty mají stejný složení účinný látky a to HNO3 + HF, tedy jedná se o toxický svinstvo jak na nadýchání tak v kontaktu s kůží. Gumový rukavice jsou namístě. Likvidace vápnem ja samozřejmě nejlepší, fluorid vápenatý je stabilní sloučeninou.
Netoxickou alternativou je čistit elektrochemicky kyselinou fosforečnou.
Editoval JardaK (03-06-2016 13:57:34)
Offline
Ale vždyť píšu že ty gely jsou nejpraktičtější protože fungujou, používám od jinýho výrobce a je v bezbarvým provedení. Jde mi o to že bez fluoru to prostě fungovat nemůže, je klíčovou součástí a tudíž u všech výrobců. Nejde o to že je to kyselina, protože HF je velice slabou kyselinou, zato se jedná o nejsilnější oxidační činidlo. Fluor umí oxidovat a vytěsnit ze sloučenin i kyslík a v tom spočívá jeho působení. Co je pro nás podstatný, pro živý organismy je silným jedem a nikoliv jen žíravinou.
Dýmající prostředky k čištění nerezu neznám vyjma vlastnoručně namíchaný lučavky královský. Ta sice smrdí a dýmá strašně ale alespoň není jedovatá. Rozlišujme žíraviny a jedy.
Editoval samb (03-06-2016 17:03:05)
Offline
Abych zas nevymýšlel vymyšlené, čím se dá čistit titan? Myslím když vám to někdo blbě svaří a dovnitř trubky nepustí argon, takže se to potáhne šedým povlakem.
Offline
Jak tam máte elektřinu, tak tam máte na anodě atomární kyslík, který zoxiduje na všemožné sloučeniny, páchnoucí a toxické, kdeco. Totéž chlór, případně ten fluor.
A pokud tam máte kyselinu leptající kov, tak nemusíte ani mít tu elektřinu. Vodík vznikající při leptání se ochotně slučuje s prvky v kovu, se sírou je sirovodík, s fosforem taky toxický a při vysoké koncentraci samozápalný fosfin PH3 a s karbidy potom acetylen nebo jiné atypické uhlovodíky.
Naštěstí je to všechno ve velmi malém množství, takže pro občasné použití doma bohatě stačí drobné zbytky nechat zasáknout do půdy. Ostatní odpad zneutralizovaný do popelnice nebo do sběrného dvora jako zbytek nebezpečné chemikálie.
Offline
samb napsal(a):
Abych zas nevymýšlel vymyšlené, čím se dá čistit titan? Myslím když vám to někdo blbě svaří a dovnitř trubky nepustí argon, takže se to potáhne šedým povlakem.
Titan se čistí v roztoku 10-20% HNO3 a 2-5% HCl při teplotě kolem 20°C několik minut až do úplného rozpuštění oxidů. Pokud vám ale někdo provedl natolik zoxidovaný svár potažený šedým povlakem, je to známka snížení pevnosti a zvýšení křehkosti takového spoje. To mořením neodstraníte.
Offline
Frank napsal(a):
samb napsal(a):
Abych zas nevymýšlel vymyšlené, čím se dá čistit titan? Myslím když vám to někdo blbě svaří a dovnitř trubky nepustí argon, takže se to potáhne šedým povlakem.
Titan se čistí v roztoku 10-20% HNO3 a 2-5% HCl při teplotě kolem 20°C několik minut až do úplného rozpuštění oxidů. Pokud vám ale někdo provedl natolik zoxidovaný svár potažený šedým povlakem, je to známka snížení pevnosti a zvýšení křehkosti takového spoje. To mořením neodstraníte.
Dík, vím že je to sprasený ale naštěstí o pevnost nejde. Jen o chemickou odolnost a hladký povrch.
Offline
Ozivujem toto vlakno.. dnes som objavil uplne cerstve video kde typek objavuje to, co sme tu riesili pred niekolkymi rokmi.. https://www.youtube.com/watch?v=35VNng9n7OQ
Offline