SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-11-2015 15:21:27

drx
Člen
Registrovaný: 24-11-2015
Příspěvky: 2

Bezpecnost pajeni

Dobry den,
rad bych se zeptal ohledne bezpecnosti pajeni.Pajim v pokoji s odvetravanim a oknem. Nyni prijela ale navsteva s rocnim ditetem a hrali jsme si v pokoji kde obcasne pajim (2x za mesic ).Naposled jsem tam pajel pred mesicem.Rad bych se zeptal zda je mozne ze kour /prach/plyny s pajeni zustanou v pokoji takovou dobu , pripadne jak dlouho po pajeni se drzi kour v takove mistnosti ? Nerad bych zpusbil nejake neprijemnoti diteti.Pajim micropajkou a pouzivam rosin a  solder wire 60 % .Za odpoved predem dekuji

Offline

 

#2 24-11-2015 17:14:23

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Bezpecnost pajeni

Alespoň za sebe -  nedomnívám se, že po měsíci (ani snad po týdnu) by rezidua po kalafuně a cínové slitině při občasném pájení mohla někomu uškodit, zvlášť když je místnost odvětrávaná. Alespoň jsem o tom nikdy neslyšel, ani nečetl. Možná snad při přímém nadýchání zplodin, i toto je ale myslím diskutabilní. Tuším, že v některých městech jsou ve vzduchu daleko škodlivější látky, ale možná se vyjádří někdo zkušenější. Asi záleží i na množství používané pájky.

Editoval Zdenek11 (24-11-2015 18:13:09)

Offline

 

#3 24-11-2015 18:18:09

drx
Člen
Registrovaný: 24-11-2015
Příspěvky: 2

Re: Bezpecnost pajeni

Dekuji za odpoved a nazor.Na internetu jsem se jeste docetl ze pri techto  teplotach pajeni se v kouri objevuje zanedbatelne mnozstvi olova,tak ze spis nez otrava olovem jsou problemem koure z kalafuny ktery zpusobujou problemy s dychacimi cestami nebo astma.Nasel jsem to ale na anglickem foru tak nevim co je na tom pravdy ?

Offline

 

#4 24-11-2015 18:28:01

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Bezpecnost pajeni

Kalafuna zahřátá na vyšší teplotu (páry), je díky obsahu kyseliny abietové skutečně silně kyselá a dráždivá. V tomto stavu snad může způsobovat nějaké potíže, nicméně po ochlazení se z ní opět stane obyčejná kalafuna - i pro děti na mazání šmytce.

Offline

 

#5 25-11-2015 10:33:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Bezpecnost pajeni

Problémy by asi nějaké mohly být, kdyby děcko nebo někdo jiný měl problémy s alergií na kalafunu. Ty páry kalafuny by mohly být v místnosti na některých místech usazené.

Co se týká olova, podle mně by místnost mohla být kontaminována, kdyby se tam pájelo denně a spotřebovávalo větší množství pájky s olovem . Nebo s jinými toxickými kovy, třeba s vizmutem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče