SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 26-11-2015 20:58:48

Willous
Člen
Registrovaný: 26-11-2015
Příspěvky: 5

Potřebují svářečku

Zdravím, jsem tu nový, tak nevím jestli jsem téma zařadil správně.

Potřeboval bych svářečku na sváření oceli do max. 15mm na sváření jednoduchých konstrukcí z jeklů a ocelových plátů. Jenom tak jednou do týdne, přes víkend. Nechci žádnej hi-end, ale zas aby se to furt nekazilo. S cenou jsem ochotný jít tak na 8000,-.

Zaujala mě tato, přijde mi super: http://svarecky.heureka.cz/omicron-gama … e/#section
Přijde mi, že je tam docela dost vychytávek, které jako začátečník využiju. Jako třeba hot start, soft start, antistick, ale urcite není na škodu ani PFC. Chtěl bych MMA svářečku, přijde mi to dobrý kompromis pro mě, ale klidně si to nechám rozmluvit, ale aby to zas nestálo majlant

Poslali mě sem z jiného fóra a taky jsem dostal tip na prodejnu v Brně Chobola, protože jsem z Brna.

Děkuji za každou odpověď, nejsem tvrdohlavej, vše si vezmu k srdci. big_smile

Editoval Willous (27-11-2015 11:02:32)

Offline

 

#2 26-11-2015 21:13:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Potřebují svářečku

Zkuste některé informace z funkce HLEDAT. Třeba http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2752  a mnoho dalších.   Najdete zde mnoho vláken s informacemi na desítky druhů svářeček MIG/MAG, TIG i MMA. Ale přesný návod nenajdete, rozhodnout se musíte nakonec stejně sám.

Offline

 

#3 27-11-2015 09:29:38

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Potřebují svářečku

Asi před měsícem se na mně obrátil zeť, že technice rozumím a abych mu poradil, jakou má koupit manželce k Vánocům žehličku. Ale "nějakou lepší značku, aby dlouho vydržela, ale nebyla zase nějak moc drahá". No co na to odpovědět?  Že jsem mu neuměl poradit skoro pokládal za neochotu. To je v podstatě stejné, jako ta řada dotazů k výběru svářečky. Kromě nějaké nápadně levné z baubau by dnes už s vyhovující kvalitou měly svařovat všechny, jsou tady i kladné ohlasy na poměrně levné stroje vysloveně čínské provenience. Prostě si stanovte požadovaný proud a zatěžovatel pro předpokládané nejčastěji používané elektrody (dnes je takovým nepsaným standardem 100% při 100A), dejte si limit ceny a najděte si nějaký výrobek, případně se dá ještě vytypovat prodejce s nejnižší cenou. Situace na trhu je dnes už celkem stabilizovaná, alespoň já o nějakém rozdělení na vysloveně špatnou a vysloveně dobrou značku (v neprofesionální kategorii) nevím. Druhá věc je, jaké budete mít štěstí na použité součástky, svářečka se může pokazit za týden, chvilku po záruce, nebo taky vůbec, ale to vám už samozřejmě nikdo předpovědět nemůže. Všeobecně se dá předpokládat, že kvalitnější značkové součástky se osazují do zařízení vyšší profesionální třídy, tam už jsou ale samozřejmě jiné ceny -  např. známé Pico, Fronius, Lorch a další.
Vím, že tento příspěvek vám asi moc nepomůže a je v podstatě o ničem, ale aby někdo ukázal na jeden výrobek a řekl - ten je nejlepší, ten si kupte, je asi nemožné. Přesně jak napsal Jirkati - nakonec se musíte rozhodnout sám.
P.S. U Choboly v Brně nakupuji často a jsem spokojen. Oceňuji m.j. i kusový prodej nejrůznějších elektrod, už mockrát jsem toho využil.

Offline

 

#4 27-11-2015 10:55:32

Willous
Člen
Registrovaný: 26-11-2015
Příspěvky: 5

Re: Potřebují svářečku

Dobře tedy, zajdu do toho obchodu a poptam se tam. Ja jen chtěl vědět názor na přesně tu svarecku kterou jsem poslal, jestli to není třeba až přepych pro mě. Zda je to s těma vsema vychytavkama o dost lehčí, nebo se to dá časem naučit i bez nich bez poznání rozdílu třeba. Jelikož jsem amater v tomto a v životě jsem se svareckou dělal vsehovsudy pětkrát, tak bych so nechal rád poradit. Upřímně jinou odpověď jsem moc nečekal, taky nemám moc rád když se mě nekdo ptá co si má koupit, protože tomu rozumím. Chápu to :) jenom jestli je to dobré nebo jde sehnat i něco lepšího ve stejné ceně

Editoval Willous (27-11-2015 11:21:51)

Offline

 

#5 27-11-2015 11:42:12

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Potřebují svářečku

Alespoň podle mého názoru: nedomnívám se, že by zrovna tento výrobek měl nějaké neobvyklé výhody pro začátečníky. Funkci HOT-START, ANTISTICK a ARC-FORCE má už skoro standardně většina strojů, funkce PFC je podmíněná - při svařování na dlouhé prodlužce vlivem ztráty napětí na ní invertor sice dorovnává potřebný příkon, ale zvýšením primárního proudu - bude tedy častěji vypadávat jistič, tzn. že na dlouhé prodlužce tak jako tak budete moci svařovat pouze limitovaným výstupním proudem. Na běžných kvalitních prodlužkách tak do 20 m bude fungovat každý invertor i bez PFC. Nicméně pro vaše potřeby by byl vybraný typ určitě dostačující.
Edit.: ještě jsem si teď všiml, že má i V.R.D., tj. bezpečné napětí v klidovém stavu - to je ale myslím funkce pro většinu běžných uživatelů zbytečná, využívá se při svařování v nebezpečných podmínkách (mokro, stísněné prostory).

Editoval Zdenek11 (27-11-2015 14:59:58)

Offline

 

#6 28-11-2015 09:16:04

Willous
Člen
Registrovaný: 26-11-2015
Příspěvky: 5

Re: Potřebují svářečku

Děkuji za odpověď, prodlužku ani dvacet metrů mit nebudu, takže to PFC ani nevyužiju. A ještě bych se chtěl zeptat, je pro mě jako hobbika  lepší kombinace MMA a TIG a nebo malá CO? Jestli se vyplatí připlatit? Strejc má taky CO, ale nechci k němu furt chodit si něco svařit a chci se to taky naučit sám.. popřípadě co vyjde levněji v provozu?  Pardon ze se dívám furt na peníze, ale jsem student, takze příjem nebo kdo ví jakej.. Též bx bylo asi fajn kdyby to mělo nějakou normální regulaci a ne tři tlačítka..

Edit: třeba teď jsem našel Omicron OMI 205. Mohl byste mi někdo říct výhody/nevýhody oproti tě v prvním příspěvku? Krom toho že to je CO a tam to  MMA/TIG. Děkuju

Editoval Willous (28-11-2015 09:27:02)

Offline

 

#7 28-11-2015 10:34:18

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Potřebují svářečku

No, nějak se ve Vašem příspěvku neorientuji, pokud preferujete Třebíč tak to tam napište, pokud jste bez love tak bych šla třeba do toho Sharks 250 ve vedlejším vlákně....a máte to v poho jako multifunkci.

Offline

 

#8 28-11-2015 10:35:44

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Potřebují svářečku

Willous napsal(a):

Děkuji za odpověď, prodlužku ani dvacet metrů mit nebudu, takže to PFC ani nevyužiju. A ještě bych se chtěl zeptat, je pro mě jako hobbika  lepší kombinace MMA a TIG a nebo malá CO? Jestli se vyplatí připlatit? Strejc má taky CO, ale nechci k němu furt chodit si něco svařit a chci se to taky naučit sám.. popřípadě co vyjde levněji v provozu?  Pardon ze se dívám furt na peníze, ale jsem student, takze příjem nebo kdo ví jakej.. Též bx bylo asi fajn kdyby to mělo nějakou normální regulaci a ne tři tlačítka..

Edit: třeba teď jsem našel Omicron OMI 205. Mohl byste mi někdo říct výhody/nevýhody oproti tě v prvním příspěvku? Krom toho že to je CO a tam to  MMA/TIG. Děkuju

Nejsem svařeč ,živí mě obrábění a tak mi stačí něco jednoduchýho na svaření přípravků tak 4 hodiny měsíčně. Tak jsem koupil OMI 205 ,je to těžká krá... ale nemá výraznější problémy ,taky se od ní nedá očekávat spousta profi funkcí, zkrátka pro běžné sváření ,-výhodou je 3fázové připojení a není to hračka z obchoďáku .
No a jak to bývá musel jsem ještě koupit TIG AC/DC ale tam už je práce za jiný peníz.

Koukám že psala Evita -asi by stálo za to ten inventor zkusit cena lákavá ,a mobilita taky.

Editoval fmodel (28-11-2015 10:40:03)

Offline

 

#9 28-11-2015 13:05:18

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Potřebují svářečku

K OMI 205 - nepřesné nastavování parametrů oproti invertorům, koupil jsem jí před třemi lety pouze na práci na dílně, dnes už bych
takovou kravinu neudělal.

Na montáže máme invertor a jelikož děláme z tenčích materiálů, tak i na dílně děláme s invertorem (Pegas MigSyn) krásný měkký oblouk
sváry se tolik nekupí do výšky - prostě luxus to se odbočkovou OMI nedá srovnat , vývoj prostě nezastavíš  smile

Někde jsem zde četl názor, že s odbočkovou mašinou budou pracovat i tvoje děti ...... to je sice pravda, ale po stromech už dneska taky nelezeme, jako
opice.  smile


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#10 28-11-2015 14:19:20

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Potřebují svářečku

Sharks-vstup 8,5kVA na 230V. Spočítejte si u toho zázraku jištění,nebo budete muset redukovat
parametry.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#11 28-11-2015 14:52:06

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Potřebují svářečku

milosak napsal(a):

K OMI 205 - nepřesné nastavování parametrů oproti invertorům, koupil jsem jí před třemi lety pouze na práci na dílně, dnes už bych
takovou kravinu neudělal.

Na montáže máme invertor a jelikož děláme z tenčích materiálů, tak i na dílně děláme s invertorem (Pegas MigSyn) krásný měkký oblouk
sváry se tolik nekupí do výšky - prostě luxus to se odbočkovou OMI nedá srovnat , vývoj prostě nezastavíš  smile

Někde jsem zde četl názor, že s odbočkovou mašinou budou pracovat i tvoje děti ...... to je sice pravda, ale po stromech už dneska taky nelezeme, jako
opice.  smile

nelze než souhlasit.

Offline

 

#12 28-11-2015 15:26:00

Willous
Člen
Registrovaný: 26-11-2015
Příspěvky: 5

Re: Potřebují svářečku

fmodel napsal(a):

milosak napsal(a):

K OMI 205 - nepřesné nastavování parametrů oproti invertorům, koupil jsem jí před třemi lety pouze na práci na dílně, dnes už bych
takovou kravinu neudělal.

Na montáže máme invertor a jelikož děláme z tenčích materiálů, tak i na dílně děláme s invertorem (Pegas MigSyn) krásný měkký oblouk
sváry se tolik nekupí do výšky - prostě luxus to se odbočkovou OMI nedá srovnat , vývoj prostě nezastavíš  smile

Někde jsem zde četl názor, že s odbočkovou mašinou budou pracovat i tvoje děti ...... to je sice pravda, ale po stromech už dneska taky nelezeme, jako
opice.  smile

nelze než souhlasit.

děkuji za vymluvení..smile a jak silná ocel se s tím dá svářet? Vidím 4mm, no to je pro mě asi málo, já bych potřeboval těch 8-10 max..sad ale i tak děkuju.. no vidím to tak, že počkám a svářečku si koupím příští rok.. máte ještě nějaké tipy na MMA nebo multifunkční?

Offline

 

#13 28-11-2015 15:29:38

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Potřebují svářečku

Willous> Doporučuju brát ohled při rozhodování i na jištění.

Offline

 

#14 28-11-2015 15:54:27

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Potřebují svářečku

multifunkce bude dražší, ale univerzálnější. Pokud by nebylo dost peněz na komplet, lze používat MMA a příslušenství pro MAG dokoupit časem


tady cena toho Pegase, někde se tu píše že vaří dobře  http://www.svarecky-elektrody.cz/alfa-i … fc/d-2645/


nebo Lincoln, ať tu není jen Třebíč  http://www.svarecky-elektrody.cz/lincol … 0c/d-2661/

Editoval jees (28-11-2015 16:11:33)

Offline

 

#15 28-11-2015 16:21:33

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Potřebují svářečku

ohledně jištění, jak je psáno výše, měl jsem zapojený Gammastar 190 na 16A + hlavní jistič 16A, párkrát jsem vyhodil jistič v dílně. Pak hlavní jistič odešel, tak se vyměnil za 25A a vše funguje jak má

Offline

 

#16 28-11-2015 17:06:00

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Potřebují svářečku

děkuji za vymluvení..smile a jak silná ocel se s tím dá svářet? Vidím 4mm, no to je pro mě asi málo, já bych potřeboval těch 8-10 max..sad ale i tak děkuju.. no vidím to tak, že počkám a svářečku si koupím příští rok.. máte ještě nějaké tipy na MMA nebo multifunkční?

a jak silná ocel se s tím dá svářet? No síla materiálu je dána především přípravou pro svár,představ si jaká svářečka by byla a jaká elda nebo drát na sváření 200mm plechu?
To se nedělá na jeden tah ,ale pokládají se housenky na a vedle sebe.A určitě to tady najdeš jak to uměj profíci.

Offline

 

#17 28-11-2015 17:13:22

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Potřebují svářečku

jees napsal(a):

ohledně jištění, jak je psáno výše, měl jsem zapojený Gammastar 190 na 16A + hlavní jistič 16A, párkrát jsem vyhodil jistič v dílně. Pak hlavní jistič odešel, tak se vyměnil za 25A a vše funguje jak má

To je divný ?

Já mám v dílně taky 16 A jištění a svařuju na 160 A velice často a nikdy nic nevypadlo, jedině jsem nechal
vyměnit jistič s jinou charakteristikou (motorový ??) nejsem elektrikář  smile  ale tudy asi cesta nevede ...


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#18 28-11-2015 17:30:05

kenz007
Člen
Registrovaný: 04-06-2011
Příspěvky: 119

Re: Potřebují svářečku

praveze tade ta cesta ide najbeznejsie sa pouzivaju istice s charakteristikou typu B no do dielne je to velmi malo preto je kriterium do dielne minimalne C prave kvoli tomu aby to stale nevypadavalo

Offline

 

#19 28-11-2015 18:20:49

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Potřebují svářečku

Aha ja myslel ze je to ohledne proudoveho narazu pri zapnuti invertoru, protoze mne nekdy jistic vypadaval, ale po vymene jiz nikdy.


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#20 28-11-2015 18:40:34

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Potřebují svářečku

já měl oba jističe 16C, někdy vypadnul ten ve skříni, někdy hlavní. Většinou jak píšete při zapnutí invertoru, párkrát při vaření, ale to se mi asi nějak rozešly parametry nastavení a byla z toho pravděpodobně velká zátěž na síť

Offline

 

#21 28-11-2015 19:46:49

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Potřebují svářečku

Hlavní máte 25B ? V tom případě pokud dáte v dílně 16C ,tak se to dá předpokládat.Pro domácí jištění bych viděl svářečku spíš na tři fáze (kvůli rozdělení zatížení fází).Svářečky 250A na 230V může být probém doma jistit.Ve fabrikách není problém 25C i vyšší,tam lze jednofázovou svářečku 250A provozovat celkem dobře.

Offline

 

#22 28-11-2015 20:19:50

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Potřebují svářečku

hm, nejvíc se MMA používá elda 2,4 aMAG 0,8 takže do 100A, když to musím osolit berem redukci z 400V, to už musí bejt aby vylít jistič, dynamický přizpůsobení výkonu mám na 16A a přes to mě to nepustí.....no Picomig

Offline

 

#23 28-11-2015 20:52:41

Willous
Člen
Registrovaný: 26-11-2015
Příspěvky: 5

Re: Potřebují svářečku

Sender napsal(a):

Willous> Doporučuju brát ohled při rozhodování i na jištění.

Dílnu mám na jednom okruhu, tak snad to nebude problém. No teď budem trochu rekonstruovat, přemýšlel jsem, že bych nechal zařídit třífáz, na míchačku jsme vždy brali od sousedů, tak nebylo potřeba.. ale zas platit 600 za měsíc jen kvůli svářečce..sad Kdyžtak vyměním za silnější jistič a bude..

Jees napsal(a):

multifunkce bude dražší, ale univerzálnější. Pokud by nebylo dost peněz na komplet, lze používat MMA a příslušenství pro MAG dokoupit časem


tady cena toho Pegase, někde se tu píše že vaří dobře  http://www.svarecky-elektrody.cz/alfa-i … fc/d-2645/


nebo Lincoln, ať tu není jen Třebíč  http://www.svarecky-elektrody.cz/lincol … 0c/d-2661/

No ten pegas se mi líbí dost, sice překročil muj rozpočet skoro o 100%, ale tak asi to fakt nechám na příští rok tak v unoru. Uberu z něčeho jinýho. smile a asi napred budu pouzivat MMA, zbytek az nekdy. Děkuju za hodnocení.

fModel napsal(a):

Willous> a jak silná ocel se s tím dá svářet? No síla materiálu je dána především přípravou pro svár,představ si jaká svářečka by byla a jaká elda nebo drát na sváření 200mm plechu?
To se nedělá na jeden tah ,ale pokládají se housenky na a vedle sebe.A určitě to tady najdeš jak to uměj profíci.

No je vidět že se mam co učit, jdu procitat forum. Asi se budu rozhodovat mezi tím pegasem nahoře nebo to cos doporučil ty. smile

Offline

 

#24 28-11-2015 20:57:44

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Potřebují svářečku

njn,to je pravda.Doma člověk ve většině případí vaří max tou 2,5 kou.Na to ale nepotřebuje mašinu 250A.

Offline

 

#25 28-11-2015 21:20:58

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Potřebují svářečku

No víte, strojek na 230V je většinou stavěn na 100%DZ kolem 120A, 230-250 beru jako folklor, marketing, slabší řada by mohla mít potíže s chlazením, tady by to mělo být skousnutelný, rozdíl kilo na váze neřeším a cenově je to skoro stejný.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče