SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-12-2015 09:26:21

Ptacek_jarabacek
Člen
Registrovaný: 15-12-2015
Příspěvky: 3

"mini-autogen" pro hobby uživatele

Zdarec,
buď jsem uplně slepá, nebo to tady fakt ještě nikdo neřešil.
Ráda bych si pořídila tohle, oni tomu řikaj "mini-autogen" https://www.kempergroup.cz/Mini-autogen … 0-d193.htm (O2 + Novacet)   . Je pravda, že jsem s ničím takovým nikdy nedělala a tuším, že to nebude tak easy jako invertor a jiný věci z týhle rodiny. Zase mi to přijde o mnoho bezpečnější, než acetylenová klasika. Takže by mě zajímalo, jestli je efektivita taková, jakou oni inzerují a bezpečnost taková, aby člověk při troše opatrnosti mohl soupravu nosit v báglu a při byť laické manipulaci neměl moc vysokou šanci na výbuch (ale zase nějakou míru rizika, dejme tomu dvacet procent, že mě to voddělá, jsem schopná na sebe vzít :-D Hlavně aby to bylo kdyžtak rychlý).
Budu ráda, když mi k tomu někdo něco řekne, protože fakt nic moc info o tom nenacházím a fakt hrozně moc si to chci pořídit :-)

Offline

 

#2 15-12-2015 09:35:44

hubi
Člen
Registrovaný: 09-03-2011
Příspěvky: 93

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Na hlavní straně:  oddíl Svařování plamenem a řezání kyslíkem.
co se týká efektivity, v inzerci to najdete za polovinu i za míň,  zřejmě to nesplnilo očekávání..

Editoval hubi (15-12-2015 09:41:40)

Offline

 

#3 15-12-2015 09:42:58

Ptacek_jarabacek
Člen
Registrovaný: 15-12-2015
Příspěvky: 3

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

To je rychlost, díky za odpověď, Hubi. Hmmmmm, ale netěší mě to... Tak budu ještě rozmýšlet...
edit: No jo, koukám, že už to nějaká témata fakt proběhla... zvláštní, že jsem si toho předtim nevšimla. Je to tady, jsem dementní...

Editoval Ptacek_jarabacek (15-12-2015 09:46:56)

Offline

 

#4 15-12-2015 16:38:59

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Tohle je dost malý šidítko... Výkonově možná tak pro chlaďaře, zlatníky... Pro běžnou práci moc nedoporučuju. Co se spíše podívat po malý soupravě propan-kyslík?


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 15-12-2015 17:51:16

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Tímhle si prošel asi každej kdo touží po autogenu. Někdo si nechal poradit a vůbec po zralé úvaze do tohodle pidiaparátku nešel, někdo holt udělal zkušenost za čtyři litry, že tudy cesta nevede. Ale nejdůležitější informace v dotazu nebyla a to k čemu to má sloužit. Od toho se odvíjí jeslti je třeba acetylen, nebo by stačil PB, další podstatná věc je, jeslti se tím má svařovat, nebo jen pájet a jak velký věci by to mělo zvládnout. Věc z odkazu zvládne tak trubičky od ledniček, modelařinu a "šperkařinu" při občasném použití, kdy nebude vadit drahej provoz (náplně jsou na jedno použití). Dá se to řešit malým čínskopolským hořákem (výrazně výkonnějším) za podobný peníze. Hořák (acetylen nebo kyslík s pěti velikostma trysek) cca 350Kč, redukčák 2x cca 600Kč, hadice + příslušenství cca 500Kč. Jen je třeba splašit samostatně plyny, ale i to se dá řešit (specielně kyslík není zase takovej problém - pokud by stačila O2/PB souprava).

Editoval Pruduch (15-12-2015 18:03:24)

Offline

 

#6 16-12-2015 08:38:02

Ptacek_jarabacek
Člen
Registrovaný: 15-12-2015
Příspěvky: 3

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Tak chlapi, moc děkuju za dosavadní odpovědi! Ohledně k tomu použití, bylo by toho víc, ty hlavní věci jsou teda překvapivě dost daleko od sebe - jednak mě zajímá právě to šperkařství, druhak bych ale potřebovala něco pro hrubou práci - něco, co zvládne pěkně řezat (ideálně alespoň 15mm). No, a roli hraje i váha a bezpečnost manipulace, protože se jedná o práci v podzemí.... :-)
Pokud by se tyhle dva požadavky nedaly skloubit, pak bych dala přednost tomu druhému, řezacímu účelu.... Docela mě zaujal ten zmiňovaný čínskopolský hořák. O co jde?

Offline

 

#7 16-12-2015 11:08:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

15mm, autogen do baťůžku, šperkařství, podzemí ... to vypadá na nějaký trezor...
Bývají z oceli legované Mo, Mn, Ni - to moc řezat nejde big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 16-12-2015 11:11:18

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Já jsem si ho ze zvědavosti (ale také očekávanému menšímu výkonu než hořák č.0 od GCE) pořídil. Funguje to ale musí se to dodělat, alespoň ten můj kus. Ventilky jsou hodně "očesané konstrukce" a také hrubého provedení. Kuželka jse posouvána otáčením vřetene, na kterém je jemný závit. Vedení vřetene v "závitové díře" je ale krátké a má velkou vůli a to tak, že nebylo možné nastavit hořák tak, aby bylo nastavení stabilní. Vyřešil jsem to napakováním závitu dostatečnou vrstvou teflonové pásky, aby se vůle v závitu vymezila. Funguje to, ale to proč jsem to pořídil se nepotvrdilo, na GCE jde nastavit mnohem menší výkon, než na tomto prc-polska hořáku. Pro běžné občasné pájení mosazí, nebo stříbrem to je použitelné a za ty peníze. Tkže jsem na hadice zase namontoval hořák GCE PB/O2.
Jarábáčku, ptáčku, určitě bych se nesnažil oba požadavky spojovat do jednoho zařízení. "Šperkařství", znamená třeba náušnice a prstýnky? Pak určitě speciální hořák. Pěkně řezat 15mm, jaký materiál, na ocel asi plasmu. Zvažit také možnost nechat si polotovary nařezat. Nevyjde tak moc draho.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 16-12-2015 11:21:57

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Řezat 15mm bez rozumně velký flašky kyslíku jaksi nelze - viz spotřeba kyslíku hořáků v jejich katologových listech. Takže na řezání jednoznačně PB + O2 v klasický menší flašce, ale do batohu to nebude. Na pájení a a svařování jsem myslel třeba toto - http://aukro.cz/listing/listing.php?str … +kategorie . Ten člověk má i normální prodejnu www.naraditechnik.cz (zkus se s ním domluvit). Na řezání buď klasickej hořák GCE (jsou toho plný inzeráty) nebo opět se dá sehnat Polákama dodávanej Čínskej hořák s označením TWC-1 (najdi si to sama - je potřeba vynaložit i nějaký vlastní úsilí). Stojí kolem tisícovky a provedení je slušný. Tady na foru o těhle hořácích je toho napsáno celkem dost.

Offline

 

#10 17-12-2015 09:30:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Na šperkařství, nebo třeba na drobné práce se sklem, jako je výroba vánočních ozdob, bude na začátek pravděpodobně stačit Bunsenův kahan. Jednoduché verze jsou nové za pár stovek, výprodej z nějaké laboratoře možná i podstatně levněji. Jen se musí dát pozor,. aby byl na ten správný plyn, buď zemní plyn nebo PB.

Offline

 

#11 17-12-2015 20:12:31

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Radime: neměl jste spíše na mysli sklářský kahan, tedy fétnu? Na Bunsíku by tavení skla trvalo docela dlouho....


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#12 18-12-2015 12:23:41

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

tomape napsal(a):

Radime: neměl jste spíše na mysli sklářský kahan, tedy fétnu? Na Bunsíku by tavení skla trvalo docela dlouho....

Neměl. Nemyslím tavení skla na nějaké pánvičce, ale přímou práci se sklářskými polotovary typu skleněných trubek vnějšího průměru centimetr a podobně. Do hmotnosti nahřívaného skla 20 - 40 ? gramů a na teplotu měknutí skla 400 - 600 ? st C. Tam Bunsenův kahan na rychlou práci úplně stačí.
Jinak běžný Bunsenův kahan puštěný na maximum by měl s přehledem dosáhnout na 1,5 kW tepelného výkonu.

Offline

 

#13 18-12-2015 16:55:28

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Teplota měknutí skla 400 stupňů? Hmm...

Offline

 

#14 18-12-2015 19:30:56

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Bunseňákem ohřeješ tak akorát baňku s chemikálií, ale rozhodně jí neroztavíš.... Na sklo je potřeba daleko vyšší teplota. Zkus roztavit sklo obyčejným pb hořákem, moc toho nedokážeš. Zato sklářský kahan, to je jiná liga.....


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#15 18-12-2015 20:18:17

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

tomape celkom s Tebou nesúhlasím, pretože ak si zoberieš akékoľvek laboratórne sklo, napríklad skúmavku, alebo pipetu, zahreješ ju nad plynovým horákom plynového kuchynského sporáku a môžeš ho tvarovať ako len potrebuješ.

Offline

 

#16 18-12-2015 20:36:43

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Ale jo, bunsenovým kahanem opravdu nahřeje skleněné trubičky a může je naohýbat, zužovat, spojovat, ale pro šperkařství a výrobu vánočních ozdob, to teda nevím. Aby dostatečně nahřál sklo pro ohýbání, musí být celkem ostrý plamen, ale ten zase není vhodný na ohřev při foukání.

Offline

 

#17 19-12-2015 02:56:41

SpeddRobotník
Člen
Registrovaný: 26-08-2015
Příspěvky: 38

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

No já bych chtěl dělat hlavního konstruktéra v NASA/už jsem psal do Texasu/,ale
také chci hrát za Barcelonu....(:
Asi tak bych to viděl.-Kdysi před vojenskou zákl.službou jsem koupil malou sadu na PB i s hořáky,prakticky jsem to vůbec na nic nevyužil,i jako tehdejší začínající svářeč autogenu....obratem jsem to prodal,divil jsem se,že to někdo koupil....na nahřívání mi stačil obyč.hořák na PB láhev

Offline

 

#18 19-12-2015 07:39:18

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Za našich dob se na chemii jako jeden z témat učilo v laboratoři tvarování skla a základy výroby vlastních přímo na konkrétní účel přizpůsobených baněk, chladičů a dalších drobných věcí. Právě ze skleněných polotovarů, hlavně trubek. A to všechno nad běžným Bunsenovým kahanem šlo velmi snadno.
Ze stejných polotovarů, skleněných trubek se dělají i vánoční ozdoby. Aspoň co jsem viděl ve výrobním družstvu v Opavě.
Sklářský kahan, případně nějaký plamen PBO bude určitě lepší, ale na Bunsenu to prostě jde taky.

Navíc Bunesen má tu výhodu, že pokud se na pracovní účely neosvědčí, stačí nad něho udělat podstavec na hrnec nebo v laboratorních potřebách koupit příslušný litinový kruh a je tady v podstatě běžný plynový vařič na kuchtění.

Editoval Radim (19-12-2015 07:42:49)

Offline

 

#19 19-12-2015 09:20:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Ale paní Ptáček psala, že to potřebuje na šperkařství. Pokud by bunsenův kahan dal potřebnou teplotu, tak ale určitě není vhodný na titěrné věci, kde je potřeba soustředěný (bodový) plamen. Na to jsou potřeba speciální pájecí hořáky. Např. takový:
http://www.ebay.com/itm/SMITH-LITTLE-TO … SwlV9WSN1D


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#20 19-12-2015 12:46:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Kde je potřeba bodový plamen, tam Bunsen vhodný není, to je pravda.

Offline

 

#21 19-12-2015 16:22:20

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

SpeddRobotník Ty si určite nikdy v živote neprišiel do styku s chladiacimu zasriadeniami a klimatizáciami. Lebo ak by si niečo také robil, tak by si sa bez PB zváracej súpravy asi len veľmi ťažko zaobišiel.
Ono je to ako s autom. Keď si kúpiš dvojmiestny roadster, tak ak ním budeš potrebovať preťahovať almaru, tak povieš, že také na prd auto si ešte nemal, lebo sa s ním nedá presťahovať almara a načo si ho vôbec kupoval.

Offline

 

#22 20-12-2015 19:15:20

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#23 13-01-2016 10:21:49

Luboš.T
Člen
Registrovaný: 01-11-2015
Příspěvky: 10
Web

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

Tento miniautogen jsem měl. Používal jsem ho na modelařinu. Nepříjemná vlastnost: drahé kyslíkové náplně a dva rozdílné závity pro připojení redukčního ventilu.
K prohlédnutí zde: http://lubos.trminek.cz/index.php/dilna … utogen-cfh
Dnes mám toto: http://lubos.trminek.cz/index.php/dilna … thenberger 
Je to téměř stejné, navíc má mikro trysky. Dá se s tím dělat např. tohle:https://www.youtube.com/watch?v=xS2V8OZY8r8

Offline

 

#24 18-11-2016 14:18:50

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#25 19-11-2016 10:20:27

napisy
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 29-01-2010
Příspěvky: 225
Web

Re: "mini-autogen" pro hobby uživatele

huat napsal(a):

Jeden temosácký na predaj   https://stroje.bazos.sk/inzerat/6698879 … utogen.php

už som si ho všimol, aj by som ho chcel...je to na tvrdé pájkovanie mosadzou(na to to potrebujem) e to staré a poctivé "komunistické"...ocelový zvar ale nie je kvalitný - už to tu bolo rozoberané x-krát....
ako je to s plnením kyslíkovej fľaše, teda ak nemáš nikoho na prepúšťanie? a čo so "životnosťou" kysl. fľaše - nebude už "po termíne"? treba pozrieť čo je na  nej vyrazené...viem, že sa nebude plniť na maximálny tlak, pretože "prepúšťanie", ale i tak je to  dôležitý údaj...(som amatér)

Editoval napisy (19-11-2016 11:14:38)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče