SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-12-2015 03:19:45

Dodo67
Člen
Registrovaný: 16-02-2014
Příspěvky: 143

Spomienka na minulosť...

*

Editoval Dodo67 (20-03-2016 15:44:29)

Offline

 

#2 27-12-2015 03:52:56

tomi911
Člen
Registrovaný: 02-01-2010
Příspěvky: 65

Re: Spomienka na minulosť...

Je to jeden s názarov (právd) a podporí ho asi 3/4 s fóra ale 1/4 nás bude taká ktorá povie, prečo musím plaťiť nájom za dielńu, za dozor,bezpečáka a pritom toto mnoho ľudí pseudoživnostníkov (schwarzsistém)má mať tie isté podmienky.
Viac ako desaťročie som robil pre firmy a agentúry v cz a to ako zvárač, 90% chcelo vstupnú skúšku ,papiere ak nemáš spravia sa hlavne že vieš. Teraz idem nejaký čas na seba papier na papier asi som príliš poctivý a chcem mať vše ok


alfain 200AC/DC  ewm picomig 305 puls ewm picotig 200 ac/dc a veľa iných hračiek

Offline

 

#3 27-12-2015 10:41:42

FF
Člen
Registrovaný: 27-07-2010
Příspěvky: 520

Re: Spomienka na minulosť...

...už sme sa tu o takom niečom (principiálne) bavili a síce o rôznych manažmentoch kvality ISO a spol., ktoré fungujú len na úplatkovom princípe a je to taký papierový tiger...

Offline

 

#4 27-12-2015 11:19:34

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Spomienka na minulosť...

Ano myslím, že stejnou zkušenost má téměř každý člen tohoto fóra... Taky jsem několik let vařil (úplně bez oprávnění) věci, které by měli svařovat EN svářeči... Ono jde o to jak kdo co umí a ne jestli na to má papíry... Ono se to pak vždycky zastínilo někým kdo EN zkoušky měl a hotovo...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#5 27-12-2015 11:28:52

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Spomienka na minulosť...

Ty ludia sa vyzivaju v papieroch.

Nebavme sa v rovine ze vsetci ale vacsina urcite.

Absolvujem rocne cca 3 - 5 skoleni ktore su povinne a prerabam kazdy den co sa skolim lebo sef skolenie neberie ako prac.vykon.
Skolenia su produktove.Cize nic nutne dolezite. Podpora ktoru mame online je pre mna dostacujuca.
Bol som na skoleni na ktorom sa zucastnil aj absolvent VS ktory nastupoval do prace do Porsche inter auto Slovensko...
Tisko sedel ani tuk. Po par hodinkach a jednej prestavke nas skolitel oboznamil ze sa musi zaskolit.
O automobilovej problematike vraj nema vela nastudovane. OK kazdy nejako zacinal.

A ten chlapcisko ani nie po 2rokoch nam bol vo firme predstaveny ako auditor  VWservisov. 
Hm to bol kurva rychlokurz.
Nech zije ISO.

Kto je fachman maka poriadne aj bez ISO kto je spekulant cestu si najde a na stene bude vysiet certifikacia od stropu az po podlahu.

Offline

 

#6 28-12-2015 11:13:32

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Spomienka na minulosť...

Připadá mi to podobné, jako když někdo měsíce nebo roky svařuje věci, které mohou svařovat jen EN svářeči, přitom mají jen základ nebo kolikrát ani to ne, jak psa Rellik. Taky jsem to tak měl. Později si do dělají EN zkoušky a paráda. Sedí na kurzu třeba 3 týdny. V některých firmách jsou ale praktiky přesně opačné. Přijde nový zaměstnanec, nechají ho týden svařovat a šup s ním hned na státnice. To dokonce nesvaří ani jeden svár, u zkoušek dají vzorek od nějakého profíka. Dotyčný jen podepíše papír, dostane osvědčení a hurá, je z něho profík taky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 28-12-2015 13:05:05

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Spomienka na minulosť...

Nevim v ktere skole dodaji vzorek od nekoho jineho. Kde jsem byl na kurzu tak tam dat vzorek od nekoho jineho fakt neslo

Offline

 

#8 28-12-2015 16:05:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Spomienka na minulosť...

martinv - ano, existují Svářečské školy, kde to funguje pořádně a poctivě. Zřejmě jste byl té škole v Jablonci nad Nisou, která teď přesídlila do Liberce. Tato škola patří k těm velice dobrým a kvalitním, je to škola, kde se nikdy nepodvádělo. Když jsem před léty potřeboval vyškolit cca 400 svářečů, tak to jediná dobrá Svářečská škola v Liberci nestíhala a dostal jsem od dodavatele přídavných materiálů tip na nově zřizovanou Svářečskou školu v areálu jejich nové prodejny v Jablonci n/N. Postupně jsme tam vyškolili přes 200 svářečů a byl jsem velice s jejich úrovní spokojený.

Offline

 

#9 28-12-2015 16:35:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Spomienka na minulosť...

Martin v: Má jsem si dělal jakoby dva svařečáky přes ÚP, myslím si že poctivě. Už jsem měl nějakou praxi, tak to bylo pro mě lehčí, ale docházel jsem poctivě každý den. Nejdříve základ ZM-1 asi tři týdny, asi 14 dní pauzu a poté úřední zkoušky EN 287-1. Opět asi tři týdny. Svářečáky jsem dělal v Šenově u Ostravy. Co mám ale zjištěno, tak je běžné to co jsem psal.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 28-12-2015 23:00:28

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Spomienka na minulosť...

Jirkati: ano presne tak delal jsem kurzy v Jablonci cca 5 minut od mista bydliste :-) nikde jsem na kurzu nebyl tak nemohu porovnavat s jinou skolou, ale pri zkouskach tam opravdu nehrozilo ze by se vzorek zamenil s nekym jinym. A videl jsem i pak lidi kteri zkouskou neprosly ani po opetovnem svareni vzorku . taktez sem si opakoval vzorky pri metode 311.
Jinak skola se nepresunula do Lbc ale rozsirila v Jbc funguje nadale .
Pokazde kdyz jdu kolem tak me hrkne slza do oka nejkrasnejsi cas byl v kurzech.

Offline

 

#11 29-12-2015 08:38:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Spomienka na minulosť...

A není to trošku i o člověku? Já osobně bych to co jsem napsal nikdy neudělal, abych se nenaučil alespoň ten základ, sváry třeba né moc pěkné, ale aby prošly přes zkoušky alespoň za 3. I když ve svařecí škole se to hodnotí jinak. Ti co jdou do sv. školy jen podepsat papíry a převzít průkazy kolikrát neumí ani ten základ, osobní zkušenost. Musí se v terénu něco zavařit, dají típkovi úkol ať něco zavaří. No a co tam vytvoří, raději ani nepsat, hlavně že je státní svářeč, nebo dnes vlastně už úřední svářeč. Já taky nejsem žádný profi svářeč, ale co kolikrát vidím třeba i ve firmě kde pracuji teď. U nás hodně svařují TIGem, to nedokážu posoudit, nemám zkoušky. Potom obalovanou elektrodou, to mám alespoň záklaďák, tak trošku posoudit dokáži. Někteří svařují moc pěkně, jiní.......
COčkem se u nás svařuje pomálu, někteří opět pěkné, ale někteří fakt humus. Je tam i pár lidí, tedy jeden, který nemá ani záklaďák, ale svařuje i složité věci, různé rámy apod. Vše na padáka, protože jinak to neumí pěkně.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 29-12-2015 15:07:44

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Spomienka na minulosť...

No,pánové, jak to tu čtu, tak se to plete.Máme v ČR dva nekontabilní  systémy zkoušek, národní ČSN 050705, platná jen na území ČR a uznávaná na SR takzvaný ZK-základní kurs na různé metody a materiály, s omezenou platností na nenáročné a nenosné svar.spoje.Dále pak mezinárodní systém dle EN 9606 na různé metody, materiál a polohy.Zkoušky z obou systémů se provádí před pozvaným nezávislým komisařem, to je mimo svářečskou školu.Jeho postup při zkoušce je též náhodně kontrolován vyššímy orgány.Jím označené vzorky se po svaření okamžitě vyhodnocují vizuálkou a rozlomením, s vyjímkou PED kde se nejdřív vzorek prozáří.V každém případě je vzorek zničen, svářeči jím kontrolováni během zkoušky i při testech a foceni.A navíc ani dopředu nevíme který z komisařů k nám přijede.....takže nějaký očůrávání beru jako kecy.

Offline

 

#13 29-12-2015 17:24:13

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Spomienka na minulosť...

Evita napsal(a):

Jeho postup při zkoušce je též náhodně kontrolován vyššímy orgány.Jím označené vzorky se po svaření okamžitě vyhodnocují vizuálkou a rozlomením, s vyjímkou PED kde se nejdřív vzorek prozáří.V každém případě je vzorek zničen, svářeči jím kontrolováni během zkoušky i při testech a foceni.A navíc ani dopředu nevíme který z komisařů k nám přijede.....takže nějaký očůrávání beru jako kecy.

zase kecy....
nie vzdy sa lame

napr.
141 T BW 1.2 S t4 ..... (STN EN 287-1:2012, smernica 97/23/EC, Príloha I, čl. 3.1.2)
141 T BW 1.2 S t4 ..... (STN EN 287-1+A2)
141 T BW 8 S t6,0 ... (CSN EN 287-1, PED 97/23/EC)

tabulka na certifikate vyzera takto:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_1.jpg
resp. takto:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_t2.jpg

takze ziadne nicenie, keby som bol fanatik, tak by mi ich mozno aj dali a nosim ich na krku na retiazke lol

mozno sa odkladaju RTG snimky, ale ako nam uz ukazali v Dukovanoch - mozeme jeden dobry obrazok pouzit pre viacero zvaracov - posunieme, vystrihneme z vacsieho snimku, zrkadlime, atd. - vyrobime RTG kolko chceme - co kus to original

netvrdim, ze v kazdej zvaracej skole - ale stretol som uz zvaracov z "masa a kosti", ktori sa vobec skusok nezucastnili - aspon to tvrdili
na druhej strane som uz zazil komisara, ktory nas pri testoch rozsadil ako skolacikov v zakladnej skole smile

Editoval rcp (29-12-2015 17:44:22)

Offline

 

#14 29-12-2015 18:57:45

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Spomienka na minulosť...

No, tak to se omlouvám, s tím sem se tady nesetkala, tady pro výrobu stačíP FW a T BW max HL045 a všechno lámem......PED nechce skoro nikdo...zdravím

Offline

 

#15 29-12-2015 20:23:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Spomienka na minulosť...

Evita: A to si myslíte, že se vám s tím bude někdo chlubit? Prostě jsou sv. školy poctivé a jsou nepoctivé. Já se z nikým hádat nehodlám, vím o tom své. A jak už jsem psal, pohledem na sváry některých rádoby úředních svářečů jsou mi toho důkazem.

Editoval varok (30-12-2015 10:17:13)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 29-12-2015 22:27:57

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Spomienka na minulosť...

No,tak nevím, asi jsem idealistka, vždyť ta zkouška na práci není tak složitá když jsem to zmákla i já, my navíc fakturujem jen úspěšnou zkoušku aby chlapi neměli depku, a to jsou proti mě profíci když čumím na jejich vzorky......

Offline

 

#17 29-12-2015 23:37:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Spomienka na minulosť...

Evito, musíte se smířit s tím, že existuje ještě 26 roků po převratu řada lidí, kteří si myslí, že podvádění v čemkoliv, tedy i ve svařování, je normální a že to dělají všichni. Naštěstí tomu tak není a doufám že i oni časem dojdou k tomu, že poctivá práce je ta pravá, přinášející to správné uspokojení.
Když jsem přišel kdysi do německé firmy systému AUTOMOTIVE tak mi bylo zpočátku docela divné, jaká tam byla fluktuace. Obměna 30 % zaměstnanců ročně ale byla způsobena právě tím, že německé vedení firmy trvalo na přesném dodržování předepsaných pracovních postupů a systémů kontroly. S tím mělo mnoho lidí obrovský problém, protože vedení firmy neuznávalo to naše "to je dobrý" , ale trvalo na tom, aby to dobré skutečně bylo. Dá se říci, že to trvalo čtyři roky, než se ten "pracovní kádr" na všech stupních stabilizoval.
Přesně stejně to pak vypadalo při otevírání nové fabriky AUTOMOTIVE na zelené louce v Rumburku. Na potřebných 400 lidí prošlo dílnami a technickými funkcemi skoro 1300 lidí než se systém trochu stabilizoval. Při otevírání další fabriky v Jablonci nad Nisou se už zvolil jiný systém - byli tam převeleny obsluhy svařovacích  robotů, seřizovači i vedení projektů ze stávajících fungujících firem a postupným doplňováním do fungujících skupin se stabilizace značně urychlila, protože lemply mezi sebou hoši nestrpěli. To se rychle rozkřiklo a pak už se hlásili jen ti, kteří opravdu chtěli pracovat. Bohužel, stejný problém jako v Rumburku nastal při otevírání nové fabriky v Malackách před cca 5 roky.
Měl jsem to štěstí, že jsem se ke svařování dostal hned v 18 letech a na výjimku jsem měl brzy i tehdejší státní zkoušky. A velice brzy jsem se dostal mezi špičkové svářeče, kteří vyjížděli svařovat do zahraničí. A velice mě uspokojovalo, že má práce je za mnou vidět, že mé sváry procházejí naprostou většinou všemi zkouškami docela dobře i když třeba produktovody v zemi už nikdo neuvidí, že náročné části tlakových okruhů tepelných elektráren vydrží celou předepsanou životnost bez poruchy.
Myslím si, že lidi, kteří ve své práci nějak švindlují, z ní nemohou mít radost a pocit uspokojení. Pak by asi měli změnit svou působnost, třeba jít k policii nebo do kadeřnictví nebo třeba roznášet poštu. Jenže i tam se dá podvádět.

Offline

 

#18 29-12-2015 23:56:54

tomi911
Člen
Registrovaný: 02-01-2010
Příspěvky: 65

Re: Spomienka na minulosť...

No asi hlavný rozdiel medzi sk a cz nie je len fotka na certifikáte. Slovensko je natoľko bohaté ,že má skušobné organizácie rovno 3 - VUZ ,prvú zváračskú a nejaký cech. Po x rozdaných sk certifikároch prestali napr. v plzni škodovka (ts a partneri.) uznávať sk certifikát. Nakoniec aj tak si najznámejsi rozposielač certifikatov z noveho mesta pridal do rozsahu aj certifikaty od anb. Hold  aj to je skúsenosť. Robil som papiere v az Plzeň vo vuz  Bratislava a v Pps Detva a zvárať som musel aj keď som tam nebol 1. krát. Bolo aj tak že sa zváralo v deň skúšok dopredu mohlo byť len nastehované komisár orazil  vzorky a dohliadal .


alfain 200AC/DC  ewm picomig 305 puls ewm picotig 200 ac/dc a veľa iných hračiek

Offline

 

#19 30-12-2015 00:24:28

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Spomienka na minulosť...

neviem, ale organizacii bude asi viac

v SK som videl certifikaty aj od TUV SUD Slovakia
v CR vydava okrem ANB aj STAVCERT, TUV SUD Czech


ale mozno to ma nejaku hierarchiu - napr. EWF (European Federation for Welding) aj IIW (International Institute of Welding) ukazuje v CR clenstvo iba CWS-ANB (Czech Welding Society ANB) a v SK clenstvo iba VUZ (Vyskumny Ustav Zvaracsky-Priemyselny Institut SR)

Editoval rcp (30-12-2015 00:40:43)

Offline

 

#20 30-12-2015 13:07:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Spomienka na minulosť...

V ČR je problém v tom, že všechny organizace, které zajišťují zkoušky svářečů, kromě STAVCERTu, jsou pověřeny od CWS-ANB jako mezinárodně uznaného orgánu (IAB, IWS, EWF). Proto je určité riziko si pořizovat Certifikáty od STAVCERTu, protože ten není součástí evropského certifikačního systému, přestože je certfikován podle evropských norem. Dodavatelské firmě se pak může stát, že si někdo u zahraničního zákazníka na přiložené kopii Certifikátu svářeče všimne, že firma STAVCERT nemá mezinárodní certifikace, že je cetifikována jen národními orgány. Mohl by to být důvod k nepřevzetí zakázky. I když žádného svářeče od STAVCERTu nemám stejně se před podpisem smlouvy ptám na uznané typy certifikátů. Když jsem pracoval v AUTOMOTIVE tak nás, přesněji mně, německý auditor na svářeči se zkouškami od STAVCERTu parádně podusil, dokonce vyhrožoval stažením příslušného typu aut do servisů ke kontrole. Nabízel jsem mu, že získám od STAVCERTu potřebný dokument. Jemu stačilo se podívat na WWW stránky, kde byla uvedena Akreditace od ČIA (Český institut pro akreditaci) a bylo vymalováno.

Offline

 

#21 30-12-2015 18:45:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Spomienka na minulosť...

jirkati napsal(a):

Evito, musíte se smířit s tím, že existuje ještě 26 roků po převratu řada lidí, kteří si myslí, že podvádění v čemkoliv, tedy i ve svařování, je normální a že to dělají všichni. Naštěstí tomu tak není a doufám že i oni časem dojdou k tomu, že poctivá práce je ta pravá, přinášející to správné uspokojení.

On byl problém v tom, že za socíku si dělník mohl vzhledem k nějakému technikovi dělat v podstatě co chtěl. Podstatný byl splněný plán, fyzicky vyrobené kusy, které ovšem mohly být i úplně nekvalitní a v podstatě pro spotřebitele ( dnes za kapitalismu zákazníka či klienta) k nepoužití. Proto bylo spoustě dělníků v podstatě jedno, jak to dělá a že to dělá nekvalitně, hlavně že má při tom své pohodlí. Navíc nebylo výjimkou, že nějaký takový dělník, co se po dílně presentoval v montérkách nepraných dva měsíce a co v dílně byl maximálně parťák, který poroučel tak maximálně dalším 2 - 4 lidem na své části linky, byl jinak "v civilu" poměrně významný komunistický funkcionář celého provozu a z toho titulu, když chtěl, byl v podstatě nad mistra a dílovedoucího té dílny.
Bylo to vyjádřeno i v platech, hlavně na opticky nejdůležitějších finálních pracovištích. Týpek, co neměl dost trpělivosti či nadání a zběhl ze střední školy na montáž, měl po půl roce měsíčně 3 - 4 tisíce, zatímco vysokoškolák projektant , technolog či jiný technik té montáže, co tam dělal třeba už 10 - 20 let, měl tak 2200 - 2600 měsíčně.
Když jsem do takového prostředí nastoupil jako projektant, tak jsem potom každou věc projednával hlavně s těmi parťáky. Třebas nějaké přidané odsávání nebo přidaný kousek drážky k dopravníku nebo třeba i nové odsávané pracoviště, aby tu práci nedělali třeba na obrácené paletě a ve smradu. Vždycky jsem je postupně dotlačil k diskuzi o tom problému a k tomu, aby aspoň část řešení navrhli jakoby oni sami a byla to tak jejich úprava. Protože ti parťáci tam tehdy rozhodovali, jak se co bude dělat a kdybych to takhle neudělal, jen navrhnul řešení, nechal ho udělat a hotové odsouhlasit a podepsat dílovedoucímu nebo vedoucímu provozu, tak na 99 % by ho nepoužívali. Vymluvili by se, že to je piplačka a dlouho to trvá  nebo že to je furt porouchané nebo že jim tam moc fouká atd... a dělali by to vedle dál postaru. A nikomu by to nevadilo a každému by to bylo jedno.
Takhle to prostě za socíku bylo a to je zřejmě jeden z významný zdrojů toho problému dneska s tím podváděním.
Když jsem tam později po 89 roce dělal technologa, tak začaly vzrůstat nároky na kvalitu, postupně se přicházelo k tomu, že na rozdíl od socíku nyní vyrobit nekvalitní výrobek je ještě horší než nevyrobit nic, začalo se takové chování postupně omezovat, zavádět ISO, taky někteří dělníci mizeli a ti zbylí postupně svoje metody měnili.
Dneska už to je jinak. Co napíše technolog, co navrhne projektant, tak takhle jsou ti dělníci povinni podle toho dělat. A když to nedělají, tak můžou jít.
Ovšem současná doba taky přináší svoje podvody, dneska hlavně z finančních důvodů.

Offline

 

#22 30-12-2015 20:25:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Spomienka na minulosť...

Má jsem doby před 89 moc nezažil, snad jen jako malé dítě. Ale co se dnešní doby týče, opět z opakují, je to hlavně o lidech. Jsou fy, kde někdo takový, myslím tím toho "svářeče" nemá vůbec šanci na úspěch, protože i když se přece jenom nějak do fy dostane, tak po čase zjistí vedení fy, že ten člověk v podstatě nic neumí, i když má papíry. Na druhou stranu jsou fy, kde naopak takové lidí podporují a tam už není co dodat. Já jsem si papíry dělal poctivě, protože mě svařování baví a chtěl jsem se něčemu naučit. Potom taky to, že má povaha by mi nedovolila někde ve firmě něco zalepit a hodinu o tom vykládat jako o sváru profíka.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 30-12-2015 20:37:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Spomienka na minulosť...

Radime, asi to takhle všude nebylo, ale určitě někde ano. Já jsem přišel pár dní po svých 18 narozeninách rovnou na montáže - na inzerát. Byla to firma vyrábějící tlakové celky pro elektrárny a montující své díly sama. Organizace byla po montážních četách, které měly zodpovědnost za správné provedení práce. Tam prostě nikdo nic odšvindlovat nemohl. Každý svár měl razítko svářeče, ať od desítek svářečů z dílen, tak od stovek na montážích. Na kotli se před spuštěním tlakovky masivně rentgenovalo a když se našel svár s chybou ať dílenský nebo montážní, tak se opravovalo. A termín tlakovky byl termínem státním, protože zpoždění by znamenalo nenajetí kotle, turbíny, generátoru. To se tehdy běžně označovalo jako sabotáž národního hospodářství. Tyhle tvrdé podmínky pak byly i při svařování v zahraničí, kde nám neodpustili ani tu nejmenší chybičku. A bylo jedno, jestli to bylo v Homsu, ve Frankfurtu n/M nebo na plynovodu na Slovensku. Takže od počátku jsem byl veden k pořádné práci. Ano, byla to dobře placená práce, už v roce 1971 jsem byl na 6 - 7 tis. Kč měsíčně. Když jsem se pak vrhnul na doplnění vzdělání, tak jednak jsem byl dospělejší, ale hlavně naučený makat poctivě. To byl velice solidní základ a dodneška si uvědomuji, že i obyčejný inzerát v novinách může člověka nasměrovat do něčeho, co se mu pak může stát přímo koníčkem.

Offline

 

#24 30-12-2015 20:57:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Spomienka na minulosť...

Jirkati, přesně tytéž poznatky mám já. Také jsem vždy pracoval poctivě, sice ne všude jsem byl podle toho ohodnocen, ale na montážích určitě ano. Musím konstatovat, že za minulého režimu, ačkoliv měl spousty nešvarů a nedostaků a politicky jsem jej nesnášel, jsem si na stavbě JE Dukovany jako kvalifikovaný svářeč vydělal i 9000 Kčs měsíčně. A rozhodně to nebylo za poflakování, přestože jsme si v práci kolikrát vínko popili... big_smile
A nikdy závažnější problémy tam, co se týče odvedené práce nenastaly. Zatímco nyní, když čtu ten šlendrián, konkrétně tam na Dukovanech v očůrávání kontroly svarů, no, raději komentovat nebudu.

Offline

 

#25 30-12-2015 21:06:12

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Spomienka na minulosť...

Chtěl bych se ze ptat vás na vaše zkušenosti s tim že u nás existuje možnost mít papiry na svařování aniž by jste si,,vzal modráky".Setkal jsem se stím,že člověk měl EN 287.1 a an i nevěděl jak se to drží v ruce.Zkoušky byli dělány v jedné svařečský škole u nás v čr.Kdyby jste videli co vytvořil na zkušebním vzorku.


Toto jsem psal 23.09.2007.Jedna z odpovědí od moderátora Petra je že jeto choulostivé téma o kterém se nemluví.Děkuji za jeho upřímnost které si velmi vážím.Vážím si velmi pana Jiřího Tichého pro jeho velmi bohaté a letité zkušenosti kolem všeho co se týká svařování.A věřím tomu že jeho cílem je,aby bylo vše fair play dle zákonů a norem.Jenomže všude to tak není,jsou svářeči který ty zkoušky nedělají tak jak mají slušně řečeno,ale aby to tak mohli dělat, musí jím to umožnit, jak určitá svářecí škola,tak komisař který zastupuje zkušební organizaci.Jestli si myslíte,že se to takhle v některé svářecí škole nemůže stát tak to vám musím závidět tu s prominutím naivitu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče