SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den pánové. Jsem tady s malým dotazem. Přišlo nám vyrobit něco nesmyslného, šefi to vzali aniž by snad pořádně přemýšleli. Výroba kusu a potom sařoání a to z nerezi. Prvně to chtěli svařivat MIG/Mag, ale nedařilo se. Tak že to mám udělát já tou svojí barevnou čísnkou krabicí. Nejsem profi svářeč tímhle, vlastně něco takového jsem vařil úplně poprvé, tak prosím o pochopení a shovívavost. Jedná se o kusy, kde je potřeba malá deformace. Na fotkách je to trochu označené, co se os týká. Mezi osou jedna a dvě je tolerance v 0,1mm. Sváry na těch vzpěrách mají být 3, jsem rád aspon že jsem tam udělal ty 5. na čepu ze spodu 5. Je možnost toho nějak dosáhnout?
http://taranys.rajce.idnes.cz/svar/
Děkuju za rady a další informace
Editoval Taranys (29-01-2016 19:04:22)
Offline
Můžu prohlásit, že jste se dopustil při svařování tohoto nerezového svařence úplně všech chyb, kterých jste mohl. Už tu mnozí mnohokrát psali o tom, že nerez má poloviční tepelnou vodivost a dvojnásobné deformace ze smrštění po svařování.
1, Všechny sváry jsou přehřáté, to je způsobeno nízkou postupovou rychlostí. Velikost svárů se mi zdá přehnaně velká vzhledem k velikosti výztuh. Jaká velikost je předepsaná na výkrese?
2, Sváry na výztuhách se kvůli deformacím vždycky svařují směrem dovnitř rohu.
3, Daný svařenec by bylo nejrozumnější svařovat ve dvou operacích, nejdříve v přípravku oboustranně přivařit desku k přírubě a po vyrovnání nastehovat čep a výztuhy. Pak zavařit čep a výztuhy. Opět bych použil přípravek pro dodržení obojí souososti.
Online
To mě právě zajímá, nejsem svářeč., Dříve jsem dělal několik let karosářskou, ale změnil jsem flek na cnc a místy právě svařování. Jediné co jsem tigem dělal je že když se nějaká drobnost špatně vyvrtala něbo nějak zasáhla, byla toto možnost jí opravit, jistě znáte. Proto se právě ptám, abych dosáhnul nějakých lepších základů, na kterých stavět další zkušenosti. Ve výkrese byla velikost svárů na těch výztuhách uvedená 3, ale nedařilo se mi tak malé udělat. Mohl by jste poradit třeba i doporučené nastaení parametrů pro takové sváry.
Tenhle kus byl následovně:
Nejdříve bylo svařená příruba s deskou, obrobena na cnc háčková díra a díra s osazením pro čep.
Poté v přípravku přivařený čep s výztuhama.
Offline
No minulé svarky bohužel prošly, tak přiobjednány další, z čeho moc radost nemám. Jediné co jim vadilo bylo, že ty sváry na výztuhách jsou malé (mě i tady se zdály velké). Byl jsem tedy donucen to svařovat opět,ikdyž to neumím a něco takového jsem dělal podruhé v životě, poprvvé je uvedeno výše v prvním příspěvku. Tak jsem se zkusil řídit tou trochou rad co jsem zde pochytil, a nevím, zda jsem to pochytil správně, nebo spíš nepochytil vůbec. Je nějaký způsob čím by ty sváry (viz foto) šly zlepšit, má na to vliv i svářečka? Nemám možnost to nijak jinak než podle fotek porovnat. takže ani nic jiného vyzkoušet.
http://taranys.rajce.idnes.cz/svar_I/
Offline
U toho tigu bych supl tak cca 115A a pekne to provaril. Vzal bych na to asi 2 - 2,4 drat at je tam vic materialu a udela tovetsi svar. Postupova rachlost by mela byt takova, aby svar zustal leskly s mirnym zabarvenim do zlatova max modra. Pokud je to uz takove cerne, je to prepalene. Urcite bych na to vyrobil i nejaky pripravek pro zmirneni deformaci. Jinak taky obcas v praci dostanu jobovku, kterou nikdo nechce nikde delat. Jinak s mnozstvim rostou zkusenosti a za nejaakou dobu z toho bude rutina....
Offline
Oproti minulé várce je na Vašich svarech vidět znatelné zlepšení.Jediný způsob jak se dále zlepšovat je pravidelný a dlouhodobý trénink,ve svářečce problém nehledejte.Taky je dobré prostudovat trochu literatury,člověk se dozví zajímavé věci.Třeba že při práci s nerezí je dobré vyvarovat se kontaminace uhlíkem.
Na fotkách je vidět že pracujete na stole z černého plechu,dokonce tam vidím ocelový kartáč který se vůbec netváří jako nerezový.
Offline
Ano znám tréning dělá mistry, ale někdo kdo by poradil a nejlíp ukázal by se hodil. Sám jsem ke svářečce přišel jak slepý k houslím, jinak to znám jen jako hotovou práci. O jednom, kdo by poradil vím, ale za jedno slovo by chtěl tak 1000,-, jinak neřekne nic, ale když naháněl něco okolo auta, nemohl jsem se ho zbavit. A nevíte tu někdo o nějaké osvědčené literatuře k takovému typu svařováni hlavně nerez a do budoucna třeba bych něco malinko zkusil okolo hliníku, když se bude dařit.
Offline