SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-05-2016 10:01:43

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Dobrý deň prajem. Dnes som začal ( konečne ) zvárať potrubie- rúry. Chcel som Vás požiadať o pomoc čo sa týka hlavne informácii ohľadom prípravy potrubia. Úkos, zvarová medzera koreňa, ampere atď poprípade nejakú dobrú knihu alebo odkaz kde by som sa to dočítal. Práve zváram čierne rúry hrúbka steny 4-6mm priemer 50,80 a pod čo som našiel na dielny metóda Tig . Rád by som počul názor odborníkov teda tých čo už majú nejakú tú prax v potrubárčine. Veľká vďaka za info. Foto dodám až mi to pojde na 100 percent. smile

Editoval Graman (15-05-2016 10:03:38)

Offline

 

#2 15-05-2016 10:17:48

Tirex
Člen
Registrovaný: 21-03-2016
Příspěvky: 72

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Keď to zavaríš na 100% to Ti už nikto radiť nemusísmile Foto daj aj keď zváraš na 40%, aj podľa zvaru Ti tu fachmani poradia.

Offline

 

#3 15-05-2016 10:22:56

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Tirex napsal(a):

Keď to zavaríš na 100% to Ti už nikto radiť nemusísmile Foto daj aj keď zváraš na 40%, aj podľa zvaru Ti tu fachmani poradia.

Tiež pravda smile

Offline

 

#4 15-05-2016 10:29:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Dobrý den, taky se teď po volných chvilkách učím trubky TIGem. S proudy vám moc neporadím, to se zatím ptám zkušenějších svářečů v práci. Teď jsem zkoušel trubky 100, tloušťka stěny 5-6mm. Proud mám nastaven okolo 100A, ale je to jen odhadem, svařuji mašinou Kemppi Master 2200 Tig, kde není displej. Úkosy dělá každý jiné, já si dělám odhadem 40-45° na každé trubce, tedy výsledné Včko odhadem 80-90°. Je potřeba to obrousit i zevnitř nějakou fortunkou, stačí 15mm od svaru a to samé zvenku. Mezeru si musíte vyzkoušet. Záleží jakou používáte elektrodu a jaký drát. Já mám elektrodu 2,4mm a na kořen drát 2,4mm a na krycí vrstvu zatím 3,2mm, tak se mi to svařuje lépe. Svářeči u nás používají na kořen i krycí vrstvu drát 2,4mm. Krycí vrstvu už s přimhouřenýma očima zvládám, ale kořen mi pořád nějak nejde. Buď mi to padá dovnitř, nebo ho nemám provařený. Nejlépe když vám to vysvětlí nějaký hoooodně zkušený svářeč jako mě. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 15-05-2016 10:38:40

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

varok napsal(a):

Dobrý den, taky se teď po volných chvilkách učím trubky TIGem. S proudy vám moc neporadím, to se zatím ptám zkušenějších svářečů v práci. Teď jsem zkoušel trubky 100, tloušťka stěny 5-6mm. Proud mám nastaven okolo 100A, ale je to jen odhadem, svařuji mašinou Kemppi Master 2200 Tig, kde není displej. Úkosy dělá každý jiné, já si dělám odhadem 40-45° na každé trubce, tedy výsledné Včko odhadem 80-90°. Je potřeba to obrousit i zevnitř nějakou fortunkou, stačí 15mm od svaru a to samé zvenku. Mezeru si musíte vyzkoušet. Záleží jakou používáte elektrodu a jaký drát. Já mám elektrodu 2,4mm a na kořen drát 2,4mm a na krycí vrstvu zatím 3,2mm, tak se mi to svařuje lépe. Svářeči u nás používají na kořen i krycí vrstvu drát 2,4mm. Krycí vrstvu už s přimhouřenýma očima zvládám, ale kořen mi pořád nějak nejde. Buď mi to padá dovnitř, nebo ho nemám provařený. Nejlépe když vám to vysvětlí nějaký hoooodně zkušený svářeč jako mě. smile

Práve takúto istú rúru mám v stojane. smile Na koreň som dal necelé 3mm a zdá sa mi to málo neviem dostať drôt do vnútra rúry aby som mal trošku vystúpený zvar. Len neviem u Tigu je dovolneé mierne skovaný koreň s tým že musia byť natavené hrany. ????

Offline

 

#6 15-05-2016 11:08:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

No já jsem zkoušel mezeru 2,4mm i 3,2mm U nás v práci to děláme tak, že vememe drát 2,4 nebo 3,2mm, ohneme do V. Jednu trubku postavíme, na to položíme to Včko z drátu, na to druhou trubku. Postehujeme do kříže na 4 místech, aby byla zhruba rovnoměrná mezera a pak svařujeme.
Já mám při mezeře 2,4mm právě kořen málo provařený, jdou vidět hrany, to prý nesmí být. Při mezeře 3,2mm mám zase kořen místy moc převýšený, to prý je taky špatně, ale je to lepší než nenatavená hrana.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 15-05-2016 12:53:51

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Varok, k tomu techn. postupu si to popisal celkom spravne , samozrejme koren je lepsi ked je plyn este v rure. Ale chcel som ine povedat, treba zvarat, zvarat, pytat sa a zase zvarat a zvarat. Spominam si ako som sa ja trapil, ale potom to uz celkom islo. Dalsi moj problem bol v krycej vrstve, islo skor o taku esteticku chybu. Krycia vrstva bola taka trosku zatackova :-) , ale vsetko sa to da naucit! Ked uz budes v tom trosku zabehnuty, budes aj lepsie vediet kolko si pridat a kolko A si ubrat. Tiez to netreba prehanat s plynom ako niekto 12-15 l, kludne staci 7-8

Offline

 

#8 15-05-2016 13:24:36

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Čo sa týka krycej vrstvi mám od hrany po hranu 11mm teda aby som prekryl úkos rúry aspoň 13mm krycia musí byť široká. Robíte tam 2x zvar alebo to rozlejete po celej šírke?? Ja tam dávam 2x ale čo je správne podla normy???

Offline

 

#9 15-05-2016 14:16:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

Já to svařuji na jednu housenku, i ostatní svářeči u nás.

jafi: Taky jsem ze začátku nevěděl pořádně jak na to. Teď je ale u nás jeden chlápek, který prý jezdí i do německa, holanska, rakouska a tak. Sváry má nádherné, úplně jako by to svařoval automat. Ten mi vysvětlil jak pořádně na to. Moc si toho cením a moc mu děkuji. Ale celkově mi všichni svářeči říkají, i on, že to chce prostě svařovat, svařovat, svařovat. Tedy jak píšete i vy. No bohužel zatím nemám jako hlavní zaměstnání svářeč, jsem i přípravář, izolatér apod. Takže na svařování už není moc času. Mistr mě ale poslední dobou do toho hodně tlačí, tak jsem teď pár dní po sobě svařoval, tedy jen MMA, ale i tak.
Mám to ale právě naopak. Krycí vrstva už docela jde, ale mám ještě hodně hrubý povrch. Kořen mi ještě moc nejde. Sice povrchově už to taky není špatné, ale nemám to pěkně provařené po celé délce sváru.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 15-05-2016 17:50:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4727
Web

Re: Technické informácie ohľadom zvárania potrubí.

jafi napsal(a):

koren je lepsi ked je plyn este v rure.

tak, tak já to sice nedělám ale vidím to různě po stavbách, borci mají potrubí ucpané a průběžně vhání Argon, nic levného...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče