SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, jak by šla opravit drobná netěsnost na ploše litinového radiátoru - cca max. 1 cm2? Zkoušeli jsme páječkou navařit cín, moc se ale nedaří... nechci vypouštět soustavu, či sundávat/měnit celý radiátor...
Offline
Netěsnost by měla jít opravit třeba stříbrnou pájkou, ale domnívám se, že bez vypuštění systému toho moc neuděláte. Jedině tak díru zalepit žvýkačkou.
Offline
Díky za odpověd... ono taky aby to vydrželo ty teploty a tlaky po zatopení...
Offline
přemýšlela jsem taky o nějakém dvousložkovém lepidle na kovy s vyšší tep. odolností... či tekuté těsnění nalít přímo do soustavy...
Offline
Tmely na kovy existují, třeba http://www.mastersil.cz/produkt/47-tmel … pravy.aspx , a řada jiných, ale podle mně je to jen dočasné nouzové řešení třeba do ukončení topné sezóny, ne jako dlouhodobá investice. Tekutá těsnění existují také http://www.bcgcz.cz/zatesnovaci-prostredky.php , ale s nimi zkušenost nemám žádnou - možná se vám někdo ozve, kdo je už někdy použil, nebo zkusit nějaký topenářský web.
Offline
moc díky za rady!!!.......... :-) jde mi spíše jen o rychlé a krátkodobé řešení na jednu sezonu, příští rok se asi budou měnit všechny radiátory,...
Offline
Nejjednodušší nejrychlejší a spolehlivé řešení je : vypustit, radiátor sundat a článek buď vyměnit, nebo jen vyndat. Věřte, že jakékoli flikování se vymstí a to zpravidla v nenevhodnější dobu. Použití jakéhokoli tmelu je v tomto případě problematické. Případný úspěch závisí na tom, jak netěsnost vypadá, jestli se jedná o ředinu zasahující větší plochu, nebo jen jeden pór, nebo prasklina. Jakákoli pokus bez vypuštění vody je vzhledem k vnitřnímu přetlaku odsouzen k nezdaru.
Offline
Ono záleží, co to ve skutečnosti je netěsnost 1 cm2. Díra o této velikosti a kolem toho zdravá litina? Nebo jen poteklá ploška té velikosti? Nebo díra 1 cm2 a kolem plocha neznámé velikosti, kde je ta litina už taky prožraná a načatá k prasknutí? Nebo prohnilé těsnění mezi dvěma litinovými segmenty o ploče 1 cm2 a jinak litina zdravá?
A hodně záleží, jaký tam je provozní tlak. Jestli to je třeba samotížka ještě se starou beztlakovou otevřenou vyrovnávací nádrží nebo jestli tam je už klasická kompenzace gumovým vakem v uzavřené nádrži? Nebo jestli to je topení v paneláku a na d bytem 5 nebo víc pater.
Měkký tmel na bázi třeba silikonového tmelu větší tlak vody uvnitř radiátoru odtrhne od kovu, tvrdý tmel na bázi epoxidu bude mít problém při změně teplot s rozdílnou teplotní roztažností od litiny a tím s uvolněním. Ale obojí se musí lepit při vypuštěném radiátoru, protože vlhkost přicházející z radiátoru způsobí, že to nepřilne k litině a bude to prakticky k ničemu.
Podobně pájení měkkou pájkou - cínem, radiátor se musí vypustit, aby se litina mohla prohřát a cín tak přilnul.
Offline
No existujou dvousložkový tmely s kovovou složkou na litinu nebo hliník od Loctite nebo Weiconu, takže stejná roztažnost, obrousit, odmastit,natlačit,hřebíkem propíchnout dírku a jak to začne tuhnout zatlačit, pokud tam nebude extra tlak se to třeba povede, zdravím
Offline
Díky všem za rady!!!...
Offline
Litinové radiátory jsou šroubované pravolevými niply po jednotlivých článcích, takže doporučuji vadný článek demontovat. Vypuštění systému je nutné při všech opravách ÚT. Speciální klíč potřebný k demontáži by měl mít každý dobrý topenář.
Online
Ještě k výměně, nebo vyndání vadného článku. Protože se jedná o vodní topný systém, neměl by s demontáží radiátoru být větší problém a při troše pečlivosti nedojde k žádné škodě, ani znečištění. Na podlahu vedle radiátoru se dá PE folie, na ni nějaká stará deka, aby se do ní vsákl ev. zbytek oběhové vody, ne ní se položí dvě prkna. Na ně se položí svěšený radiátor, který se rozdělí ze strany blíže k vadnému článku. ( klíč bývá dlouhý většinou přes 5 článků). Nebál bych se toho.
Offline
Kdysi hodně dávno jsme zkoušeli s jedním topenářem rozšroubovat starý litinový radiátor, ale beznadějně, za ty roky ty spojovací vsuvky snad do tělesa zarostly. Nakonec se musel stejně koupit nový.
Offline
Tiez by som to zbytocne nerozoberal-niekedy ako tu uz bolo spomenute je to problem rozobrat a kopec roboty okolo toho ak je clanok niekde v strede. na liatinovom bloku na motore sa nam osvedcil dvojzlozkovy tmel a v motore su vascie tlaky ako v topnej sustave + aj zmena teplot a drzi to uz dlho
Offline
Nevím tedy jaký je k prasklině přístup. Ale co ji odvrtat pokud není moc veliká, vyříznout závit a zašpuntovat šroubem s nějakým vhodným těsněním a epoxidem. Když je to jen na rok mohlo by to fungovat.
Offline
Rozebrání litinového radiátoru asi bude záležet na tom, jak byla udržována voda v topení.
Jestl ise tam pravidelně dávaly inhibitory koroze, případně se jednou za čas soustava vyčistila prostředkem rozpouštějícím kal. Nebo jestli se tam dával aspoň chroman či podobné náhrady inhibitoru.
Nebo jestli se tam jen napouštěla voda a jinak se o to nikdo nestaral.
Offline