SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR BAZAR SVAR INZERT SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Tak to se omlouvám, špatně jsem to pochopil považoval jsem to za pokračování předchozího, protože se dělají v takovém provedení i přepínače. Ale ani tak nevidím důvod, proč. Na všech svářečkách co mám je zapínání vzadu a nepociťuji, ža by to byla komplikace. Střeva svářečky jsou uspořádána tak, že navazují na přívod zezadu.
Offline
Lepenie so Spartusom už bude len pre moje potreby. Stroj bude väčšinou v dielni zasunutý v hlbokom ponku a tam sa to zapína dosť blbo. Keď to pôjde do vozíka, v tom prípade je to jedno, kde je vypínač. Mám papiere a nástroje na elektriku, úprava bude bezpečne a profesionálne uskutočnená.
Offline
Přehození vypínače nemusí být tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Tažením napájecích vodičů přes celou skříň od vypínače k filtru se v podstatě vyřadí filtr. Zařazením vypínače až za filtry, budou trvale pod napětím filtrační kondenzátory a třeba i varistor (bude rychleji stárnout).
V dnešní době se už i Číňan snaží o co nejmenší rušení. Je to vidět - dává i zemní tlumivku.
Např dříve byl v PC zdroji filtr až na desce, od něj tak 6cm vodiče k přístrojové vidlici, dnes je přídavný filtr už přímo na přístrojové vidlici.
Nejde jen o pracovní kmitočet svářečky 50kHz - 100kHz, s čím vyššími výkony a frekvencemi se pracuje, tím musejí být rychlejší tranzistory. Ty hrany jsou tak strmé, že obsahují harmonické s dost vysokými kmitočty (do vyšších jednotek MHz). Spoustu frekvencí vytváří regulace - prodlužuje se a zkracuje doba trvání pulzu. Vznikají subharmoniky (rozdílové kmitočty F3=F1-F2) a vedené rušení se cpe do sítě od řádově kHz do MHz.
Offline
Mě vypínač vzadu taky dělá problém, tak je trvale zapnutý a stroj zapínám zasunutím přívodní šňůry do zásuvky, obráceně vypínám. Taky by se mi hodilo zapínání vpředu
Offline
Nevím jestli tím děláte dobře. To už bych si raději dal zásuvku přes vypínač.
Offline
To nevím, ale říkám si, že už asi vyjde nastejno, jestli vytáhnu šňůru ze zásuvky, nebo vypnu zásuvku vypínačem
Offline
Jees - pri odpájaní je dôležitý čas odpojenia (vzniká elektrický oblúk) a dejú sa elektrické javy a stavy ktoré môžu poškodiť zariadenie. Kontakty vo vypínači sú z kovov na to určených a podstatne skracujú ten čas odpojenia a vydržia pomerne dlho.
Lepšie riešenie, tak ako píše Varok, by bolo urobiť krátku predlžovačku a medzi konektormi urobiť vypínač vhodný na 230/400V.
pt.kbely - máš pravdu o rizikách prerábky. Pred vypínač bude zaradený filter, po prerábke dám foto.
Editoval jao (10-03-2019 13:17:43)
Offline
Ano, myslel jsem to tak. Při zapnuté svářečce na principu invertoru asi nepoteče proud pár mA. Mě stačí jak mi jiskří nabíječka na tablet, když ji připojuji do zásuvky a to má jen 2A.
Offline
Já mám v dílně podružnou elektrorozvodnu s jističi a tak si svářečku zapínám a vypínám jističem v té skříni... https://rellik.rajce.idnes.cz/Moje_diln … 201137.jpg Navíc mám pro svářečky vyvedený okruh z 400V a jištěný 20A jističem, takže pohodička....
Editoval Rellik (10-03-2019 15:46:01)
Offline
Varok, musíš nabíjačku pripájať do zásuvky len vtedy, keď vlna prechádza nulou :-) Ja pripájam najprv nabíjačku bez odberu a až potom pripojím tablet na USB konektor. Novšie spínané nabíjačky sa bez odberu nespínajú na výstupe a tak na primáre nevzniká prúd, ktorý by vyvolal to puknutie iskry.
To, že výrobca tvrdí aby sa najprv pripojil tablet a až potom zástrčka nabíjačky je hlúposť.
Offline
Rellik- nie je to úplne podľa normy :-), podstatné je, že to funguje a plní to účel. Pamätám sa ale na pripomienky skúsených elektrikárov. Istič má istiť a vypínač má vypínať. To bolo ale z doby, kedy bol istič drahý a inej konštrukcie. Dnes keby zhorela fajka v ističi, tak sa za pár korún vymení a zas to fachčí.
Offline
jao napsal(a):
Rellik- nie je to úplne podľa normy :-)
Řekni to výrobcům svářeček... Ti u těch "výkonnějších" dávají místo vypínače jistič... Třeba JET II co mám doma https://rellik.rajce.idnes.cz/JET_TIG_MINI#DSCN6219.jpg nebo plasma CUTTER 130 SHERMAN co máme v práci. Ta plasma má dokonce vypínání 60A jističem
Offline
Offline
Inak ten Jet TIG II je pekný macek :-)
Offline
Divný že značkový co hrnou 400A 500A mají vypínače normální a drží
Offline
Juggernault napsal(a):
Divný že značkový co hrnou 400A 500A mají vypínače normální a drží
Tyto vypínače ale nespínají silový proud přímo ale přes rele.Například stykač,ssr rele a podobně.
Offline
jao napsal(a):
Rellik, na tých strojoch sú asi vypínače. Vyzerajú ako ističe, ale nemajú funkciu ochrany....
Já teda nevím ale tohle je 60A jistič ve třídě C.
Na stránkách je pak popis jako jistič i spínač, takže možná bude trochu jinak stavěný... https://www.chintagent.com/product/chin … ir-switch/
Ten JET II má to samé, jen jednofázové a na 32A D... Takže bych řekl, že je to zároveň jistič, který ovšem nejspíš nemá nikdy šanci vyskočit... https://rellik.rajce.idnes.cz/JET_TIG_I … 160421.jpg
Offline
Má, když někdo nechtíc vyzkratuje šňůru, třeba mu na ni spadne něco kovového a ostrého.
Offline
varok: to ale zkratuje před tímto jističem, takže vyletí v domě, tomuto to bude úplně jedno... A i kdyby se něco zkratlo ve svářečce, tak první vyletí ten slabší. U tohoto 60A vyletí jistič 32A pro rozvod 400V a ten 60A "vypínač" na 99,99% zůstane zapnutý...
Offline
To je vlastně pravda, ale proč tam dávají tak hrozně silný jistič to taky nechápu. Všude na svářečkách se šetří a tady úlet.
Offline
Rellik, ospravedlňujem sa naozaj tam je istič. Keby si nedal foto, tak by som sa s Tebou asi hádal :-).
Cena rovnakej prúdovej charakteristiky ističa a vypínača je už skoro rovnaká. Rozdielny je počet cyklov a v tom víťazí vypínač. Ale v tom CHNT na 60A je elektrický/mechanický lifetime 4000/20000 cyklov, takže to tú zváračku zrejme prežije.
Offline
jao nemusíš je omlouvat A jak píšeš záleží na počtu zapnutí a vypnutí... A že těch cyklů je...
Varok: no přeci místo vypínače... A silný je kvůli tomu aby nevypl při zapínání... A montují je nejspíš hlavně k vůli tomu, že tam celkem jednoduchá montáž...
Offline
waltr Tak třeba Kemppi KM500 (invertor) má jen 3F 35A vypínač Kraus & Naimer bez sofstartu protože ho nepotřebuje.
Merkle mají normalní 3F vypínač značku netuším + sofstart
Fronius taky atd.. atd..
Ale je možné že ten vypínač stojí víc než Číňana 60A jistič
Offline
Rellik, v teste Spartusu si písal - Dodávaný hořák ke svářečce případně otestuji až po té, co vyhodnotím svářečku. Skúšal si ho prosím ?
Offline
Pri zváraní hliníku sa mení bowden a podávacia kladka. Meníte aj špičku ? Všimol som si, že sa špičky predávajú zvlášť pre hliník. Aký to má význam a rozdiel v zrovnaní so špičkou na železo ?
Offline