SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 15-01-2014 07:56:20

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Stavba usměrnovače

Bobobo,tato svářečka vznikla z mladické nerozvážnosti, v době, kdy v síti bylo neustále podpětí, jisti č před elektroměrem byl 15A, v době dost omezených možností. V ČSSR se snad ještě asi 8 let po vzniku této svářečky vyráběly černobílé elektronkové televize a vrcholem techniky té doby byl sovětský barevný televizor rubín, ale na to aby se zadarmo dalo dostat k těm krásným trafům v rubínu, si museli kutilové pár let počkat.
Jak jsem psal výše, nedoporučuji  tuto konstrukci pomocného zdroje, dal jsem to sem jen proto, že jsem chtěl reagovat na váš příspěvek č. 70, kde uvádíte:  „ Mám zato , že proud zdvojovačem (ztrojovačem.. x-násobičem ) je dán kondy .“  A na příkladu ten proud spočítat.
To, že kondenzátory můžou bouchnout, vím a čím budou starší, tím je toto riziko větší, na druhou stranu za 33let žádný nebouchl, jen jsem musel po cca 20 letech provozu dotáhnou úplně všechny kontakty, bylo to všechno neuvěřitelně povolený.
To že nebouchly, je patrně způsobený tím, že je na nich pouze cca 45V, přitom  v kombinaci s motorem,  na který byly určeny se na tom kondenzátoru vlivem indukčnosti motoru vytvoří podstatně vyšší napětí než 110V a dále bych řekl, že při rozběhu motoru tam tečou podstatně vyšší proudy.
Dnes už mám ještě jinou svářečku, takže v případě havárie této bych ji už neopravoval.

Offline

 

#77 15-01-2014 08:26:10

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Stavba usměrnovače

Koukám, že senior byl rychlejší. K nabitým kondenzátorům mám respekt (I když mají dnešní kondenzátory jinou konstrukci obalu), protože jak jsem tady někde psal, viděl jsem, jak to vypadá v přístroji po výbuchu většího kondenzátoru a taky v jednom bývalém zaměstnání byl člověk, který dříve opravoval v (asi v kovoslužbě) televize. Jeho bývalý kolega, když byl zrovna na melouchu, přišel při výbuchu kondenzátoru o obě oči, měl pech, že to byl melouch, tak to nebyl ani pracovní úraz.

Offline

 

#78 15-01-2014 11:21:48

cechuldo
Člen
Registrovaný: 26-08-2009
Příspěvky: 106

Re: Stavba usměrnovače

pt.kbely= mám urobení zdvojovač podla toho to návodu http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009072401 "už som zažil výbuch kondenzátora, ale bol to len maličký smd tantal" snad tieto "elektrolity" upozornia že sa im niečo deje vydúvaním dna.

Offline

 

#79 15-01-2014 13:02:37

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Stavba usměrnovače

Svářečku s tzv. „malou tlumivkou“ jsem nikdy nestavěl, ale předpokládám, že pokud by se přidala běžná tlumivka úplně na výstup, tak by byla lepší stabilita oblouku. Ono stačí udělat jednoduchý pokus, stačí vzít přiměřené jádro s mezerou a namotat do něj startovací kabel nebo svářecí kabel ke kleštím a zkusit jestli je nějaké zlepšení. V tom článku jsou kondenzátory násobiče složeny :
C1, C2: 560 µF + 680 µF + 820 µF = 2060 µF
C3: 100 µF + 3x 150 µF + 330 µF + 2x 470 µF = 1820 µF
To tam máte taky tak velké kapacity?
Rozpůlený SMD tantal jsem viděl taky, tyto kondenzátory co jsou v článku, jsem zatím naživo viděl jen trochu nafouknuté. Viděl jsem ale nějaké reklamní video, kde do obyč. elektrolytů pouštěli 2,5 násobek jejich max. napětí a to už ty kondy do 10s odfrkávaly a pochopitelně ty správné kondy se chovaly lépe, už si ale nematuji detaily.

Offline

 

#80 16-01-2014 11:21:36

cechuldo
Člen
Registrovaný: 26-08-2009
Příspěvky: 106

Re: Stavba usměrnovače

skoro rovnaké C1,C2:1000mikroF+1000mikroF =2000mikroF
                          C3: 680mikroF+680mikroF =1360mikroF
Použil som, čo som doma našiel.

Editoval cechuldo (16-01-2014 11:22:44)

Offline

 

#81 16-01-2014 14:20:21

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Stavba usměrnovače

Pokud počítám odpory, dohromady dají 5R/50W, napětí naprázdno 146V, tak by byl max. vybíjecí proud výstupní kapacity, pokud by tam nebyla tlumivka, 146/5 tedy okolo 29A.  Tlumivka ten pulz omezí a roztáhne na delší čas. To stačí k lepšímu zapálení oblouku.
Proud, jaký by dal zdvojovač s těmito kondenzátory, jsem nepočítal, ale aby nebyly přetíženy odpory, tak tam trvale nemůže téct větší proud než odmocnina z (50/5) tj. 3,3A. Takto malý proud v době, kdy hlavní silový obvod nedává žádný proud (průběh napětí před usměrňovačem prochází 0V) nemůže udržet oblouk.
Podle mne je ten zdvojovač zbytečný, 70V musí stačit. Na výstup bych dal klasickou tlumivku, nebo tady byl článek s tzv. malou tlumivkou, ale jak jsem psal, nemám s ní žádné zkušenosti. Předpokládám, že svařovací vlastnosti jsou s ní trochu horší, ale ušetří se na váze. V případě, že se rozhodnete tam ten zdvojovač nechat i s velkou tlumivkou, tak bych tam dal alespoň vypínač na zdvojovač.

Offline

 

#82 16-01-2014 16:08:27

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1373

Re: Stavba usměrnovače

Je to kapku inak. Nerátal by som 146/5 akože U/R, pretože za rezistormi na + je protinapätie z hlavného usmerňovača. Dôjde tam vplyvom indukčnosti k fázovému posunu, tj v čase se aktívnej pol-vlny potečie nejaký prúd daný rozdielom napätí medzi zdrojom z násobiča a hlavného usmerňovača ako aj vplyvu tlmivky na nábeh prúdu. Keď priebeh AC klesne k nule, prúd ktorý nabudil tlmivku bude pokračovať vplyvom naindukovanej energie prípadne zo zostatku energie v kondíkoch. Tie priebehy som nerátal, nakoniec výpočet priebehov v týchto obvodoch je dosť zložitý a musela by byť známa indukčnosť tlmivky. Jednoduchšie je empirické overenie. K celému zapojeniu by sa hodila aj tlmivka na hlavný zvarovací prúd a to by už bola príjemná práca.

Offline

 

#83 16-01-2014 19:07:54

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Stavba usměrnovače

Senior, nic ve zlém, nechci se s vámi hádat, jak sám uvádíte, že je to trochu složitější:  „ nakoniec výpočet priebehov v týchto obvodoch je dosť zložitý a musela by byť známa indukčnosť tlmivky. “, s tím souhlasím, a proto jsem  to zjednodušil a taky celá věta byla:  „Pokud počítám odpory, dohromady dají 5R/50W, napětí naprázdno 146V, tak by byl max. vybíjecí proud výstupní kapacity, pokud by tam nebyla tlumivka, 146/5 tedy okolo 29A.“ 
Právě klíčové je to: úvodní - pokud počítám odpory (platí pro téměř celý příspěvek) a dále- pokud by tam nebyla tlumivka, 146/5 tedy okolo 29A.
Počítal jsem to jako max proudové zatížení vybíjecích odporů, toho násobiče (pomocného zdroje). A na základě velkého vnitřního odporu pomocného zdroje, jsem dospěl k tomu závěru, že je nutno zajistit řádově vyšší proud v době, kdy hlavní silový obvod nedává žádný proud (průběh napětí před hlavním usměrňovačem prochází 0V). Tedy oba jsme dospěli k řešení a tím je tlumivka na silovém obvodu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče