SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-01-2011 20:41:50

radiokovář
Člen
Registrovaný: 24-07-2010
Příspěvky: 6

Pájení hliníku na tvrdo

Zdravím, chtěl bych se poptat jestli má někdo zkušenost s pájením hliníku na tvrdo s pájkou Welco1414 C nebo F. Na you tube jsem viděl pájení s jakýms durafixem, ale to jsem nikde nesehnal. Jedná se mi o případné opravy vík motorů což je hlína síly cca 3 mm. Dík za rady radiokovář.

Offline

 

#2 30-01-2011 17:43:25

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Pájení hliníku na tvrdo

radiokovář napsal(a):

Zdravím, chtěl bych se poptat jestli má někdo zkušenost s pájením hliníku na tvrdo s pájkou Welco1414 C nebo F. Na you tube jsem viděl pájení s jakýms durafixem, ale to jsem nikde nesehnal. Jedná se mi o případné opravy vík motorů což je hlína síly cca 3 mm. Dík za rady radiokovář.

Přímo s touto pájkou zkušenost nemám. Tento typ pájek, jedná se o AlSi12, jsou dobře zatékající, s poměrně vysokou pevností, vhodné pro pájení všech běžných hliníkových slitin. Osobně doporučuji použít acetylén-kyslík hořák, nastavit tzv. karburační plamen, tj. plamen s mírným přebytkem acetylenu.
Pájené místo očistit, hlavně od mastnot. Velké kusy předehřát ca. 200°C. Nahřátou pájku (drát) ponořit do tavidla, to na něm ulpí. Potom ohřívat pájené místo až dosáhnete pracovní teplotu pájky. Zjistíte to tak, že se tavidlo při dotyku se zákl. mat. roztaví. Další už je ve vašich rukou. smile
Jen ještě poznámka - to tavidlo je nutné po provedení spoje odstranit, je velmi korozívní. Popřípadě ještě pasivovat v slabém roztoku kyseliny dusičné.
Ten Durafix ap. ekvivalenty nepoužívá žádné tavidlo. Sám jsem ho nezkoušel, ale mnoho uživatelů to hodnotí negativně.

Online

 

#3 30-01-2011 23:22:00

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Dobrý den
Před mnoha lety jsem si v Německu zakoupil kus materiálu "Al 75" zřejmě akvivalent toho durafixu.
Již mnohokrát jsem ho použil při různých opravách Al kdy nebylo možne se k opravovanemu místu dostat tig hořákem / Pájení ulomeného žebra na hlavě motoru mezi dvěma žebry/ a  nebo při opravách velmi malých frézovaných dílů plných otvoru ,kdy jsem pajkou  vyplňoval otvor o průměru 2mm bez poškozeni okoli,což bych ja tigem neuměl. Nutno ale říci, že použití této pájky je na některych slitinach problematicke a rovněž velmi nepříznivě působí jakekoliv znečištění. Schopnost pájky spojovat se s nekterými slitinami se dá podpořit mechanickým narušováním "škrábáním " ocelovou strunou na pájeném místě. Přacovní teplota pájky je 420 C
Před časem jsem kontaktoval firmu Welco s dotazem na použití jejich pájky 1450 při  opravách zinko-hliníkových slitin. Její zástupce byl velmi ochotný a materiál mi dovezl do dílny a předvedl a i když tento materiál nevyhověl mým požadavkům /oprava zikové slitiny karburátoru ktera  se při ohřevu na prac. teplotu pájky již bortita / a já tedy nic nekoupil,choval se velmi přátelsky. Jen pro zajímavost. Zkoušel jsem samozřejmě pajení na karburátoru také pomocí pájky  "Al 75" několikrát se mi to na zkušebním kuse podařilo ale je to opravdu z hlediska teploty a tedy deformace materiálu hraniční .

Offline

 

#4 31-01-2011 08:29:29

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Obvykle se používá AlSi12, tzn. např. Fontargen A407L nebo UTP 4. Pozor, AlSi12 pro svařování funguje hůř než AlSi12 pro pájení. Obráceně, tj. pájkou AlSi12 svařovat WIGem problém není.
Tavidlo je pak nekorozívní např. Fontargen F400N, to ale spíše na čistý hliník (max. do 0,5% přísad), na pájitelné slitiny hliníku (do max. 3% přísad vč. hořčíku) pak Fontargen F400M nebo F400MD (pasta).
To platí pro čistý hliníku, tj. Al99,98 R; Al99,9; Al99,8; Al99,7; Al99,5; Al99; Al98 a nízkolegované slitiny do 2% prvků, tj AlMn; AlMg1; AlMg2; AlMgSi0,5; AlMgSi1; AlMgMn; AlSi slitiny na odlitky, např. AlZn10Si8Mg. Teplota solidu pájených materiálů > 640°C. Nedoporučuje se pro slitiny G-AlMg; G-AlCuTi; G-AlCuTiMg a slitiny, které mají být následně eloxovány. Ohřev kyslíkoacetylenovým plamenem s přebytkem acetylenu, pro menší tloušťky plyn, např. propan, dále indukční ohřev, pec s ochranou atmosférou dusík, amoniak.
Jinak to nekorozívní tavidlo-prášek Fontargen F400 s pájkou Fontargen A407L nebo UTP 4 dobře funguje i na kombinaci měď-hliník.
Prášek je vhodné dávat nejen na tyčku, jak píše Frank, ale i na vlastní povrch. Jednak zabraňuje další oxidaci, jednak indikuje správnou teplotu, tedy alespoň ty dvě výše uvedená. Hliník nedělá náběhové barvy, tzn. nic, nic a náhle se díl zbortí. Tavidlo nejprve vytvoří nevzhlednou hmotu, jakoby zaschlou pěnu, pak krátce před pájecí teplotou roztaje a udělá na povrchu doslova zrcadlo.

Další varianta je pájka s teplotou 430-450°C. Tou je pájení hliníku, ale i kombinace hliník-měď, podstatně snažší, pájí se dobře i špatně pájitelné slitiny, ale logicky pevnost je nižší. Proto jsou spoje obvykle přeplátovány, vsunuty do sebe atd. Mez pevnosti ve střihu 35 - 40 N/ mm²
Fontargen A 633 (L-ZnAl3, B-Zn97Al3Zn 97Al 3).
Teplota tavení 430-450°C. Měkká pájka pro hliník, slitiny hliníku a pro spoje s mědí. Pro výrobu klimatizací a chladících zařízení, trubkové spoje, absorbéry. Speciální tavidlo F 600 Zn se používá ve velmi malém množství a zbytky se odstraní kartáčem a horkou vodou.
Fontargen F 600 Zn (FL 20)
Pracovní teplota 420-450°C. Tavidlo na bázi cesia s pojivem na bázi glykolu pro pájení ZnAl slitinami.
Pro spoje hliník-hliník, hliník-měď, hliník-mosaz, hliník-ocel/nerezavějící ocel. Šedá, roztíratelná nekorozívní pasta.
Zbytky tavidla po pájení mohou zůstat, pájené místo však musí být chráněno před vlhkostí. Tavidlo je vysoce aktivní, pro 1 kg pájky obvykle postačuje 10 g tavidla.

Offline

 

#5 01-02-2011 10:40:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Prodal by někdo gramová množství A611 a F600 Al ?

Offline

 

#6 01-02-2011 20:07:20

radiokovář
Člen
Registrovaný: 24-07-2010
Příspěvky: 6

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Nechal jsem se zviklat na ten Castolin 21F. Cena i reference hovoří pro, tak uvidím. Už jsem tu pájku objednal tak až to zkusím tak se ozvu. Zdravím Radiokovář.

Offline

 

#7 03-02-2012 14:03:39

Antihero
Člen
Registrovaný: 26-04-2011
Příspěvky: 79

Re: Pájení hliníku na tvrdo

zdravím,
jak dopadlo to pájení s Castolinem?
Řeším teď podobnej problém, připájení ulomených hliníkových žeber na motor a váhám mezi castolin a welco přičemž ceny toho welca sou....jak to říct slušně?  děsný!
Fontargen sem ani nenašel nikde ke koupi.

Offline

 

#8 03-02-2012 18:57:36

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Fontargen nebo UTP není problém koupit v každé prodejně, kde mají Böhler. Problém spíš je, že min. množství je 5 kg tyček a 1 kg tavidla.
Jinak jestli si chcete usnadnit pájení hliníku tvrdou pájkou (tzn. AlSi 12), vyhněte se obaleným či plněným pájkám, byť se to zdá jednoduší a dají se sehnat na kusy. Vezměte holou tyčku a tavidlo extra ve formě pasty. Je to např. Fontargen F 400 MD. Tím si potřete pájené plochy a až pak ohřívejte. Hliník silně oxiduje a při ohřevu, a čím delším tím hůř, si to zbytečně zaoxidujete. Navíc Vás nic nevaruje, že už se blížíte k tavící teplotě (hliník nemá náběhové barvy).

Antihero napsal(a):

zdravím,
jak dopadlo to pájení s Castolinem?
Řeším teď podobnej problém, připájení ulomených hliníkových žeber na motor a váhám mezi castolin a welco přičemž ceny toho welca sou....jak to říct slušně?  děsný!
Fontargen sem ani nenašel nikde ke koupi.

Offline

 

#9 03-02-2012 20:08:55

Antihero
Člen
Registrovaný: 26-04-2011
Příspěvky: 79

Re: Pájení hliníku na tvrdo

JardaK napsal(a):

Fontargen nebo UTP není problém koupit v každé prodejně, kde mají Böhler. Problém spíš je, že min. množství je 5 kg tyček a 1 kg tavidla.
Jinak jestli si chcete usnadnit pájení hliníku tvrdou pájkou (tzn. AlSi 12), vyhněte se obaleným či plněným pájkám, byť se to zdá jednoduší a dají se sehnat na kusy. Vezměte holou tyčku a tavidlo extra ve formě pasty. Je to např. Fontargen F 400 MD. Tím si potřete pájené plochy a až pak ohřívejte. Hliník silně oxiduje a při ohřevu, a čím delším tím hůř, si to zbytečně zaoxidujete. Navíc Vás nic nevaruje, že už se blížíte k tavící teplotě (hliník nemá náběhové barvy).

Antihero napsal(a):

zdravím,
jak dopadlo to pájení s Castolinem?
Řeším teď podobnej problém, připájení ulomených hliníkových žeber na motor a váhám mezi castolin a welco přičemž ceny toho welca sou....jak to říct slušně?  děsný!
Fontargen sem ani nenašel nikde ke koupi.

Díky za rady. Opravdu bych dal přednost obalené pájce, ale poslechnu radu zkušeného.
U toho Fontargenu je fakt problém množství, potřebuju nanejvýš 2 dráty a náprstek tavidla, takže ač nerad, tuším, že skončím stejně u welca kde jeden drát vychází na víc než 200.

Offline

 

#10 29-03-2012 23:48:52

waltr
Člen
Registrovaný: 19-03-2012
Příspěvky: 178

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Tak sem se taky dloubal okolo tvrdého pájení hliníku,na západě mají fontagren F 400 MD v balení 250g za zhruba 30 eur.
Zaímavý odkaz na pájení jsem našel tady:www.ebay.de/itm/...F-400-MD-/280794902973.


Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby, Povermat MIG 212 synergy puls
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S, KWX 73
Autogen velký a malý s PB

Offline

 

#11 29-03-2012 23:52:35

waltr
Člen
Registrovaný: 19-03-2012
Příspěvky: 178

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Vlastně tadyhttp://www.ebay.de/itm/250-g-Flussmittelpaste-Aluminiumlote-F-400-MD-/280794902973


Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby, Povermat MIG 212 synergy puls
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S, KWX 73
Autogen velký a malý s PB

Offline

 

#12 30-03-2012 14:20:39

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Pájení hliníku na tvrdo

To je 780,- Kč/0,25 kg dózu. S poštovným tedy zaplatíte polovinu toho, za co byste měl čtyřnásobné množství, neboť tady je cena F 400 MD 1 634,- Kč/kg. Ale dózy jsou v nabídce jen ty 1 KG.
Pak je ale druhá možnost, prášek F 400 M. Není s ním tak snadná práce jako s pastou, tu stačí jen natřít na pájený díl, ale výsledek je stejný.
Pájka se ohřeje plamenem a ponoří do prášku, ten na ní ulpí.
Pak se trocha prášku nasype na pájenou spáru a začne se s ohřevem. Prášek po rozpuštění, jak jsem psal, jednak chrání proti další oxidaci při ohřívání, jednak změnou na lesklou tekutinu indikuje blížící se pájecí teplotu pájky (a následné brzké zborcení pájené součásti smile )
Mimochodem z prášku lze připravit pastu. 10 dílů prášku na 1 díl destilované vody (orientačně, přesný poměr se doladí dle viskozity směsi) a přidá se trocha ethanolu.
A 1 KG dóza prášku F 400 M stojí aktuálně 317,- Kč ! A navíc má delší trvanlivost. Tedy pokud si páječ odsype na potřebné množství pasty a zbytek ihned důkladně uzavře a správně skladuje.
To je i důvod tak rozdílné ceny prášku a pasty. V tomto případě se totiž jedná o silně hydroskopické tavidlo, z kterého samozřejmě nelze komerčně udělat pastu výše uvedenou směsí, ale použitím jiných a dalších látek, které zajistí dostatečnou stabilitu. To lze jen pro okamžitou spotřebu. 


waltr napsal(a):

Tak sem se taky dloubal okolo tvrdého pájení hliníku,na západě mají fontagren F 400 MD v balení 250g za zhruba 30 eur.
Zaímavý odkaz na pájení jsem našel tady:www.ebay.de/itm/...F-400-MD-/280794902973.

Editoval JardaK (30-03-2012 14:21:55)

Offline

 

#13 30-03-2012 23:09:37

waltr
Člen
Registrovaný: 19-03-2012
Příspěvky: 178

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Mimo to tam prodávají sadu dvaceti kusů pájky průměr 1,6 x 500mm a k tomu 100g pasty F 400 MD do dvaceti éček.Proč se takové balení nedá
koupit u našich prodejců?Kdyby u nás prodávali takovou sadu za 600-700kč tak bych neváhal.Kilové balení pasty nebo prášku a k tomu
5 kg pájky kterou bych do konce života nespotřeboval?  To si může koupit pouze firma která se tím živí a ne já který to potřebuje
pouze na občasné opravy nebo na modelařinu a podobně.PS:Nebo dá mi někdo odkaz na takové malé množství za české koruny?http://stores.ebay.de/sonderlote__W0QQ_fsubZ1393688018QQ_sidZ48


Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby, Povermat MIG 212 synergy puls
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S, KWX 73
Autogen velký a malý s PB

Offline

 

#14 31-03-2012 13:50:31

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Pájení hliníku na tvrdo

To je jednoduché. Ta malá spotřebitelská balení převážně nenabízí výrobce nebo zastoupení jako my, ale handler.
I tady někteří prodejci svařovací techniky nabízejí kusovky, většinou ale jen elektrody. A to jen tehdy, když to v rozumném čase prodají.
Při kusovce je sice i dvojnásobný zisk, ale když by měl zbytek rozbaleného balení vlhnout a oxidovat rok v regálu...
To chce dělat na profi úrovni. Neprodávat z rozbalené krabičky, ale nejprve přebalit a oštítkovat.

Já jim často říkám, že my prodejnu nemáme a proto kusovku nezvládneme, ale pokud se postarají, rádi jim budeme zákazníky posílat.
Ale to se projeví až po čase, na počátku je jen investice do materiálu a práce s přebalením.
I když v tomto případě....317,- Kč za dózu prášku, 2 000,- za 5 kg tyček, obojí samozřejmě mínus sleva pro prodejce, pár plastových dóziček a pytlíků (tub), pár štítků a půl hodinky práce.
Po malém se to za dvojnásobek prodá. Vyděláno celkem snadno tolik, kolik při prodeji tuny ceočkového drátu. Jenže ze setrvačnosti se každý raději tahá s tím drátem.
 

waltr napsal(a):

Mimo to tam prodávají sadu dvaceti kusů pájky průměr 1,6 x 500mm a k tomu 100g pasty F 400 MD do dvaceti éček.Proč se takové balení nedá
koupit u našich prodejců?Kdyby u nás prodávali takovou sadu za 600-700kč tak bych neváhal.Kilové balení pasty nebo prášku a k tomu
5 kg pájky kterou bych do konce života nespotřeboval?  To si může koupit pouze firma která se tím živí a ne já který to potřebuje
pouze na občasné opravy nebo na modelařinu a podobně.PS:Nebo dá mi někdo odkaz na takové malé množství za české koruny?http://stores.ebay.de/sonderlote__W0QQ_fsubZ1393688018QQ_sidZ48

Offline

 

#15 10-02-2013 22:08:37

Wehrner
Člen
Registrovaný: 16-05-2007
Příspěvky: 53

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Tady jsou drobné výsledky pájení hliníku s použitím tavidla FL10 (ALUMINIUM-HARTLÖTPULVER 900) německé firmy http://www.chemet.de/ nabízeného nedávno v "Pokecu" jako přebytek od kolegy Pruducha.
Pokusné vzorky dopadly velmi dobře, jak vidíte na obrázcích níže.
Případné pokusníky však musím upozornit, že samotné pájení vyžaduje trochu té zručnosti.
Jak již bylo výše uvedeno, hliník nemá náběhové barvy a tudíž je největším problémem uhlídat přiměřenou pájecí teplotu, jinak hrozí poškození (zborcení) letované součásti. Toto je celkem obtížné a proto po dosažení správné teploty, jejíž rozsah je relativně malý, se musí pracovat s plamenem velmi citlivě a opatrně. Jediným signálem, kterým se projeví blížící se optimální teplota je prudké rozlití tavidla - tavidlo je po celou dobu ohřevu relativně viskózní a pak náhle velmi rychle zkapalní a rozjede se po povrchu nahřívané součásti - v tento moment je potřeba začít, již jen za opatrného přihřívání, zlehka přidávat pájku. Tavení a vzlínání pájky do materiálu pak probíhá velmi dobře a kultivovaně.

Wehrner


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/67_al02.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/67_al01.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/67_al03.jpg

Editoval Wehrner (10-02-2013 22:11:04)

Offline

 

#16 11-02-2013 14:15:51

waltr
Člen
Registrovaný: 19-03-2012
Příspěvky: 178

Re: Pájení hliníku na tvrdo

Toto i jiná tavidla v čr má  firma Fluxamat.
http://www.fluxamat.cz/


Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby, Povermat MIG 212 synergy puls
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S, KWX 73
Autogen velký a malý s PB

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče