SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-03-2011 23:03:11

starmen
Člen
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 2

na čem dělám v práci PP 315

Tak na téhle mašině pracuji. Ve svařovně jsou asi 3 tyhle stroje a WLSP 315 je tam asi 10.

Všimněte si hlavně chybějící brzdy drátu nahrazené rukavicítongue Často se mi stává, že se mezi kladkami zasekne kvůli tomu drát a pak třeba i 3x během jedné hodiny musím měnit. A pak jede třeba i dva dny bez problému. Zkoušel jsem vymyslet nějaký jiný způsob brzdění drátu ale na nic lepšího jsem nepřišel. Zítra nafotím lepší fotky.



url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/2774_masina.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2774_masina.jpg[/url]

Offline

 

#2 21-03-2011 05:36:10

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den,
pěkné zařízení, původní brzdu drátu tvořil gumový pruh podlepený filcem. Dnes je možné naradit unašeč cívky drátu bez brzdy, unašečem s brzdou.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#3 21-03-2011 18:24:51

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: na čem dělám v práci PP 315

Pěknej stroj:-)

Offline

 

#4 22-03-2011 05:05:07

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den killer,
máte pravdu moc jich není.
Na PP 315 není co opravovat a případná oprava nedělá potíže je to práce jako každá jiná.
Elektronika na tomto stroji sice mnohé odradí, ale v zásadě je radost ji opravovat.
PP 315 každého svářeče vždy překvapí svými vlastnostmi.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#5 22-03-2011 20:15:05

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den killer,
příteli, to co tu píšete nesvědčí o nějaké servisní činnosti , ale o návodu:
nesvítí kontrolka?          a/ vyměňte pojistku,
kontrolka stále nesvítí?   b/ zkontrolujte zde máte v zásuvce vidlici,
kontrolka stále nesvítí?   c/ vyměňte servisáka.
Hrozný co?
Zatím všichni co tu měli s PP 315 problém a spojily jsme se, všichni dál svařují.
Víte, vymněnit jednotku řízení, plynový ventil, nebo transformátor to skutečně je jednoduché, ale nato nemusíte mít ani zvláštní vzdělání. O praxi nemluvě. Stačí výše uvedený návod a je to.
Tento příspěvek berte tak jak jsem jej napsal. Nehledejte v něm nic zlého. Mně se ozývají zákazníci a stále slyším to stejné:  svářečka je neopravitelná - říkal to servisák.
Za dvě hodiny opravy u !zákazníka! zařízení jede a co na to říci? A  to nejsou jen PP 315, ale WP 160, PP 160, Unimig 200 aj. jednoduché zdroje dokonce i WLSP 315.
Trošku jsem se nechal unést, to bude tím, že jste servisák. 
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 22-03-2011 21:50:43

fofo
Člen
Registrovaný: 02-12-2007
Příspěvky: 160

Re: na čem dělám v práci PP 315

Ako masina ked je OK tak sa nechyta ani Froniuska, Ale je to uz starina a furt sa v nej posere nejaky integrac z rodiny MH co stoji 20korun. Suhlasim stym ze je tam velmi komplikovana elektronika, ale v zhladom k dobe v ktorej bola "IN" a podmienkam, konstrukteri inu moznost nemali nakolko mikroelektronika nebola zdaleka na takej urovni ako dnes a aby to nemali ani nahodou jednoduche tak si este museli pomoct stym co sa v tej patrocnici vyrabalo resp. co bolo k mani v RVHP. Takze obdiv co ti borci dokazali vycarovat z veci na odpis co v RVHP boli.

Editoval fofo (22-03-2011 21:52:36)

Offline

 

#7 23-03-2011 11:26:37

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den,
já se zabývám PP 315 týden co týden a nemám takovou zkušenost, že by byla nějak poruchová. Co skutečně jí nedělá dobře jsou opraváři. Nechci se nikoho dotknout.
Dám příklad:
V lednu t.r. se vybíralo svářecí zařízení do firmy, která dělá speciální návary a nástřiky, při výběrovém řízení padla volba na dva stroje jeden z nich byla stará PP 315. Majitel se po čtrnáctidenním zkušebním provozu obou strojů nakonec rozhodl pro PP 315.
Důvody byly dva: 1.neshledal žádné zásadní rozdíly mezi moderním zdrojem a PP pro svou technologi sváření
                        2. to byla cena PP 315 jej vyšla na 1/3 nového a záuka byla také 2roky
Co se týče "komplikované elektroniky".
Pokud někdo nezvládne se orientovat v analogové technice a v základní logice TTL, tak je otázkou zda vůbec je to opravář.
Výměnkářů je na trhu dost a dost. Většinou jsou to převlečení obchodníci, kteří prodávají od tkaniček do bot přes lodní motory až po svářečky vše a tvrdí, že jsou servis, aby se zalíbili zákazníkovi.
To jen na okraj k PP 315
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#8 23-03-2011 12:14:46

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: na čem dělám v práci PP 315

Neodpostím si komentář, i když je trošku mimo.

Nevyrábím a ani jsem nikdy nevyráběl svářečky, ale jiná elektronická zařízení.
Už je to pěkně dávno, co jsem na školení servisních techniků vysvětloval princip činnosti zařízení a jak jej skutečně opravovat. Nyní už školím servisní techniky na "výměnáře", protože cena elektroniky hodně klesla, zatímco cena lidské práce naopak vzrostla.
Je prostě jenodušší a levnější poslat na servis výměnáře s náklady 270Kč na hodinu, aby za 30 minut vyměnil desku za 600Kč, než posílat školeného servisního technika s hodinovými náklady 450Kč, aby dvě hodiny vyměňoval součástku za 50Kč.

Osobně nemám příliš velký obdiv ke starým strojům a jsem velice potěšen, když někdo nahradí starou mašinu něčím novějším.

Offline

 

#9 23-03-2011 13:03:53

pawka
Člen
Registrovaný: 22-07-2010
Příspěvky: 732

Re: na čem dělám v práci PP 315

a pak si ma vydelat kdyz to bude delat 30 minut a najede 50km :-) urcite tam bude dyl jak 30 minut


plamen je plamen
omi204,js90n,uda160,perunT
miga tiga ac/dc
plamen je plamen

Offline

 

#10 23-03-2011 13:14:23

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: na čem dělám v práci PP 315

Není to jen ve vztahu opravář-výměnář , ale bohužel i prodavač a podavač . Chápu , že výměnář ani nemusí být z oboru , nakonec totiž i jen některý elektrotechnik je schopen něco opravit , stejně jako některý automechanik zkončí na výměně kol . Já bych výměnu za nové bral , ale to "nové" by mělo mít podobnou návratnost , jako stroje minulé . Nese to i doba-výchova . Když si nějaký řemeslník po válce sestavoval dílenské vybyvení , tak by hoani ve snu nenapdlo , že by se měl některý z nové kupovaných strojů zaplatit do dvou let , kterého stavu se dnes již někteří "podnikatelé" dožadují . Pobíhal jsem třeba v Rakouku po horách za Innsbruckem a co tam ještě řádí malých traktůrků , odhaduji těsně poválečné výroby a třeba pila s jedním! listem , kde maník řeže v otevřené konstrukci pod přístřeškem , dořeže 3 trámky , hodí na uato a jede s ni mi dopryč a mezitím vyleze jaho nejspíš manželka a dohlíží na pilu sama .

Offline

 

#11 23-03-2011 13:18:03

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: na čem dělám v práci PP 315

Tam jde i o to , aby deska za 900,- vydržela déle jak ta součástka za pětikorunu . Když si vezmu , že na firemním autě výměnáři vyměnili několik elektronických dílů a auto stále zlobilo , tak nám stejně nic nevrátili a sami jsme si museli nalézt závadu vadných vstřiků .

Offline

 

#12 23-03-2011 14:37:55

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: na čem dělám v práci PP 315

Tak Rakušáci jsou kapitola sama pro sebe, na nářadí a nástrojích šetří, kde se dá. Není neobvyklé vidět v Rakousku řemeslníka s vrtačkou starou padesát let a taky s nejlevnějším šrtoem někde z OBI, za pár desítek Euro.

Jinak samozřejmě u všech výrobků statisticky podloženo, jak dlouho průměrně vydrží a co se na nich asi tak nejvíce se.e. ISO je ISO smile

Offline

 

#13 23-03-2011 14:46:29

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den,
rozumím o co tu jde.
Vezměte to z druhé strany - zákazník
Zákazník je ten, kdo poptává a ten kdo se s Vámi smlouvá o ceně. Pokud je spokojen se svým zařízením, potom není důvod jej lámat na něco jiného.
Má to tyto výhody: 1. Vaše pověst jako člověka i jako technika.
                           2. Pokud je někdo spokojen -  doporučí Vás i někde jinde
                           3. Za cenu opravy byť i za 5000,-kč jiný zdroj s trvalým proudem 270A nekoupí
                           4. Existuje úměra - dobrá pověst - více zákazníků - více peněz
Jednou se mne ptala jedna obchodní firma co by stálo vyučit mladého člověka servisním technikem.
Prohlédl jsem si toho mladíka a ptám se ho: "jste rozhodnut být opravářem svářeček?" hledí na mne a nic.
Tak já na to: "pokud máte raději svou slečnu více, jak svářečky, potom to nedělejte". A mladý muž se zasmušil a odešel.

Já vím, žádný štastný konec, ale přátelé, bez určitého sebezapření to nejde. Mít metu, že to dokážu dát dohromady je někdy udělat si i neplacenou noční šichtu a nad ránem s hrníčkem kávy vítat východ slunce s opraveným zdrojem, s novou zkušeností a připraven na nový "problém" to je poezie technika.
Jen Vám nikdo netleská, nikdo přesčas neplatí, ale vězte že výsledek se dostaví, nevzdávat se a nemít podivnou pověst opraváře, to je cesta.
S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (23-03-2011 19:16:25)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#14 23-03-2011 16:25:28

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: na čem dělám v práci PP 315

Pane Štěpánku,
koukám, že pro Vás oprava svářeček není jen koníček, ale hlavní náplní života. Držím palce, ať se daří!

Offline

 

#15 23-03-2011 22:29:51

tomík6910
Člen
Registrovaný: 15-03-2011
Příspěvky: 5

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den, uvažuji o této svářečce. Mohl by sem někdo napsat nějaké tech. údaje. Zajímají mě hlavně zatěžovatele, hmotnost a taky jaký budu potřebovat jistič.

Jinak já dělám opravařinu v úplně jiném oboru, ale z vlastní zkušenosti vím, že u starších strojů je opravitelné téměř všechno. I když jak, píše pan Zdeště, někdy s velkým sebezapřením a notnou dávkou opravářské ješitnosti, že to dokážu. Dnes nám výrobci kladou překážky formou všeliak nerozebiratelných součástek nebo zařízení, které se pouze mění. A když už něco jde rozdělat, tak náhradní díly jsou mnohdy dražší nebo rovnou nedostupné. Pak taková součásta za tisíce, kde by stačilo vyměnit těsnící prvky za pár korun(jsou samozřejmě speciální mimo normované díly), končí ve šrotě.
To jsem trochu odbočil chci koupit něco staršího ještě mě zaujal Udimig 315. Dají se tyto mašinky nějak porovnat?

Offline

 

#16 24-03-2011 05:50:06

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den tomík6910,
na www.svarecky.com je PP 315 popsána.
Udimig 315 je také dobré zařízení.
Opravy svářeček těchto typů nesou žádný oříšek. Můj příspěvek byl na adresu servisních techniků, kteří nemají odvahu jít do těchto starších zařízení. Chtěl jsem je jen povzbudit.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#17 24-03-2011 07:52:32

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: na čem dělám v práci PP 315

Pokud ten technik nemá elektroniku koníčkem , nemá šanci . Musí znát více , než mu dodá jakákoliv škola . Já už se prplím s elektronikou 40 let . Momentálně dělám jinou profesi než elektro a naši elektrikáři nosí elektroniku opravovat ke mně do laborky .

Offline

 

#18 25-03-2011 04:28:30

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

killer napsal(a):

Zdravím,
dovolím si nesouhlasit, pro nás mladé servisáky je toto španělská vesnice a bude to jen a jen lepší, staré stroje mizí a vrtání se v relátkách, výměny tranzistorů, hledání pomocí osciloskopů se dnes již už moc nenosí. Rychlost a tím pádem i menší náklady na opravu, v tom je budoucnost. A pro mne je velký rozdíl, pokud hledám závadu v mašině, která je prosetá deskami a dráty, že by se v tom ztratil i technik z BEZ Bratislavy :-D nebo ve stroji kde je dobrý přístup a je tam jen trafo, tlumivka,plyn. ventil,usměrňovač,stykač a regulátor. V jednoduchosti je síla.

Dobrý den kolego killer,
dovolil jsem si ocitovat Váš výše uvedený příspěvek , zde píšete o sobě jako mladém servisákovi, nakonec se kroutíte, že jste revizák. Tak co bečíte, že tu cítíte výsměch - bodejť by ne!
Sám se k práci nemáte, ambice také nemáte, tak jste se nabifloval normy a máte vystaráno.
Běžte do sebe a neděste tu okolí množstvím drátů a desek ve svářečce, běžte, naostřete si tužku a pište své protokoly a nemlžte skutečnoti.
A tentokrát! jsem se nenechal unést, ale reguji na ......... .
S pozdravem Zdeště
P.S.
Prošel jsem si všechny Vaše příspěvky a myslím, že by Vás Vaši zaměstnavatelé B+H, měli více zaměstnat a ubrat na prémiích.

Editoval zdeště (25-03-2011 06:15:30)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#19 25-03-2011 06:11:04

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: na čem dělám v práci PP 315

killer napsal(a):

Martin napsal(a):

Neodpostím si komentář, i když je trošku mimo.

Nevyrábím a ani jsem nikdy nevyráběl svářečky, ale jiná elektronická zařízení.
Už je to pěkně dávno, co jsem na školení servisních techniků vysvětloval princip činnosti zařízení a jak jej skutečně opravovat. Nyní už školím servisní techniky na "výměnáře", protože cena elektroniky hodně klesla, zatímco cena lidské práce naopak vzrostla.
Je prostě jenodušší a levnější poslat na servis výměnáře s náklady 270Kč na hodinu, aby za 30 minut vyměnil desku za 600Kč, než posílat školeného servisního technika s hodinovými náklady 450Kč, aby dvě hodiny vyměňoval součástku za 50Kč.

Osobně nemám příliš velký obdiv ke starým strojům a jsem velice potěšen, když někdo nahradí starou mašinu něčím novějším.

No aspoň jeden, který má stejný názor smile

stejne s tu praci musi majitel svařečky/svařeček zaplatit.....

Editoval alll (25-03-2011 06:11:35)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#20 25-03-2011 07:53:39

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: na čem dělám v práci PP 315

zdeště napsal(a):

...

Svoji původní reakci jsem po přečtení smazal.

Přeji všem hezké dopoledne.

Editoval Martin (25-03-2011 07:54:37)

Offline

 

#21 26-03-2011 04:47:49

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den,
myslím, že vyjádření kolegy killer je možné nechat bez dalších připomínek. Počkáme, čas ukáže.
S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (26-03-2011 05:01:22)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#22 26-03-2011 08:54:26

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: na čem dělám v práci PP 315

Martin napsal(a):

Neodpostím si komentář, i když je trošku mimo.

Nevyrábím a ani jsem nikdy nevyráběl svářečky, ale jiná elektronická zařízení.
Už je to pěkně dávno, co jsem na školení servisních techniků vysvětloval princip činnosti zařízení a jak jej skutečně opravovat. Nyní už školím servisní techniky na "výměnáře", protože cena elektroniky hodně klesla, zatímco cena lidské práce naopak vzrostla.
Je prostě jenodušší a levnější poslat na servis výměnáře s náklady 270Kč na hodinu, aby za 30 minut vyměnil desku za 600Kč, než posílat školeného servisního technika s hodinovými náklady 450Kč, aby dvě hodiny vyměňoval součástku za 50Kč.

Osobně nemám příliš velký obdiv ke starým strojům a jsem velice potěšen, když někdo nahradí starou mašinu něčím novějším.

Taky si neodpustím komentář.
Pokud ve firmě budou plánovat opravy vadných strojů identifikací a výměnou každého vadného relátka, tranzistůrku či jiné součástky dražší než 2 koruny, musí na identifikaci každé takové vadné součástky a její výměnu vypracovat předpis. Dohromady potom bude ten servisní manuál strašlivá bichle či digitálně obrovský soubor se spoustou stránek, který by bylo hodně drahé vůbec vytvořit, přeložit do příslušných jazyků zemí, kde provozují servisy a vůbec takovou dokumentaci udržovat, zahrnovat do ní výrobní a další změny.  Navíc, pokud pustí mezi servisáky takový podrobný manuál, mohou  na svém webu rovnou zveřejnit komentované detailní elektronické zapojení svého stroje a bude to pro konkurenci úplně totéž.
Tak se prostě vytypuje 5 - 10 elektronických či elektromechanických funkčních celků jako hlavní náhradní díly povinné pro každý servis , z toho valná část funguje jako černé skříňky, které znají jen ve výrobním závodě , zpracuje se na ně přehledný jednoduchý servisní manuál a servis , který potom dokáže zajistit každý nízkokvalifikovaný výměnkář od USA po Indii, je na světě.

Editoval Radim (26-03-2011 08:56:26)

Offline

 

#23 26-03-2011 09:38:02

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: na čem dělám v práci PP 315

a biznis bezi dalej a dalej ....

Offline

 

#24 26-03-2011 11:46:05

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: na čem dělám v práci PP 315

Dobrý den,
celá diskuze původně vznikla z toho, že jedno staré zařízení je technicky zajímavé, vlastnosti má výborné a šlo oto, že se tu někteří vyjádřili, že je to poruchové zařízení a oprava je velmi složitá.
Já tomu rozumí tak, že někdo se živí výrobou knedlíků, jiný kope fotbal no a někteří jsou opraváři.
Vše je biznis.
Jen nerozumím, proč když někdo dělá výborné knedlíky, někdo ve fotbale vede, proč opraváři řeší že je ve svářečce mnoho drátů či nějaká relé nebo řídící jednotky- a že to je problém!!!
Souhlasím s kolegou Radimem, u nejmodernější techniky je nemožné do určitých celků dělat zásahy. Od toho je tu výrobce, je to jeho duševní vlastnictví a záleží jen na něm, zda někomu svěří servis svých zařízení či ne.
Ze zkušenosti mohu zodpovědně říci, že 40% servisu je mechanika, 20% elektrotechnika, 10% elektronika, 20% doprava, 10% neznalost obsluhy. Nejde samozřejmě o ivertorové zdroje!!
Pěkný den přeje Zdeště

Editoval zdeště (26-03-2011 12:13:29)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#25 26-03-2011 11:48:01

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: na čem dělám v práci PP 315

Tohle asi nebude k obrazu trvale udržitelného vývoje ...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče