SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-12-2011 20:58:07

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Nádoba na ohřev teplé vody

Zdravím
potřeboval bych několik rad,budu vyrábět nerezovou nádobu o objemu 1000l. Velikost je klasicky 1x1x1m. je to na ohřev teplé vody a ohřívacím médiem je pára,která je do nádoby přivedena dvěma perforovanýma trubkama vyvedenýma vespodu. Nahoře je vývod zbytkové páry 2palce trubka.
Moje představa je plech síly 3mm. Původní nádoba,kterou jsem opravoval byla svařená z plechu 2,5mm. Popraskaly snad všechny sváry a tak jsem celou převařoval a někde jsem musel i přeplátovat. Byla svařovaná tigem,ale podle kresby sváru si myslím,že to bylo v poloze PG tj. dolů bez přídavného mat. Já jsem opravoval polohama PB a PF s přídavným mat. Problém je v tom,že při svařování se zvětšovaly vlasové trhlinky,které byly kolmo ke svárům. Nádoba je postavena na ocelovém rámu a v místě styku s nerezí svár i po překartáčováním kotoučem občas pěnil a hůře se svařoval. Dělal bych i nový rám z jeklu 17240. Svařoval bych TIG s přídavným mat po venkovní straně. Teplota vody je asi kolem 80 st Celsia. Jaký bude nejvodnější materiál pro nádobu? Bude to 17240?

Offline

 

#2 08-12-2011 21:42:04

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Ocel 17240 (1.4301) je pro daný účel velice vhodná. Při dodržení běžných zásad pro svařování nerezů metodou TIG (a při správném přídavném materiálu) nehrozí u tohoto materiálu žádné problémy. Hlavně upozorňuji na ochranu kořene před vzduchem a na plný průvar!

Offline

 

#3 08-12-2011 21:56:55

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

bude vhodny na ochranu korene i pouziti tavidla napr. Solar flux nebo jen plyn?

Offline

 

#4 09-12-2011 10:19:08

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

no nechci ti dotoho kecat ale ta hranatá nádoba se dost nadouvá a ty sváry popraskaly díky tlaku co narůstá ohřevem vody. Pokus se vylepšit konstrukci žebrováním po obvodu. Tím snížíš tlak na svary.

Offline

 

#5 09-12-2011 17:01:19

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Problém mohl být v tom svařování shora dolů a bez přídavného materiálu.
1.4301 je pro tento účel vhodná ocel, jak píše jirkati.
Přídavný materiál by byl 308L, např. Thermanit JE 308 L.
Pokud se jedná o přechod z 1.4301 na nádrži s nelegovanou ocelí na rámu, tak 309, např. Thermanit 25/14 E309L nebo 307, např. Thermanit X.
Pokud chcete nádrž svařovat produktivně a s minimální deformací, tak 3 mm plech snadno zavaříte spádovou obalenou elektrodou např. Böhler EAS 2-VD nebo Avesta 308 L VDX, případně novější Avesta 308 L 4D.

Offline

 

#6 09-12-2011 18:52:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Pro romann12 - Ochrana kořene je asi nejrozumnější a nejschůdnější pomocí jednoduchého přípravku argonem. Možnosti jsou dvě - buď na svařovaný vnitřní roh přiložit L profil a do něj foukat argon, nebo šikovný pomocník, který bude foukat argon z druhé strany přímo v místě svařování. Podstatné je dosáhnout hladkého povrchu kořene sváru. Rozhodně nekombinujte nerezový materiál s "černým". To není úspora. Nerez má totiž zcela jinou tepelnou roztažnost než uhlíková ocel a to snižuje životnost spojů. Výztuha přistehovaným žebrem uvnitř nebo jen opřeným zvenku určitě neuškodí.
Rám nemusí být nutně nerezový, kvalitní nátěr na čistý podklad běžné oceli vydrží mnoho let.

Editoval jirkati (09-12-2011 18:53:43)

Offline

 

#7 11-12-2011 14:16:06

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Nádoba je hranatá,ale tlak tam není,protože má nahoře odvod zbytkové páry. Přes nádrž byly proti sobě zavařené svorníky,kvůli nadouvání stěn. V nádrži je objem vody asi 600l,není tedy plná. Větší problém je v tom,že pára dává dost velké rázy a vibrace,prot asi ty sváry popraskaly.
Pro svařování nerezi používám příd mat 347 Si,doporučujete tady 308L je tedy vhodnější?

Offline

 

#8 11-12-2011 15:40:44

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

romann12 napsal(a):

Zdravím
potřeboval bych několik rad,budu vyrábět nerezovou nádobu o objemu 1000l. Velikost je klasicky 1x1x1m. je to na ohřev teplé vody a ohřívacím médiem je pára,která je do nádoby přivedena dvěma perforovanýma trubkama vyvedenýma vespodu. Nahoře je vývod zbytkové páry 2palce trubka.
Moje představa je plech síly 3mm. Původní nádoba,kterou jsem opravoval byla svařená z plechu 2,5mm. Popraskaly snad všechny sváry a tak jsem celou převařoval a někde jsem musel i přeplátovat. Byla svařovaná tigem,ale podle kresby sváru si myslím,že to bylo v poloze PG tj. dolů bez přídavného mat. Já jsem opravoval polohama PB a PF s přídavným mat. Problém je v tom,že při svařování se zvětšovaly vlasové trhlinky,které byly kolmo ke svárům. Nádoba je postavena na ocelovém rámu a v místě styku s nerezí svár i po překartáčováním kotoučem občas pěnil a hůře se svařoval. Dělal bych i nový rám z jeklu 17240. Svařoval bych TIG s přídavným mat po venkovní straně. Teplota vody je asi kolem 80 st Celsia. Jaký bude nejvodnější materiál pro nádobu? Bude to 17240?

To je zásadně špatná konstrukce ohřívače!!! To vám popraská vždycky, ať to budete svařovat čímkoliv.
Vnikáním páry přímo do vody vznikají značné rázy, tzv. "vodní kladivo". Konstrukce ohřívače musí být provedena samostatným parním tělesem sestávajícím z výměníku a odlučovače - kondenzačního hrnce, kde kondenzát musí být odváděn. Pokud přivádíte páru rovnou do vody, těm rázům se prostě nevyhnete.
K efektu vodního kladiva může dojít i v zanedbaných nebo špatně spravovaných kondenzačních systémech. "Vodní kladivo" zní doslova, jako kdyby někdo udeřil kladivem do potrubí. V některých případech může k efektu vodního kladiva dojít, pokud část páry zkondenzuje na vodu v parním potrubí. Zbylý neodvedený kondenzát proteče do parního systému a začne se hromadit. Nakonec se vytvoří vodní vlna. Tato dávka vody může proudit vysokou rychlostí, dokud nenarazí na překážku, jako je uzavřený ventil, nižší výška nebo náhlá změna směru toku. Efekt vodního kladiva může způsobit i odlučovač, který propouští páru. Odlučovače, které propouštějí páru, vytvářejí zpětný tlak v potrubí pro kondenzát. Pokud je potrubí poddimenzované, problém se bude s dalšími vadnými odlučovači prohlubovat. Neodvodněný kondenzát se může dostat zpět do parního rozvodu. Z hlediska bezpečnosti  je nezbytné kontrolovat a udržovat všechny odlučovače kondenzátu.

Offline

 

#9 11-12-2011 15:40:52

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Pro tento účel je to jedno.

romann12 napsal(a):

Pro svařování nerezi používám příd mat 347 Si,doporučujete tady 308L je tedy vhodnější?

Offline

 

#10 11-12-2011 16:42:33

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Nevím bohužel která firma to vyráběla,mě se tato konstrukce taky moc nezamlouvá a jak píše Frank,pokud bude pára pouštěna do vody přímo,tento jev se projeví. Nádrž je určena pro předehřev vody ke kotli k výrobě páry.
Perforované trubky uvnitř nádrže byly rozpraskané a rozlámané v důsledku tohoto efektu.

Offline

 

#11 11-12-2011 16:53:30

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

To co tady píšete není o vodním kladivu s tím souhlasím ale v tom případě se jedná o barbotáž páry do vody což je úplně vpořádku a dělá se to tak jako předehřev napájecí vody pro parní kolte a funguje to bez rázů tzn bez vodního kladuva která vzniká převážně v potrubí tu je for ve velikosti orvorů perforované trubky kterou je přiváděna pára do nádrže a taky v tlaku páry a řízení celého procesu ohřevu napájecí vody kde na přívodu páry musí být regulační ventil. Jinak trhliny a popraskání perforovaných trubek bude spíš věcí špatné regulace a špatného provozování kdy dochází k velkým teplotním rázům.


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

#12 11-12-2011 17:47:34

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Neměl by někdo nějaký tip na vhodný parní výměník do této nádrže? Myslím si,že by to podstatně prodloužilo její životnost. Ta původní tam byla prý cca 10 let,což mi příjde na nerezovou dost málo.

Offline

 

#13 11-12-2011 18:01:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

OK, možná se to dá pojmenovat všelijak, ale jedná se o jev vniknutí páry do vody, kdy se prudce mění skupenství. Prostě řečeno vznik a zánik bublinek páry ve vodě. Tím vždy vznikají otřesy a zvuk jako rány kladivem. Otřesy působící na zařízení jenž je jim vystaveno, již mnohokrát potrhaly sváry, šrouby přírub, i potrubí či výměníky. Imploze páry ve vodě je mnohem rychlejší než její vznik. Tím vznikají extrémní rázy, pochopitelně větší v potrubí, ale jistě i v nádobě metr krát metr, kde budou menší, nicméně jak píše kolega, došlo i tam k destrukci svárů.  Tomu se lze, při tomto způsobu konstrukce ohřívače, stěží vyhnout.

Offline

 

#14 11-12-2011 18:28:12

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Nejspíš jako vše bude o penězích , já bych šel cestou kruhové nádoby s lisovanými (kovanými ) dekly . Ať již šlo o ohřev roztoku louhu nebo o odplyňovačku ke staré kotelně , tak nebyla třeba ani údržba . Ale regulace tlaku páry byla . Do té oplyňovačky to bylo , myslím , 0,2-0,4 atm .

Offline

 

#15 11-12-2011 19:01:12

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

Franku máš pravdu pokud se skutečně jená o ostrou páru a potrubí ale u předehřevu vody v napájecí nádrži a jak správně píše bobobo včetně odplyňováku je tlak páry 0,2 atm a tlak vody v napajecí nádrži je jen o něco menší peoto jsem psal o nutrnosti regulace a tímto způsobem nevznikaji žádné rázi ani otřesy


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

#16 11-12-2011 22:43:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

No v neudržovném kondenzačním potrubí vznikají rázy díky kombinaci setrvačnosti proudu vody a nestlačitelnosti vody. Proud zkondenzované vody se prudce rozjede tlačen tlakem páry za sebou a do prázdného prostoru daného zkondenzovanou párou před sebou, dokud ten prostor před sebou nezaplní a nenarazí. Tím okamžikem prudce stoupne tlak daný setrvačností toho sloupce pohybující se vody. Skutečně to připomíná občasný náraz kladiva do potrubí. Jinak se podobný princip využívá třeba u trkače.
U pouštění ostré páry do vody se jedná o vznik mnoha prázdných malých prostor uvnitř vody a jejich okamžité vyplňování vodou , jedná se o neustálé velké množství malých rázů velice rychle za sebou , působení je podobné kavitaci nebo ultrazvuku a je spíš intenzívně korozivní než destruktivní nějakými silnými rázy. Pokud je tlak páry dostatečný, je ohnisko toho jevu uvnitř vody. Pokud je tlak páry malý nebo trubka s párou má příliš velké otvory, voda proniká mezi rázy dovnitř trubky a v rázech za velkého přetlaku je potom prudce vypuzována z trubky ven. Což tu trubku namáhá a trhá, takže působí destruktivně.  Případně pokud je pára příliš studená a mokrá, objevuje se v parním potrubí i voda, je tryskou "prskána" ven s párou a dochází zase k přerušování toku páry, k rázům a destrukci trysky.
Takže ta trubka s perforovanými otvory, kterými bude, pokud bude , pouštěna pára do vody, se musí udělat tak a provozovat v takovém tlakovém režimu, aby se voda neobjevila uvnitř té trubky. Pak by tam silné rázy být neměly. Jenom ta kavitace....

Editoval Radim (11-12-2011 22:47:31)

Offline

 

#17 12-12-2011 20:57:44

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Nádoba na ohřev teplé vody

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/358_dsc01787.jpg
Tady je kus trubky vytáhnuté z nádrže (prům 1'')

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče