SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 03-01-2014 19:28:25

tomvec
Člen
Místo: Kojetín

Hliník a pevnost pájeného spoje

Zdravím pánové páječi.

Chtěl bych se zeptat na zkušenosti s pevností pájených spojů hliníku. Nejedná se o žádnou konkrétní aplikaci, ale o čistou teorii. Zaujala mě pevnost jedné pájky (dokonce měkké), WELCO 1450.

Obecně se na Svarforu debatuje, že na hliník je nejlepší TIG, potom MIG, největší humus je MMA a něco se člověk dozví o pájení.

Vím, že každá metoda má něco do sebe.  TIG bude nejkrásnější a možná nejkvalitnější, MIG bude nejproduktivnější, MMA zavařím na bitevním poli aspoň tak, abych odjel do bezpečí. Ale co pájení. A pevnost pájeného spoje. A proveditelnost.

Díval jsem se na různé přídavné materiály pro jednotlivé metody. Neberu v potaz nutnost použití ochranné atmosféry, více či méně drahých a úžasně sofistikovaných mašin, případně všemohoucích tavidel.

Pojďme na pevnost přídavných materiálů (takový univerzál AlSi):

TIG dráty Boehler a WELCO mají dle katalogu pevnost v tahu 120-130 N/mm^2

MIG dráty Boehler a WELCO mají dle katalogu pevnost v tahu 120-130 N/mm^2

MMA elektrody Boehler a WELCO mají dle katalogu pevnost v tahu 160-200 N/mm^2

Tvrdá pájka WELCO 1414 má dle katalogu pevnost v tahu 240 N/mm^2

Měkká pájka WELCO 1450 má dle katalogu pevnost v tahu 480 N/mm^2

Jak je to tedy se skutečnou pevností, spolehlivostí a proveditelností pájených spojů hliníku?

#2 04-01-2014 11:56:34

JardaK
Člen

Re: Hliník a pevnost pájeného spoje

tomvec napsal(a):

Jak je to tedy se skutečnou pevností, spolehlivostí a proveditelností pájených spojů hliníku?

Obvykle jinak než v katalogu smile

WELCO 1450 má, stejně jako obdobné slitiny jiných výrobců, tvrdost kolem 100 HB, čemuž odpovídá pevnost v tahu kolem 330 N/mm2, nikoliv 480 N/mm2.
Pevnost pájky a pevnost spoje je něco jiného. Pevnost pájeného spoje může mít i vyšší hodnotu, než pevnost použité pájky, pokud je optimální pájecí mezera a dostatečná difuze.
A samozřejmě velmi záleží na pájitelnosti základního materiálu.
Tady fakt nelze řešit čistou teorii, ale právě jen konkrétní aplikace.

Jinak na ten "humus MMA" si vzpomeňte, až budete chtít třeba zavařit prasklou olejovou nádrž  smile

#3 04-01-2014 12:34:44

tomvec
Člen
Místo: Kojetín

Jinak na ten "humus MMA" si vzpomeňte, až budete chtít třeba zavařit prasklou olejovou nádrž...

Však já to myslel ironicky. Je jasné, že tato metoda má své opodstatnění a určitě ji nezavrhuji. Na YT jsem viděl dělat pěkné svary metodou MMA.

Jinak děkuji aspoň za takovou reakci. S pájením hliníku zkušenosti nemám, to bylo pro případ "kdyby něco". Pájím jenom Cu rozvody na měkko (a sem tam nějaký plošňák).

#4 04-01-2014 20:34:23

Dirtytommy
Člen
Místo: Chomutov

welco 1450 je docela mazec, dostala se mi do ruky jedna tyčka cena cca200kč za kus a prodávaj se po 5ti. Ale ta práce s ní? no prostě paráda stačí ohřát pájené díly, pčiložíte pájku na ně a jen přejedete pájkou joko tužkou po pájeném místě. Pájka nesmí do plamene. Jestli jste zhlédli videa na téma durafix tak to je ono.

#5 04-01-2014 20:59:37

tomape
Člen

Potvrzuji, že Welco 1450 je masakr. Krásně se rozteče, pracuje se s ní parádně. Párkrát jsem s ní opravoval prasklý hliníkový části u různých hliníkových součástek- jen ty, které nenesly více, než 10kg..... Naposledy to byl obal na motorek u stěračů jedný mašiny- klega to vzal kladívkem,, když nešla povolit matička- urval to i s půlkou obalu, tak jsem to očistil a pálkou spojil- drží to už pár let..........

Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

#6 18-03-2016 21:33:38

majk
Člen

dnes jsem zkoušel welco 1450 a jsem tak nějak zklamaný   nevím co dělám špatně ale moc pevnosti to nemělo 
ohřál jsem 2 plocháče sestavené na koutový spoj po ohřátí přejel pájkou krásně se to zalilo delka cca 10cm ale po vychladnuti bez velké námahy jsem to rozlomil v ruce

původně jsem to bral na opravu chladiče a to zaslepení oštin které tekly ale tam to dopadlo ještě hůř tam to nešlo vůbec pěkně a jak byli vedle sebe tak při pájení druhé jsem si tu předešlou zničil asi plamen

používal jsem autogen malý hořák 0,5-1 s přebytkem acetylenu vše čištěno kartáčkem
tak nevím co dělám špatně

#7 25-12-2016 21:29:07

tibik99
Člen

Tak nejako som sklamany aj ja . Mam origo durafix ale spoj slabucky v ruke som to odlomil.
Pravda je sice ze som to len na rychlo skusal na jednom diely kde by som potreboval 4 ruky ohriat drzat diel o diel aj ked jeden bol vo zveraku a prikladat durafix
Uvidime po sviatkoch

LORCH MicorMIG 350 Basic plus,
JET TIG III AC/DC 200,
Scheppach HC 53 dc,
Speedglas 9100XX

#8 26-12-2016 10:38:04

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Je velmi důležité si uvědomit, že pájený spoj je výhradně určen pro smykové namáhání. Takže tupý spoj či koutový pájet s požadavkem na pevnost je holý nesmysl. Takové spoje se u "tupých" řeší překrytím, u  "koutových" alespoň oboustranným spojem, lépe rohovou vložkou.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla