SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
tomape napsal(a):
Jo, tuhle šmejd ocel znám- koupil jsem si prý kvalitní důlčík (kus za 100Kč)- poprvé ho vezmu, třísknu do něj paličkou a začal jsem skákat metr vysoko- důlčík prdnul a zarazil se mi do palce- prodejce to druhej den pěkně schytal........
Důlčíky si přebouchávám z pružin chlazení při kalení přeruším když nabíhá modrá,jen špičku cca 5-10mm pak ponořím do oleje v plechovém víčku.Po dochlazení nabrousím,pak ho vemu do ruky(důlčík)a tak jak bude fungovat bodnu hrotem vší silou do ocelové plotny.ulítne li špička zakrátím ho,ulítne li víc než 1cm nad hrotem putuje do šmelcu.
Offline
Zdravím , všichni znalci prosím o pomoc. Potřebuji zavařit litinový rošt do krbových kamen. Je popraskaný až to pěkné není. Má sílu 15-20mm. Zákazník si vyžádal vyřezání vyhřátých částí roštů a vyplnění nějakým starým roštíkem z jiných kamen. Jenže zákazníkův kus se při vaření propaluje. Může mi prosím někdo poradit ? Na kolik nahřát , jakou elektrodou? Nemám páru co to je za litinu (složení) , ale vzhledem k tomu , že už došlo k odstranění některých částí,blíží se zima a v roštu je díra jaak do ... (sorry). Potřebuji radu. Jakoukoli , hlavně ne lepením. V krbu bude určitě více než lepidla snesou. Díky.
Offline
O svařování litiny pojednává toto celé vlákno, tuším, že rošty jsou zde řešeny na 2. stránce. Je potřeba si to pročíst.
Offline
Offline
Rada nejjednodušší , sežeň podobný nový a ten uprav .
Offline
Souhlas. Materiál je obvykle natolik degradován - vypálením prvků, nalegováním škodlivých prvků, oxidací, mikrotrhlinami atd., že v naprosté většině případů je úspěšné svaření jen šťastná náhoda.
bobobo napsal(a):
Rada nejjednodušší , sežeň podobný nový a ten uprav .
Offline
bobobo napsal(a):
Pro sváření litiny autogenem byly používány tyčky , které vypadaly jako litinové a jako "tavidlo" černý prášek . O jeho složení jsem se nezajímal , ale šlo to perfekt . Dělal jsem v textilce , kde byly staré stavy , skoro vše v litině , takže se vařilo často . Je to proti vašim radám , ale sám jsem to zkoušel tak dlouho , až jsem došel k tomu , že vařím , vařím , vařím , až je hotovo a při světle červené barvě . Fakt je jeden , že to byly profily , ne blok motoru , ale stejně jsem vařil svěrák York a také stále dokola , dokola i s přesahem , pak obrousit a slouží jako nový . Inu každý jak mu to jde .
Starší text, ale začal jsem číst od začátku...
Kniha Zvárač II (SVTL, 1769 v roce 1962) uvádí jako přídavný drát litinové tyčky značky ŽAZ-L a jako tavidlo VUS-2Ms, snad směs boraxu a kyseliny borité. To by ale mělo mít světlou barvu, černý je samotný bor. Tatáž kniha uvádí, že litinu svařujeme elektrodami jen v případě, že není možné užít svařování nebo pájení plamenem.
Offline
Tak... ŽAZ-L už se samo dost dlouho nevyrábí. Našel jsem WELCO 1890F, což by mělo být totéž v instantní formě (litinová tyčka obalená tavidlem). Ono to stojí skoro 5tis./kg bez DPH. Jak to? Bězná cena litinového odlitku je do 200Kč/kg včetně zaformování, složení litiny tyčky podle technického listu je normální. Chtěl bych zkusit svařování plamenem za tepla, ale zdá se mi to jako dost drahý experiment. Dá se sehnat něco normálního za normální peníze?
Offline
Zdravím,
dal bych sem ke stažení naskenovanou (trochu archaickou) příručku "Svařování litiny",
ale jak na to? Jde sem vložit soubor? Nebo jej umístit někam jinam a sem dát odkaz?
Offline
ulozto.cz a pak odkaz
Offline
Asi to sem nejde uložit, tak jsem příručku dal na :
http://uloz.to/xBazYRU8/svarovani-litiny-pdf
Offline
Docela zajímavé. Sice nejspíš litinu vařit nebudu, ale rád jsem si příručku přidal do své svářečské knihovničky. Pěkná je původní cena 3,80 Kčs. Mám podobnou příručku J. Němec Svařování elektrickým obloukem z roku 1961, kterou pan Krňák lektoroval.
Protože o svařování vím houby, tak jsem hledal informace. Musím konstatovat, že v současné době autoři především opisují jeden od druhého a informační obsah je obvykle prachbídný, žádný a občas se šíří mylné údaje.
K té litině, našel jsem po dědovi krásnej obrovskej litinovej pekáč. Jenže do něj dostávala drůbež krmení a vodu. A jednou voda zamrzla a milej pekáč popraskal. Před časem jsem si myslel, že to půjde svařit, ale teď už jsem si jistý, že by výsledek neodpovídal vynaložené námaze. Škoda, byl to fakt skvělej pekáč, husa by do něj zapadla jak nic.
Offline
A to já bych ho zkusil . Nejdřív přímo na oheň a potom vařit elektrodou .
Offline
Dobrý den, potřeboval bych poradit s opravou litinového ozubeného hřebene, kde jsou ulomené hrany zubů. Hřeben je masivní ( část řeznické narážky) má šířku ca. 40mm. Tj. potřeboval bych částečně poškozené zuby doplnit materiálem a nechat opravené zuby přefrézovat na profil. Jedná se o poslední zuby, které nejdou do záběru, takže spíše dekorativní oprava. Mám ale strach, aby hřeben při navařování nepraskl. Poradíte jak na opravu? Díky, Petr
Offline
Tady máte něco o litině http://www.bohler-uddeholm.cz/media/Litina.pdf . Pokud chcete svar co nejvíc podobný původnímu materiálu, tak by se to navařovalo elektrodami UTP 8 Ko v ceně ca. 1500,- Kč/kg.
Ale pokud zuby nejdou do záběru a je to jen dekorativní oprava, tak bych to neopravoval. Stejnorodým způsobem za předehřevu 600°C to dělat nebudete a svar na bázi niklu tam bude vidět.
U většiny přídavných materiálů více, u výše uvedené elektrody malinko, ale přece.
Offline
JardaK - dík, ta tabulka přídavných materiálů je výborná.
Offline
JardaK napsal(a):
Tady máte něco o litině http://www.bohler-uddeholm.cz/media/Litina.pdf . Pokud chcete svar co nejvíc podobný původnímu materiálu, tak by se to navařovalo elektrodami UTP 8 Ko v ceně ca. 1500,- Kč/kg.
Ale pokud zuby nejdou do záběru a je to jen dekorativní oprava, tak bych to neopravoval. Stejnorodým způsobem za předehřevu 600°C to dělat nebudete a svar na bázi niklu tam bude vidět.
U většiny přídavných materiálů více, u výše uvedené elektrody malinko, ale přece.
-----------------------------
Díky za reakci na dotaz a radu. Petr
Offline
Dobrý den má trosku problém. Podle toho co sem sem tady přečetl sem litinový kus starteru bez problému předehřál svařil a nechal chládnout v zábalu. Nyní ten kousek potřebuji narovnat a nejsem ji jistý teplotami. Na kolik bych to měl nahřívat a mechanicky stlačit a opět nechat chládnout. A ještě o kolik přetahnot jestli se litina nemá tendenci vracet.
Offline
franišku a nešlo by to bez toho rovnání? Něco zabrousit, použít z druhé strany klínovou podložku apod. Ona litina obecně nemá ráda ohýbání ani za tepla. Musel bys to ohřívat i nad 1000 °C a to je dost o hubu kvůli okolní struktuře a stejně tam zase vznikne nějaká deformace a hlavně nové vnitřní pnutí. Takže nové chladnutí v zábalu.
Offline
rovnat litinové díl, tak to slyším prvně, proč asi to prasklo protože to nešlo ohnout do tvaru co bylo pnutí a tak to ruplo, částečně jde rovnat temperovaná litina a ocelolitina ale taky to nemá takovou pevnost v ohybu aby se to dalo nějak tvarovat, to chtělo svařit tak aby se nic rovnat nemuselo, teď už je pozdě, leda to ulomit (třeba i tím pokusem o narovnání) a zavařit znovu ale předehnout respektive předůhlovat před svařováním tak aby se to po svaření dostalo do polohy která je konečná a na zavařenou litinu jak se klepne kladivem tak většinou praskne vedle u sváru a pak je to akorád na vyhození
Offline
Také se přikláním k názoru litinový svarek nerovnat. Nevím oč se jedná a jak velká deformace vznikla, ale s tím je třeba počítat před svařováním. Svařovat sešroubované, popřípadě vyrobit přípravek a svařovat součásku v něm. Až po úplném vychladnutí rozebrat. Pokud to lze už svařené nějak dorovnat, např. přesoustružením ap., je to lepší řešení než ohřívat a rovnat.
Offline
Tak prasklina byla spíše to uletělo jak je ten klobouček v němž je uložená hřídel. Svařené to bylo v přípravku a můžu říct že svár mel takovou sílu že ohnul kulatinu průměru 16mm o 15stupňú. Tak sem vyměil kulatinu v přípravku a šel sem konzultovat za materiálovým inženýrem co na jakou teplotu to ořát. dostal sem výmluvnou odpověď " dolní hranice teploty plastifikace". což je podle diagramu 723 C v místě kde chci rovnat. Nahříval se malým hořákem místo nad svárem a pod svárem ať je co nejmenší teplotní nárust. Následně jsem přitáhl šroub tak abych vrátil vykřivení a ještě kousek navíc. Ono se to na horkém kovu dost špatně měří. Utahování šlo dost lehce. A hned s tím krámem do skelné vaty a síle 8cm což udělá malý teplotní spád chladnutí. Zítra uvidím co sem tomu udělal.
http://fyzika.upol.cz/cs/system/files/d … m1-p-2.pdf
Editoval franišek (16-01-2014 20:57:47)
Offline
Zdravím pánove, k vašemu foru som sa dostal cez link od kamoša, mám jeden problém s ktorým by ste mi hádam mohli pomôcť, kupil som si lepši a kvalitnejši motor do mojho auta, ale pri repase sme objavili prasklinu v rohu na čele bloku, nejde o extremne namahanu časť. Dolná čast podkľukovkovej skrine spolu z antivibračnym zavažim je samoosebe dost masivna aby udržala tuto ulomenu časť. O zbytok by sa mohla postarat masivnejšia odlievana olejova vana a z čela by to mohlo ustať aj od olej čerpadla viz. foto. Preto mám dilemu či to zavariť alebo skôr zalepiť tekutým kovom. Dakujem vopred za návrhy a riešenia môjho problému, s pozdravom JerryM. EDIT: Upsss sakriš mlady mi nenahral foto na rajčak, ked bude tak to hodim sem.
Editoval JRM66 (17-01-2014 23:34:53)
Offline
Prasklina... http://jerry-mouse.rajce.idnes.cz/Bertonka#IMG_3349.jpg + http://jerry-mouse.rajce.idnes.cz/Bertonka#motor.jpg
Editoval JRM66 (18-01-2014 15:30:19)
Offline
JRM66 tak na tekuty kov rovno zabudni... s kovom to ma spolocne len to ze su v epoxide primiesane nejake piliny alebo co.. ked to s tymto raz zacnes, tak ti to uz nebude chciet nikto ani zavarit. K samotnej oprave: predpokladam ze je to hlinikovy odliatok a prasklina je plna oleja. A este k tomu je to cele prasknute medzi prieckami... Takze: cele rozobrat, vsetky kolieska von, umyt a odmastit pokial sa to da, plazmou vydrazkovat prasklinu aby si sa zbavil vsetkeho oleja, povrch pripadne este opieskovat, a potom zvarit drotom AlSi5. Zvaranie by bolo najlepsie robit tak, aby bol kus zosroubovany z protikusom. To aby nam zvar nestiahol drazku po praskline a aby to cele sedelo.. po zvareni opracovat vsetky dosadacie plochy pokial pojde zvar cez ne. Takto by som to riesil ja. Je to sice zdlhave ale bude to spravene dobre. Predpokladam ze v tomto pripade rychle riesenie neexistuje..
Pokial je to naozaj liatina, tak isto to treba poriadne vycistit od oleja, najlepsie hore uvedenym sposobom a zvarit to elektrodou nikelitkou..
Editoval vyrobca (18-01-2014 14:49:41)
Offline