SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#376 26-01-2019 14:48:14

leko
Člen
Registrovaný: 09-01-2019
Příspěvky: 78

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

varok, riesim preto, ze som si naivne myslel, ze by sa ten TIG dal aj pouzit ked ho maju uvedeny v popise vsetky multi masiny.
A ono ako som zistil je dost vyrazny rozdiel v tom ci ma alebo nema ten stroj el.ventil na plyn. Ak by ten horak bol v cene mig horaku tak neva. Ale kupovat len tak horak s ventilom v cene cca 250 euro, aby si to clovek skusi, ktory je v buducnosti v pripade plnohodnotnej masiny na TIG nevyuzitelny je slusna blbost. TAK som zistoval, ze na co je ten Tig no a zistil som, ze v podstate v tomto prevedeni na nic. Mozno na tom pegase este by sa to dalo, ak to je na zapojenie plnohodnotneho  horaku.

Offline

 

#377 26-01-2019 15:16:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4787

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Pokud se jedná o "multifunkční" stroje, tak ty jsou vybaveny elektromagnetickým ventilem pro tig.  Mnoho z nich nemá HF zapalování oblouku, jen LA. Podle mě to má důvod, že hlavním posláním těchto strojů je MIG/MAG.  Tak trochu na vedlejší koleji bývá MMA a TIG. I když pro běžné použití vyhovují i pro obě tyto metody. Zapalování LA není až tak velký "hendykep" jak se zdá. Zabudování HF samo o sobě není velký náklad, ale jistým problémem je ochrana ostatních elektronických obvodů. Myslím si, že to je hlavním důvodem, proč není osazováno.
Jinou kategoriií jsou MMA invertory, které umožňují použití na TIG vypnutím některých obvodů. Potom se zapalujie oblouk "náškrabem" což je něco jiného než LA. Nemají elektromagnetický ventil a plyn je nutné zavírat ventilkem na hořáku. Hořák s ventilkem se dá doplnit spínačem a používat i na strojích s HF zapalováním.
O tom, co se dá svářet s pobyčejnou gamou TIGem, by ti mohl sdělit Rellik.
K volbě svářečky. Je velmi těžké doporučit někomu, co si má koupit. To záleží na oblasti použití a představách o jejich dalším ev. rozšíření a převládající metodě sváření. K tomu je potřeba se dobře seznámit s jednotlivými metodami, jejich možnostmi, přednostmi a nevýhodami jejich limity. Podle toho všeho potom vybírat stroj, který bude z tohoto pohledu vyhovovat a pak to zkorigovat podle finančních možností.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#378 26-01-2019 15:42:00

JaroWD
Člen
Registrovaný: 17-07-2016
Příspěvky: 56

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

leko napsal(a):

varok, riesim preto, ze som si naivne myslel, ze by sa ten TIG dal aj pouzit ked ho maju uvedeny v popise vsetky multi masiny.
A ono ako som zistil je dost vyrazny rozdiel v tom ci ma alebo nema ten stroj el.ventil na plyn. Ak by ten horak bol v cene mig horaku tak neva. Ale kupovat len tak horak s ventilom v cene cca 250 euro, aby si to clovek skusi, ktory je v buducnosti v pripade plnohodnotnej masiny na TIG nevyuzitelny je slusna blbost. TAK som zistoval, ze na co je ten Tig no a zistil som, ze v podstate v tomto prevedeni na nic. Mozno na tom pegase este by sa to dalo, ak to je na zapojenie plnohodnotneho  horaku.

Horák z ventilom kúpiš zo zahraničia za 35€. Prípadne - čo ti bráni si el ventil za 10€ dorobiť? Kúpiš fitingy a hadičky používané na pneumatiku, ventil, konektor a 30cm kábel. Nájdeš si 24V výstup z trafa, ktorý tieto multifunkcie používajú na napájanie posuvu drôtu a naň ten ventil napojíš.
Lift TIG (bez HF) je normálne použiteľná vec. Chvíľu som ho používal u kamaráta, kde som nemal samostmievacu kuklu, multifunkcia nemala ani nastaviteľný nábehový prúd a ja som mal problém v danej polohe ostať z horákom na jednom mieste.. tak som si ho mohol oprieť big_smile

Offline

 

#379 26-01-2019 15:42:45

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Famater, ale já psal u multifunkcí o funkci TIG. El. ventil plynu mají multifunkce asi jen pro MIG/MAG, ale pro TIG ne. Nebo kde tedy mají rychlospojku nebo šroubení pro připojení klasického TIG hořáku na předním panelu? Nebo je na zadním? To by se mi zdálo dost nepraktické. Co mám třeba doma gamu 1900 a i jiné mašinky co jsem viděl MMA/TIG mají vzadu šroubení pro přívod plynu do el. ventilu z tl. láhve a na předním panelu opět šroubení pro připojení výstupu plynu z el. ventilu do hořáku. Tohle má málokterá multifunce, třeba ten Pegas to má, ale.....?
Jsem názoru, že prostě ty multifunkce nemohou mít všechno za tyhle ceny. Ano, jsou, ale ty jsou řekěme od 20 tisíc nahoru.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#380 26-01-2019 17:30:12

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4787

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

To se musíš podívat na skutečnou multifunkci a ne jen na toho Lincolna- ten skutečně není opravdová multifunkce. U něj je opravdu TIG jen  pro hořák s ventilkem, jen oproti obyč. MMA invertoru asi zapaluje LA.  Ty mašinky co píšeš MMA,TIG jsou mašinky TIG,MMA, to je i ta tvoje Gama 1900. To je např. i můj Partner Pegas 200TIG Pulse. Multifunkce je např. tu probíraná 3v1 Pulsemig a mnoho dalších.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#381 26-01-2019 17:41:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

No já nemyslel konkrétně tu moji Gamu, jen jsem ji zmínil, že má el. ventil plynu. Co jsem ale právě koukal v obchodech se svářecí technikou, tak ten ventil PRAVÉ multifunkce asi moc nemívají. Koukal jsem na Gamastar 195, a na netu více druhů a to připojení plynu jsem tam neviděl. Třeba Gamastar 176/196 a jiné.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#382 26-01-2019 18:02:02

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4787

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Tak já se koulám po jiných multifunkcích, které toho umí víc. Na TIG bez el. ventilu na argon, je to jen taková nouzovka.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#383 26-01-2019 20:05:44

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Akých  250eur ?Stačí kludne za 80 https://www.zvaracky-obchod.sk/prisluse … ntilom.htm Použité sú aj lacnejšie.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#384 27-01-2019 10:48:32

leko
Člen
Registrovaný: 09-01-2019
Příspěvky: 78

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

huat /jaroWD - AHA dik, ja som len pozrel jeden nejaky cesky web a tam mali same drahe,  tak som myslel ze to je v takej cene bezne. Tig som nikdy nepouzival,  a nemam ani vybavenie, tak neviem zatial. Ale laka ma to.

Famater - varok ma pravdu. Ani to nezalezi od ceny ako si napisal, ze od 20 hore. Vacsina tych MIG/MAG/MMA/TIG co sa tu aj na fore preberaju, a su uz niekde pri 30 000 CZk ako napr. ten Lincoln nemaju pre Tig vobec privod plynu vyvedeny na prednej strane, teda vyvod ktory by bol ovladany cez el.ventil. Ja som Tig nikdy nepouzival, ale v poslednej dobe som si tu na fore o tom dost precital a tak ma to zaujalo, a ked clovek bude kupovat nieco co stoji daleko cez 20 tisic, tak mi prislo normalne, aby to malo aspon vybavenie pre pripojenie TIG horaku, pozeral som na YT video o rozdieloch HF,LA a naskrab a bolo vidno, ze LA je uplne v pohode. Prilozis a ked jemne oddialis nakopne sa obluk. Vyzeralo to na amaterske zvaranie viacej ako len pouzitelne. A LA ma dnes uz asi kazda trosku lepsia multi masina len to pripojenie pokulhava.
A samozrejme ako pisal  JaroWD nie je problem si to dobastilt, ALE KOKOS zaplatit za stroj 1000 euro a potom tam dobastlovat ovladanie plynu z tig horaku ?

Ja chapem, ze kovani zvaraci tu nad mojim prispevkom budu krutit nosom.
Takze este raz, mne islo len o to zistit ako sa pripaja TIg horak k masinam, ktore si do popisu hrdo uvedu ze maju TIG a pritom sa vyrobcom nechcelo investovat ani 15 euro do predpripravy na pripojenie a obsluhu plynu z horaku.
Nasralo ma to hlavne pri tom LINCOLne, je to uz cez tisic euro draha a velmi na pohlad podarena masina a vybavenie konektorov ma ako cinska gama za plovicnu cenu. Asi som naivny, ale mne sa to nepaci.

Editoval leko (27-01-2019 10:50:28)

Offline

 

#385 27-01-2019 10:59:23

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

leko: Jak už bylo psáno výše, je to klasický bajonetový konektor. Kousek před ním je vývod z hadičky hořáku, na který se připojí rovnou hadička z redukčáku láhve. V tom případě musí být ten hořák s ventilkem.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#386 27-01-2019 11:11:32

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

https://www.aliexpress.com/item/Welding … 57941eced7   Tu to máš lacnejšie bez adapteru plynovú hadičku zapojíš na redučák.  A tu máš ten adapter.  https://www.aliexpress.com/item/WP-17-T … 57941eced7 Z číny je to lacnejšie len to dlhšie trvá alebo niekedy vôbes nedojde.  Zánovný z bazošu   https://stroje.bazos.sk/inzerat/9382175 … na-TIG.php

Editoval huat (27-01-2019 11:20:00)


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#387 27-01-2019 12:11:36

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Hmm, no tyhle multifunkce už mají většinou 1 solenoid, používá se na na Mig-mag a stejnou koncovkou na Tig, třeba picomig, vše v programu, předfuk, dofuk, puls, jen přehazujete plyn a hořák s eurokoncovkou, nebo dva solenoidy, viz froník pro argon k Tigu zvlášť.Výhoda druhý koncepce je že zřejmě můžete mít připojený oba hořáky, jen nevím jak je tam oddělen ten proud.LA zapálení je po zácviku bez problému, a opravdu je zřejmě problém to na HF odstínit....

Editoval Evita (27-01-2019 12:15:43)

Offline

 

#388 27-01-2019 13:32:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4787

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Leko zase LA a LA. Záleží na tom, co ta svářečka skutečně ve funkci TIG umí. U TIG nejde jen o zapálení, ale také o ukončení. U toho Lincolna se v návodu o TIGu skoro nic nepíše, jen ža je potřeba hořák, který je dodáván jako příslušenství (s ventilkem)  a kam se připojí kabely. O ukončování oblouku se nic nepíše. Musí se oblouk "utrhnout", nebo se ukončuje krátkým zvednutím hořáku a opětovným přiblížením, jak to někdy bývá. Takže je jeho poslání především MIG/MAG, (jako všechny multifunkce), možnost použít na MMA asi plnohodnotně a TIG je jen tak aby se neřeklo, že to není multifunkce. Dodělat jen ventilek na argon nemusí být vůbec jednoduché, protože nevíme, co všechno svářečka udělá při přepnutí na TIG, asi by nebylo na co ten elektromag. ventil připojit. Já za sebe, bych s TIGem, kde není ovládán plyn vůbec neuvažoval.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#389 27-01-2019 19:07:39

leko
Člen
Registrovaný: 09-01-2019
Příspěvky: 78

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Famater - no budes mat pravdu, to len moja naivita a neskusenost. Nenapadlo, ma ze si nejaka znacka uvedie nejaku metodu k vyrobku a pritom sa to vlastne ani realne neda.
Ako keby ti predali zjazdove lyze s tym, ze sa na nich da aj behat staci ked si namontujes bezecke viazanie, ze je lyza siroka, tazka a tym padom je to cele naprd uz nie je dolezite.

Offline

 

#390 27-01-2019 20:48:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Leko: Proč to pořád řešíte? Jestli chcete kvalitní TIG, kupte si COčko samostatné za pár kaček. Potom zvlášť mašinu MMA/TIG, kde budete mít i HF zapalování když vyberete dobře. Nevím co by jste chtěl. Vždyť multifunkce o kterých se tady píše v několika tématech současně jsou prostě kompromis mezi 3mi druhy svařování a to za těch pár korun jinak nejde. Navíc to vámi opovrhované TIG s LA zapalováním oblouku používá spoustu lidí, mají to tak i některé levnější invertory třeba Kuhtreiber 150 LA nebo některé Gamy od Omicronu.
Kupte COčko za 10 tisíc a invertor mma/tig za 12 tisíc a budete spokojený.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#391 27-01-2019 22:20:42

leko
Člen
Registrovaný: 09-01-2019
Příspěvky: 78

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

varok - netusim o com to tu pisete ? Ja opovrhujem LA tigom ??
To si ma tu s niekym fakt pletiete. Ja som naopak pisal, ze sa mi to zda prudko pouzitelne a dostatocne.
Lincoln sa mi nezda za par korun, tak som si dovolil poznamenat, ze ten Tig je tam osideny. Tak som vyzvedal ako sa to da zapojit. Rovnako ine podobne stroje s tigom bez tiga. a ANO  teraz uz mi je jasne, ze je rozumnejsie kupit zvlast mig/mag a zvlast tig. TO ale nemeni nic na veci, ze ten tig je na vacsine mig/mag masinach cista reklamna habadura na zakaznikov co o tom prd vedia.
Dozvedel som sa vsetko co som potreboval a dakujem vsetkym za trpezlivost a informacie.

Offline

 

#392 31-01-2019 23:18:30

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

ak niekto nechce ventilcek na horaku big_smile

https://stroje.bazos.sk/inzerat/9463371 … varani.php

Offline

 

#393 01-02-2019 18:45:51

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Pegas 200 Mig, man má zapalování TIG pomocí LA. Nemusí k tomu mít hořák s ventilkem, ale plnohodnotný hořák s tlačítkem. Má v sobě dva elektroventily. Jeden jede v režimu MIG/MAG, druhý v režimu TIG https://rellik.rajce.idnes.cz/Alfin_Peg … 162444.jpg - tady jsou vidět. U toho LA se navíc proud spustí až po zmáčknutí tlačítka hořáku, takže dřívější "škrtání" nemá smysl - je bez proudu. Tzn, že pokud chci  "plnohodnotně" svařovat v metodě tig, chce to pasující hořák ke svářečce, a kokud se s tím člověk naučí, tak bez HF z 90% obejde... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#394 01-02-2019 19:13:17

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

ja viem, ze pegas/perun maju ventil + srobenie na argon a konektor na "tlacidlo" na prednom panely
myslim, ze s tym tlacidlom ukoncis aj "normalne inteligentne" zvar - aspon tak som to mal kedysi davno na KiTin 1900LT-V a myslim, ze aj dalsie masiny z okolia tree-beach, ci ako sa ta plaz na zapade moravy vola big_smilebig_smile , to budu mat takto osetrene ...

niekto tu ale vyssie pisal, ze k zvaracke, ktora nema ventil na argon by siel ten ventil dorobit - takto netreba nic robit big_smile
(tusim to bolo k tomu cervenemu americanovi, co nema ani elm. ventil/srobenie na argon, ani konektor na tlacidlovy horak - vlastne na tiga nema nic ....)
podla fotiek na bazosi ten ventil vyzera byt dost historicky kusok - mozno k triodyne - bolo by to take symbolicke spojenie stareho a moderneho, vychodneho a zapadneho, komunistickeho a kapitalistickeho, cerveneho a cierneho ....

Editoval rcp (01-02-2019 19:19:23)

Offline

 

#395 01-02-2019 19:32:58

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Famater napsal(a):

....... Já za sebe, bych s TIGem, kde není ovládán plyn vůbec neuvažoval.

s tym sa da len suhlasit - ak ti nevadi cina, tak za cenu toho lincolna uz das dohromady dve plnohodnotne zvaracky aj s komplet vybavenim - jednu na mig/mag a druhu na tiga aj s HF - staci citat prispevky od discoveru, atd....

Editoval rcp (01-02-2019 19:35:00)

Offline

 

#396 22-02-2019 17:32:17

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Tak soudruzi. Koho by zajímalo jak vypadá JET TIG II vevnitř, dnes sem řešil snížení hlučnosti ventilátoru a při té příležitosti jsem udělal pár fotek... https://rellik.rajce.idnes.cz/JET_TIG_I … 154252.jpg ++
no nicméně ventilátor bude trošku oříšek. Je rovnou na 230V a to ještě střídavých. Takže pokus neseženu stejně velký ventilátor na menší napětí (12 nebo 48V a stejnosměrných), tak asi bud stále poslouchat fukot naplno... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#397 22-02-2019 17:56:02

michal84
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 199

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Prave som dopozeral video o lild plazme ( https://www.youtube.com/watch?v=JbWbsW5-rvE&t=6s ) a ked to mam porovnat s tymto JT2 tak to vnutro je teda nic moc...

Offline

 

#398 22-02-2019 21:43:28

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Oba jsou celkem kvalitní Čínský kousky.Jde to dopředu ale ne až tak moc když se tlačí na cenu. Až na to šílený prodrátování ze všech stran big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#399 22-02-2019 22:06:06

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Problem nastane az to bude treba opravit, opravar dostane koprivku ked uvidi co vsetko treba odpojit a potom zapojit spat.

Offline

 

#400 23-02-2019 12:06:24

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Moje dílna - svářečky... Alfin TIG, MIG

Tak jsem dneska vyvezl JET II na vyjížďku, kde jsme spolu svařovali veterána... smile
https://rellik.rajce.idnes.cz/JET_TIG_I … 090400.jpg Sváry mohly být i lepší, ale jelikož přímo pod místy sváření byla výdřeva (dřevěná kostra), tak plyny z "pálení" dřeva to trochu komplikovaly... Nicméně sváry stejně pak půjdou vybrousit, tak tento "design" ničemu nevadí.. Snad to bude dobré i po vybroušení... Pokud ne pojedu znovu... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče