SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-06-2016 08:58:04

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Trubičkový drát

Dostali jsme ke zkoušce plněný drát pr. 1,2 - kovový prášek. Po provedení několika testů s plným a plněným drátem při nastavení stejných parametrů jsme došli ke zjištění, že doba svařování byla u plněného drátu cca o 20s delší při větší spotřebě drátu.

Proudová hustota je u plněného drátu větší, stejně tak i výkon odtavení. To znamená že do lázně musím přidávat více drátu, tedy více ampér. V tomto případě ale není možné metody srovnat při stejných podmínkách.

Vychází nám že plněná trubička je nákladnější i přesto že rozstřik je takřka nulový a deformace poloviční.

Prosím o radu asi provádíme něco špatně.

PS: neví někdo z jaké tloušťky plechu se trubička vyrábí?

Offline

 

#2 23-06-2016 20:54:43

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

Re: Trubičkový drát

Zdravím,

co se mojí zkušenosti s Flux-em týká, tak mohu pouze potvrdit, že odtavovací výkony jsou relativně vysoké. Obecně se tvrdí, že svařování trub. drátem je dražší než metoda MAG a něco na tom je. Produktivita práce je u fluxu u některých specifických aplikací pravděpodobně vyšší. Jsou situace, kde je upřednostněna produktivita před cenou - a tomu flux asi vyhovuje. Co se týká rozstřiku, nedovedu zcela objektivně posoudit.
Prosím o komentář erudovanější členy.
Podstatné je asi to, jaké jsou konkrétní svařovací podmínky.
Přinejmenším Flux lépe vyhovuje v povětrnostních podmínkách, kde se MAG už moc nechytá.
Nerad bych se mýlil, ale pokud ano, prosím opravte mne.

Děkuji.

Offline

 

#3 23-06-2016 22:17:09

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Trubičkový drát

Mám zkušenost pouze s nerez trubičkou 0,9mm a samozřejmě posuv je vyšší než u plného drátu a rozstřik třebas u BW mám nulový a na FW téměř nulový. A při venkovním sváření nemusím řešit ochranný plyn tam je trubička podle mě bezkonkurenční. To jsou moje poznatky s tímto drátem. Jiné jsem neměl možnost vyzkoušet.

Offline

 

#4 24-06-2016 17:37:33

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Trubičkový drát

Tigem, Discovera - byla řeč o plněném drátu s kovovým práškem, takže pokud jde o svařování venku nebo dokonce bez plynu, je to zcela mimo, to platí jen o drátech s rutilovou a speciální náplní.
skiracer - A to Vám dal někdo jen tak plněný drát, aniž by k tomu něco řekl? Vysvětlil výhody a nevýhody, upozornil na odlišnosti, poučil svářeče, atd.? A hlavně se zajímal, co chcete svařovat? Nemusel nutně dělat předváděčku, stačilo si popovídat, případně být chvilku u zkoušek. Pokud se ptáte, co je špatně, tak hlavně toto, zbytek jsou drobnosti smile

Offline

 

#5 24-06-2016 20:13:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Trubičkový drát

Nevím přesně jestli to je to flux, ale v práci jsme se nedávno učili na nějakých automatech od Lincoln Elekctric. Vypadá to podobně jako COčko, ale hořák je upevněn do tzv. traktoru, který jezdí v ozubeném třmenu. Svařujeme tím potrubí 500 a 700, tl. stěny asi 8-12mm. Tedy zatím jsme se to jen učili. A tam je taky drát trubičkový, průměr myslím 1,2mm, ale je to asi jak psal JardaK, musí se používat i Corgon. Svařuje to luxusně, kresba svaru nádherná, ale dělá to strusku jako elektroda. Naštěstí většinou po jemném klepnutí odpadne lehce, krycí vrstva odpadne po vychladnutí úplně sama.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#6 25-06-2016 08:28:47

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

Re: Trubičkový drát

Zdravím,

ad -JardaK- ten kovový prášek jsem přehlédl, omluva.
ad -varok- flux je pouze zkrácené označení pro trubičkový drát (flux - tavidlo)
- FCAW - Flux Cored Arc Welding - obloukové svařování drátem plněným tavidlem (tuším 114, FCAW).
Co se týká "obouchávání" strusky u trubičkového drátu, tak mohu potvrdit, že to jde celkem snadno,
i když i u "eldy" jde docílit toho, že "odleze" sama nebo ji odloupnete prstem a zabarvení housenky trochu připomíná duhu.

Díky

Offline

 

#7 27-06-2016 22:58:46

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Re: Trubičkový drát

JardaK - dostali jsme drát na zkoušku od dodavatele, který přijel předvedl nám prezentaci o principech trubičkového drátu (od proudové hustoty, odtavovacích výkonu, atd...) To jsou všechno věci které samozřejmě chápu a umím si je spočítat. Princip přechodu do svarové lázně formou malých kapiček po obvodu drátu (vliv mezikruží a kovového prášku, který funguje jako značný odpor proti přechodu kapek středem).

Z výpočtů, které jsem provedl ze zkoušek vychází, že posuv drátu by měl být cca 1,1 krát větší než u plného drátu, abych dosáhl stejné velikosti svaru. A že jeho široký závar způsobí že svařování u jednovrstvého koutového svaru je nakonec pomalejší. Drát se spíše hodí na vícevrstvé svary, nebo tam kde chci nahradit více vrstev vrstvou jednou.  Nemýlím-li se.

Sem u tohoto drátu pouze teoretik. Proto každý poznatek je peo mě nová informace.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče