SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-08-2016 11:52:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Automat na svařování potrubí

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. V práci jsme se učili před nějakou dobou svařovat potrubí pomocí automatu od fy Lincoln Electric. Kořen se dělá ručně mašinou STT- trošku lepší COčko výplň a krycí vrstva se jede automatem. Bohužel jsme se to učili na kouscích potrubí průměru 700 a 500mm, nyní svařujeme v terénu potrubí průměr 300mm. I když nám to chlápek z fy v Pardubicích na tak malé průměry nedoporučoval, no vedení naše firmy má na to jiný názor. Automat jede po plechovém pásu, který je má ozubený věnec, svařuje se trubičkovým drátem ale i s ochraným plynem Corgon. Prozatím svařovali dva kluci, ale jeden už to vzdal, tak ho vyměnili za jiného staršího chlápka, kterému to taky moc nejde, tak to mám od pondělí zkusit já. COčkem svařovat umím, ale spíše plochou ocel, i když tímto systémem jsem se taky učil.
Kořen je v podstatě jen na šikovnosti svářeče, ale ten automat zlobí, nikdo si s tím neví rady. Drát se používá trubičkový od Lincoln Electric, průměr 1,2mm. Ochranný plyn Corgon je nastaven asi na 20L/min. Automat se zapne a svařuje. Občas ale přestane podávat drát, zamuchlá se u podavače a musí se celý znova natahovat. Jindy zase hrozně zaporovaný svár. Svádí to na drát, že prý je to normální a mají vždy kousek vymotat, třeba 5-10m a pak už to bude dobré. Mě se to ale nezdá, Lincoln patří, nebo alespoň patřil mezi špičku ve svářecí technice, tak že by vyráběl takový šmejd drát?
Na kořen používáme tuhle mašinu: https://www.google.cz/search?q=Lincoln+ … dscy8YM%3A

Ten automat jsem zatím nikde nenašel. Ale otázka zní, co může způsobovat to občasné kousnutí posuvu drátu a pomuchlání drátu u kladek? S tím drátem se mi to moc nezdá. Že by někde zlomený bovden?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 07-08-2016 21:38:45

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Automat na svařování potrubí

To je celá sada problémů, které je nutno samostatně vyřešit.
1, Kořenová vrstva, i když je dělaná přímo geniálním strojem STT, musí být sama o sobě naprosto bez pórů a hlavně stejně hluboká nad hlavou i nahoře.
2, Cpát tam 20 l ochranného plynu je podle mně už moc, je tam už nebezpečí přisávání vzduchu na místech, kde není hubice kolmá na povrch svařovaného materiálu. Venku je nutné prostor svařování zaplachtovat, jinak budou na sváru póry způsobené odfouknutím ochranné atmosféry.
3, Zacuchání drátu za kladkami je vždy způsobeno velkou vzdáleností mezi vstupem do bowdenu a kladkami, případně i nesouosostí mezi drážkami v kladkách a ústím bowdenu.
4, Velice záleží i na přesném uložení vodícího pásu hořákové sady, na přesném vedení vůči středu úkosu a na přesné vzdálenost hubice po celém obvodu sváru.

Stačí si zkontrolovat třeba třikrát chod celého zařízení naprázdno, ověřit všechny vzdálenosti, plynulost chodu. Pak třeba chod i s podáváním drátu bez svařovacího proudu, tím se ověří i chod podavače a drátu. Bez takové kontroly nemá smysl začít svařovat, protože to bude stejné jako dřív.

Offline

 

#3 07-08-2016 21:51:48

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Automat na svařování potrubí

Něco takového?
https://www.youtube.com/watch?v=BNuXs6mqjG4
póry můžou být způsobeny také nevhodným skladováním trubičkového drátu. wink

Editoval Ládes (07-08-2016 21:56:56)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#4 08-08-2016 04:51:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Automat na svařování potrubí

Ládes: Máme mašinu od Lincolnu, ale vypadá to podobně.

Jirkati: Stanoviště svařování máme vždy skované v plastové boudě, říkají tomu stan. Ten vozí speciální pásák, který vozí i láhev s plynem a má v sobě i el. agregát. Drát mívají skovaný v dodávce, no nevím jestli to stačí. Ty vzdálenosti dnes zkontroluji a napíši. Zatím moc děkuji.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 08-08-2016 05:37:24

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Automat na svařování potrubí

Sprav aj nejake fotky. Poznas to prislovie lepsie 1x vidiet ako 10x pocut/citat...?

Tiez pozoruhodna organizacia prace pri zvarani rur.

Editoval ihlan (08-08-2016 05:59:38)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#6 08-08-2016 20:25:31

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Automat na svařování potrubí

super firma ked to daju obsluhovat niekomu kto o tom nema sajnu...

Offline

 

#7 08-08-2016 20:43:53

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Automat na svařování potrubí

Na druhou stranu je to poměrně dobrá učební metoda.Pokud tu práci chci vykonávat musím si sehnat informace a podklady-a to co jsem byl nucen dohledat si sám zapomenu s daleko menší pravděpodobností.Samozřejmě je dobré mít k ruce někoho kdo mně upozorní na chyby a navede správným směrem pokud se dostanu do slepé uličky.Jinak Orbimag bych si někdy taky rád prubnul nastavit.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#8 08-08-2016 21:03:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Automat na svařování potrubí

Složitá firma, bohužel to taky nechápu. Sice jsme se s těmi mašinami učili svařovat, ale ....


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 09-08-2016 19:14:19

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Automat na svařování potrubí

ucit sa ma pri skusenom kolegovi...hento je utopia

Offline

 

#10 09-08-2016 20:02:45

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Automat na svařování potrubí

?????Tak například "zkušení" kováři,takhle neustále dokola předávají nesmysl o kalení tenaxu z "třešňové" barvy.Tady je to jen o objemu svárového kovu,rychlosti podávání  a postupové rychlosti.Obsluha by taky měla umět doladit mašinu.Učit se musím chtít sám-do hlavy mi nikdo nic nevlepí.
Od zkušenějších kolegů jsem se většinou dověděl kulový-je to nastavený,tak se v tom hlavně nevrtej.....Až se to bude dělat z toho a toho tak to Karel zas nastaví.No a Karel aby nepřišel o výsostnou pozici neřekl nikdy nikomu nic(maximálně nesmysly aby se u šéfa ukázal a posílil si pozici)

Editoval Ládes (09-08-2016 20:18:49)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#11 09-08-2016 21:26:36

pán volnosti
Člen
Registrovaný: 27-04-2016
Příspěvky: 176

Re: Automat na svařování potrubí

varok napsal(a):

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. V práci jsme se učili před nějakou dobou svařovat potrubí pomocí automatu od fy Lincoln Electric. Kořen se dělá ručně mašinou STT- trošku lepší COčko výplň a krycí vrstva se jede automatem. Bohužel jsme se to učili na kouscích potrubí průměru 700 a 500mm, nyní svařujeme v terénu potrubí průměr 300mm. I když nám to chlápek z fy v Pardubicích na tak malé průměry nedoporučoval, no vedení naše firmy má na to jiný názor. Automat jede po plechovém pásu, který je má ozubený věnec, svařuje se trubičkovým drátem ale i s ochraným plynem Corgon. Prozatím svařovali dva kluci, ale jeden už to vzdal, tak ho vyměnili za jiného staršího chlápka, kterému to taky moc nejde, tak to mám od pondělí zkusit já. COčkem svařovat umím, ale spíše plochou ocel, i když tímto systémem jsem se taky učil.
Kořen je v podstatě jen na šikovnosti svářeče, ale ten automat zlobí, nikdo si s tím neví rady. Drát se používá trubičkový od Lincoln Electric, průměr 1,2mm. Ochranný plyn Corgon je nastaven asi na 20L/min. Automat se zapne a svařuje. Občas ale přestane podávat drát, zamuchlá se u podavače a musí se celý znova natahovat. Jindy zase hrozně zaporovaný svár. Svádí to na drát, že prý je to normální a mají vždy kousek vymotat, třeba 5-10m a pak už to bude dobré. Mě se to ale nezdá, Lincoln patří, nebo alespoň patřil mezi špičku ve svářecí technice, tak že by vyráběl takový šmejd drát?
Na kořen používáme tuhle mašinu: https://www.google.cz/search?q=Lincoln+ … dscy8YM%3A

Ten automat jsem zatím nikde nenašel. Ale otázka zní, co může způsobovat to občasné kousnutí posuvu drátu a pomuchlání drátu u kladek? S tím drátem se mi to moc nezdá. Že by někde zlomený bovden?

Cuchání drátu může způsobovat několik věcí. Vzdálenost kapiláry od kladek, vychýlení kapiláry z osy, "dorvaný" přítlak, velký odpor vedení. Tohle vše musí být v naprostém pořádku aby vše probíhalo hladce. Také nevíme jak dlouhé je bowd. vedení alias hořák. Problémy s podáváním drátu jsou můj denní chleba smile 20l/min je hloupost, stačí kolem 10l v závislosti na proudu

Editoval pán volnosti (09-08-2016 21:28:02)

Offline

 

#12 09-08-2016 23:25:37

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Automat na svařování potrubí

Ládes napsal(a):

?????Tak například "zkušení" kováři,takhle neustále dokola předávají nesmysl o kalení tenaxu z "třešňové" barvy.Tady je to jen o objemu svárového kovu,rychlosti podávání  a postupové rychlosti.Obsluha by taky měla umět doladit mašinu.Učit se musím chtít sám-do hlavy mi nikdo nic nevlepí.
Od zkušenějších kolegů jsem se většinou dověděl kulový-je to nastavený,tak se v tom hlavně nevrtej.....Až se to bude dělat z toho a toho tak to Karel zas nastaví.No a Karel aby nepřišel o výsostnou pozici neřekl nikdy nikomu nic(maximálně nesmysly aby se u šéfa ukázal a posílil si pozici)

neviem co na to napisat ale skusim : v ziadnej normalnej firme nepostavia chlapa za masinu s tym ze sak ma na to papiere teda aspon normalny veduci urcite nie to ze ma niekto na nieco papier vobec neznamena ze ma sajnu co roby,idealny stav som popisoval i ked v praxy to samozrejme moze vypadat tak ako si popisal s tym Karlem,chces mi snad tvrdit ze by si dal robosa obsluhovat stroj o ktorom nema sajnu a len tape ? ked sa to nestihne tak to penale bude platit kto ? ale nevadi sak hlavne je ze sa to chlapec za par tyzdnov/mesiacov nauci to ci ti bude este firma fungovat alebo ti ju sprivatizuju exekutori je vedlajsie ??? domace kutenie s tym nemozes porovnavat (kovacstvo) tam mas casu kolko len chces bud sa to naucis alebo nie,snad mi nechces povedat ze si zacal sposobom no dobre nakupym naradie a od zajtra sa idem zivit ako kovac ? to je absolutne nerealna predstava da sa to jedine popri zamestnani na vlastnych omyloch ale toto je uplne ina situacia,v praci mame plno "deciek" ktore maju papier na vsetko ale realne nevedia stroj ani zapnut !

Offline

 

#13 10-08-2016 11:06:46

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Automat na svařování potrubí

Vidíš: "maju papier na vsetko a realne nevedia stroj ani zapnut"(jak to že teda maju tie papiere?). Je zapotřebí problematiku objasnit v teoretické,předvést v praktické rovině, ujistit se že dotyčný o tom má šajn, pak ho dát na čas na méně náročné a důležité práce ze kterých postupně přejde na to co se po něm v reálu bude chtít.(-dát mu čas na zácvik žádná firma by neměla být závislá na jediném zaměstnanci a tohle je způsob jak si vychovat skutečné nejen papírové odborníky)Základ je, že se to naučit chce a není tam jen protože mu nic jiného nezbývá a navíc celkem slušně platí.Můžeme mu být k ruce při řešení problémů projeví li zájem.
Tomu co dělám jsem v životě udělal spoustu ústupků, obětoval moře času a peněz, ale taky to začalo na tom že to chci dělat a tedy i obětovat.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#14 10-08-2016 11:52:37

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Automat na svařování potrubí

Pracoval som v malej firme na výrobu nábytkového kovanie.V nástrojárni sme boli len dvaja , ja čerstvo vyučený mechanik strojov a zariadení a skúsený kolega pred dôchodkom.Opravovali a udržiavali sme strižné nástroje.Práve tomu staršiemu pánovi vďačím naozaj za veľa.Naučil na pracovať na sústruhu ,fréze ,brúske na plocho či na guľato. Stroje som síce pozapínať vedel už zo školy ,ale rôzne fígle ako robiť veci dobre a presne ma naučil on.Narábať s meradlami ,johansonkami či používať goniometriu v praxi.Niet nad skúsenosti starších odborníkov!Keď sme mu hovorili že je nenahraditeľný tak sa len pousmial ,že takých je plný cintorín...

Editoval Robi G (11-08-2016 16:11:47)

Offline

 

#15 11-08-2016 21:02:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Automat na svařování potrubí

Ten kořen se svařuje STT, což je v podstatě lepší COčko. Ten automat jsme se učili ovládat, jak už jsem psal. Něco jiného je ale třeba když jsem si dělal papíry na COčko ještě než jsem pracoval v téhle firmě. To jsem byl 3 týdny na základ, 14 dní pauza a potom zase 3 týdny na dodělání státnic. Je to bohužel jen na plochou ocel, ve fě kde teď pracuji se vyrábí převážně potrubí, takže něco úplně jiného.
Jako samouk jsem se ale učil tím COčkem svařovat po troškách několik let, protože mě to zajímalo a baví mě to. Bohužel v této firmě kde teď dělám na to mají jiný názor a hádat se s nimi nemá smysl, stejně jako s některými členy tohoto fora. Když mě poslali a prý i jiné chlapi do svářecí školy na MMA a TIG na týden, z toho jsem pár dní svařoval MMA kterým jsem ale už uměl a TlGem jen jeden den, to si tady fakt někdo myslí, že to jde?

pán volnosti a ti co chtěli poradit: zkusili jsme vyměnit bovden a pro jistotu jsme dali jinou celou hadici i s hořákem. Ta původní byla nějak divně pokroucená a polámaná. Už to jede, děkuji.

Je to nějaký BUG-O systém, říkají tomu orbital, jak už tu někdo psal.

Editoval varok (11-08-2016 21:04:11)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 13-08-2016 14:41:49

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Automat na svařování potrubí

Ten automat by měl být tohle: https://www.youtube.com/watch?v=1syBu7IWmKg


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče