SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-09-2016 02:05:54

juraj.bartko
Člen
Registrovaný: 18-11-2011
Příspěvky: 4

TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

Zravim,
zvaram metodou TIG na zvaracke GAMA 1550A. Zaciatok zvarania vykonavam jemnym dotykom elektrody o zvarany kov. Nikde v navode som sa ale nedocital, akym sposobom sa ma zvaranie korektne ukoncit. Je tam len zmienka, ze po ukonceni zvarania sa ma horak chladit plynom este 5-10 sekund.
Zvaranie zvyknem ukoncovat tak, ze rychlo oddialim horak od zvaraneho kovu, pricom zvaracka vyda zvukovy signal - kratke pipnutie. Popravde sa mi ten signal velmi nepozdava. Druhy sposob, ktory som skusal je pomale oddialenie od zvaraneho kovu - tento sposob sa mi nezda korektny, nakolko vznikne siroky a dlhy obluk.
Pozeral som aj nejake videa na internete - vsimol som si, ze obluk sa im vypina akosi automaticky. Bud je na to specialny postup, alebo pouzivaju nejake prislusenstvo - pedale alebo gombiky na horakoch. :-)
Dakujem za odpoved

Offline

 

#2 02-09-2016 03:13:15

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

Je to obyčejný MMA invertor bez vstupu pro tlačítko, takže elektroda je stále pod napětím a sváření se ukončuje rychlým oddálením hořáku podobně jako s obalenou elektrodou. Proč invertor vydává nějaké zvukové signály, to nevím. V manuálu o tom nic není. Stroje, které ukončují svařování samy, mají konektor pro připojení tlačítka v hořáku. Taky je možnost, udělat si spínač přímo na svářecí kabel jako má Jody v tomhle videu: https://youtu.be/0h5yw-qrl9c?t=150

Editoval Aleš_ (02-09-2016 03:15:20)

Offline

 

#3 02-09-2016 07:25:02

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

No, pokud sváříte více Tigem jak ještě občas MMA, doporučuji tento strojek prodat dokud fungluje a připlatit si opravdovou Tigovku,s HF zapalováním a nastavením průběhu, třeba se urvete a pořídíte si AC-DC mašinku, teď už jsou ceny zkousnutelný a strojky svářej...hmm a nepískaj..

Offline

 

#4 02-09-2016 08:41:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

Možná by bylo zajímavé připomenout, že před érou invertorů HF zapalování oblouku u metody TIG téměř neexistovalo. Ve své době jsem zavařil metodou TIG doslova tisíce svárů na nerezových i "černých" tlakových systémech elektráren. Jako zdroj jsem používal nejraději rotační svářečku TRIODYN 220 a samozřejmě se zapalovalo náškrabem. Ovšem dnešní profi invertorové stroje jsou přece jen komfortnější jak při zapálení, tak při průběžné regulaci svařovacího proudu a v ukončovací proceduře.

Offline

 

#5 02-09-2016 08:56:38

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

Přitom ale staré stroje dle mých zkušeností (např. transformátorové MA315, Cebory, Oerlikony), které byly určeny na hliník, HFkem disponovaly i kdysi. Je zvláštní, že se to nepřeneslo i k DC TIGu. Asi tu ta metoda nebyla tolik rozšířená.

Editoval Jimmys3 (02-09-2016 08:56:50)


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#6 02-09-2016 12:10:32

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: TIG - ukoncenie zvarania GAMA 1550A

Zkuste při ukončení oddálit tak o cca 1cm a následně se rychle přibližte k svarku. Uvidíte jestli se ukončí svářecí proces. Některé strojky to umí, aniž by to měly psané v manuálu. Já na své multifunkci od AlfaInu to tak mám a v manuálu není u TIG režimu v podstatě žádná zmínka. To samé je u zápalu, kdy jemným přejetím eldou po svarku  mi naběhne tak akorát žíla na krku ale oblouk nikde, a když se špičkou dotknu svarku a oddálím oblouk se zapálí těsně nad materiálem (fce LA).  Náškrabem si vybavuji hodně rychle zničenou špičku eldy. Tady mi špička eldy drží oproti náškrabu hodně dlouho. Každopádně jak si člověk zvykne na HF je to nezvyk svářet tímto způsobem.

Editoval Discovera (02-09-2016 12:13:14)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče