SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 25-09-2016 10:10:27

HonzaHorka
Člen
Registrovaný: 20-10-2008
Příspěvky: 11

Stavba Plazmy 60A

Dobrý den,
jelikož se mi povedlo sehnat přiměřené 3f addělovací trafo 400\220v cca 60A a dal jsem se do vlastní stavby plazmy. Jsem ve fázy že bez omezení výkonu plazma krásně řeže, ale přehřívá se trafo a tudíž e pokouším postavit elektronickou regulaci výkonu pomocí PWM. Nechce se mi tam dávat odpor pro omezení výkonu který bude topit a zároveň chci mít plynule nastavitelný výkon. Netušíte někdo jaký bude muset být min. kmitočet té PWM aby mi nezhasínalo HF? 120KHz je stále málo a přemýšlím jestli to nebudu muset krmit asespoň 0,5Mhz. Vycházel jsem totiž ze zapojení regulace výkonu v REHM RTC60, ale nebyla možnost zmněření řízení. Kamarád mi totiž dal odpálenou desku z této plazmy a celé je to postavené na velmy rychlích součástkách. Koncové tranzystory IRF740 10ks.

Předem díky za jaký koliv poznatek.

Offline

 

#2 25-09-2016 10:41:29

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Stavba Plazmy 60A

Neviem, aké je zapojenie tvojej rezačky, ale predpokladám, že tých 220 prevádzaš na DC. Tu je napätie závisle na zapojení mostíka a má niekoľko variánt s rôznym výstupným napätím. Taktiež je možné laborovať so zapojením Y/▲ a to ako na primári, tak na sekundári. Na horák je to aj tak veľa, nehovoriac o V/A charakteristike. Ak aj použiješ PWM reg. tak samotný obvod HF môže byť napájaný mimo PWM. Tých informácii o koncepte si poskytol príliš malo.

Offline

 

#3 25-09-2016 14:53:35

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Stavba Plazmy 60A

Bylo by dobře víc info.Možná i další tady by uvítali více info o projektu "homemade plasma".
Jen mě napadá -máš tam tlumivku (případně i kondík) ? jinak určitě by fungoval řízenej můstek,ale bez tlumivky nic moc.Proudy nejsou tak velký,tak by způsob řízením výkonu pomocí PWM a tranzistoru mohl fungovat.Co se týče frekvence ,zkoušel bych se držet parametrů konstrukce invertoru.
Tlumivka -pokud se jedná o DC zdroj,pomůže i na kousek železa(kulatina,hranol) navinout několik závitů (10,20,30 ... odzkoušet) silnýho vodiče. V přípdě střídavýho napětí se to bez EI plechů neobejde.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče