SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-10-2016 11:09:48

ondrab
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 5

Invertor nedrží oblouk

Zdravím,
předem se omlouvám za neodbornou mluvu a velké mezery v tomto oboru, jsem naprostý elév a na svařování jsem se dal ze zájmu o věc a chuť něco občas povařit.Koupil jsem invertor Gude 160 GC a pustil jsem se do svařování.Používáme Elektrody Böhler FOX 7018 2,5- 3,2 mm * 350mm a Elektrody OK 48.00 1.6x300mm . Při vaření černého plechu / jackelu , pásoviny / od cca 3-4 mm tloušťky výše jsme vcelku neměli problém, oblouk se zapálil a držel...svár byl samozřejmě naprd , ale vařili jsme .Problém máme při vaření od 2 mm materiálu a poslední dobou i s 3mm .Oblouk se vytvoří víceméně náhodně, elektrody se lepí a taví a svár když náhodou nějaký vznikne , tak je jak od mentála. Prostě zcela naprd, ampéry volíme dle elektrod jak je na invertoru, případně jsme zkoušili něco ubrat, nebo přidat.Zkoušeli jsme i obrátit polaritu.Místo sváru je očištěné.Je to rukama, nebo je na prd invertor? A lze vůbec s nějakým invertorem vařit materiál okolo 2mm ?? Někde jinde tady v diskuzi se psalo o slabém zapalovacím napětí .Jestli dobře čtu , na tom mém jsou hodnoty 20A/20.8V-160A/26.4V a to mi přijde málo podle toho co se o tom psalo.....Prosím o radu pro začátečníka- neuměla.Díky Ondřej

Offline

 

#2 16-10-2016 11:51:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Invertor nedrží oblouk

Dobrý den, já jsem taky dalo by se říci začátečník.
Jak máte dlouho ty elektrody, jakým způsobem je skladujete? Zkuste je vysušit, třeba i horkovzdušnou pistolí těsně před svařováním.
Jaké proudy používáte na jaké elektrody? Podle mě jsou na materiál 2mm elektrody 2,5mm moc velké, já bych použil buď 1,6ky nebo 2mm. U inverotu si musí každý vyzkoušet jaké je potřebné nastavení, ale v práci svařuji mašinami kemppi, sice spíše na stoupačku, elektrody bazické Esab 2,5mm a proud používám kolem 85A a to je tak akorát. Jestli svařujete v poloze PA, tedy vodorovně shora, proud by jste mohl dát vyšší, řekněmekolem 90A.
U elektrod 2mm dávám proud kolem 70-75A, ale opět svařuji na stoupačku.
1,6ka elektroda nevím, ty nepoužívám.
To vaše uvedené napětí je asi pracovní, ne? Jako napětí naprázdno je to hooodně málo, oblouk by jste asi ani nezapálil. Zapalovací napětí by mělo být minimálně 45V, ale invertory mají HOT START, který zvýší proud, tím pádem se vám zapalování oblouku ještě více zjednoduší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 16-10-2016 11:54:16

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor nedrží oblouk

Na hodnotách 20A/20.8V-160A/26.4V nic špatného nevidím, jsou to hodnoty na výstupu při sváření, papírově by měl dát tento invertor naprázdno 80V. Nejlepší by bylo se domluvit s někým, kdo už má něco odsvářeno, aby bylo jasné, že závada je na invertoru a pak ho zkusit reklamovat.

Offline

 

#4 16-10-2016 11:59:02

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Invertor nedrží oblouk

Ten gude inventor je naprosty ojeb pokud mate zaruku tak ho hned vratte a kupte si neco lepšího nesrovnatelně lepší vykon podá hoby stroj gama 160 kupoval jsem za necele 4 000 ,-a už ho mam 5 let vařím sním docela často bazickyma elektrodama sem tam i rutilkama naposledy jsem vařil rutilkama z lidlu nebyl jsem snima moc spokojenej tak jsem vzal bazické a ty spatne svary vybrousil a převařil bazickou eb 121..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#5 16-10-2016 12:00:46

ondrab
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 5

Re: Invertor nedrží oblouk

Na 2 mm materiál používáme 1,6 mm elektrody , jsou skladovány v suchém teplém sklepě a mám je cca 6 měsíců koupené. Takže invertor , pokud nemá závadu, tak je pro svařování dostačující ? Díky

Offline

 

#6 16-10-2016 12:02:23

ondrab
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 5

Re: Invertor nedrží oblouk

Hmm, teď čtu poslední zprávu, takže gude špatný...no kolega má omicron gama 160 myslím a s tím se nám dařilo o něco lépe, to je pravda.....já ho koupil v bazaru....asi tedy někdo přede mnou prožil něco podobného...

Offline

 

#7 16-10-2016 12:08:43

ondrab
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 5

Re: Invertor nedrží oblouk

Jsem z Prahy 9, z Proseka, pokud by se tu našel někdo v dosahu, ochotný mi věnovat hodinku svého času pro nějaké startovní poradenství a vyzkoušení mého invertoru, klidně za nějakou úplatu, byl bych velmi vděčný.Toho invertoru se klidně zbavím, ale chtěl bych to mít někým fundovaným potvrzené, že to není jen rukama.....díky

Offline

 

#8 16-10-2016 12:33:33

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Invertor nedrží oblouk

Před nějakou dobou jsem viděl v akci malý invertorek Asist a podle vašeho popisu asi něco podobného. Tedy jen předražený shit. Taky to svářečovi dělalo problémy se zapálením oblouku a i výsledný svár hnus.
Připomínalo mi to svařováním spíše obyčejné trafo za pár korun někde z baubau.
Nebo si zajeďte k Chobolovi, teď prodávají malé invertorky Filex za asi 2700,- kč a rozdíl tam bude určitě markantní.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 16-10-2016 12:46:24

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Invertor nedrží oblouk

ondrab napsal(a):

Jsem z Prahy 9, z Proseka, pokud by se tu našel někdo v dosahu, ochotný mi věnovat hodinku svého času pro nějaké startovní poradenství a vyzkoušení mého invertoru, klidně za nějakou úplatu, byl bych velmi vděčný.Toho invertoru se klidně zbavím, ale chtěl bych to mít někým fundovaným potvrzené, že to není jen rukama.....díky

pokud mate inventor z bazaru a listek že jstehotam koupil lze zboží do tydne vratit a meli by vam peníze zanej  vratit stačí říc že  špatně zapaluje oblouk že ho nechcete..
aspon co ja  koupím z bazaru tak ma domluveno z majitelem ze stroj zaplatím, ale ze jej vyzkouším jestli není nejaka vada pokud nejakou vadu najdu pokud to jde spravit chci slevu nebo stroj vratím a vezmu si peníze spět.  edit: taky jsem elektrodou moc neumel svařovat naučil jsem se to se starym trafem einhell 160 jak jsem to celkem umel tak jsem si koupil inventor nechtelo se mi tahat těžké trafo..

Editoval alll (16-10-2016 12:49:03)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#10 17-10-2016 20:30:30

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Invertor nedrží oblouk

20A/20.8V-160A/26.4V  jsou provozní hodnoty PO zapálení oblouku. Zapalovací napětí se změří na nezatíženém invertoru, minimum pro bazické elektrody je asi 65V, obvykle mají invertory kolem 80-90V . Pokud špatně zapaluje elektrodu a špatně drží oblouk, tak to vypadá na vadnou svářečku - malý proud při svařování. Porucha regulace.  Servis


Elektronik - lepič

Offline

 

#11 18-10-2016 20:25:25

ondrab
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 5

Re: Invertor nedrží oblouk

Díky za rady a názory, ve čtvrtek jedu vyzkoušet k zámečníkovi který umí a uvidí se ......:-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče