SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 10-10-2016 12:08:13

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Zdenek11 napsal(a):

Jirinek napsal(a):

díky, taky jsi zastáncem toho, cpát tam elektrodu až na doraz u koutového svaru a tudíž se o vzdálenost elektrody nestarat jako doporučuje kolega bourač? já to budu moci zkusit až zítra.

Optimální výsledky svaru jsou při správné doporučené délce oblouku - říká se, že délka oblouku má být cca jako průměr jádra elektrody. Na konci elektrody je při svařování jakýsi kráter, takže i při dotýkání se elektrodou materiálu tam nějaká délka oblouku zůstává. Ale nějaké násilné cpaní konce elektrody do lázně je nesmysl, bude tam určitě docházet k náhodným zkratům. Já mám nejlepší výsledky, když se koncem elektrody jemně dotýkám svařence, ale opravdu jen hodně lehce.
Edit.: když jsem potřebovat ještě dřív, s trafem, provést koutový svár "na první dobrou" a aby opravdu držel, dělal jsem to, jak se to asi nemá - dal jsem třeba na 2mm elektrodu 80A a elektrodou kýval střídavě na jednu a druhou stranu stěny, asi tak 2 mm od úžlabí na každou stranu. Estetika sice nikde, ale svar vždycky spolehlivě držel.

díky a teď mi prosím řekněte, jak se ta vzdálenost elektrody od svařence měří v případě KOUTOVÉHO SVARU?
Je to ta červená vzdálenost, nebo ta zelená vzdálenost na obrázku?

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5856_vzd.jpg

Editoval Jirinek (10-10-2016 12:08:58)

Offline

 

#27 10-10-2016 12:19:38

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Zelená, ale ne od konce obalu elektrody, ale od konce jádra. To je při svařování vždycky utopené v kráteru, takže podle druhu elektrody a strmosti kráteru bude třeba u 2mm elektrody vzdálenost konce obalu od svařence 1mm a jádra (tj. skutečná délka oblouku) 2mm. Přibližně.

Edit.: když už tady máš takový pěkný obrázek, dá se pěkně vysvětlit problém. Oblouk by měl správně hořet ve směru osy elektrody, tj. po zelené, a je tam i směrován tím kráterem. Ale už za nepatrnou chvilku se stane to, že ti struska předběhne (vlastně podběhne) oblouk a odizoluje ho - oblouk ale nezhasne, ale naskočí do vodivě příznivějšího směru - do červené čáry, na jednu nebo druhou stranu.

Editoval Zdenek11 (10-10-2016 12:59:38)

Offline

 

#28 10-10-2016 12:54:30

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Ideálne by bolo zájsť k nejakému kamarátovi  ktorý vlastní invertor alebo usmerňovač a vyskúšať si to u neho bázickou elektródou ...
Okamžite  uvidíš v čom je rozdiel ... smile .
Ja keď som si po prvý krát vyskúšal bázickú elektródu na invertore u kamaráta , zdalo sa mi že to varí úplne samo .
Nemusel som riešiť nejaké správne držanie elektródy , proste som zapáli oblúk a zváral .
Perfektný zvar hneď na prvý krát...

Editoval m.evil (10-10-2016 13:04:29)

Offline

 

#29 11-10-2016 20:31:49

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Pokud ti můžu doporučit, vyměň elektrody za Lincoln Supra, je s nimi o dost lepší svařování než obyč rutilkou, na 4mm materiál ti bohatě postačí pr. 2.5mm

Offline

 

#30 11-10-2016 20:40:24

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Carcharot napsal(a):

Pokud ti můžu doporučit, vyměň elektrody za Lincoln Supra, je s nimi o dost lepší svařování než obyč rutilkou, na 4mm materiál ti bohatě postačí pr. 2.5mm

díky, to jsou taky rutilky?

Offline

 

#31 12-10-2016 11:32:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Ono není rutilka jak rutilka.
Je čistá rutilka RR, rutilcelulózová  RC, rutilbazická RB a snad i rutilkyselá RK. Každá z nich se bude chovat trošku jinak.

Offline

 

#32 12-10-2016 12:47:12

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Jirinek napsal(a):

Carcharot napsal(a):

Pokud ti můžu doporučit, vyměň elektrody za Lincoln Supra, je s nimi o dost lepší svařování než obyč rutilkou, na 4mm materiál ti bohatě postačí pr. 2.5mm

díky, to jsou taky rutilky?

Supra je také rutilka. Co jsem krátce zkoušel, tak s ní šel kouťák o dost lépe než s "normální" rutilkou kde to mám tak 50:50

Offline

 

#33 13-10-2016 06:07:22

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Jojo , žazáckými rutilkami jsem taky nic nedokázal . Dokonce jsem si říkal , že na ss pojedou , že s tím tu bránu ke garáži svařím . No svařil jsem a víc to do kleští nedám . Půjdou do šmelce .

Offline

 

#34 13-10-2016 10:31:23

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Najlepšou voľbou by asi bolo zbaviť sa toho trafa a kúpiť invertor ...
Usmerňovač pravdepodobne tiež nebude správna voľba , kvôli nízkemu výstupnému napätiu tejto zváračky .
Napríklad Rusi varia rutilkami systémom bodovania .
Zapáliť oblúk zhasnúť , zapáliť zhasnúť .
Vraj sa tým dá lepšie zvárať ,ako trvale držať zapálený oblúk .
Nikdy som to ale neskúšal ....

Offline

 

#35 13-10-2016 17:01:45

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

U nás mají svářeči "bazické ruce" smile
Ale v Německu a Rakousku se na zámečnické práce, montáže a hobby prodá obrovské množství rutilek.
Je fakt, že když se s nimi člověk naučí, mají své výhody, třeba Böhler AWS E6013 je RC typ co dobře stehuje, svařuje i na padáka a dá se ohýbat.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/891_aws_e6103_flexi.jpg

Offline

 

#36 13-10-2016 19:35:14

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

Ono je to taky trochu tím, že v základním kurzu se nejvíce vaří (nebo aspoň já to tak měl) bazickými, rutilku jsem měl za celý kurz v kleštích 2 možná 3x když nás pan mistr učil svařovat tenké plechy, jinak krom koutového vodorovného svaru, který jsme vařili 3.15  kyselou byly všechny svary vařeny bazickými elektrodami. To se chtě nechtě projeví v tom syndromu ,,bazických" rukou smile

Offline

 

#37 07-11-2016 19:22:09

stárek
Člen
Registrovaný: 07-11-2016
Příspěvky: 1

Re: Vzdálenost RUTILOVÉ elektrody při koutovém svaru

pánové, jak jsem si tady přečetl pár odpovědí tam mu skoro nikdo nedokázal napsat v čem je problém... Problém číslo 1) špatná svářečka - to trafo rovnou zahod to prostě neumí koutáky a kup si radši invertor za 4000 jako jsem si koupil já a to je u něčem jiném, 2) dost lidí nadává na rutilky (rutilkama se musí vařit na trafu). mě zbyly rutilky z trafa a zkusil jsem je i na invertoru a musím říct že bych je za baziky nevyměnil a to jsou takový rutilky že pakl 2,5kg 2,5mm stojí 150kč  jsou čínský ale vaří nádherně fakt perfektně, když jsem dostal od strýce bazický 2 a 3,2 tak to bylo něco hroznýho hrozně špatně to zapalovalo oblouk to jsem mohl škrtat tukat a stejně se to vždycky přilepilo (pak pomohlo hrozně rychle škrtat aby se elektroda ohřála a pak to trochu šlo ale taky žádná sláva) tak jsem si řekl že zůstanu u čínskejch rutilek. No co se týče koutáků... v tom rohu tu elektrodu musíš tročku víc přitlačit myslím jak je to na obrázku 1, rvat to tam je taky kravina všechno okolo se zahltí struskou a můžeš to pak přebrousit a udělat znova (pokud nejsi prase). takže stručně, připravíš si materiál, kde uděláš koutový svar si na koncích/rozích jen tak přibodneš aby ti to drželo pohromadě, druhá věc je že si to mírně nakloníš aby si tahal elektrodu ze spoda směrem nahoru, nemusí to být sklon jako kra... jen prostě mírný aby ti struska zůstávala za elektrodou a nebo mírně stékala dolů (proto ten náklon když to tak neuděláš tak se ti bude cpat struska před elektrodu a bude se to opět hltit jen struskou a svar opět nikde) pak přiložíš elektrodu a máš ji tak 1-2mm od koutu, taháš pomalu a s koncem elektrody pomalu děláš takový půlměsíčky prostě jezdíš z jednoho koutu na druhý aby se to krásně prohřálo a tím pak provedeš takový krásný svár kde se ti i sama struska odlepuje (myšleno tak že ji nemusíš mlátit kladivem pryč) jen do jí drbneš prstem a celá odletí jestli mi rozumíš. ještě taový dodatek když vaříš tak už podle rozžhavené strusky poznáš kvalitu svaru (přímo z kukly to vidíš) když táhneš elektrodu a za ní se tvoží tmavě oranžová struska znamená to že je svar dobrý, když to bude takový do křiklava žlutý tnamená to že tam budou bublyny a bude to dělat skoro to jak si psal že byl svar jen na jedné půlce ale na druhé ne.. no jinak je mi 16 let a moje první sváření bylo  na začátku 14tin kdy jsem to poprvé zkusil a ještě se toho bál, pak jsem si cca po půl roce koupil trafo za 2000 a už jse učil housenky všechno jsem dělal sám nikdo mě to předtím neukázal neradil apod. všechno jsem se naučil i internetu. no pak přišel invertor a cca po 2 měsících jsem se naučil tak krásný koutáky že se všichni jen divily ted je mi 16 a umím nádherně svářet. důležité je se toho nebát a mít po ruce flexu a dostatek brusiva, jestli se ti klepe ruka tak bych ti doporučil si koupit kuklu co přiděláš na hlavu a máš obě ruce volné a těma pořádně podržíš kleště elektrod, druhá věc je se vždy o něco opřít a nebo jak já vařit v sedě kdy je tělo v klidu a tolik se neklepe když dodržíš tohle všechno tak docílíš krásného sváru. začni třeba na housenkách a pak jen zapojuj hlavu a ještě na internetu si najdi proudy pro elektrody. atd se daří smile

Editoval stárek (07-11-2016 19:23:19)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče