SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 21-04-2015 06:00:27

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Já jsem to myslel i s polohou elektrody při sváření . Svářet zprava doleva , jak je na obrázku , si neumím ani představit pravou rukou , a o to jde . Vynechme teoretické debaty o sváru např. na trubce atd. , ale hovořme o učení . Zde jednoznačně doporučuji pravákovi svářet bazickou elektrodou zleva doprava .

Online

 

#27 21-04-2015 08:26:18

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Zdaleka ne vždy je možné svařenec napolohovat tak, abych měl svár "po ruce".  Kdysi jsem četl v nějaké příručce pro učení svářet elektrodou, při učení jet jednou zleva, jednou z prava. Samozřejmně při tom bude mít pravák kleště v pravé a levák v levé ruce. Ještě k učení: To není povídání o sváření, ale výcvik, při kterém se musí vytvořit správné reakce na to co vnímají smysly. Považuji za nutné se nejdříve dovědět, jak má správný svár vypadat a jak se toho dá docílit (na př. mezera, sklon elektrody ap), tedy trocha základní teorie. A pak sehnat nějaké odřezky a upravit svarové plochy a svářet a svářet.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#28 21-04-2015 08:45:24

Slayer85
Člen
Registrovaný: 26-08-2014
Příspěvky: 125

Re: jak se naučit svářet elektrodou

No asi jak říká Famater, já si většinou vymyslím něco tak, že to pak svařuju v krkolomných pozicích a to se pak hodí umět svařovat jak levačkou, tak pravačkou.

Editoval Slayer85 (21-04-2015 08:45:53)


Kutil/konstruktér/technolog/svářeč (lepič) samouk big_smile
KITin 165 MMA + WIG

Offline

 

#29 21-04-2015 11:56:32

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Takhle jsem se to učil já. Z praxe technologa povrchovky jsem měl v oku, jak má vypadat správný svár, trochu jsem si to ještě osvěžil v knize a pak jsem prostě jen svařoval  a zkoušel tak dlouho, dokud ten svár prostě nebyl tomu podobný. Shodný ne, tolik elektrod jsem zas nevypálil a tolik kusů oceli nepoprskal.
I když teď si dodatečně uvědomuji, že většina těch svarů na silnějších materiálech asi nebyla svařována obalovanou elektrodou.

Offline

 

#30 21-04-2015 15:01:42

HonzaKovo
Člen
Registrovaný: 11-01-2015
Příspěvky: 226

Re: jak se naučit svářet elektrodou

A nezapominat, jak uz nekdo zminil, pouzivat i usi! Spravny oblouk ma specificky zvuk.

Offline

 

#31 16-09-2016 22:23:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: jak se naučit svářet elektrodou

instaluju polskou krbovou vložku, je z litiny a za cenu 20% od jiných výrobců, má přívody primárního, sekundárního i terciálního vzduchu. Má odfláknuté některé detaily tak ji trochu tuním smile
např. dolní pant dvířek je tvořen jen kolíkem - dutý, pružný. To se mi taky nelíbilo tak jsem kolík nahradil plnou nerezovou kulatinou.
Vyndat ten originál pružný kolík bylo složité, koukalo jen cca 2mm takže sikovkama vytáhnout nešel, odvrtnání jsem ani nezkoušel, kolík je tvrdý z pružinové oceli a kromě okamžitého zániku vrtáku (kolík je podélně rozříznutá trubka) hrozilo pokurvení litiny.
Tak jsem ho za ty dva mm přivařil k kusu pásoviny a kroucením a tahem jej vypreparoval.
Fotky slouží jako důkaz že elektrodou lze zavařit ledacos. Kolík má průměr 6mm (stěna 1mm)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_krb_014.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_krb_015.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_krb_016.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_krb_017.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#32 16-09-2016 23:18:11

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Pekneee
Pokial by sa ku koliku dalo dostat z druhej strany dalo by sa to vytiahnut takto
na kolik dat orech z goly na to podlozku (aby sa nam oprel srob )  cez to durch srob
na druhu stranu kolika matku a srob dotahovat a takto by ho vytlacilo von vytlacam tak kazdy cap a este to nikdy nesklamalo big_smile
ale pokial sa neda dostat z druhej strany tak je to nepouzitelne

Offline

 

#33 16-10-2016 23:18:24

phoenix747
Člen
Registrovaný: 16-10-2016
Příspěvky: 1

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Zdravim Vás panové,
mám prosbu, měl by někdo z okolí Jesenice u Prahy nervy a čas mne naučit vařit elektrodou a co2? Dílna je, základní vybavení taky je , soustruh, freza, pasova pila atd. Pro vlastní potřebu nekomerčně.
Nabízím možnost použití dílny. SZ diky

Offline

 

#34 17-10-2016 11:09:46

Tazz
Člen
Místo: Praha-Východ
Registrovaný: 05-08-2011
Příspěvky: 174

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Bourači, pěkná vložka, má to i výměník?


Kühtreiber TIG 315 AC/DC P, vodník K315W, IDEAL TECNO MIG 212 LCD, Gama 1550

Offline

 

#35 17-10-2016 19:12:58

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Zrovna ten kolík je dobrý řešení, mám to i na kotli na dvířkách a drží tam jak helvítská víra wink Tak ho nezahazuj, třeba ho budeš naklepávat zpátky smile

Offline

 

#36 06-12-2016 19:04:26

exmakac
Člen
Místo: Nacina Ves
Registrovaný: 06-12-2016
Příspěvky: 19

Re: jak se naučit svářet elektrodou

Ja by som sa vratil k povodnému zadaniu témy, ktoré znelo " Ako sa naučiť zvárať elektrodou ?!

Teda bod č.1.   Ako prvú vec treba dostať pod kontrolu odtavovanie obalenej elektrody
a naučiť  sa držať KONŠTANTNÚ vzdialenosť elektrody od materialu,
začiatočníci s tým majú problémy a nedokážu udržať obluk, pretože nepribližujú elektrodu, oblúk sa predlži a zhasne .
Riešenie je nastaviť si o 20-30 A väčší prud teda na 2,5 elektrodu nejakých 110 A a škrtnuť a pokusiť sa udržať zapalený obluk aby to nezhaslo
na vysledku nezaleží aká bude husenička alebo či to bude len bodovy zvar.
Ďalší bod č.2 je navaranie zvarových husenic na material jednu ku druhej aby vznikol suvislý navar
Bod č.3 je zvaranie kutového zvaru v polohe PB /vodorovne/
Bod č.4 je naučiť sa menším prudom zavariť koreň tupého V zvaru v polohe PA vodorovnej
a nasledne aj celý zvar včitane vyplnových a krycej vrstvy
Bod.č.5 je zvladnutie kutového zvaru v polohe PF /stupačka/
Bod č.6 je zvladnutie tupeho V-zvaru v polohe PF /stupačka/
Bod č. 7 je zvaranie tupeho V zvaru na rure v polohe vodorovnej /poloha 341/
Bod č. 8 je zvaranie tupeho v zvaru na rure v polohe HL 0-45

Začiatočníci sa dostanu po bod 5 maximalne, k bodom 6-8 sa dostanú len tí,čo absolvujú uradnú skušku.

Inak je potrebné ešte dodať,že zvaranie kutoveho zvaru v polohe PB je ešte ťažšie ako bod č.5 a 6
pr mňa je oveľa jednoduchšie zvarať kutový zvar "do kopca" v polohe asi 45 °pretože troska može volne odtekať a vidím dobre na zvar aj
ako mi to prevara, k čomu pomáha aj kumulacia tepla na jedno miesto pri tejto polohe.


Perfekcionizmus nie je ludska vlastnost. Dokonalý je len Pán Boh. Preto nema zmysel niečo zlepšovať z 98 % na 100 %.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče