SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-01-2017 14:05:26

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

zrezavělé sváry

Dobrý den všem, potřebuji radu na ČOV jsme dělali nerez potrubí, použili jsme nerez 304, svářeli jsme TIGem drát byl 316
veškeré sváry jsou rezavé.   z toho samého drátu jsme natahovali další v jiné lokalitě kde není problém, ale tam byla použita nerez 316
tam je vše v pořádku
Je možné že byl dodán nekvalitní drát?? dejte radu
děkuji

Offline

 

#2 17-01-2017 15:53:11

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: zrezavělé sváry

Byl dodán nekvalitní nerez na potrubí.

Offline

 

#3 17-01-2017 16:25:24

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

myslíte nekvalitní drát?

Offline

 

#4 17-01-2017 20:52:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zrezavělé sváry

Špatně napsaný původní dotaz. Není přesně definována skutečná značka - druh - nerezového materiálu, ani celé označení přídavného materiálu. Chybí tam označení L, případně LSi. A pak teprve přiřadit přídavný materiál k základnímu. Některé kombinace vůbec nejsou vhodné do zadaného prostředí. Je toho zde na stránkách na dané téma skutečně hodně, stačí trochu pohledat. Nebo to má někdo udělat za vás?

Offline

 

#5 17-01-2017 21:39:17

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

nejaky cas som sa pohyboval aj ja po COV-kach - co som videl, vacsina firiem zvary vobec nemorila, len prebehli kartacom, kolkokrat ocelovym, resp. s jednym kartacom cistili zvary na ciernom aj nerezovom potrubi
vysledok bol presne, ako pises  - hrdzaveli zvary a okolie zvaru

jeden kolega zvarac ma dostal uplne - ked som ho upozornil, ze ten kartac s flexou, ktory si odo mna pozical mam na cierny matros - mi povedal "ja uz tu nebudem, ked to zacne hrdzaviet" smile
absurdne bolo, ze vedla som mal v krabicke aj kartac na nerez, ale nechcelo sa mu ho na flexe vymenit......

material rur bol vacsinou 304, pridavny 308 alebo 347
316 nezvykli kupovat - vraj zbytocny luxus

pokial sa to vymorilo, nezvykla hrdzaviet ani 304
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0051.jpg




inak COV-ky su kapitola sama o sebe - dotacie zo statu a z EU - kazdy sa chce nabalit - vsetko sa ojebava
- o nejakom "fukani" korena argonom, alebo aspon pouziti formovacej pasty nechcela ziadna firma ani pocut

ceresnicka - poslali ma pozriet a opravit jeden zvar - ako mi bolo povedane, nejakemu "aktivnemu curakovi" sa to nepacilo a partia, co to robila uz tam nebola - "rozbiehali" rekonstrukciu dalsej COV-ky smile
cakal som vsetko mozne, ale tamto ma dorazilo:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0082-1.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_normal_dsc_0083-0.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_normal_dsc_0084-0.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_normal_dsc_0085-0.jpg

ako hovoria stari zvaraci "kazdy poriadny zvar musi dychat" smile

praci cest, budujme svetlejsie kapitalisticke zajtrajsky smile

Editoval rcp (18-01-2017 13:32:42)

Offline

 

#6 17-01-2017 22:18:28

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: zrezavělé sváry

Parta měla trafo z lidlu to je jasný !


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#7 18-01-2017 09:45:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: zrezavělé sváry

RCP, tak to je síla. Je vidět, že jak jsem starý, tak jsem pořád jěště málo zkušený.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#8 18-01-2017 10:48:39

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: zrezavělé sváry

A kde sa dá naučiť takto zvárať?

Offline

 

#9 18-01-2017 11:13:09

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

Famater napsal(a):

RCP, tak to je síla. Je vidět, že jak jsem starý, tak jsem pořád jěště málo zkušený.

to nie je o skusenostiach - ako sa hovori: pokial to neuvidis na vlastne oci, tak tomu ani neuveris
to je realita dnesnej doby, ktora moze mat mnohe priciny, napr.
- "Schopnost" ludi a firiem pre zisk urobit cokolvek - spomenuty Vulkán Hrádek n. Nisou uz asi zmenil vyrobny program - v dnesnej dobe bude najpredavanejsim artiklom  gumena ohybna chrbtova kost
- Cim dalej castejsie o velkych veciach rozhoduju ludia, ktori nemaju ani paru o tom, co riesia - "murar", "tesar", "zamocnik", "zvarac" su v dnesnej dobe nadavky, o veciach rozhoduju ekonomovia, ktori maju svoje excelovske tabulky a sleduju, jediny ciel - aby policko prijem bolo vzdy vyssie, ako policko vydaj. veci ako tehla, doska, trubka, atd. su pre nich spanielska dedina. Kolko dnesnych manazerov preslo vyrobou? Zazil som uz aj doslova komicku situaciu, ked sa skupinu asi 60 monterov pokusal viest vystudovany zurnalista a prilezitostny herec v jednej osobe.
- No a skorumpovana statna sprava je vrchol - je bezne, ze zakazku na rekonstrukciu kasarni vyhra sukromna bezpecnostna sluzba blizka vladnucej strane, ze zakazku na rekonstrukciu COV dostane firma, ktora dovtedy stavala domceky a panelaky - ludia, ktori potom rozhoduju na stavbe nerezoznaju nerezovu trubku od pozinkovanej, nemaju ani ponatia o tom ako sa taketo potrubie spaja. Jirkati sa na mna nesmie hnevat, ale vzdy, ked sa tu pise nieco o WPS, WPQR a certifikatoch tak dostavam zachvaty smiechu - akoby sme zili kazdy na inej planete .... ako som uz pisal vyssie "pokial to neuvidis na vlastne oci, tak tomu ani neuveris"

Editoval rcp (18-01-2017 13:09:28)

Offline

 

#10 18-01-2017 12:00:25

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: zrezavělé sváry

Já se zabývám (živím) hlavně hydronikou a provádím kontroly realizace nových zařízení, provádím kontrolní měření a hydraulické seřízení. Setkávám se hlavně s chybami v projekci, mnohdy s "tvořivostí" montérů. Již několikrát jsem musel nechat rozřezat celé části výměníkových stanic. Ale ne kvůli svárům. Sváry potrubí bývají kvalitní, ale hrůza bývá na pomocných konstrukcích, plošiny, schody ap. Protože mám ke Slovensku blízký vztah (mezi LM a RK) tak poměry trochu znám. U nás je problém na státních zakázkách. Tam to postupuje také všelijak. Řešil jsem provozní problémy na dvou "stavbách roku". Na jedné jsem měl přes 60stran závad na zařízení VZT a UT. Tam prováděla investorskou činnost smluvní firma, která po dokončení stavby zanikla. Firma, která tyto práce prováděla už neexistuje. To co popisuješ, je důsledek manažerského řízení, nikoli odborného. Vytvářejí se uměle kritéria, se kterými může pracovat kdokoli bez odborných znalostí. Já jezdím na SK přes Bytču. Už jsem si několikrát říkal, že bych to jednou mohl vzít přes Čadcu.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#11 18-01-2017 12:19:51

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

Famater napsal(a):

To co popisuješ, je důsledek manažerského řízení, nikoli odborného. Vytvářejí se uměle kritéria, se kterými může pracovat kdokoli bez odborných znalostí.

To je presne ono - v poslednej dobe sa stretavam coraz castejsie so situaciou, ze okrem samotnych remeselnikov (zvarac, zamocnik, murar, tesar) chybaju aj ludia tohto typu - ludia, ktori by vedeli odborne viest stavby, montaze, atd. - akoby tu chybala min. jedna generacia

niekde sa spravila chyba - horsie je, ze nevidiet ziadnu napravu resp. ani len pokus o napravu

Editoval rcp (18-01-2017 12:25:09)

Offline

 

#12 18-01-2017 12:41:45

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: zrezavělé sváry

Ked som teraz videl na fotke tie zvary tak asi aj posledny cigan to zavari lepsie smile  Az som dostal myslienku ked sa bude najblizsie nieco zvarat tak to dam pozvarat ciernemu brigadnikovi bez skusok  a praxe -len mu ukazem rychle ,,zaklady,,  a som zvedavy ci to bude horsie ako na fotkach smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#13 18-01-2017 17:44:24

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: zrezavělé sváry

Dříve si firmy vychovávaly vlastní odborníky. Dnes si hledají lidi zvečí,aby se dalo řídit direktivně a
nedocházelo k nějakému "bratříčkování".


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#14 18-01-2017 19:53:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: zrezavělé sváry

To je tím, že se nejen svářeči, ale i "bílé límečky", co mají takové stavby dělat coby projektoví manažeři a projektový dozor, jsou vybírání externí personální agenturou a personalistou bez odborných technických znalostí.
Výsledek je ten, že projde manažer, který umí výběrové personalistické řízení, ale neumí technické věci.
Člověka, který naopak umí technické věci, ale neumí výběrové řízení, takový personalista bez technického vzdělání vyřadí z výběru a tak se k té práci nedostane.

Offline

 

#15 18-01-2017 22:39:19

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: zrezavělé sváry

desi ma ze su medzi nami ludia ktory nemaju problem sa pod taky zvar podpisat respektivne neriesit to a nahat to tak...
raz som bol pri tom ako sa zvarali naozaj velke bilbordy pri jednu rozostavanu benzinku konkretne sa zvarali schody na bilboard a robil to tam jeden ujo ktory obcas co to doma zvaril .... no bal by som sa to tak odovzdat a niekoho tam hore poslat v ten den som vela veci pochopil big_smile

Offline

 

#16 18-01-2017 23:31:16

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: zrezavělé sváry

Jeden člověk pro kterého občas něco dělám na svařenci vyžaduje co největší rozstřik.Když mu vyprásknu svár krásně čistý s jemnou kresbou nelíbí se mu to.Zato nad odřezky na kterých ladím parametry nad těmi doslova slintá-úžasný průmyslový design prý.... žádné ale nebere-že prej to není reaktor.Někdy to chce opravdu hodně sebezapření.

Editoval Ládes (18-01-2017 23:32:06)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#17 19-01-2017 12:57:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zrezavělé sváry

No jo, Ládesi, když někdo víc sleduje umělecký dojem, musíš mu vyhovět. Ovšem za peníze.

Offline

 

#18 19-01-2017 17:52:27

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: zrezavělé sváry

On vyžaduje perfektní svár,ale s pokropeným okolím.Když po mně následně nechce povrchovky je mi to celkem fuk.Až tam bude chtít i nějaký nátěr má po kuličkách.....Dělal jsem mu velký trychtýř na zachytávání a slívání oleje.Aby to vypadalo povařil jsem to tigem a co myslíte-nebyly tam kuličky.No myslel jsem že mně "jebne"


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#19 19-01-2017 19:56:27

FF
Člen
Registrovaný: 27-07-2010
Příspěvky: 520

Re: zrezavělé sváry

romana napsal(a):

Dobrý den všem, potřebuji radu na ČOV jsme dělali nerez potrubí, použili jsme nerez 304, svářeli jsme TIGem drát byl 316
veškeré sváry jsou rezavé.   z toho samého drátu jsme natahovali další v jiné lokalitě kde není problém, ale tam byla použita nerez 316
tam je vše v pořádku
Je možné že byl dodán nekvalitní drát?? dejte radu
děkuji

...najčastejšie - teda z toho, čo som v praxi videl - korodoval austenitický antikor kvôli používaniu nesprávnych nástrojov, napríklad brúsnych kotúčov bez označenia INOX, oceľových brúsnych kotúčov, alebo klasických oceľových pilníkov, kladív, či samotným šúchaním austenitických materiálov po oceľových materiáloch pri napríklad dovoze, skladovaní, alebo v menšej miere pri nešetrnom spracovaní na klasických strojoch napríklad nožniciach, zakružovačkách...
...samotné nesprávne zváranie bolo v menšine, napríklad pri GMAW nevymieňanie oceľových bowdenov za tie s výstelkou a ani nesprávny plyn (čo je úplne bežné) na to až taký vplyv nemá (aj keď nejaký má) ako to, čo som spomínal vyššie... ...a ak je zvárací drôt použitý napríklad ten 316L a materiál 304(L), tak to kvôli tomu tiež nemôže korodovať (je tam naviac akurát Molybdén) - aj keď na 304(L) materiál je určený zvárací drôt 308L(Si), ale napríklad ESAB drôt 316L v katalógu vyslovene určuje ako jednu z možností aj na materiály 304...

Editoval FF (19-01-2017 20:28:09)

Offline

 

#20 20-01-2017 13:37:20

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

Díky moc za radu, o Brusných kotoučích , nesprávných nástrojích vím, myslím si že to svářeč od nás je profík,... netušila jsem zda to nemůže být drátem nechala jsem udělat rozbor vody, obsahuje velké množství PH, dusičnanů a železa............ musím se poradit s nějakým chemikem asi.......... chtěla jsem slyšet názor ostatních svářečů, protože zákazník podal reklamaci , předělání bude horší než samotná zakázka když se realizovala smile děkuji všem

Offline

 

#21 21-01-2017 04:30:35

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zrezavělé sváry

romana napsal(a):

zákazník podal reklamaci , předělání bude horší než samotná zakázka

to si umím představit, pokud zákazníkovi vadí pouze koroze, sváry samotné jsou jinak OK, je potřeba je očistit nerezovým kartáčem, opravdu nerezovým a nejlépe novým. Potom namazat mořidlem na nerez (např. Antox) nechat působit cca 2 minuty a opláchnout vodou. Už znovu nezreznou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#22 21-01-2017 10:33:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: zrezavělé sváry

Jestli voda obsahuje velké množství železa, potom se z ní bude srážet něco jako rez obecně na každém povrchu, kde dojde ke styku ke vzduchem.
Totiž bez styku se vzduchem tam bude většina inontů železa dvojmocná, oxidací vzdušným kyslíkem se přemění na trojmocné a logicky takhle "vzniklé"  přebytečné železo se vysráží jako  hydroxidy železa neboli rez.
Ten na povrchu nerezi může iniciovat korozi, je ale otázka praxe, jak moc a jak rychle.

Offline

 

#23 21-01-2017 15:38:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

romana napsal(a):

Dobrý den všem, potřebuji radu na ČOV jsme dělali nerez potrubí, použili jsme nerez 304, svářeli jsme TIGem drát byl 316
veškeré sváry jsou rezavé.   z toho samého drátu jsme natahovali další v jiné lokalitě kde není problém, ale tam byla použita nerez 316
tam je vše v pořádku
Je možné že byl dodán nekvalitní drát?? dejte radu
děkuji

No, já to nemohu takto posoudit, ale pokud byla dodržena veškerá pravidla svařovacího procesu a byl to opravdu správný dodaný materiál, tak by to samovolně rezavět rozhodně nemělo. Je potřeba udělat test spectro - analyzerem jak u materiálu trubek, tak u příd. mat, zda odpovídá dodanému. Je potřeba vědět jaké venkovní okolní prostředí působí na svařené potrubí, jeho agresivita atd...

Offline

 

#24 21-01-2017 16:19:06

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: zrezavělé sváry

Romana neuvádí zda svary rezaví zevnitř nebo na povrchu.Taky nevíme jestli při svařování potrubí řešili ochranu kořene.Předpokládám že ne,protože většina svářečů-montérů kteří u nás dělají ČOV se s formováním kořene v praxi nikdy nesetkala.Je to pro ně sci-fi.
A zoxidovaný kořen svaru je pro vznik koroze ideální prostředí.

Offline

 

#25 21-01-2017 23:49:12

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

Svary. Jsou prorezavele ze zacali kapat nyni jiz kapou. Udelali jsme nekolik desitek vodaren kde he vysoke mnozstvi chloru nikdy zadna reklamace az nyni COV problem. Mam rozbor zvyseny ph zvysene telezo zvysene elek konduktivita zvysena chsk-mn dusicnany zelezo nejsem chemik . Reklamaci oznamily az kdyz vse teklo
Dekuji za debatu je pro me prinosna ucim se porad zkusim vlozit foto

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče