SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 22-01-2017 00:09:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zrezavělé sváry

jak dlouhá doba uplynula mezi realizací a reklamací?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 23-01-2017 10:40:30

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

Doba reklamace . předávali jsme duben 2016 v prosinci 2016 nás vyzvali k prohlídce většina sváru rezavých všechny prolínaly, nyní leden již tečou 99%.

Offline

 

#28 23-01-2017 11:09:37

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zrezavělé sváry

to je zlý, vyskytuju se často na stavbách kde jiné firmy Tigují potrubí, nechci spekulovat, jsem zvědav na názory místních odborníků co Tigem vaří.
Doufám že máte dobrý pojištění podnikatelských rizik.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#29 23-01-2017 11:15:07

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

no ja teda neviem - na COV-kach sa pouzivaju trubky s hrubkou steny 3mm (aspon co mam ja skusenost)

a aby 3mm nerezova trubka/zvar prehrdzavel za 3/4 roka ........

samotne cierne trubky, ktore sa pouziva v minulosti, v tomto prostredi vydrzali viac

Editoval rcp (23-01-2017 12:16:14)

Offline

 

#30 23-01-2017 11:21:57

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

ano byla použita trubka o síle stěny 3 mm, stalo se...........proto jsme rádi za každou zkušenost,

Offline

 

#31 23-01-2017 11:51:07

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: zrezavělé sváry

Bylo by dobré dát nějaké fotky těchto svárů.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#32 23-01-2017 12:03:35

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

dala bych ráda, ale nejde mi to

Famater napsal(a):

Bylo by dobré dát nějaké fotky těchto svárů.

Offline

 

#33 23-01-2017 12:07:29

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7667_fotografie0013.jpg

Offline

 

#34 23-01-2017 12:14:46

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_kot19f65e_shr3_9.jpg
som zvedavy, kto najde prvy odvahu na toto nieco napisat ..........  roll


ja by som to tipoval na tie kotuce/dratene kartace (podla korozie v sirokom okoli zvaru) a este ma napadla jedna moznost - pokial sa to nahodou morilo, ten gel/pastu/kyselinu treba potom velmi dobre umyt ....

Editoval rcp (23-01-2017 12:25:30)

Offline

 

#35 23-01-2017 12:23:57

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

romana napsal(a):

Svary. Jsou prorezavele ze zacali kapat nyni jiz kapou. Udelali jsme nekolik desitek vodaren kde he vysoke mnozstvi chloru nikdy zadna reklamace az nyni COV problem. Mam rozbor zvyseny ph zvysene telezo zvysene elek konduktivita zvysena chsk-mn dusicnany zelezo nejsem chemik . Reklamaci oznamily az kdyz vse teklo
Dekuji za debatu je pro me prinosna ucim se porad zkusim vlozit foto

To není normální. Muselo tam působit značně agresivní prostředí. Uvádíte, že je v odpadní vodě zjištěn m.j. vyšší obsah dusičnanů. No tak ty dusicnany jsou pěkné svinstvo. Já mám takový destilační aparát na výrobu destilované vody, kde odpařovací nádoba je nerez 304. Tu destilku vyrábím právě proto, protože zde ve studniční vodě byl ‌zjištěn vyšší obsah dusičnanů a dusitanů. A když jsem po několikeré destilaci nechal nádobu prázdnou a nevyčištěnou od úsad, za pouhých několik týdnů jsem zjistil hroznou věc. Ty úsady vlivem hygroskopie se přeměnily na jakousi rezavou kaši a když jsem potom nádobu vypláchnul, zjistil jsem hloubkovou korozi do značné hloubky. Prostě dírek jak máku! Což je na nádobě vyrobené z plechu tl. 1mm dosti zdrcující zjištění... Potom bych se zaměřil na samotné provádění svarů na tom potrubí. Jak známo, nerez je potřeba svařovat co nejstudeněji. Tím je myšleno nepřehřívat zbytečně a přísně udžovat interpass teplotu. Také je důležitá ochrana kořene, ostatně to zde už někdo zmínil...

Už se zde vedla diskuse v podobném duchu: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=56041

Editoval Frank (23-01-2017 12:45:27)

Offline

 

#36 23-01-2017 12:41:16

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: zrezavělé sváry

I když není ta fotka úplně dobrá, tak se zdá, že ten svát není moc kvalitní a navíc tvar zrezivělé části ukazuje na to, co píše RCP. Setkal jsem se s podobným svarem na připojení změkčovací stanice, vypadal podobně. Byl přehřátý, svařeč vyplňoval velkou mezeru vzniklou špatným spasováním a navíc po svaření nebyl mořený. Svár a okolí bylo rezavé jak liška. Myslím si, že na tomto výsledku má práce svářeče rozhodující podíl.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#37 23-01-2017 12:48:53

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

pokial by v tom priestore bolo nejake super-agresivne prostredie, tie elektrikarske zlaby/rosty by tam uz neboli...

Editoval rcp (23-01-2017 12:49:20)

Offline

 

#38 23-01-2017 12:55:30

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

Famater napsal(a):

I když není ta fotka úplně dobrá, tak se zdá, že ten svát není moc kvalitní a navíc tvar zrezivělé části ukazuje na to, co píše RCP. Setkal jsem se s podobným svarem na připojení změkčovací stanice, vypadal podobně. Byl přehřátý, svařeč vyplňoval velkou mezeru vzniklou špatným spasováním a navíc po svaření nebyl mořený. Svár a okolí bylo rezavé jak liška. Myslím si, že na tomto výsledku má práce svářeče rozhodující podíl.

Já osobně se nedomnívám, že toto nastalo použitím nevhodného kotouče, nebo mořením sváru. To spíše vypadá na velmi agresivní prostředí v součinosti s tím přehřátím sváru a okolí... Ze zkušenosti: Ve firmě, kde jsem pracoval jsme m.j. vyráběli součásti pro chem. průmysl. Jednalo se o silnostěnné trubky, kde sváry provedené TIGem a jejich okolí v prostředí agresivních látek velmi rychle korodovaly. Potom jsme změnili technologii, sváry se prováděly elektrodou a životnost byla cca 3x větší.

Editoval Frank (23-01-2017 13:02:45)

Offline

 

#39 23-01-2017 12:58:19

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

rcp napsal(a):

pokial by v tom priestore bolo nejake super-agresivne prostredie, tie elektrikarske zlaby/rosty by tam uz neboli...

Já mám za to, že je to agresivní prostředí uvnítř v potrubí a sváry prorezly zevniř. Nebo se mýlím? To by měl vysvětli autor tohoto problému.

Offline

 

#40 23-01-2017 13:03:18

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

304/3mm je da sa povedat standard pre COV-ky - aspon SK/CZ
taktiez je "standardom" neformovat koren zvaru - este som nestretol na COV-kach firmu, ktora by to robila (argon/formovacia pasta) - myslim, ze podobne skusenosti maju viaceri zvaraci
pokial je to nejaka komunalna COV-ka, chemicke zlozenie "media" smile by sa taktiez nemalo zasadne lisit od ostatnych COV-iek - to by tam niekto musel prilievat nejake svinstvo vo velkom mnozstve

Editoval rcp (23-01-2017 13:08:31)

Offline

 

#41 23-01-2017 13:09:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

rcp napsal(a):

304/3mm je da sa povedat standard pre COV-ky - aspon SK/CZ
taktiez je "standardom" neformovat koren zvaru - este som nestretol firmu, ktora by to robila (argon/formovacia pasta) - myslim, ze podobne skusenosti maju viaceri zvaraci
pokial je to nejaka komunalna COV-ka, chemicke zlozenie "media" smile by sa taktiez nemalo zasadne lisit od ostatnych COV-iek - to by tam niekto musel liat nejake svinstvo vo velkom mnozstve

Ano s tím souhlasím. Právě je potřeba vědět chem. složení těch odpadních vod a zjistit agresivitu působení na ten nerez 304. Mezi námi - ten zrovna moc odolný vůči sirným sloučeninám, dusitanům, dusičnanům ap. není. To už znatelně lepší je ta 316. smile I když i ta snadno dopadne takto- řez trubkou z mat 316 koroze zevnitř: http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_rust12.jpg

Editoval Frank (23-01-2017 13:13:17)

Offline

 

#42 23-01-2017 13:12:53

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

Frank napsal(a):

rcp napsal(a):

pokial by v tom priestore bolo nejake super-agresivne prostredie, tie elektrikarske zlaby/rosty by tam uz neboli...

Já mám za to, že je to agresivní prostředí uvnítř v potrubí a sváry prorezly zevniř. Nebo se mýlím? To by měl vysvětli autor tohoto problému.

pokial to zacalo tiect az neskor, tak to asi prehrdzavelo z vnutra...

otazkou je, kolko z tych 3mm hrubky materialu bolo skutocne prevarenych a preco je siroke okolie nad zvarom hrdzave, ked voda tecie z deraveho zvaru smerom dole.....

v kazdom pripade - s tak zahrdzavenou trubkou, ako na tej fotke som sa este nestretol

Editoval rcp (23-01-2017 14:34:56)

Offline

 

#43 23-01-2017 13:15:25

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

Frank napsal(a):

..................Mezi námi - ten zrovna moc odolný vůči sirným sloučeninám, dusitanům, dusičnanům ap. není. To už znatelně lepší je ta 316. smile

to ano, ale pokial nejake firmy "zavedu" 304 a "neformovanie" ako standard, potom maju ine firmy problem to zmenit - uz len kvoli cene
a ako som uz pisal, ked je gen. dodavatelom COV-ky firma, ktora predtym stavala rodinne domy a panelaky, tak im je to jedno - najlepsim riesenim bude to najlacnejsie

Editoval rcp (23-01-2017 13:20:38)

Offline

 

#44 23-01-2017 13:16:05

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

ano máte pravdu

Frank napsal(a):

rcp napsal(a):

pokial by v tom priestore bolo nejake super-agresivne prostredie, tie elektrikarske zlaby/rosty by tam uz neboli...

Já mám za to, že je to agresivní prostředí uvnítř v potrubí a sváry prorezly zevniř. Nebo se mýlím? To by měl vysvětli autor tohoto problému.

Offline

 

#45 23-01-2017 13:19:06

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

rcp napsal(a):

otazkou je kolko z tych 3mm hrubky materialu bolo skutocne prevarenych a preco je siroke okolie nad zvarom hrdzave, ked voda tecie z deraveho zvaru smerom dole.....

Samozřejmě. To široké okolí sváru může být nadměrnou teplotou ovlivněná oblast. Tam se jak známo formují karbidy chromu a snižuje se koroziní odolnost materiálu... smile

Offline

 

#46 23-01-2017 14:06:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zrezavělé sváry

Pokud někdo nepoužívá při svařování nerezů metodou TIG ochranu kořene , tak bych ho z firmy vyhodil, protože takové "sváry" jsou na řezu přímo vysokou školou vad. Chlupatý kořen znamená obrovskou plochu, na které dochází k hloubkové korozi. To má za následek "prorezavění" skrz za pár týdnů provozu. Když jsem kdysi (r. 1972) svařoval v ústecké Setuze rozvody na zubní pastu k plničkám z mlékárenských trubek přivezli mi jen jeden redukčák na argon a já jsem dva dny svařoval bez foukání dovnitř trubek. Všechny sváry na této části rozvodu po 4 měsících provozu začaly téct. Velmi nepříjemná oprava. Od té doby jsem takovou pitomost už nikdy neudělal.
Málokdo si uvědomuje, co se v agresivním prostředí kolem takového zmršeného sváru děje. Proudící médium vyvolává na vnitřních nerovnostech kavitační děje, takže je svár "rozebrán" zevniř jehličku po jehličce, šupinku po šupince.
Závěr? Svařování nerezů není o zalití mezery nějakým svárem. Nerezové materiály mají mnoho dobrých vlastností, ale jen tehdy, když se ty vlastnosti nezdegradují zpovořenými, nekvalitními sváry. Je až s podivem, že se pachatelé takových svárů honosí tím, že jsou svářeči. Nejsou.

Offline

 

#47 23-01-2017 14:16:10

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zrezavělé sváry

jirkati napsal(a):

Pokud někdo nepoužívá při svařování nerezů metodou TIG ochranu kořene , tak bych ho z firmy vyhodil, protože takové "sváry" jsou na řezu přímo vysokou školou vad. Chlupatý kořen znamená obrovskou plochu, na které dochází k hloubkové korozi. To má za následek "prorezavění" skrz za pár týdnů provozu. Když jsem kdysi (r. 1972) svařoval v ústecké Setuze rozvody na zubní pastu k plničkám z mlékárenských trubek přivezli mi jen jeden redukčák na argon a já jsem dva dny svařoval bez foukání dovnitř trubek. Všechny sváry na této části rozvodu po 4 měsících provozu začaly téct. Velmi nepříjemná oprava. Od té doby jsem takovou pitomost už nikdy neudělal.
Málokdo si uvědomuje, co se v agresivním prostředí kolem takového zmršeného sváru děje. Proudící médium vyvolává na vnitřních nerovnostech kavitační děje, takže je svár "rozebrán" zevniř jehličku po jehličce, šupinku po šupince.
Závěr? Svařování nerezů není o zalití mezery nějakým svárem. Nerezové materiály mají mnoho dobrých vlastností, ale jen tehdy, když se ty vlastnosti nezdegradují zpovořenými, nekvalitními sváry. Je až s podivem, že se pachatelé takových svárů honosí tím, že jsou svářeči. Nejsou.

to je vsetko pekne, ale pokial firma nedovezie/neobjedna na stavbu pre tento ucel argon/formovaci plyn, tak zvaraci si ho isto nepojdu kupit za vlastne .....
bohuzial to takto funguje
nakoniec je to jeden z principov fungovania kapitalizmu - kde je dopyt po tychto "chlpatych" zvaroch, tak je samozrejme aj ponuka smile
zvarac moze akurat upozornit na to, ze to nebude v poriadku, ale co si zakaznik objedna a zaplati, to aj dostane....
Na uvazenie je skor to, ze firmy pod tlakom konkurencneho boja na tieto praktiky pristupili - pokial by aj chcela nejaka firma formovat koren, kto jej bude ochotny zaplatit naklady naviac?

Editoval rcp (23-01-2017 14:32:21)

Offline

 

#48 23-01-2017 14:18:42

romana
Člen
Registrovaný: 17-01-2017
Příspěvky: 12

Re: zrezavělé sváry

Naši zaměstnanci jsou svářeči, máme za sebou řadu akcí ve vodárnách ale i na chlazení což je naše hlavní činnost, nemyslím si o nich že by neuměli nebo něco odflákli, myslím si že ČOV jak je zmíněno v debatě má svoje specifika. Dostali jsme zakázku, kde bylo nerezové potrubí pro pitnou vodu,  voda ze studně.
Nyní jsme si nechali udělat rozbory a zjistili že vše je jinak, proto hledám nápovědu, díky této debatě jsem pochopitelně vyzbrojenější at již na debatu se zákazníkem, nebo s našimi zaměstnanci.  Děkuji ale i Vám za názor


jirkati napsal(a):

Pokud někdo nepoužívá při svařování nerezů metodou TIG ochranu kořene , tak bych ho z firmy vyhodil, protože takové "sváry" jsou na řezu přímo vysokou školou vad. Chlupatý kořen znamená obrovskou plochu, na které dochází k hloubkové korozi. To má za následek "prorezavění" skrz za pár týdnů provozu. Když jsem kdysi (r. 1972) svařoval v ústecké Setuze rozvody na zubní pastu k plničkám z mlékárenských trubek přivezli mi jen jeden redukčák na argon a já jsem dva dny svařoval bez foukání dovnitř trubek. Všechny sváry na této části rozvodu po 4 měsících provozu začaly téct. Velmi nepříjemná oprava. Od té doby jsem takovou pitomost už nikdy neudělal.
Málokdo si uvědomuje, co se v agresivním prostředí kolem takového zmršeného sváru děje. Proudící médium vyvolává na vnitřních nerovnostech kavitační děje, takže je svár "rozebrán" zevniř jehličku po jehličce, šupinku po šupince.
Závěr? Svařování nerezů není o zalití mezery nějakým svárem. Nerezové materiály mají mnoho dobrých vlastností, ale jen tehdy, když se ty vlastnosti nezdegradují zpovořenými, nekvalitními sváry. Je až s podivem, že se pachatelé takových svárů honosí tím, že jsou svářeči. Nejsou.

Offline

 

#49 23-01-2017 14:59:10

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: zrezavělé sváry

Jirkati, ano, právě proto je mnohdy životnost svařovaného nerez potrubí provedeného TIG metodou s nesprávným postupem nižší, než provedené elektrodou. smile Tam je kořen de-facto chráněn struskou. Což pochopitelně způsobuje problémy kde záleží na vnitřní čistotě. To by v případě ČOV vadit nemělo.

Offline

 

#50 23-01-2017 18:53:02

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zrezavělé sváry

formovací plyn, ochrana kořene - to je operace kdy se svařované potrubí všude zaslepí, třeba jen papundeklem a lepící páskou, ponechá se jen spára pro svár a do tohoto uzavřeného potrubí se hadičkou napustí (a průběžně doplňuje) Argon. Pak se teprve začne svářet smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče