SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 03-02-2017 19:41:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Snad ano.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#27 04-02-2017 07:32:18

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Jako vše ostatní , pindy . Seš mladej , drž hubu a uč se . A jestli si tě zařadí za kverulanty , já už za týden jo , tak dostaneš nejhorší práci a nejmenší prachy . Až zavaříš tak 5-6 tisíc čistých hodin , tak se přihlas . No a někdo , stejně jako ježdění , se nenaučí nikdy . smile

Offline

 

#28 04-02-2017 08:31:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Bobobo: Já svařovat COčkem umím myslím si docela slušně. Přečtěte si to celé. Navíc jak jsem psal, tak pokud si udělám podmínky jaké mi vyhovují, tedy správná mezera a otupení, tak to zavařím nádherně. Jen tak na okraj. Kolegové svářeči, kteří ale mají opět papíry jen na TIG a MMA mají taky problémy to zavařit při větší mezeře. Rellik mi dokonce tady taky psal že ideální mezera je 3-4mm, ten už toho má asi zavařeno hodně. Ti chlápci z pardubic, od kterých máme mašiny to navíc taky dávno říkali.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#29 05-02-2017 10:48:47

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Z tebe nikdy nic nebude . Nejsi se schopen akceptovat vedení . Vařil jsem lanovkové sedačky COčkem ve Völsu a mistr mne vyjebal zato , že jsem je bral z jedné strany zavařil v jednom směru a dal vedle . Potom jsem je bral zpět a vařil z druhé strany . Byl jsem přesvědčen , že to je celkově rychlejší . Ale přišel mistr a vyjebal mne , že tady se to dělá takhle . No a za příští 2 měsíce práce tam ( 6m ohraňovací lis , 6m nůžky do 20mm ocele , poloautomatická ponořovací kotoučová pila , veliké CO svářečky) mne nenapadlo udělat něco jinak , než si mistr řekl . Až budeš dělat soukromě , tak si dělej jak chceš , pokud jsi v zaměstnání platí to nahoře!! Čím dříve to pochopíš , budeš spokojenější . Je to obecně , jako prd ses narodil , jako prd umřeš . Tedy jestli chápeš , co to je obecně .

Offline

 

#30 05-02-2017 11:20:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Však to je váš názor. Ten vám nikdo nebere.

Možná špatně, ale myslím si, že tohle je něco jiného. V takových věcech jako píšete nemám problém. Svařuji jako vy z jedné strany, někdo mi řekne že to musím svařovat z obou stran ihned, tak to začnu tak svařovat. To asi nebyl dobrý příklad.

Já bych dal lepší i když mimo téma.
Přijde do firmy kuchař, který má navařeno řekněme 5 let. Dělá výborné placky. Smaží je na malém plameni delší dobu po obou stranách. Lidé si je pochvalují, moc jim chutnají. Pak ale přijde nový kuchař, který dodělal rekvalifikační kurz. Ten nařídí, že se placky musí smažit na velkém plamenu, tak to ten první kuchař vyzkouší. Placky má ale na povrchu připálené, uvnitř syrové. Lidem nechutnají, tak je kuchar zklamaný a odmítá ty placky takovým způsobem dělat, chce svůj způsob.
Co teď odpovíte?

Editoval varok (05-02-2017 11:21:35)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 05-02-2017 11:59:50

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Bobobo by,, suchal nozkami,, aby nedostal padaka v takom pripade a placky by robil tak ako vrchnost zaveli hoci by sa nedali zrat  : smile Ci mylim sa ?   Tak to funguje aj u nas na Slovensku vrchnost povie ,ze elektrina voda a plyn idu dole ale realne o vsetkom vedia a energie idu v skutocnosti Hore a vsetci takej natury,ze len hundreme pri pive a nadavame ale neurobime NIC !   Treba si brat priklad od takych napriklad  Rumunov-tam teraz pre zakon ktory omilostil ludi z korupcie narod vysiel do ulic a uz to ide a riesi sa to. Ze taky sme my slovac a aj Vy bratia cesi.Pohundreme ,ponadavame a nic sa nedeje a psy stekaju a karavana ide dalej namiesto aby sme urobili razny koniec tomu a zobrali si ponaucenie napriklad aj z takej minulosti -u Vas to bola myslim,ze Defenestracia  sa to volalo  smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#32 05-02-2017 12:17:37

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Varok neber to prosím ťa zle ,ale mal by si pouvažovať o postoji ku kolegom. Odkedy čítavam tvoje príspevky , tak v každom jednom zamestnaní ohováraš kolegov. Stále ale stále je na vine niekto iný. Takýto ľudí v kolektíve nemajú najradšej ,len tíško dúfaj že nechodia na toto fórum...

Offline

 

#33 05-02-2017 12:37:04

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

RobiG: V pohodě, asi máte pravdu. Ale co mám dělat, když mám v některých případech jiný názor na věc?

Příklad: Dělal jsem u lešení, kde je podle mě nejdůležitější KVALITA a kvantita jde stranou. V té firmě ale byli jiného názoru, takže jim šlo hlavně o velké množství ks i za cenu nekvalitních svarů.
Nebo firma, kde jste legálně na ÚP, půl roku děláte bez smlouvy, alespoň provizorní, od rána do večera? Co když by mi přišla kontrola z ÚP?
A tak podobně
Tady v té firmě prostě práce v pohodě, ale teď se učíme s těmi automaty. Kořen se dělá COčkem, v čem mám docela dost zkušeností, svařovat s tím umím docela slušně. Všechno co jsem se za spoustu let naučil jak teoreticky tak prakticky normálně z praxe a odborné literatury je najednou pryč a najednou to neplatí?

Ale děkuji za váš názor.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#34 05-02-2017 13:16:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

varok napsal(a):

Co se týče rychlosti, tak zase takový rozdíl tam není, vyjde to asi stejně rychle.
Ale to je jedno.

aha, toto jsem hledal v celé diskuzi, takže ten tvůj šikovný nadřízený to zavaří svým postupem stejně rychle (nebo rychleji) než ty. Ale ty máš státnice big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#35 05-02-2017 13:29:45

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Bourač: Pořád asi nechápete, že jsempsal už několikrát, že mi o rychlost nejde! Jedná se mi o kvalitu svaru, vzhled a hlavně způsob provedení. Když budete zvyklý třeba deset let pálit autogenem v určité poloze hořáku, tak jak vám to vyhovuje a pak najednou někdo přijde a řekne vám že je to špatně, že se tak nepálí, že musíte hořák držet obráceně? I přes to že se vám tak bude špatně pálit?
Nevím samozřejmě váš styl při pálení, napsal jsem to jen obrazně.

Navíc to není můj nadřízený, jen je to živnostník bez papírů na COčko a já na smlouvu s papírama a praxí.

Editoval varok (05-02-2017 13:32:26)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 05-02-2017 13:46:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

To asi sotva zavarí rýchlejšie. Keď tam bude mať medzeru 5 - 6 mm, tak tam potrebuje dostať viacej materiálu a pri tej medzere pochybujem, že najmä pri korení využije vyššie prúdy. Najlepšie by bolo ho dotlačiť na to, aby to predviedol.

Offline

 

#37 05-02-2017 14:35:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Trošku pro nezasvěcené: https://www.youtube.com/watch?v=-07DNYhKNY8 Asi od 2:00.
Je to anglicky, což neumím, ale vizuelně to je pro názornost. Tímhle stylem svařuji i já. Ukazovali nám to na začátku chlapi z firmy od které máme mašiny, i poláci, kteří nám ukazovali jak na to.
Nebo i tady: https://www.youtube.com/watch?v=c5Yj5DOUPIo

Editoval varok (05-02-2017 14:40:27)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#38 05-02-2017 19:51:58

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Přípravu svarových ploch řeší ČSN EN ISO 9692-1, ovšem není závazná, pouze doporučující.Je ale vhodné se jí řídit.Mezera v sestavení potrubí pro tupý svar je 2 až 4 mm.Čím je tloušťka stěny menší, tím je vhodné dělat menší mezeru.U 6mm tloušťky stěny je to 2-3mm.6mm mezera je bejkárna, taková se nenechává ani u síly 20mm.Při použití zařízení pro přípravu svarových ploch potrubí a jejich sestavení, se dá i v terénu potrubí pro svar dobře připravit.Pokud to někdo řeže a brousí flexou, tak je jasný že to doprasí.

Offline

 

#39 05-02-2017 20:26:20

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Příprava  svarových ploch je v poměrně v širokém rozmezí a záleží i na požadavcích a zkušenosti svareče.
Výsledek musí odpovídat normě. Přál bych všem zažít německou přejímku.
Kromě EN jsme museli mít i DIN. Na zkouškách 2 komisaři.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#40 05-02-2017 20:28:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

ŽOS: Koupili nám novou úkosovačku, je supr. I když to není dokonalé, tak lepší než to šmidlat bruskou. A s tou mezerou mi to psal i Rellik.
Takže i podle vás je mezera 5-6mm velká?
Tak další člověk mi to potvrdil. A vy jste z nějaké sv. školy, ne?

Editoval varok (05-02-2017 20:29:11)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče