SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-08-2016 12:35:25

jiirgen
Člen
Registrovaný: 01-08-2016
Příspěvky: 6

Migatronic LDE 400 - trafo

Dobrý den,
u Dánské svářečky MIGATRONIC LDE400 mi umřelo trafo. Vypadá to na zkrat jednoho primárního vinutí na třífázovém transformátoru. Sháněl jsem se kde by mi to mohli převinout, ale plechy trafa jsou svařené a cívky zalité lakem, takže to prý nepůjde.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte kde takové trafo sehnat (stačilo by ze slabšího LDE250), nebo jestli někdo neví zda by se dalo vyměnit za nějaké jiné, dostupnější.
Dotazoval jsem se i u zastoupení MIGATRONIC pro ČR, ale odpověděli že (jinými slovy), tohle už nemá cenu spravovat a že díly sehnat nejdou.
Mě přijde škoda poslat takovou dobrou mašinu do šrotu.
zde je případně schéma:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7362_migatroniclde_schema.png
Za vaše rady předem děkuji.

Offline

 

#2 01-08-2016 13:03:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Zkuste ještě dotaz na opravu trafa ve SVED Liberec. Tam umějí přímo kouzla.
I svařené trafo se dá rozebrat, protože svár je jen s minimálním zahloubením v plechách. Jen se to musí kvůli otřepům odbrušovat jen lehounce a s vysokými otáčkami.
Na zalité cívky jsou sice také fígle, ale doma na koleně se to dělá dost blbě. V každém případě se dráty zničí, jen se zjistí počty závitů jednotlivých sekcí.
Zkuste ješte třeba kontaktovat vám nejbližší servis http://www.migatronic.com/cs-cz/forhandler se žádostí o opravu.

Offline

 

#3 01-08-2016 23:33:56

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Svařené jdou odbrousit a trafo rozebrat.pokud to tím opradu je .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#4 02-08-2016 06:09:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Pokud je dobře zalakované , je to nesmysl . Jak se jmenují ty slovenské ETC ? Z toho kup trafo .

Offline

 

#5 02-08-2016 20:16:24

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Odkud jste ?


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#6 04-08-2016 11:53:54

jiirgen
Člen
Registrovaný: 01-08-2016
Příspěvky: 6

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Tak jsem se do toho pustil vlastními silami:
Odbrousil jsem svary na jádru trafa a rozpadlo se tři jednotlivé cívky.
Zas tak strašně zalité, to taky nebylo, spíš jen zvenku nalakované. Takže jsem z prostřední cívky odmotal vrchní pásovinu sekundáru, pod ní byly ještě tři malá vinutí z drátu průměru 1mm (odpovídá schématu), primární vinutí bylo navinuto drátem průměru 2,8mm ve čtyřech vrstvách, a jak jsem předpokládal dle měření, bylo zkratované - v jednom místě "provařené" všechny čtyři vrstvy vinutí.
Takže teď sháním lakovaný drát 2,8mm a 1mm, abych navinul nové vinutí, pásovina sekundáru snad půjde znovu použít.
Pro případné připomínky: počet závitů mám spočítaný, směr vinutí jsem si zakreslil a postupně při odmotávání pořizoval fotky, abych měl míň přemýšlení při zpětné montáži.

pro Juggernault: jsem z okresu Benešov u Prahy,

Offline

 

#7 04-08-2016 21:25:22

jiirgen
Člen
Registrovaný: 01-08-2016
Příspěvky: 6

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Když tak přemýšlím o převíjení, napadla mne ještě jedna věc:
Kdybych svařil trafo zpátky bez té prostřední cívky zapojil ho jenom na dvě fáze, fungovalo by to? Musel bych samozřejmě na primár zapojit i nulák a přidat nějaký zdroj na 24V, protože tohle vinutí bylo jen na té spálené prostřední cívce. Teoreticky by to takto mělo dávat asi 250A, což mi bohatě stačí.
Možná jsou to zcestné úvahy, tak mne prosí kdyžtak vyveďte z omylu.

Offline

 

#8 04-08-2016 22:38:47

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Bude jiný průběh protože chybí 1F takže to bude stát zaprd.Opravit a je klid .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#9 05-08-2016 10:11:31

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

jiirgen: Pokud neseženete lakovaný drát pro návin dál bych Vám kontak na pána co převijí motory a on Vám cívku za děkuji převine či dodá potřebný drát smile  Je to příjemný starší pán z Bohuňovic u Olomouce smile

Offline

 

#10 29-09-2016 16:07:43

jiirgen
Člen
Registrovaný: 01-08-2016
Příspěvky: 6

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Tak se mi podařilo trafo převinout, instaloval jsem ho do svářečky, bez zátěže přeměřil všechny výstupy a zajásal jsem v domnění, že vše je jak má být... Má radost však netrvala moc dlouho. Když jsem složil celou svářečku, včetně nástavby na TIG, chtěl jsem vyzkoušet svařování, ale zjistil jsem, že nefunguje tyristorová regulace proudu. Ať mám nastaveno na nulu nebo na 400A, pořád to vaří stejně a řek bych že tak na nějakých 150 - 200A možná i víc. Je jedno jestli zapojím jen elektrodu na "základní" zdroj, nebo přepnu na ex. ovládání a zapojím TIG, výsledek je pořád stejný - moc proudu na normální svařování a nelze regulovat. Teď už jsem fakt v koncích.

Offline

 

#11 03-03-2017 23:03:20

jiirgen
Člen
Registrovaný: 01-08-2016
Příspěvky: 6

Re: Migatronic LDE 400 - trafo

Kdyby náhodou ještě někoho zajímalo jak to s mou starou svářečkou dopadlo, tak asi takhle:
Zjistil jsem nejdřív, že jeden tyristor v usměrňovacím můstku je trvale otevřený a zbylé dva naopak trvale zavřené bez ohledu na polohu regulace - tzn. svářečka jede jen na jedno sekundární vinutí 3F trafa, to má ale plnou zátěž. Myslel jsem tedy že to usměrňovací můstek nepřežil a budu muset sháňět jiný, což bych si možná vzhledem k ceně výkonných tyristorů rozmyslel. Dále jsem zjistil, že když odpojím regulační modul, který ovládá tyristory, nevaří to vůbec a když prohodím zapojení tyristorů, je otevřený vždy jen ten, který má zapojenou řídící elektrodu na oranžový drát. Závěr jsem tedy učinil, že tyristory jsou v pořádku a závada je v regulačním modulu. V modulu regulace jsem nalezl plošňák asi s patnácti integrovanými obvody. Snažil jsem se odvodit podle desky zapojení obvodu, protože schéma tohoto obvodu nemám, docela jsem se v tom ztrácel. Nicméně nejpravděpodobnější se jevila závada jednoho z operačních zesilovačů (LM324N), kterých je na desce 8ks - tedy vlastně 32 - každý IO obsahuje 4 OZ. Tento integrovaný obvod stojí kolem deseti korun, vyměnil jsem tedy všechny. Pln očekávání jsem regulační modul vrátil do svářečky, napojil kabely a elektrodu a zaradoval se zas to vaří! Zapojil jsem tedy TIG a zase zklamání - svářečka si dělá co chce - někdy chytne oblouk, ale plyn nefouká, někdy plyn jde, ale oblouk po pár vteřinách sám zhasne, někdy nereaguje vůbec... Nestalo tedy bádání v oblasti nadstavby TIG - podobný ovládací modul, podobný plošný spoj. Jeden z ovládacích potenciometrů na desce byl uvolněný a jak někdy měl kontakt a někdy ne, TIG si dělal co chtěl. Takže jsem to taky opravil.
Závěr tedy je (dle mého názoru), že se naakumulovali hned tři závady: zkrat primáru způsobil přepětí na napájení regulačních obvodů a to způsobilo poškození některého operačního zesilovače a "vypálení" jednoho potenciometru z desky.
Asi dva týdny jsem s tím laboroval, až se mi jí podařilo zprovoznit, teď už zas vaří jako dřív.

Editoval jiirgen (04-03-2017 08:53:13)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče