SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
U toho invertoru mam jeste takovej drobnej problem a tim je hvizdani pri svarovani nizsimy proudy a lehce nestabilni oblouk.
Pokud dam proud na max, tak je vse ok, pokud dam na treba 80A, tak mi to sice svaruje , ale pekne to u toho hvizda. Netusite nekdo na co se zamerit ? na tlumivku ?
Offline
vyreseno. V GME mi prodali spatny kondenzator misto 4n7 dali 2n7, takze RC clen pro OZ , ktery porovnava proud s nastavenym proudem trosku rezonoval na frekvenci cca 4kHz, coz vedlo k neustalemu snizovani a zvysovani proudu a proto ten piskavy zvuk a prskani.
Ted jsem s tim trosku svaroval s 2.0 a 2.5 elektrodama. Zkousel jsem EB 121 a OK 46.00 a obe dve perfektni zapaleni oblouku (V na prazdno - 78V) , krasne drzely oblouk, zadny prskani nebo rozstrik. Celkove je ten invertor asi slusnej, akorat pak az nekdy najdu cas doresim prilisne zahrivani odporu ve vykonove casti, zatim jsem pouze zvysil vataz.
2.5 EB 121, cca 80A, tl. materialu 2.5mm
Jeste jsem meril svarovaci proud, v maximu to ma 138 A a jede to pres normalni 10A (B) jistic. Takze rezerva pro zvyseni vykonu by zrejme byla
Editoval dolezelk (25-07-2009 20:09:29)
Offline
to dolezelk: velmi dobrá práce, jen tak dál a přeji mnoho úspěchů. Proud byl změřen klešťákem, nebo bočníkem?
Editoval prezident (25-07-2009 21:05:00)
Offline
klestakem. Musel jsem si ho vypujcit. Jeste jsem to porovnaval s Berlanem, jestli to ukazuje spravne.
Asi jeste zkusim, co udela , kdyz zvysim svarovaci proud, ale mam trosku obavy jestli to vydrzi IGBT. Ted tam jsou IRG4PC40W, k usmerneni pouzivam 2x3 diody RURG 5060. Mozna vyzkousim co udelaji HGTG20N60B3, tech mam v supliku 20 ks. tyhle bych mohl i zdvojit. Pak mam jeste objednany 4ks IRG4PC40UDPBF, ty jsou rychlejsi a vcetne diody a tim padem by snad mohli min hrat.
Ted jsem jeste dodelal modul pro MIG/MAG, pripojim to do me migovky a zkusim, jak to svaruje MAG i MIG.
Update: MAG to svaruje naprosto skvele, minimalni rozstrik (100x lip nez telwin 4.195) Je videt, ze po prepnuti na napetovou regulaci misto proudove to taky jede. Ze bych nakonec udelak kockopes Tig AC/DC, NMA, a MIG/MAG v jednom?
Jeste jsem zkousel zvysit max. proud na cca 155A, slo to tak cca 15 sekund a dve IGBT udelali bac a vylitly pojistky v celym baraku. Chce to vykonejsi IGBT napr: HGTG30N60A4D - 8.50 Euro kus, tyhle zvladnou podle datasheetu asi 3x vetsi proud pri 320V a 60kHz. Teoreticky bych pak mohl i zvysit frekvenci na 100kHz ....
Editoval dolezelk (26-07-2009 03:07:27)
Offline
Nebylo by lepsi dat dva mensi paralelne ? 2x 100,- nebo jednou 170,- uz neni velky rozdil.
Budou se lepe chladit a vysledny Rdson bude mensi pri tech paralelnich, ne ?
Offline
ezopaci napsal(a):
Nebylo by lepsi dat dva mensi paralelne ? 2x 100,- nebo jednou 170,- uz neni velky rozdil.
Budou se lepe chladit a vysledny Rdson bude mensi pri tech paralelnich, ne ?
u IGBT neni Rds on jelikož nemají D-S, ale klasický C-E definovaný úbytkem U v saturaci
Editoval prezident (26-07-2009 20:55:24)
Offline
tak mi prisle dneska novy IGBT - HGTH30N60A4D, uz neni problem ani na 160A Stale na 10A jistici ... zajimave.... asi to jeste trosku zvednu a uvidim pri jakym proudu to ten jistic shodi. Akorat zitra musim vratit klestak a 2500 Kc za novy se mi davat nechce.
IGBT se daji uchladit celkem bez vetsich problemu, horsi je to s trafem, holt to nebude 160A 100%.
Ted uz jsem zacal delat desku pro stridac na TIG AC, jsem zvedav, jak to bude fungovat. Na cuprex 200x300 mm to jeste vejde i s chladicema.
Nakonec pouziju atmegu128, tech mam plnej suplik a navic je bezne dostupna. Program uz mam hotov z drivejska. Co netusim je akorat to, jak osetrim deadtime, protoze urcitou chvili tam nepotece zadny proud a oblouk by mohl zhasnout. Delat to HFkem je trosku prasarna a navic ta jiskra neskoci hned. Nejaky napad ?
Offline
a jaká bude konfigurace konců? Paralelní IGBT tak jak je v "Postavte si TIG 180 AC/DC"? Zdá se mi, že i v případě použití procesoru stejně na řízení konců a dedtime používají jednoúčelové obvody a procesorem řídí pouze je
Offline
zapojeni mam velmi podobne jako v postavte si TIG AC/DC. Rozdil mam pouze v napajeni IR2110, 5V na Vdd a 20V na Vcc.
Zatim to budu ridit naprimo procesorem pres PWM - (2 PWM s obracenou polaritou). Deadtime bude urcen odstupem tech tvou PWM. Proud primo pres primarni invertor nastavi take procesor pokud se prepne na puls.
Tady se bavime o frekvencich max 500 Hz, takze je asi zbytecne to ridit specialnim obvodem. Vsak ono se ukaze.
Uz mam prototyp odladeny, ted uz jen zatizit a pak se uvidi, co shori prvni dam vedet....
Offline
WOW ! On ten TIG AC/DC fakt svaruje hlinik ! zatim jen zkusmo 50A, strida 50%, (zatim nemam chladice na IGBT) , bez HF, takze naskrab, ale jede to !!!! Oblouk to drzi naprosto skvele. To jsem necekal. Krasne ciste. Zitra skusim s wolframovou elektrodou na hlinik.
selmostroj:
Vlevo invertor, pravo AD/DC stridac, nahore AVRSTK500 s atmega128, ktera ridi stridac
Test na hliniku:
Moc jsem to nemohl zatizit, IGBT bez chladice tak max. 10 sekund, takze jsem akorat objel roh hlinikovycho profilu a pridal trosku dratku.
Editoval dolezelk (29-07-2009 04:34:11)
Offline
Super výsledek...hlavně ta rychlost před chvílí se tady o tom diskutovalo a ted je to postavený :)gratuluju
Offline
hmmm jeste s tim bude hodne prace. Invertor uz je ok, ale do toho stridace musim dodelat spoustu dalsich funkci. Do konce srpna to snad bude.
update: Tak jsem s tim chvilku svaroval a odpraskl jsem oba IR2110. Holt me to donutilo prostudovat dukladne design tips pro tyhle IRka a pridal jsem par diod, 4 odpory, prepocital boot kondenzator a odpor. Ted uz jsem to zkousel na 120A a drzi se to. Akorat jsem do hlinikovyho profilu 1.5mm udelal diru
Update2: Prave me vykopli z prace (reorganizace) a programatora uz nepotrebuji alespon mam vic casu na odladeni - nemusim to delat po nocich. Hral jsem si se stridou a konecne jsem videl, jak vypada utavena elektroda.... vyvaril jsem uz skoro 3/4 6L flasky Argonu a vse ok. Takze asi zacnu s praci na ridicich obvodech. Jeste budu muset sehnat poradny chladice na IGBT, ty malinky co tam mam na stridaci jsou malo a po 30s svarovani na 100A uz jsou celkem teply.
Jeste musim najit nejaky clanecky o Tigu AC, netusim jaky vyznam ma varit s frekvenci 50Hz a napr. 500 Hz.
Proud u profi Tigu se reguluje i vramci cisteni a svarovani ? , ze si reknu svarovani 100A , cisteni 40A ?
Editoval dolezelk (31-07-2009 02:16:39)
Offline
Nova verze vykonove casti stridace:
Ta predtim vydrzela cca 70A a pak se jiz hodne zahrival plosnak, tahle uz byla testovana na 160A a v pohode. Uplne jsem predelal plosnak, 'vylepsil' 16mm2 medi a ovladani s ir2110 jsem udelal na zvlastni desce. Zkousel jsem 4 mm hlinik a parada, f= 160 Hz, strida cca 70% svarovani, 30% cisteni )
Offline
Keď sme už pri tych invertoroch , našiel som na internete návod na jeden zaujímavý invertor ,ktorý vojde do skrinky od PC zdroja .
http://leo.wsinf.edu.pl/~leszek/spawark … llegro.rar
Offline
arno napsal(a):
....Amaterskym vývojárom držím palce, ak dokážete AC/DC invertor 160A 60% +pulz, nastavovanie hornej aj dolnej polvlny + DC za 5000kč, kupujem licenciu na výrobu
dolezelk napsal(a):
Nova verze vykonove casti stridace:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 020370.jpg
Ta predtim vydrzela cca 70A a pak se jiz hodne zahrival plosnak, tahle uz byla testovana na 160A a v pohode. Uplne jsem predelal plosnak, 'vylepsil' 16mm2 medi a ovladani s ir2110 jsem udelal na zvlastni desce. Zkousel jsem 4 mm hlinik a parada, f= 160 Hz, strida cca 70% svarovani, 30% cisteni )
Paráda!!! To aby si Arno pomale chystal penízky na licenci, co?
Editoval prezident (09-08-2009 13:01:50)
Offline
Uz chapu, proc se rika, ze aby to clovek umel s TIGem musi 10 let svarovat denne ....
Funguje to sice pekne, ale svarit k sobe dva hlinikovy profily je skutecne narocne. Navic by to chtelo pedal, proud bude treba zejmena u hliniku regulovat. Nejak jsem sva L profily k sobe svaril ale trvalo mi to tak pul hodiny a to byly 2mm, 25x25 .... parkrat jsem si pridal drat primo do elektrody, parkrat jsem se dotknul materialu, ztratil kontrolu nad lazni a udelal diru, atd ....
S Migovkou je hlinik mnohem jednoduzsi, ale s Tigem jsou ty svary mnohem peknejsi (pokud se mi to teda zrovna nahodou povede, coz je tak jeden z 10)
Offline
Ohledne pedalu - ja uz mam pripravenou slapku od siciho stroje. :-) Ale budu ji muset uvnitr prestavet.
Snad je dost odolna (nejaky pertinax nebo tak).
Offline
Pro vývojáře : nebylo by lepší vyřešit nějaký menší potenciometr k hořáku a pak ho k obyčejnému hořáku dobastlit? jako je to např. na hořácích binzel atd? určitě by šlo nové tělo hořáku(ta část kde se drží) odlít z pryskyřice nebo vylaminovat do náké formy a zakomponovat tam tenhle regulační prvek
Offline
No podle mě, je nejlepší hýbat s hořákem co nejméně, protože to ovlivňuje kvalitu sváru. Sice se to zdá jako minimální pohyb, ale na vedení hořáku to má rozhodně vliv. Proto se dělají pedály
Offline
To určitě člověk se musí soustředit na svařování a ještě hýbání palce na potenciometru avšak taky to má něco do sebe
Offline
tak jsem si pozval hodne zkuseneho cloveka(duchodce) na vareni TIGem, aby odzkousel muj TIG AC. Nejdriv jsem ukazal moje pokusy, nacez malem smichy spadl ze zidle
No musim rict, ze takovy svary, ktere byl schopen vytvorit, jsem videl akorat na obrazku. Dostal jsem par cennych rad pro svarovani a mirne jsem se zlepsil, ale porad se mu nesaham ani po paty... Ted pracuji na ridicich obvodech pro puls, regulaci stridy, horniho a spodniho proudu , atd.
Deska uz je navrzena a ted se zrovna lepta. Vecer zacnou prvni pokusy a programem. Nakonec jsem zvolil dobre dostupnou ATmegu 644
Offline
dolezelk> No tak to je pěknej skok kupředu , měl bych otázku. Jaké používáš tranzistory pokud to není tajné či už se to neřešilo?
No kruci v těch mikrokontorlerech je hold budoucnost, taky bych měl prásknout do bot. Jak dlouho se orientuješ v tomhle oboru?
m.evil> Šikovná konstrukce
Offline
pouzivam HGTG20N60B3
Ted jsem si objednal 16ks HGTG20N60A4D, abych mohl na plnej proud bez obav + mel antiparalelni diody primo na IGBT a nemusel je mit zvlast.
Svarovani se venuji cca pul roku, Atmelum tak 5 let. Zrovna se mi podarilo sehnat atxmega128, takze si pak budu hrat Jedine , co mi ted bude chybet ke stesti je AVRSTK600, protoze na mem AVRSTK500 to uz neni podporovano. 200 Euro se mi ted nechce za tenhle development kit davat.
Offline
Pres isp to nepobezi ? Debugger je pro sraby. :-)
Offline
MiraGSX napsal(a):
dolezelk> No kruci v těch mikrokontorlerech je hold budoucnost, taky bych měl prásknout do bot. Jak dlouho se orientuješ v tomhle oboru?
Ono je to jine zacinani na jednocipu, pokud uz clovek neco kolem procesoru (libovolnych) zna a uplne jina drina pokud zacina od nuly.
Jinak dotazek - Mega644 ? Proc tyhlety "dela" ? Ja mam sranda svarecku i bootloaderem v Atmega8 a tusim ze v ni je jeste
pres 60% volnych. Strida a rizeni proudu uz nemuze zabrat vic jak 1K. Predpokladam ze pisete v Cecku, ne ?
Nebo pouzivate nejake special hw vymozenosti ?
Offline