SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 12-04-2017 22:17:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

dík za info smile
  ta nádobka je z malé pískovací pistole - v ruce držíš pistolku z které vede dolů trubička cca 10 (15cm), ta je zapíchnutá do té tvojí nádobky - v té je zásoba jemného písku. Nádobka je bajonetovým uzávěrem (3kolíčky) přichycená k pistoli. Je třeba přívod tl. vzduchu. Po spuštění vzduchu do trysky je písek přisáván a lze s tím "opískovávat" nějaké drobnosti...
Taky do nádobky místo písku můžeš dát jiný medium - třeba olej když chceš nakonzervovat složitou věc.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 12-04-2017 22:27:17

harvie
Člen
Registrovaný: 21-10-2014
Příspěvky: 33
Web

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

bourač napsal(a):

ta nádobka je z malé pískovací pistole.

Máš pravdu, tu sme skutecne pred par rokama kupovali. By me zajimalo kdo z ni ztratil ten zbytek. No nic :-D

Mimochodem slysel jsem, ze se da piskovat jedlou sodou, pripadne i solí. Asi to nebude odstranovat rez a lak tak efektivne, ale docela by me to zajímalo. Protoze by z toho nebyl tak agresivni binec v dílně a na plicích. Asi to taky nekdy otestuju, protoze zadnej box na pískování nemám. asi by to šlo vyrobit (krabice s dírama na hadici a na ruce), ale už tak neni v dílně k hnutí...

Offline

 

#28 12-04-2017 23:01:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

harvie napsal(a):

ale už tak neni v dílně k hnutí...

chápu, mám druhý ponk venku na dvoře, když prší - nedělám big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#29 13-04-2017 09:30:21

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Dobré video, určitě zase někomu pomůže. A k té kvalitě čínských nástrojů - před pár lety jsem si s nadšením nakoupil několik desítek vrtáčků do DPS, byly myslím v balení po deseti a za pár korun. S pyšným označením HSS. No bída a utrpení. Pokud už byly soustředně nabroušené, docházelo prakticky ke dvěma situacím - buď se ihned otupily, a nebo se lámaly, jak kdyby byly ze skla. Podle mně bylo složení materiálu snad okopírované dobře, ale prostě nezvládají techniku konečného tepelného zpracování. O několik let později, nepoučen, jsem koupil sadu závitníků, taky za pár korun a výsledek podobný. Od té doby si nástroje kupuju v ověřeném e-shopu, jsou sice o dost dražší, ale aspoň se dají normálně používat. Snad jediná výjimka jsou vrtáky do betonu, mám pár levných no-name a ty fungují, jak mají.

Offline

 

#30 13-04-2017 09:40:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

harvie napsal(a):

bourač napsal(a):

ta nádobka je z malé pískovací pistole.

Máš pravdu, tu sme skutecne pred par rokama kupovali. By me zajimalo kdo z ni ztratil ten zbytek. No nic :-D

Mimochodem slysel jsem, ze se da piskovat jedlou sodou, pripadne i solí. Asi to nebude odstranovat rez a lak tak efektivne, ale docela by me to zajímalo. Protoze by z toho nebyl tak agresivni binec v dílně a na plicích. Asi to taky nekdy otestuju, protoze zadnej box na pískování nemám. asi by to šlo vyrobit (krabice s dírama na hadici a na ruce), ale už tak neni v dílně k hnutí...

Pískuje se třeba suchým ledem nebo drcenými ořechovými slupkami.
Jsou to speciální technologie určené třeba k očištění kovového povrchu bez poškození povrchu kovu nebo k sundání vrchního emailu bez poškození zákaldní barvy atd. A hodně drahé.

Na pískování solí v dílně zapomeň, zdravotně to možná bude lepší, ale všechno zasolíš a zkoroduje to.

Offline

 

#31 13-04-2017 10:23:59

harvie
Člen
Registrovaný: 21-10-2014
Příspěvky: 33
Web

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Zdenek11 napsal(a):

Dobré video, určitě zase někomu pomůže. A k té kvalitě čínských nástrojů - před pár lety jsem si s nadšením nakoupil několik desítek vrtáčků do DPS, byly myslím v balení po deseti a za pár korun.

Já si teď koupil ty viz video. Maj 1/8'' dřík a pak se zužujou na 0.8mm, je na nich plastová zarážka. A tvrdí že jsou karbidový. Zkoušel jsem s nima škrábnout půlitr a dělalo to bez problémů rejhy. Ve velkejch otáčkách vrtaj skvele a zkousel sem i brousit do strany jako frezkou. Sice tam nejsou naostreny, ale tim DPS to projizdelo i kdyz dost pomalu.

Editoval harvie (13-04-2017 10:26:20)

Offline

 

#32 13-04-2017 10:37:44

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Jo, těch kvalitních vrtáčků se dá koupit několik druhů.
A ještě k tomu závitníku, na hliník jsou speciální, HSSE s cobaltem, třeba takový https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr … FANAR.html

Offline

 

#33 13-04-2017 20:45:37

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

To je pěkná cena ... já kupoval na nerez od Narexu a potom od Fabory = raketa, snad M5 za 560kč, ale silný dřík a řeže
jako víno, laciný závitníky už nechci vidět  smile


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#34 14-04-2017 16:54:39

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

K vrtáčkům na desky plošných spojů: Pokud jde o vrtání klasického materiálu FR4, tak to je sklolaminát, v tom se ztupí cokoliv, co není karbidové, během několika málo děr. Potom vzroste řezný odpor, musí se na to víc přitlačit a vrtáček jde do háje. HSS na sklolaminát bohužel nefunguje, i kdyby to byla pověstná "švédská ocel". Impregnovaný papír, to je jiná, ten jde vrtat i "nabroušeným hřebíkem". Jinak karbidové vrtáčky jsou dvojího druhu - spirálové a kopinaté. Ty spirálové jsou přesné, ale velmi citlivé na zacházení, kopinaté jsou odolnější, ale vyžadují pevné vřeteno stroje bez házení, jinak je díra o chlup větší a měděná fólie s velkými otřepy.

Editoval Aleš_ (14-04-2017 16:56:29)

Offline

 

#35 15-04-2017 11:13:55

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Ano, je to tak, HSS na laminát opravdu není nic moc, ale měl jsem doma zásobu vrtáčků ještě z dob komunismu a s jedním se dalo vyvrtat klidně přes 100 děr. Ty koupené levné byly buď špatně nabroušené a nevrtaly vůbec, nebo vydržely tak 15-20 dírek a šly do koše. Některé se zlomily nové, běžným, obvykle používaným tlakem. Z balíčkem deseti kusů jsem tak tak vyvrtal s desku ani ne s 200 otvory. Možná jsem měl taky smůlu na špatnou sérii.

Offline

 

#36 15-04-2017 12:04:00

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Já také vrtám DPS HSS vrtáky. Větší problém vidím v odstranění otřepu, aby folie zůstala k okraji otvoru


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#37 15-04-2017 12:28:59

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Famater napsal(a):

...Větší problém vidím v odstranění otřepu, aby folie zůstala k okraji otvoru

Nevím, jestli myslíme to stejné, ale desku po vyvrtání přebrušuju smirk. papírem pod vodou (500-600), obaleným na kousku nějaké rovné destičky. Cu se po pár minutách krásně srovná a vyhladí.

Offline

 

#38 15-04-2017 15:51:49

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Za bolševika jsem makal po vyučení na velké zámečnické dílně a fabrika se jmenovala Tesla, takže se vrtaly desky pro tišťáky
bežně a co si pamatuji, tak se vrtalo běžnými černými vrtáčky a frekvence broušení byla ještě menší, jak při vrtání do železa.

Tak mně je divný, proč by se dnes používalo něco lepšího ... ?  smile

Editoval milosak (15-04-2017 15:52:18)


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#39 15-04-2017 17:02:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Tesla ale dělala dost elektroniky ještě na kuprexkartu a podobném materiálu, ne laminátu.
Otřepy řeším tak, že ze strany fólie přejedu otvor trošku větším vrtákem, tak o dvě desetiny. V nouzi i větším. A hlavně novým a ostrým.
Jinak ale se mně taky zdá, že dnešní malé vrtáčky na plošné spoje, ty levné, jsou výrazně horší. Jestli není problém v tom, že dnes se hřeší na to, že pokud to je pro kutila, tak ten tam díru vyvrtá vždy, i  kdyby byl vrták tak tupý, že tu díru spíš propálí. A na to, že netrpělivý kutil víc přitlačí a tupý vrták tak zlomí dříve než bude úplně tupý a skutečně k ničemu.
Nebo za socíku byl možná měkčí epoxid v laminátu nebo tam bylo méně skelných vláken nebo byla skelná vlákna taky měkčí.

Editoval Radim (15-04-2017 17:04:03)

Offline

 

#40 15-04-2017 18:58:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Právě tohle odjehování se mi nelíbí, pak není folie až k okraji otvoru. U hustých spojů s malými ploškami to ztěžuje pájení.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#41 15-04-2017 19:10:25

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Nejvíc záleží na tom,jestli se vrtá ze strany spojů,nebo součástek.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#42 16-04-2017 07:49:09

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Ze to vobec riesite v cine 10ks 4E karbidovych vrtacikov. Ziadne otrepy a pokial si nezavrtatr do prsta, alebo nimi nezvecsujete dieru hybanim do stran tak vydrzia. Ziadne otrepy cista praca.

Offline

 

#43 16-04-2017 08:37:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#44 16-04-2017 09:38:02

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Přesně jak píše Atlan, ostrý vrták = žádné otřepy. Taky mě to hodně překvapilo, když jsem poprvé místo HSS použil karbidový.

PS: Je otázkou, jestli se vyplatí se s tím dělat, když dnes je v ČR i v Číně dost firem, co to nabízí jako službu. Stačí mailem poslat výstupy z CADu a za týden (v případě Číny déle) přijdou profi DPS - 2, 4 i 6-ti vrstvé, s prokovy, nepájivou maskou a potiskem, elektronicky kontrolované na zkraty. Na to doma nemáte šanci a vzhledem k trendu stále menších a menších SMD, je to někdy i nutnost.

Editoval Aleš_ (16-04-2017 09:45:52)

Offline

 

#45 16-04-2017 10:30:34

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Famater napsal(a):

Děkuji za tip. Např. tady:
http://www.ebay.com/itm/10Pcs-PCB-Print … SwWxNYr6-G

Zrovna tato suprava na doma nieje vhodna vyuzijes max 4 posledne velkosti a ked to zlomis si.... Radsej kup jednu supravu 0.8 jednu 1.0 a jednu 1.5 mas 30 vrtakov. Pripadne 0,6 ak potrebujes. Ale stymi uz asi rucne nenavrtas. Budes potrebovat stojancek na vrtacku.
P.s. ako dopadol kamenec? Osobne by som rovno skusal kyselinu dusicnu.

Offline

 

#46 16-04-2017 17:28:41

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

To odjehlení, když už otřepy vzniknou, se musí dělat citlivě, holým vrtákem v prstech. Potom se odstraní jen otřepy a měď zůstane až k otvoru.
Ostatně řekl bych, že spíš je pro pájení lepší přitlačit méně, než je třeba a nechat nějaký malý otřep než přitlačit víc.

Editoval Radim (16-04-2017 17:30:49)

Offline

 

#47 17-04-2017 12:23:57

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Kdysi dávno jsem to také dělal vrtáčkem, ale u nejužších cest (třeba IO) jsem i při největší opatrnosti občas porušil fólii - okolo dírky je tak 0,2 - 0,3 mm mědi a to je i na ostrý vrtáček a i při citlivé práci hodně málo. Na to odstraňování otřepů jemným brusným papírem nedám dopustit.

Offline

 

#48 17-04-2017 13:12:18

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Já to také dosud odjehloval vrtáčkem, ale udělat to tak, aby nevzniklo ani malé "zahloubení" je problém. Brusný papír jsem na to brát nechtěl. Zkusím to.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#49 18-04-2017 21:44:23

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Vyleptání zlomených nástrojů z mosazi a hliníku pomocí KAMENCE

Používám HSS skoro 50 let . Občas přebrousnu , nyní jsou již brýle nutností . Odjehlení provedu vícesměrným přejetím bříšky prstů . Za život tisíce děr . Tedy jen pro sebe , ne na kšeft . V Holicích prodává již několik let jeden maník redukované a levé 1mm . Asi vykoupil někde zbytek . Pro většinu běžných aplikací stačí . 0,8 mám nějaké hoooodně staré narexy , neredukované , černé . Začínal jsem vrtačkou PIKO , dnes nějaký bezejmenný chinašmejd , vypínač přehozen za tlačítko a spokojenost , jen to vystředění není 100%ní .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče