SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-07-2017 05:26:47

Ervum
Člen
Registrovaný: 22-10-2014
Příspěvky: 11

Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Zdravim mám doma na prace kolem domu gama 1500l pfc před 2 dny jsem svařoval L50 klasicky 2.5, dělám nový úsek plotu z jedné strany kde chyběl,avsak včera když jsem chtěl nadvarit jeden sloupek do betonu tak když jsem začal svařovat klasický kolem 80A invertor najednou jakoby nejel na 80 A ale o mnoho víc začal vypalovat díru (očividně jel na vyzzsi proud) a po cca 3s jsem přestal svařovat divím se co se děje ubral jsem na 40A na eb2.5 že skusim co se děje po 2s svařování znovu jakoby na jiný proud než jsem nastavil se svářečka vypla skrat jistič dole. A teď když zapnu vypínač hned mi to vyhodí jistič...
Nechápu co se stalo svářečka je jako nová vyvaril jsem na ní možná celkově 1 balík elektrod. Protože mi ze začátku skoro stala předělávka plotu se odložila, a taky jsem si dodělal kurz ZK 111 (byla možnost v práci) tak teď jsem jí chtěl konecne více používat ne jako lepič.
Nejhorší je že jsem se včera díval hned jak se pokazila a kupoval jsem ji 3/2015 (ach jak ten čas letí) takže záruka asi zrovna zkoncila.
Coš mně hodně štve, při koupi jsem šel do relativní kvality a nechtěl kupovat úplný šmejd z hobby bau bau a tohle za několika násobek nic nevydrží. To pak aby si člověk kupoval hračky za 2k s tím že záruka a konec...
Byl bych rád za rady co by mohl být za problém, jsem z oboru Elektro, jen jsem do toho zatím ještě nechtěl
lest "než mi potvrdí" že záruka už je pase hmm

Editoval Ervum (09-07-2017 05:29:20)


Gama 1500l pfc

Offline

 

#2 09-07-2017 12:23:39

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Ervum napsal(a):

.......Nejhorší je že jsem se včera díval hned jak se pokazila a kupoval jsem ji 3/2015 (ach jak ten čas letí) takže záruka asi zrovna zkoncila.

...hmm

Tak tady jim to vyšlo přesně, vždycky se tak nezadaří.....

Editoval Zdenek11 (10-07-2017 12:01:58)

Offline

 

#3 09-07-2017 16:09:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Ano, protože trh si to žádá. Ty menší invertory stojí kolem 5000,- kč. Kdyby tam dávali nějaké špičkové součástky, tak se na takovou pěknou cenu nikdy nedostanou. A myslíte, že by lidi kupovali mašiny pro hobby za 10000,- kč? Nebuďte směšní!


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 09-07-2017 18:02:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Mně to připadá jako studeňák , proražený kondík a  podobně ve zpětné vazbě. Když už ne poškozený potenciometr regulace proudu nebo něco kolem něho. A následně pro přetížení odchod třeba vstupního usměrňovače, tranzistoru PFC nebo podobné výkonové součástky blízko síťového vstupu.
Nebo možná studeňák v  napájení pomocným zdrojem mezi regulačním IO a ovládací elektrodou výkonových tranzistorů?

Editoval Radim (09-07-2017 18:07:45)

Offline

 

#5 09-07-2017 18:41:06

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Môže to byť čokoľvek z toho čo radí Radim, prípadne aj ďalšie poruchy, ale ešte jednú radu pridám. Ak nie si v elektronike doma, nehľadaj chybu sám, ani so susedom, ktorý síce vie zapojiť vypínač alebo aj zásuvku v komore.

Offline

 

#6 09-07-2017 19:40:24

Ervum
Člen
Registrovaný: 22-10-2014
Příspěvky: 11

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Díky za rady, dneska jsem to ještě nerozebíral (neděle) nechám to na zítra chci ještě zkusit napsat/zavolat výrobci co mi k tomu řekne, když nic tak to budu muset řešit sám...
senior: mám §7 a §9 e4a(revize elektrických zařizení) a v prácí dělám všehochuť spíše sice silnoproud, ale pájení mi také není cizí, takže neboj žádné hurá akce neplánuji.


Gama 1500l pfc

Offline

 

#7 09-07-2017 22:21:52

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

smile

Offline

 

#8 09-07-2017 22:31:58

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

varok napsal(a):

Ano, protože trh si to žádá. Ty menší invertory stojí kolem 5000,- kč. Kdyby tam dávali nějaké špičkové součástky, tak se na takovou pěknou cenu nikdy nedostanou. A myslíte, že by lidi kupovali mašiny pro hobby za 10000,- kč? Nebuďte směšní!

Neperli, a zisti si aka je cena invertora a za kolko predavaju. To ked chce mat clovek za rok vilu chatu a 2 dovenky, tak troska prihodit na cene musi ze.

Je smiesne, kedze dat tam lepsie suciastky zvysi cenu invertora o kolko 40E. Lenze ono to je vyrobene naschval tak aby to klaklo.

Daj to rovno do opravy ked uz si kupil echt cesky vyrobok ktory zaistuje servis. Alebo to daj niekomu kto tomu rozumie.

Editoval Atlan (09-07-2017 22:34:00)

Offline

 

#9 10-07-2017 00:01:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Atlan napsal(a):

ono to je vyrobene naschval tak aby to klaklo.

.

Pravda. Co by chudák výrobce vyráběl a prodával? Kdyby to vydrželo dlouhá léta.
Na 2letou výdrž se dnes dělá téměř vše (např. televize za 2tis.€)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 10-07-2017 08:25:49

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Atlan, on to varok myslel v podstatě dobře. Já ho chápu. Takhle jsem nějak jsem uvažoval při nákupu svoji první i druhé hobby. Problém je v tom, že začneš číst a porovnávat parametry a jdeš do reality. Logicky si řekneš, trochu si připlatím a navíc budu mít to nebo ono. Další věc je přepočet z jedné měny do druhé. Je fakt, že pokud chce člověk trojku, aby občas mohl přilepit i plech, tak se škrábe nad uvedenou sumu. Jinými slovy, pokud vyloženě jen MMA, za hubičku, pak Dnipro. Pokud trojka, pak asi ten finanční limit bude bohužel překročen.  Je to dobře, není to dobře, těžko říct.

Editoval Welda (10-07-2017 08:28:31)


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#11 10-07-2017 08:52:37

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Páni, zas to nepreháňajte. Ono do tých výrobkov by sa aj teoreticky dalo zabúdovať nejaký procesor, ktorý by mohol odpočítavať čas pre umieračík, ale to by si výrobca aj vykopal vlastný hrob. Takáto iniciatíva by bola rýchle odhalená. Faktom je, že frekvencia porúch sa u elektroniky časom zvyšuje a podľa mojich skúsenosti to majú na svedomí z 80% elektrolytické kondenzátory. U tých je ale rozptyl životnosti hrozne veľký a nedá sa predvídať ani u kusov,ktoré vyšli z jedného stroja z výrobnej linky. Dnes sú to kondíky veľmi malé s pomerne veľkou kapacitou a zásoba elektrolytu je veľmi veľmi malá. Hermetičnosť je obalu je achilovou pätou týchto súčiastok a po určitom čase najmä v prostredí so zvýšenou teplotou ale najmä vplyvom impulzného zaťaženia sa zvýši ESR tým sa teplota aj únik sa znásobia. Porucha sa môže objaviť v ktoromkoľvek obvode a to vplyvom nedostatočného odfiltrovania impulzov. Je pravdou, že u kvalitných značkových elytov je tá frekvencia poruch nižšia, ale vyskytuje sa. Najviac sa tomu výrobcovia brania navýšením počiatočnej kapacity, keďže najmä u filtrov vyššia kapacita nie je na závadu.

Offline

 

#12 10-07-2017 09:19:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Ervum napsal(a):

Díky za rady, dneska jsem to ještě nerozebíral (neděle) nechám to na zítra chci ještě zkusit napsat/zavolat výrobci co mi k tomu řekne, když nic tak to budu muset řešit sám...
senior: mám §7 a §9 e4a(revize elektrických zařizení) a v prácí dělám všehochuť spíše sice silnoproud, ale pájení mi také není cizí, takže neboj žádné hurá akce neplánuji.

No nevím. Elektrická zařízení a elektronická zařízení jsou z hlediska opravy takového "bazmeku" , když není známo podrobné schéma zapojení, poněkud jako hodinky a holínky. To, že umíš někde připájet pistolovou páječko odpadlý drát, nic neznamená.

Já že tady je už spousta vláken, kdy kdosi chtěl opravovat svoje hodinky (invertor) a znal jen ty holínky. A podle toho to taky dopadlo, sekundární škody až blízké hodnotě nového invertoru.
Je tedy třeba k takové opravě přistupovat s pokorou.
To je asi tak všechno, co bych k tomu chtěl říct.

Offline

 

#13 10-07-2017 11:03:33

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Já do elektroniky (jako koníčka) už fušuju pěknou řádku let, ale na opravu invertoru bych si asi netroufl, je potřeba především dobře znát principy funkcí jednotlivých obvodů. Osobně jsem si zkoušel před lety opravit několik poškozených zdrojů z PC, ale bez výraznějšího úspěchu - jeden jsem opravil, ale dva další úplně dorazil. Ono najít a vyměnit shořelou součástku zas tak velký problém není, ale ta vadná součástka bude s největší pravděpodobností jen následek, nikoliv samotná prvotní příčina.
Vřele doporučuji do svářečky vůbec nelézt a poslat ji do servisu - nemusí se vždycky jednat o nějaké závratné částky za opravu. Pokud přesně nevíte co a kde hledat, může se následná oprava skutečně o dost prodražit.

Offline

 

#14 10-07-2017 16:02:06

Ervum
Člen
Registrovaný: 22-10-2014
Příspěvky: 11

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Pár svářeček už jsem v práci při servisovaní viděl, ale podle toho chování co mi to dělalo bych si stejně bez výměny dílu neporadil...
Každopádně jsem dnes volal na reklamní oddělení a po zdělení problému a seznámení se skutečností, že invertor má odsvařováno teprvé pár hodin mi bylo zděleno, že reklamace bude figurovat jako záruční,(ikdyž je 3 měsíce po 2 letech) že se mi zítra ozvou jen ať vyplním formulář. Takže naděje umírá poslední a budu čekat jak to celé dopadne.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5954_eelni_strana.jpg

Editoval Ervum (10-07-2017 16:05:40)


Gama 1500l pfc

Offline

 

#15 10-07-2017 16:07:16

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Proč asi aby jsme jetu nepomluvili na tom to foru..  Jasmam mam gamu od roku 2010 a svařuje pořád bez chyby elektrodou svařuji tak 6x za rok vetšinou malíčkosti jinak vše ostatni kčemu se da použít ceočko tak ho použiji raději..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#16 10-07-2017 20:36:48

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

atishajn napsal(a):

Ervum napsal(a):

Pár svářeček už jsem v práci při servisovaní viděl, ale podle toho chování co mi to dělalo bych si stejně bez výměny dílu neporadil...
Každopádně jsem dnes volal na reklamní oddělení a po zdělení problému a seznámení se skutečností, že invertor má odsvařováno teprvé pár hodin mi bylo zděleno, že reklamace bude figurovat jako záruční,(ikdyž je 3 měsíce po 2 letech) že se mi zítra ozvou jen ať vyplním formulář. Takže naděje umírá poslední a budu čekat jak to celé dopadne.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … strana.jpg

Podla mojich statistik je nakup na slovensko ztoho e-shopu najporuchvejší ... A zozname ako predajcu nevidím ...
Odfoť čo najväčšej kvalite výrobný štítok , lepšie naskenovať  OTK z výroby na konci manuálu ...

Nová alebo stará mašinka ... Ktorá je staršia a novšia ?  :-))
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im2445.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im2446.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im2448.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im2449.jpg


Elektronika klasicka je najspolahlivejšia , len  EU nezodpovedá .  Brusel chce len poruchové stroje "PFC" po 24 mesiacoch aby nové sa kúpili !!!  Tak radšej lacnú CHINA zváračku za 90€ z Ukrainy , neaké to Dnipro ... Odber má svoj , a EU elektromer vie oklamať jalovinov . Aj ked digital na slovensku ...

typl bych že je strarsí elektronika na levé straně podle masivnejsich chladiču tlumivky nebo trafa..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#17 11-07-2017 03:31:31

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

To, že jsou menší chladiče, nemusí vůbec nic znamenat. Možností je více. Mohli použít novější polovodiče s menšími ztrátami, mohli upravit budicí obvody pro lepší spínání a opět menší ztráty při spínání a rozpínání. Mohli dát výkonnější ventilátor a zlepšit proudění vzduchu atd. Ale samozřejmě je tu i možnost, že to prostě víc ošidili. Ale to nepoznáme jen tak od pohledu, ale jedině nějakým měřením.

Offline

 

#18 11-07-2017 08:48:48

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Nevim proč by PFC mělo bejt nějak poruchové. Na konstrukci není nic extra .To by jiné stroje kde je pár 200pin CPU a pamětí a 100x víc součástek zdrojů atd vlastně ani nefungovaly.
Jinak PFC je velice dobrá věc.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#19 12-07-2017 10:57:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

No, základní datasheetové zapojení PFC je obvykle o něco jednodušší než vlastní invertor. Pokud se nejedná o vícefázové PFC.
Jinak obecně a teoreticky, když je tam zhruba 1,5 x víc součástek o to PFC, bude asi, za stejné kvality součástek, 1,5x vyšší počet poruch.
Na druhé straně za určitých podmínek, pokud chcípne jen PFC a ostatní bude fungovat, se tady nabízí možnost snadné "opravy" invertoru, protože blokově je zapojení PFC vřazeno mezi bloky vstupního usměrńovače a výkonového střídače.
Teoreticky by se PFC mohlo vyřadit a vstupní usměrňovač propojit rovnou s výkonovým střídačem invertoru. Svařovalo by to o něco hůř, protože výkonový střídač by nedostával stejnosměrné napětí cca 400V výstupu z PFC, ale napětí  za usměrňovačem vyhlazené kondenzátorem z PFC, o něco nižší a mnohem kolísavější. Ale fungoval by to asi fungovalo.

Editoval Radim (12-07-2017 10:58:11)

Offline

 

#20 12-07-2017 16:53:42

martinv
Člen
Místo: jablonec nad nisou
Registrovaný: 21-02-2015
Příspěvky: 106

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Mam taky uplne stejneho omicrona  cca 3 roky vyvarenych cca 20-25 baliku elektrod a v pohode . zadna zavada.

Offline

 

#21 13-07-2017 10:33:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

styles napsal(a):

Ach to holé teoretizování. Ale z praxe vás mohu ubezpečit, že PFC je složitější než svářecí invertor a hlavně choulostivější na nastavení a seřízení. S techniky kteří zvládají opravy PFC dělat, se už dá o něčem mluvit.
    S druhým odstavcem souhlasím, ale takové řešení je opravdu o ničem, když už to PFC ve stroji je a ani to rozpojení a bypas přes PFC není zvládnutelné pro neznalého a tak ani nejde nějak ani nouzově dosvařovat. Mnoho povyku pro nic.

PFC je zvyšující měnic. Je tam jeden MOSFet, jedna tlumivka, jedna usměrňovací rychlá výkonová dioda a jeden akumulační kondenzátor. Aspoň pokud se jedná o jednofázový PFC.
Kde je třeba větší výkon než se dá dosáhnout vhodným tranzistorem nebo je třeba menší kolísání výstupního napětí, používá se víc větví s více tranzistory, tlumivkami a diodami ovládané postupně vícefázově.
Složitejší je řízení toho tranzistoru, protože tam fungují tři regulace. První určuje odběr proudu měniče  podle vstupního napětí na usměrněné sinusoidě. Na začátku sinusoidy při malém napětí odebírá málo, "nahoře" na sinusoidě měniě odebírá hodně, aby byl "vytvarovaný" odběr přesně ve tvaru sinusoidy. druhá určuje obálku odběru v rámci celé sinusoidy tak, aby při největších proudech nebyl překračovám maximální proud tranzistoru, diody a tlumivky. Třetí udržuje nastavené výstupní napětí na akumulačním kondenzátoru. Ty všechny tři regulace musí fungovat dohromady a nesmí se vzájemně mlátit.
Složitost PFC pak bude hodně záležet na použitém řídicím obvodu. Třeba s L6560 je obvodově docela jednoduché. A ta jednoduchost se nejspíš bude zvyšovat, protože Brusel chce, aby pFC obvod měly všechny elektronické spotřebiče od nějak 30 - 60 watt výkonu. To znamená i třeba elektornické předřadníky větších zářivek a LEd svítidel, radia, běžné televize, monitory a časem kvůli internetu věcí snad úplně všechny spotřebiče. Takže to bude muset být velmi jednoduché a levné.

Offline

 

#22 13-07-2017 13:10:47

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Zrovnatak je to invertor . Prostě jen spínaný zdroj většího výkonu . Jak jsem psával dávno , jednodušší než byly běžné CRT televize . Jednoúčelová věc . Problém je zatím jen v ceně výkonových dílů a použitelné měřící technice , kterou vskutku každý doma nemá . Až se sníží , jako u většiny dílů , nebude problém doma nabýt zkušeností . Zatím jen padají ceny celých invertorů .

Offline

 

#23 13-07-2017 22:22:49

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Ano , nejsi elektrikář a právě proto jsou kondíky 50 let u zářivkových svítidel , aby v přívodu na halu nemusely být 16 mm , ale stačí 10 . Pokud to šlo , kompezovalo se na místě . Ale to nemá s problémem výše co dělat . Norma jasně říká , že izolace vodičů nesplňuje bezpečnost provozu . Tyto stroje by neměly být vůbec prodávány , jelikož při průrazu může dojít k tvrdému přívodu fáze na svařovací vodiče . Ale to nemá na funkčnost spínaného zdroje vliv . Ba právě těsná vazba snižuje ztráty na trafu . Ale jako téměř u všeho je jeden parametr proti druhému .

Offline

 

#24 14-07-2017 01:22:48

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Je rozdíl kompenzovat indukční zátěž jako je elektromotor/tlumivka a něco jiného je spínaný zdroj.
Kompenzovat něco v rozvodnách/elektrárnách je sice možné ale zaťěžuje to rozvodnou sít což její majitel nechce a ještě aby kupoval potřebné ke kompenzaci když nemusí ? nebo ne v takovém množství. Momentálně už u větších odběratelů je učtována i jalová energie jak odebraná tak dodaná (o tu taky nikdo nestojí).

už jsem to sem dával > více o PFC třeba http://www.newark.com/pdfs/techarticles … ndbook.pdf

+ lepší využití sítě (sinusovky)
+ lepší využití kabelu (stačí menší pruřez)
+ zdroj není nachylný na pokles v síti
+ není třeba tak velká kapacita na filtraci

-o pár součástek víc  (které se logicky hned rozbijou)

PFC dnes májí některé zdroje k notebookům,PC zdroje,televize a holt i svářečky.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#25 14-07-2017 07:34:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Porucha zkrat invertoru gama 1500l pfc

Právě mám na mysli levné strojky , které mají obě vinutí přes sebe zalité jen lakem . Na fotkách jsem tato trafa viděl . Myslím , že fota byla dostupná i zde na foru . Stroje s mechcanicky oddělenými vinutími v to pochopitelně nepočítám .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče