SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-07-2017 18:16:10

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Moření nerezu

Pánové, kteří máte s mořením nerezu dlouhodobé zkušenosti. Vytáhl jsem po asi dvou letech mořicí gel na nerez, napatlal a zdá se mi, že to nefunguje jako kdysi, když ten gel byl čerstvej. Sice mě nenapadá, jaká chemická samovolná reakce by tam probíhala a degradovala to, ale mám prostě dojem, že už o není tak "ostrý". Je to tak, nebo se mi to jenom zdá?

Offline

 

#2 18-07-2017 21:24:48

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Moření nerezu

pafik1605 napsal(a):

Pánové, kteří máte s mořením nerezu dlouhodobé zkušenosti. Vytáhl jsem po asi dvou letech mořicí gel na nerez, napatlal a zdá se mi, že to nefunguje jako kdysi, když ten gel byl čerstvej. Sice mě nenapadá, jaká chemická samovolná reakce by tam probíhala a degradovala to, ale mám prostě dojem, že už o není tak "ostrý". Je to tak, nebo se mi to jenom zdá?

Sice nevím, čím to je a nemám dlouhodobé zkušenosti, ale mě známý odlil trošku gelu do nepůvodního obalu (plaskačka od alk.) a milý gel se do pár dnů rozložil na 3 složky a ani po rozmíchání nefungoval... Takže soudím, že gel nejen stárne, ale bude i náchylný na stopové znečištění (znečištěný štětec, obal apod.).

Editoval davor (18-07-2017 21:25:42)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#3 19-07-2017 11:21:55

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Moření nerezu

No vidíš, znečištění štětcem mě vůbec nenapadlo, ale v originál obale to mám. Ale ten štětec má ten kovovej kroužek a je fakt, že ten je viditelně poleptanej, takovej matnej.

Offline

 

#4 19-07-2017 15:52:35

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Moření nerezu

K mořícím přípravkům se dodává kyselinovzdorný štětec. Třeba u Avesta je modrý, vypadá levně, ale vydrží. Ani by mě nenapadlo natírat to kovovým, když jsou ty přípravky na bázi kyseliny dusičné a určitého procenta fluorovodíku. Navíc fluorovodík leptá sklo, tak ani nepřelévat do sklenic.

pafik1605 napsal(a):

No vidíš, znečištění štětcem mě vůbec nenapadlo, ale v originál obale to mám. Ale ten štětec má ten kovovej kroužek a je fakt, že ten je viditelně poleptanej, takovej matnej.

Offline

 

#5 19-07-2017 23:00:24

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Moření nerezu

pafik1605 napsal(a):

Je to tak, nebo se mi to jenom zdá?

Mám totéž s Antoxem, když byl čerstvej žral jako ďas, (30sec + voda = stříbřitý lesklý povrch) po několika použití, otevření + zavření piksly čekám jak na vlak a skoro to nežere, korozi nebo sčernalý povrch to zlikviduje ale trvá to dlouho...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 20-07-2017 12:55:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Moření nerezu

Dusičná i fluorovodík jsou těkavé složky, takže mohou vyprchat. Navíc dusičná kyselina jakožto oxidující činidlo můžr zreagovat na organických materiálech, běžném štětci, štětinách i  dřevu. A je otázka, z čeho je ten gel.  Odolat by z běžných materiálů mělo snad jen polyetylénové či polypropylénové vlákno.
Nečistotami by se potom mohl iniciovat rozklad kyseliny dusičné na oxid dusičitý NO2  a kyslík a vodu. Mělo by se to poznat podle žlutého až trošku červenohnědého odstínu té kyseliny.
Je ale hodně otázka, jak jsou ty kyseliny koncentrované.
Potom tam je ještě otázka hydroskopičnosti. Může to z ovzduší nasávat vodu a tím se ředit. Vodu to může nasávat i v uzavřeném plastovém obalu, protože běžný tenčí plast je pro vodní páru částečně prostupný.

Editoval Radim (20-07-2017 12:59:35)

Offline

 

#7 20-07-2017 18:12:28

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Moření nerezu

Tak že je kyselině odolný speciální štětec, to mě teda nenapadlo.  Co je Avesta? Firma, přípravek .....  ?
Něco dráždivýho se z toho uvolňuje, dokonce když jsem to nechal chvilku otevřený v dílně, chytly věci kolem rez. Takže to mám teď v boudě, kde nic důležitýho není. Byl u toho nějakej papír, tam si pamatuju číslo u kyseliny fluorovodíkový, 14%. Od tý doby se toho bojím a bez chemickejch rukavic ani ránu.
Barvu to má zatím pořád žádnou, prostě bezbarvej gel. Až po namatlání se zbarví, do hněda či červena. Naředění vzdušnejma parama mi připadá v tomto případě nesmysl, ale obecně proč ne.

Offline

 

#8 21-07-2017 14:00:14

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Moření nerezu

Avesta je švédský výrobce přípravků pro moření nerezavějících ocelí. Patří Böhleru, takže u jeho distributorů to můžete sehnat. Tedy jestli budou chtít, s chemií je víc starostí než radosti.
Pro běžné nerez oceli je ideální modrý gel Avesta Blue One130. Je prakticky nedýmavý a velmi šetrný, ale pořád je to chemie s výše uvedenými látkami.

pafik1605 napsal(a):

Tak že je kyselině odolný speciální štětec, to mě teda nenapadlo.  Co je Avesta? Firma, přípravek .....  ?
Něco dráždivýho se z toho uvolňuje, dokonce když jsem to nechal chvilku otevřený v dílně, chytly věci kolem rez. Takže to mám teď v boudě, kde nic důležitýho není. Byl u toho nějakej papír, tam si pamatuju číslo u kyseliny fluorovodíkový, 14%. Od tý doby se toho bojím a bez chemickejch rukavic ani ránu.
Barvu to má zatím pořád žádnou, prostě bezbarvej gel. Až po namatlání se zbarví, do hněda či červena. Naředění vzdušnejma parama mi připadá v tomto případě nesmysl, ale obecně proč ne.

Offline

 

#9 22-07-2017 13:43:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Moření nerezu

pafik1605 napsal(a):

Tak že je kyselině odolný speciální štětec, to mě teda nenapadlo.  Co je Avesta? Firma, přípravek .....  ?
Něco dráždivýho se z toho uvolňuje, dokonce když jsem to nechal chvilku otevřený v dílně, chytly věci kolem rez. Takže to mám teď v boudě, kde nic důležitýho není. Byl u toho nějakej papír, tam si pamatuju číslo u kyseliny fluorovodíkový, 14%. Od tý doby se toho bojím a bez chemickejch rukavic ani ránu.
Barvu to má zatím pořád žádnou, prostě bezbarvej gel. Až po namatlání se zbarví, do hněda či červena. Naředění vzdušnejma parama mi připadá v tomto případě nesmysl, ale obecně proč ne.

Pasta Avesta Blue One130 má 2 - 6 % fluorovodíku a 15 - 25 % kyseliny dusičné.
Podle stránky http://spawalnicze-online.pl/p/92/83/pa … iczna.html

Offline

 

#10 23-07-2017 15:13:35

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Moření nerezu

Nojo, ale maj toho 2,5 kila v pixle. sad  Co s tím, z litrovky co mám jsem za 3 roky spotřeboval asi čtvrtinu. Takhle kdyby měli půllitrový balení, to bych neváhal.

Offline

 

#11 23-07-2017 21:10:01

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Moření nerezu

Ono těch 2,4 kilo o moc víc než 1 litr nebude.

pafik1605 napsal(a):

Nojo, ale maj toho 2,5 kila v pixle. sad  Co s tím, z litrovky co mám jsem za 3 roky spotřeboval asi čtvrtinu. Takhle kdyby měli půllitrový balení, to bych neváhal.

Offline

 

#12 24-07-2017 08:59:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Moření nerezu

Taky by to mělo jít udělat mít namíchanou kyselinu ve flašce a svary odmašťovat tou kyselinou nasáknutou v nějaké jemné polypropylénové nebo polyetylénové tkanině. Ideální vy asi byla polypropylénová tkanina určená k nasákávání ropných látek - jejich vychytávání z vody.
Kyselinu odlít do misky nebo sklenice a zpátky už nevracet a zásoby té kyseliny ve flašce potom musí vydržet roky.

Offline

 

#13 25-07-2017 20:30:52

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Moření nerezu

Samotnou kyselinu nee, leda by byla v prášku. Nemám tyhle chemie rád, dost na tom, že bez gelu to nejde.
Nicméně jsem si dneska koupil kompletně plastovej štětec, prej je speciálně na barvožrouta, tak ten by mohl být OK. Barvožrout je taky chemie, naštěstí poměrně "zdravá" (když ti necákne do oka). A degradace gelu , jak mi potvrdil bourač přímo a ostatní nepřímo, se bude muset vyřešit nákupem něčeho nového.

Offline

 

#14 25-07-2017 21:51:15

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Moření nerezu

Sem včera dostal chuť na bramborovou kaši a řízek. Jsem doma sám tak jsem šel do Lidlu a koupil kilo brambor, kus flaxy na řízek jsem měl v mrazáku. Flaxu jsem rozmrazil, obalil a usmažil.
Uvařil jsem brambory a chtěl je rozšťouchat, hledám šťouchadlo a našel jsem jen bez rukojeti. (Kuchyně není moje parketa) Rozšťouchat brambory s tím kloudně nešlo. Nasral sem se a šel do dílny, vzal kus nerez trubky, flexou tenkým kotoučem jsem podélně nařezal konce, sklepal do kužele + rádius. Šťouchadlo do toho zastrčil, všechno ovařil (el. 2mm). Nahrubo obrousil a došlo mi že brambory už budou asi studený, tak jsem se na to vyprd a šel šťouchat. Někdy to možná dobrousím a vyleštím. Brambory byly akorát. Pošmáknul sem si, ale není to vono, lepší když papání uvaří někdo jinej. smile
Jo abych nezapoměl, popatlal jsem to Antoxem, nechal necelou minutu, oplách horkou vodou. Antox mám cca dva roky a byl mnohokrát otevírán. Stále ale působí i když pomalu.

https://s17.postimg.org/ynjlzybyz/ouchadlo_2017-07-25_001.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 25-07-2017 22:45:14

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Moření nerezu

pafik1605 napsal(a):

Nicméně jsem si dneska koupil kompletně plastovej štětec, prej je speciálně na barvožrouta, tak ten by mohl být OK.

Barvožrout je ale rozpouštědlový odstraňováč nátěrů. Není jisté, že ty plasty, z kterých je štětec, budou odolné i silným kyselinám. Ale za zkoušku to stojí, šance jsou rozhodně vyšší než s běžnými štětci na natírání.

Editoval Aleš_ (25-07-2017 22:45:40)

Offline

 

#16 26-07-2017 11:37:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Moření nerezu

No, pokud tam bude něco jako silon, tak to asi nevydrží. Musel by tam být polyetylen nebo polypropylen.
Nouzově by mělo jít "spáchat" něco jako vlákna z rozebraného špagátu nebo kusu lana z těchto materiálů spojených třeba tavným lepidlem a nalepené na nějaký kousek dřívka.
Případně nějaký chuchvalec polyetylénové netkané tkaniny. Třeba té určené na zemní práce.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče