SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 13-08-2009 18:41:19

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

chtel bych k tomu pripojit graficky display smile)) Proste to bude ve velkym stylu. Stacil by pres I2c , ale nemohu takovy sehnat. navic to chci ovladat pres klasicky potaky takze budu potrebovat cca 7 * ADC. + potrebuji k tomu pripojit DAC 8bit, takze to je dalsich 9 portu.
Vzdy zacinam vyvoj s necim vetsim a pak to postupne zredukuji. Obvykle pouzivam atmegu128 nebo at90can128 pro zakladni navrh a pak prejdu k nizsimu typu dle potreby. tady 128ku nejde pouzit protoze sdili ADC s Jtagem. Mozna to udelam nakonec vse na atxmega128, ktera mi zitra prijde.
Pouzivam WinAVR (GCC).
a navic bez JTAG ICE2 debugeru ani ranu. Kdysi jsem zacinal bez nej, ale to pak vznikaji zbytecny casovy ztraty pri ladeni.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#52 14-08-2009 11:28:15

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

alofok napsal(a):

není to zrovna moje parketa a zatím jsem se nedokopal s tím začít  sad

Chyba, chyba :-) Vzdycky kdyz jsem se k tomu pak dokopal, zpetne jsem si nadaval do de..., ze jsem ten cas nestravil na uceni uz pred tim.
Mohl se mi pak vratit ve snadnejsim reseni. Nehlede na to, ze v pripade procesoru je pak to reseni flexibilnejsi, jednodussi, ...
Nevymlouvat se a ucit se a ucit se. :-)


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#53 14-08-2009 21:03:37

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Podľa mňa je dôležité si zvážiť kedy je procesor potrebný - osobne mi pripadá trochu ako konštruktérska hlúposť, keď sa objavuje procesor aj v zariadeniach, ktoré by kludne ,,uriadila" aj 555.
Na druhej strane v zariadení ako je zvárací invertor si nájde takmer ideálne uplatnenie a značne zjednoduší návrh, riadenie a veľa iných vecí.

Offline

 

#54 14-08-2009 21:32:38

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

každá hůl má dva konce. uP sice zjednoduší návrh při výrobě, ale nedejbože potom něco takového opravovat bez autodiagnostiky, nebo kompletní dokumentace a náplně do uP. Nejsem proti uP, ale prostě je nutno vidět i druhou starnu věci a to tu, že cokoli jede na programu je jednak choulostivější a jednak nahrává výrobci a vytváří monopol na servisní činnost. Prostě jak v zařízení kiksne sw, nebo se na uP odstřelí brána atd. tak je to vhajzlu a všechny výhody uP jsou ta tam. A co je pro výrobce ještě podstatnější, je fakt že uP řízení pěkně počíta pracovní hodiny a až napočítá dostatek tak terorizuje požadavky na údržbu, nebo zcela skrytě vyhodí závadu a výrobce těží, ale to už je obecná rovina, ale je to tak i v jiných přístrojích tak proč ne u svářeček

Editoval prezident (14-08-2009 21:35:28)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#55 15-08-2009 22:33:41

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

alofok napsal(a):

Jenom dotaz, proč bude mít takový dělo  wink  s grafickým displejem ovládání přes potenciometry? Neslušelo by mu víc třeba tohle  http://www.gme.cz/cz/index.php?product=532-087  Sám jsem ho použil na NF předzesilovač (přepínání kanálů, regulace hlasitosti...) a dodnes jsem naprosto spokojenej.

30 impulsu za otacku u inkrementalu je pro pohodlne jednoznacne nastavovani hodnot moc. optimum se mi zda do 15

Offline

 

#56 16-08-2009 11:05:04

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

pa napsal(a):

alofok napsal(a):

Jenom dotaz, proč bude mít takový dělo  wink  s grafickým displejem ovládání přes potenciometry? Neslušelo by mu víc třeba tohle  http://www.gme.cz/cz/index.php?product=532-087  Sám jsem ho použil na NF předzesilovač (přepínání kanálů, regulace hlasitosti...) a dodnes jsem naprosto spokojenej.

30 impulsu za otacku u inkrementalu je pro pohodlne jednoznacne nastavovani hodnot moc. optimum se mi zda do 15

tak dej na osičku dvojnasobně větši pruměr knofliku a je to zase pohodlný


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#57 16-08-2009 21:11:09

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

alofok napsal(a):

Mám knoflík průměr 40mm a zdá se mi to pohodlný. Je jasný, že počet kroků na otáčku záleží především na uživateli a konkrétní aplikaci. Použil jsem 30 impulsů, když chci hodně změnit hlasitost nemusím točit několikrát dokola.

Stejně nejvíc používám dálkový ovládání.  cool

tak na hlasitost je to samozrejme vyhodny ,ale na nastaveni svarovacich nebo jinych hodnot ,kde zalezi na tom ,aby byl nastaven prave jeden kazdy stupen a ne sousedni se mi zda vyhodnejsi a presnejsi mensi prumer knofliku a mensi pocet pulsu na otacku.
[na bodovce mam 12p/ot a zda se mi ,ze by bylo lepsi mene. mam sice inkremental 6p/ot ,ale neni s mikrospinacem]


mam v tom gulas. na bodovce mam 24p a ten bez mikrospinace12p

Editoval pa (01-09-2009 17:58:01)

Offline

 

#58 14-09-2009 14:02:45

kovomont
Člen
Registrovaný: 14-09-2009
Příspěvky: 1

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Dobrý den,
nějak se tu nedokážu zorientovat, ale kdo mi poradí, kde seženu uhlíky Triodyn D 3, 20x25x35. Pokud jsem tento požadavek uvedla, kde nemám, omlouvám se! Díky - Z.Nováková

Offline

 

#59 14-09-2009 18:12:37

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

http://www.karbotechnik.cz/elektrotechn … umysl.html
Co takhle zeptat se v nějakým servisu ?


Kitin 170LA

Offline

 

#60 07-10-2009 22:48:27

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Tak pánové nějaké pokroky ve střídačích? smile zima pomalu klepe na dveře takže se zase usídlím v teplejší části pracovny u pájky a obvodů.

dolezelk> Jak pokračuje tvůj střídač? Osvědčila se změna tranzistorů za HGTG20N60A4D?


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#61 08-10-2009 22:54:08

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Zdravím, občas sem mrknu jaké jsou pokroky v home made acdc. Jelikož jsem původně elektrotechnik tak mám pro tuto část fóra velké pochopení. savana hokna!

Offline

 

#62 05-01-2010 23:45:48

vladek
Člen
Registrovaný: 27-02-2008
Příspěvky: 7

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

dobrý večer,
z velkým zájmem jsem četl vysoce odborné příspěvky tykajících se svářecích invertorů (především), jelikož sám jeden vlastním ( co2) a byl jsem s ním na výsost spokojen-bohužel jsem ho zapůjčil a už je bohužel po něm.Chci zdůraznit že přesto že se jedna o čínský mig-mag, svařoval skutečně nádherně a bezproblémově až do zapůjčení (bráchovi). Ten se mi pak u piva přiznal že ho měl na 40 m prodlůžce a že se mu pár krat nevyčíštěnou struskou zaskratoval načež ho vytočil na plný výkon (205 A) no a pak už pry jenom vyhazoval  jistič -což dělá skutečně při každém zapnutí dodnes.Můj známý opravář svářeček (invertory nechce dělat) mi sdělil že zřejmě tím absolutně neodborným zacházením jsme odrovnali ty IGBT-transistory a že si je mám vyměnit a skontrolovat i usměrňovací diody na výstupu, že můžou být taky v čudu. Problém je že i když si docela troufám tyto díly vyměnit,nevím za jaké protože na těch IGBT chybí jakékoliv označení (že prý to tak někteří chytří výrobci dělaji).Četl jsem  na foru o nějakých IRG4.... a HTGT20... či 30... ale netroufám si to tak naslepo risknout a třeba i vyhodit peníze za nesprávné transistory.Chtěl bych poprosit touto cestou o radu jelikož bych hrozně rád dál tuto super svářečku (pokud svařovala) opět dohromady- a už ji  nepůjčím! Pošlu samozřejmě detailní fotky vnitřku i vnějšku -třeba to může i někoho inspirovat při stavbě svého invertoru. Mám k ní i nějaký "Stromlaufplan" - bohužel v němčině. Předem děkuji za každou radu a budu informovat jak jsem dopadl.

vladek

Offline

 

#63 06-01-2010 15:38:31

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Je nutné "vychytat" a vyměnit všechny zničené součástky, nejenom ty IGBT. Což může být problém a bez schématu a servisního návodu to může být velká piplačka. Záleží jak jednoduché je zapojení a jak průhledně a systematicky či bez systému je svářečka uvnitř zbastlena.... Pokud tam je mikroprocesor, bude to bez dokumentace další velký problém. Ty IGBT tranzistory mohou být při jednom zapojení na 600 voltů, při jiném zase musí být na 1200 voltů....  Co takhle servis na tu  svářečku, existuje někde?
Pokud se to nepovede, pořád tady jsou jednotlivé větší součástky, odrušovací obvod, vstupní usměrňovač, velké kondenzátory, navinuté výkonové feritové trafo, igbt, všechny chladiče a další věci, které se nemusejí všelijak shánět a pracně k sobě počítat a dolaďovat, protože už to v jednom invertoru pracovalo. Postavit na jejich základě do staré krabice nový invertor by mělo být o dost jednodušší než ten invertor dělat úplně z novoti.

Offline

 

#64 06-01-2010 22:21:27

vladek
Člen
Registrovaný: 27-02-2008
Příspěvky: 7

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Díky Radime za rychlou reakci na můj problém z pokaženým invertorem. Co se servisu týče, tak ten už bohužel neexistuje jelikož dovážející firma (v německu) je v konkursu.Čírou náhodou jsem našel na Ebay podobné svářečky (Synmig 205) a na německém svářeckém foru (kde jsou mimochodem velmi positivně hodnocené) i publikované schéma k ní které je -  identické s tou moji !!! Psál jsem tam zda li by mi ji neopravili nebo aspoň nějak poradili (co je nejpravděpodobněji kaputt) jelikož je přece stavebně shodná s tou moji, no  a - čekám na odpověď...Chtěl jsem to schéma i pořizené fotky zde publikovat ale bohužel jsem to nezvládl-funguje to vůbec? Svářečka je zbastlená docela logicky a přehledně a neobjevil jsem žádné očividně poškozené součástky-bohužel.Tak mně napadlo to zkusit výměnou jednotlivých součástek metodou vylučovací pod  odborným " dohledem" a doporučením machrů z fora co? Prosím především o radu jak zveřejnit schéma a dnes pořízené fotky té svářečky-dík

Vladek

Offline

 

#65 06-01-2010 22:29:07

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Při opravě invertoru je potřeba dodržet jistý postup a bez potřebných znalostí a zkušeností je to prakticky nemožné.
Kromě igbt může shořet primární, sekundární usměrňovač, budiče igbt, dokonce i řídící io, záleží na kvalitě návrhu zařízení a součástek.

Příčinu poruchy bych nutně nepřipisoval zanesené hubici, protože kvalitně navržený stroj musí mít proudové omezení při zkratu na výstupu.

Offline

 

#66 07-01-2010 00:10:59

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Vladek: něco málo o umisťování obrázků na fórum je v tomto vlákně http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=97

Ale na tu konzultovanou opravu prosím založ nové téma, jo? Do tohoto vlákna to už nedávej, to je o něčem jiném. Díky.

Ideální bude založit to v rubrice Vaše/naše stroje http://www.svarforum.cz/forum/viewforum.php?id=31 vpravo nahoře pak klikni na Založit nové téma.

Offline

 

#67 07-01-2010 13:09:30

vladek
Člen
Registrovaný: 27-02-2008
Příspěvky: 7

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Admin: Tak jsem ty obrázky včera poslal na Tvůj mail (dle doporučení) a pokusím se je zveřejnit jako nové téma v rubrice Vaše / naše stroje.
Dík
Vladek

Offline

 

#68 07-01-2010 20:48:45

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

to alofok: docela jednoduchý návod, jak začít programovat, je tady:
http://pandatron.cz/?135&skola_prog … _pic-1_dil

co je s kamarádem dolezelk, už to měl skoro hotový, buď mu došly tranzistory nebo to někomu prodal?  roll

Offline

 

#69 07-01-2010 23:55:57

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Nič proti asembleru ,ale poznam jednoduchšie spôsoby ako programovať PIC.
Ja používam Mikropascal.
V ASM by som si asi vlasy vytrhal pri písaní zložitého programu ...

Offline

 

#70 08-01-2010 14:34:43

sqad
Člen
Registrovaný: 04-01-2008
Příspěvky: 246

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

m.evil: Ja poznám ešte jednoduchší spôsob - programovať AVR (napr. prerušenia sú u PICov niekedy akoby sto rokov za opicami) a to v jazyku C (má k assembleru asi najbližšie).

Assembler je taktiež výborný, ak má programátor aspoň trochu zmysel pre úpravu, len má tú nevýhodu, že min. každý výrobca používa iný súbor inštrukcií procesora, a to može viesť ku dokonalému ,,domotaniu programátora" ak musí pracovať s viacerými mikroradičmi...

Offline

 

#71 08-01-2010 15:18:38

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Registrovaný: 12-08-2009
Příspěvky: 70
Web

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

to Alofok: co tohle ??
http://www.hobbyrobot.cz/picaxe.htm
nebo tohle
http://www.root.cz/clanky/arduino-vyvoj … -hardware/

Vzhledem k rodinnému a pracovnímu vytížení to byla pro mě vhodná varianta. Hotová deska, hotové vývojové prostředí, relativně malá suma znalostí.
Teď používám hlavně to arduino, zdá se mi lepší než picaxe.

OG


Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

Offline

 

#72 08-01-2010 16:51:13

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Ja programuju v assembleru pic a udělat kód 2-4 kila jde, co se týká přerušení, to funguje a nevidím problém, ale to patří někam do diskuze o programování...

Offline

 

#73 08-01-2010 16:53:11

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Taky jsme začali bastlit sekundární střídač a skončili jsme na nedostatku tranzistorů, o této soutěži jsem ještě nevěděl, tak přinesu pár informací

Offline

 

#74 08-01-2010 17:39:32

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Chcel by som sa vas všetkych konštrukterov spýtať : Ake je najlepšie použiť feritove jadro  na výstupne trafo a kde sa da kupiť ???
Preliezol som pár e-shopov,ale maju všetko male rozmery a dokonca len na objednavku sad .

Editoval m.evil (08-01-2010 17:40:15)

Offline

 

#75 08-01-2010 19:31:00

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Soutěž o nejlepší amatérský invertor?

Myslíš výkonový trafo 230/24V pro invertor? To by bylo nejlepší vykuchat z nefunkčního stroje

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče