SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Tak jsem se stal majitelem tohohle polsko-čínského zázraku
Objednáno u Emilie za 8450,- všichni už ji jistě znají. Dorazilo GLS přepravcem - 250kč. Na dobírku dohromady 8700
Obsah balení:dvě hadicové sponky, manuál a
Sváření Migem jsem vyzkoušel pod Ar, jakmile vyplítvám pujde flaška na výměnu ventilu, přebarvení a hurá naplnit CO2.
Ještě se s tím musím blíže seznámit a skamarádit.
Svářečka má přepínač režimů MMA/MIG/TIG lift, na všech režimech funguje elektroventil, tekže je možnost za připojení TIG hořáku na eurokoncovku využít vestavěný ventil pro TIG sváření
Nějaký dofuk tam je, ale jak dlouhej sem neměřil.
Dnes jsem zkoušel MMA a můj plán, že KITin 165 pujde dál do světa vzal za své.
Zapálit elektrodu byl problém (Hot Start není ?), jako bych měl na konci opratí trafo a né invertor. Když sem přilepil eldu tak na displeji zůstal nastavený proud. Anti stick se nekoná, je pravda, že o těchto funkcích se nikde v manuálu ani na netu nedá dočíst. Nicméně po dotazu na prodejce v Cz, má tyhle fukce včetně Arc Force mít... :rolleyes
Když vemu KITa, přiložím eldu ta zasyčí a chytne oblouk na brnk, přehodím opratě na Magnuma a peklo.
Přepl sem tedy přepínač na TIG a kukl co se bude dít, když přilepím eldu spadne proud na 14A - je přehozený přepínač?? Nebo se takhle má chovat i TIG? Nicméně zapálení mi přijde stejně problematické jako na MMA. Když už chytím oblouk není tak klidný jako u KITa.
Levé housenky jsou KIT, pravé Magnum
A ještě doplním, přípojka na plyn je dost utopená. Hadicová psojka jde dotáhnout, ale je to opruz. Přečnívá tak asi 5mm odhadem...
Editoval JimBeem (10-09-2017 20:53:33)
Offline
Antistick vem čert, ale hot start a arc force mi chybí. Pokud sou to tyhle 2 věci co dělají z Kita oproti magnumu použitelnej stroj na MMA.
Hej kupoval sem kvůli MIGu, ale taky multifunkci, kdy vyhodím 5kg klubo drátu a hořák a jdu ven svařit něco obalenou. Nu a namísto rychlího návaru to budu mít akorát posmrkaný a začouzený
Ještě potrénuju, uvidíme co z toho vyleze. Ale chová se to stejně jako trafo, přilepuje se elda. U0 u Kita 88V u Magnuma 55V
Čerpal sem z celého fóra, nicméně tvé vlákno Ihlane znám. Máš tam ale trošku nepořádek, fotka Magnum208 u modelu Magnum207, MIG 190II jsou dvě verze ta stará bez displejů a pak tahle novější ta má přídomek DIGITAL, tak si to tam porovnej. Ať v tom není guláš. Každopádně dobrá Práce
K té ceně: SERVISMAN ji začal prodávat za 9500 - tenkrát sem si jji všimnul poprvé, jak ji vyprodal další várka byla za 9900 a nyní ji má za 11100,- To už je docela nástřel
Offline
JimBeem napsal(a):
Svářečka má přepínač režimů MMA/MIG/TIG lift, na všech režimech funguje elektroventil, tekže je možnost za připojení TIG hořáku na eurokoncovku využít vestavěný ventil pro TIG sváření
Na fotce jsem TIG hořák nějak nenašel. Nakonec Tig hořák s eurokoncovkou(MIG/MAG) jsem ještě taky v životě neviděl. Netvrdím, že je to technicky nemožné nebo že to neexistuje. Ale jsi si opravdu jistý možností použít u tohoto zařízení: EMV + eurkonc. + režim TIG?
Offline
davor tak pozeraj TIG + EURO koncovka https://images.machineryhouse.com.au/pr … -Torch.jpg
pripadne si najst nejaky iny
JimBim ono to uz zacina byt dost narocne udrzat taky dlhy zoznam v nejakom formatovani zle sa to edituje
Zatial tam 190II Digital nemam je tam len 2x Analog a link na teba dopisem tam ze je to digital ale az rano teraz by som to uz domotal nejako sa mi hlava kruti
Cena u Emilie mi niekde unikla alebo vidim 3 cisla ale vsetko z centrum-naradi?
Editoval ihlan (10-09-2017 22:07:06)
Offline
A proč by to nešlo? Tigový hořák se spínačem připojíš na eurokonektor - hadice na plyn, proudovej vodič, dva vodiče od spínače a hotovo. Na předním panelu svářečky si můžeš bajonetem změnit polaritu jak je libo pro eurokonektor. Takže v tom nevidím problém, pokud bude chtít někdo občas tigovat náškrabem. Nemusí řešit dodělávání druhého ventilu, nebo používat hořák s ventilkem.
Editoval JimBeem (10-09-2017 23:12:16)
Offline
Tych 1117 PLN je netto kupoval som NETTO na firmu a nielen ja
Inak nepise sa "opity" takto?
Editoval ihlan (11-09-2017 00:24:22)
Offline
ihlan napsal(a):
Inak nepise sa "opity" takto?
Já spoléhal na to, že tam na slovensku máte všetko tvrdé aj opicu
Offline
davor napsal(a):
Tig hořák s eurokoncovkou(MIG/MAG) jsem ještě v životě neviděl.
Tak jo, už viděl, alespoň na obrázku.
Offline
No já nevím, ve svařování jsem nováček, ale jako elektrobastlíř si myslím,
že při antistick funkci v módu MMA ti zůstane stejný proud ale klesá napětí na svorkách.
Při svařování MMA se svařuje proudem a ne napětím.
Takže nastavený proud na displeji je prostě konstantní proud, který invertor dodává, ale napětí na svorkách při přilepení klesá.
Např. u mě až někam k 1.5V při 80A to je podle ohmova zákona 1.5*80=120W
Si myslím dost významné omezení výkonu.
Naopak při svařování TIG a MIG/MAG se svařuje napětím. tzn. že invertor se snaží udržet stejné napětí na svorkách a reguluje proud.
BTW: Kdysi dávno chlapi na stavbě sušili elektrody tak, že je schválně přilepili. Ona se ohřála prudem a vysušila. To už dnes s antistickem nejde
Offline
chozebastler napsal(a):
Naopak při svařování TIG a MIG/MAG se svařuje napětím. tzn. že invertor se snaží udržet stejné napětí na svorkách a reguluje proud.
TIG je to isté ako MMA , iba že s vypnutým hot startom ...
Sám používam klasický zvárací transformátor TMB-125 v spojení s usmerňovačom na TIG ...
Offline
Aha... Jo tak u TIGa se nastavuje proud, takže to asi taky jede v režimu CC.
Takže pokles proudu při přilepení TIGu je zřejmě důsledkem jiné formy regulace než u MMA.
Editoval chozebastler (11-09-2017 10:11:24)
Offline
Ja mám staršiu verziu tohto stroja bez displeja a tiež to eldou zvára dosť blbo, skús dať viacej ampérov trocha to pomôže.Ten kitin by som zatial neodpisoval.
Offline
Na vic amperu to zase ma rozstrik - prska to jak nasrata zenska. U te starsi verze sem Hot start ve specu na webu videl. Divne..
Offline
Skus este ine elektrody napr rutilky
Offline
Choze bastler: Ano, při MMA (i TIG) je regulace na konst. proud. Ale bývají přitom ještě další přidané funkce (Hot Start, Antistick, Arc Force). Co se týká fce anistick, tak ta je spuštěna, pokud napětí na svorkách poklesne vlivem zkratu pod hodnotu, nastavenou v regulaci svářečky a trvá jistý čas, tekže je možné tento pokles považovat za zkrat. Pak regulace sníží proud na cca 10A, aby se nehřála přilepená elektroda. Takže je samozřejmě na elektrodě nižší napětí, ale jako důsledek snížení proudu.
Offline
Nefunguje náhodou antistick opačně? Jak klesne napětí na oblouku nízko, třeba na 10 V a hrozí, že elektroda se přilepí ,tak invertor na krátkou dobu naopak zvýší proud, aby se svařované místo víc ohřálo a oblouk mohl znova rozhořet?
Jak klesne napětí na určitou dobu příliš nízko a indikuje tak přitavení elektrody do svaru, že se invertor defakto vypne, je snad běžná automatická funkce invertoru, ne?
Offline
To co přidává, když elektroda není v optimální vzdálenosti je Arc Force, když se napětí po nastavený čas nepodařilo zvednout, tak se aktivuje Antistick.
Offline
Famater: Velmi jsi to zjednodušil. Z hlediska elektrikářského je to trochu složitější.
Logika antisticku je taková, aby se snížil výkon při zkratu, aby do přilepené elektrody nešlo 2500W, ale jen třebas 100W.
Takže vyhodnocení poklesu napětí na svorkách jako zkratu se začne snižovat výkon ne proud.
--
Výkon může invertor, který jede v módu CC snižovat tak, že snižuje napětí na svorkách a přitom měří proud.
Protože při zkratu je ten proud stále vysoký, snižuje napětí pořád dále, dokud mu to dovolí šířka PWM, nebo dokud není proud takový jaký má být.
--
příklad:
Nastavím 100A a invertor se snaží těch 100A dostat na výstup za každou cenu.
Zapálený oblouk spolu s kabely, elektrodou a obrobkem představuje odpor třebas 200mOhm a tímto obvodem teče při svařování proud 100A a napětí na svorkách je 20V.
To máme 2kW výkonu.
Když se elektroda přilepí, zmizí z obvodu oblouk a odpor se sníží na třebas 10mOhm. Pokud pak invertor pouští 100A do takovéhoto obvodu, je na svorkách jen 1V.
To máme 100W výkonu.
--
V praxi jsou maximální i minimální napětí invertoru omezené šířkou PWM a velikostí kroku.
Tento původní příspěvek tu nechávám, ale je to blbost. Nechci sem vnášet žádný chaos.
Takže chování invertoru tak jak jsem ho tu popsal je bez antisticku. Omlouvám se.
Editoval chozebastler (12-09-2017 14:53:35)
Offline
Tak teorie je snad zodpovezena a spis mi nekdo reknite jak je to s tim rezimem tig? Ma dojit k vypnuti Hotstartu. A co arc force a antistick? Antistick se zrejme nepouziva u rezimu tig lift, ci ano? Jak vysvetlit pokles toho proudu pri prilepeni eldy v rezimu tig?
Offline
Wolfram je krehky ked by si aj prilepil to zlomis okrem toho keramika ta nepusti az tak blizko ked elda v spicke trci par mm.
Pri TIGu je to skor inak mas pociatocny prud a potom ti postupne stupne ale to sa netyka tohto stroja myslim.
Tu je zapal naskrabom ziaden LA tu nieje. Dalsia vec je uz len popis metody TIG je netaviaca elektroda
narozdiel od MMA kde je odtavujuca elektroda a ztoho plynie aj to prilepenie a kompenzacia vzialenosti. Pri TIGu to tak nieje.
Editoval ihlan (12-09-2017 12:52:27)
Offline
Tohle bude prostě záležitostí naprogramovaného FW v té svářečce. Nějaký rozdíl mezi řízením MMA a TIG asi má.
Já osobně si myslím, že při svařování MMA je na displeji zobrazený nastavený proud.
Zatímco při svařování TIG je tam zobrazený ten naměřený proud.
Že to takto někdo v číně naprogramoval.
--
Toto je reakce na #19
Editoval chozebastler (12-09-2017 14:33:16)
Offline
Chozebastler, asi máš nějaké zkreslené představy o antisticku - kdyby po zkratu protékal elektrodou stále ten nastavený svařovací proud, elektroda se pěkně rozpálí. Po aktivaci antisticku ale vždycky elektroda chládne, i když je přilepená, dá se normálně za pár vteřin vzít do ruky - osobně odzkoušeno. Proud obvodem při zkratu razantně klesne.
Offline
José, nevím proč sem s tím jdeš, když ti to je jasné a jasnější než těm, co se ti to snaží vysvětlit. Rozdíl mezi MMA a TIG je v tom, že u MMA hoří oblouk mezi tavící se elektrodou a svařencem, zatímco u TIG hoří oblouk mezi netavící se elektrodou a svařencem. To znamená, že u TIG oproti MMA nedochází k přenosu kovu z elektrody do sváru. Proto TIG nepotřebuje žádné takové funkce co potřebuje MMA( zjednodušeně řečeno). Proto je zdroj pro TIG jednouchý regulovaný na konstantní proud. Žádný Hot Start, antistick, ani arcforce. Zato ale bývají TIG svářečky vybaveny jinými speciálními funkcemi pro TIG - předfuk Ar, nábeh proudu dobeh proudu a dofuk.K těmto základním funkcím pak přistupují další např. 2T,4T poč. a koncový proud, puls, spot atd. To, co ukazuje dispej, je dáno představou konstruktéra, ale také mnohdy jen marketingového pracovníka (když svítí nějaké číslo, tak se to prodá za víc). Co to vlasně ukazuje by mělo být va manuálu, nebo se to musí vyzkoušet. U jedné svářečky-bylo barevná krabice z PRC, ukazoval dispej u MMA nastavený proud, ale u TIG se muselo stisknout tlačítko na hořáku a nastavit proud. Tak to ukazovalo proud nastavený.
Offline
chozebastler, pokud by se invertor choval tak, jak je popsáno v #18, tedy přísně v módu konstantního proudu, tak by žádnou výše jmenovanou specielní funkci jako je např. Antistick neměl.
Tedy při startu přidá –lépe se zapálí oblouk a svařenec se rychleji prohřeje, začátek sváru není tak studený.
Pokud roztavený kov spojí elektrodu se svařencem – přidá, ale nesmí to přehnat, protože by byl velký rozstřik.
Pokud ale toto přidání nestačí a napětí je stále malé po dobu cca ¼ až ½ sekundy, tak proud skokově klesne třeba jen na 10A, pochopitelně tak rychle, jak výstupní tlumivka dovolí. Hlavní důvod je ten, aby nezměkla elektroda a šla snadno odlomit, součastně to odlehčí více exponované součástky. Invertor se ale nesmí úplně vypnout, protože by po odlomení elektrody nebyl schopen poznat, že se může zase spustit a deaktivovat Antistick.
Offline
JJ máte pravdu. Dochází ke skokové změně výstupního proudu. Po vyhodnocení zkratu se sníží proud.
--
Famater: Vždyť píšeš to stejné co já. Záleží na tom co tam naprogramoval nějaký číňan. To je vše. Kus od kusu je to jinak. Jednou proud změřený, jindy nastavený, jindy oboje...
Zdenek11: Četl jsi co jsem napsal? "BTW: Kdysi dávno chlapi na stavbě sušili elektrody tak, že je schválně přilepili. Ona se ohřála prudem a vysušila. To už dnes s antistickem nejde"
--
Omlouvám se za ty zbytečné příspěvky...
Offline