SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Někde na internetu jsem vyčetl, že při vyvařování autmobilové karoserie u veterána z tenounkých plechů je lépe použít jako plyn CO2 s příměsí argonu raději, než samotné CO2. Tady v jednom článku na Svarbazaru čtu, že tato směs je pro amatérské použití prakticky nedostupná. Je to tak drahé, nebo se to fakt nedá sehnat? Mám láhev s platnou revizí, kterou si nechávám plnit potravinářským CO2 a to jsem dosud používal. Ovšem né na plechy 0,5 mm.
Editoval Pavel (28-04-2010 23:12:12)
Offline
sezente si kontakt na firmu messer nejekeho dilera co bude pusobit ve vašem okoli kde bydlite ti jsou ochotni na plnit argonem nebo jinou smesí vaši tlakovou lahev ja už mam rozjednanou jednu flašku pry v ni byl kyslik a ta flaška je vhodna na argon dokonce se v polsku da zakoupit jakesi smešovaci zařízeni kde se da smes michat ze 2 tlakovych lahvi nastavenim prutoku plynu podle budiku...
Offline
No teda, to je bomba, ten Messer Technogas má pobočku kousek od tam, co dělám, hned tam zítra vlítnu na to zjistit, co a jak... díky moc za tip. To jsem teda napnutej... a to mám zrovna flašku plnou čistýho CO2.
Offline
Tento plyn je dostupny pre každeho, akurat sa plati prenajom fľaše...
Je viacero spôsobov ,ako to vyriešiť.
1)Kupiť malu plnu fľašu z poľska.
2)Kupiť plyn a prepustiť si ho do vlastnych fliaš , zvyšok čo ostane tak rychlo spotrebovať a fľašu vrátiť.
3)Najsť spoločnosť ,ktorá požičia fľašu do pol roka zdarma.
V tom článku na svarinfe to bolo myslené tak ,že plati sa vysoky prenajom a zbytočne by niekomu ležala plna fľaša par rokov len tak v dielni ,keď za ňu treba pravidelne platiť nemale peniaze...
Offline
Pavel napsal(a):
No teda, to je bomba, ten Messer Technogas má pobočku kousek od tam, co dělám, hned tam zítra vlítnu na to zjistit, co a jak... díky moc za tip. To jsem teda napnutej... a to mám zrovna flašku plnou čistýho CO2.
koupite si jeste jednu nekde praznou. ja jsem se nedavno ptal ve firme ktera ma maly sklad a ma podepsanou smlouvu z meserem, pry date svou flasku oni vam nato daji visačku že jeto zakaznikova lahev a naplniji pokud je potreba tak i revize se da provest ale stoji nejake penize pokud byjste mel 50L lahev co2 moli by vam ji vymenit za flašku s korgonem unich je to pod jinym nazvem...
Offline
Aha, tak jestli to v tom článku mysleli kvůli pronájmu, tak to by mi bylo jasný, že je to drahý, mně ta flaška hrozně dlouho vydrží a většinu času by jenom ležela v garáži. Mohl bych si sice obstarat ještě jednu láhev prázdnou čistě jenom na argon, ale jak potom realizovat doma to přepouštění a směšování?
Offline
Pavel napsal(a):
Aha, tak jestli to v tom článku mysleli kvůli pronájmu, tak to by mi bylo jasný, že je to drahý, mně ta flaška hrozně dlouho vydrží a většinu času by jenom ležela v garáži. Mohl bych si sice obstarat ještě jednu láhev prázdnou čistě jenom na argon, ale jak potom realizovat doma to přepouštění a směšování?
prepušteni ano smešovani plynu ai moc ne, v polsku sice to zarizeni na smešovani existuje ale moc často se nevidi. a uz si nepamatuji kolik to stalo když jsem byl na nejake dily v polsku kvuli přestavbam svařeček einhell kterych jsem zatim předelal 6 kusu + muj prototyp..
Offline
Prepušťanie je veľmi jednoduche.
Treba na to prepušťaciu trubičku.
Je to vlastne trubička z maticami na oboch koncoch.
Fľaše sa spoja touto trubičkou , otvori sa ventil na prazdnej fľaši , potom ventil na plnej fľaši a už sa len čaka na vyrovnanie tlakov.
V tomto článku je to všetko krásne popísané : http://svarbazar.cz/phprs/view.php?cisl … 2008042201
Offline
Pro alll: v žádném případě nelze regulerně namíchat směsný plyn ze dvou lahví přepouštěním do třetí. S tím směšovacím poměrem je to trochu složité. Nejčastěji se používá směs s 15% nebo s 18% CO2 a zbytek argon. Rozdílná hustota obou plynů vstupujících do směsi právě to amatérské nastavení konkrétní směsi znemožňuje. Profi zařízení pro směšování plynů jsou proto velmi drahá, v řádech stovek tisíc Kč. Proto si je firmy ani nekupují, ale od dodavatelů plynů pronajímají. A analyzátory skutečného složení směsného plynu jsou tak drahé že si je firmy raději ani nepronajímají.
Offline
Pavel napsal(a):
Někde na internetu jsem vyčetl, že při vyvařování autmobilové karoserie u veterána z tenounkých plechů je lépe použít jako plyn CO2 s příměsí argonu raději, než samotné CO2. ...
Ano a ještě lepší je směs Ar 98%/2% O2, popřípadě Ar 97%/3% O2. Dosáhnete tím menší roztřik a perfektní kontrolu a stabilitu oblouku. Nevím jestli vám takové směsi tam namíchají. Jinak ty mixery plynů, jak tady někdo zmínil, existují, ale jak píše Jirkati, pro amatéra jsou příliš drahé. Hodím sem links, jaké používáme ve firmě kde pracuji.
http://www.arc-zone.com/index.php?main_ … cPath=1487
http://www.arc-zone.com/index.php?main_ … ts_id=3407
http://www.grainger.com/Grainger/items/2CZP4
http://www.smithequipment.com/products/ … page60.pdf
Offline
Nejjednodussì je jestli mas znameho ve firme kde s smesnym plynem svari at ti prepusti plyn z velke lahve do hasicaku jinak je s korgonem a jemu podobnymi smesnymi plyny problem s drahym najmem lahvi
Offline
A da se sehnat za rozumnou cenu prepousteci trubka? Kdyztak kde? A flaska se smesi 18/82 CO2/Ar ma zavit na redukcak jako Ar nebo jako CO2? prepoustel bych smes do lahve od cisteho CO2 (zavit G3/4)
Offline
Nemaš pravdu radek.
Argon ma závit W21,8 x 1/14"
Prepušťacia trubka ma tiež W21,8 x 1/14".
Je totiž určená pre kyslík ,ktorý ma rovnaky závit ako argón (preto pasuje na argon).
Pri prepušťaní do hasičáku je potrebna redukcia z W21,8 x 1/14" na G3/4".
Na jednej strane teda bude W21,8 x 1/14" a na druhej pomocou redukcie G3/4" (na hasičák).
Pokial sa na hasičáku vymení ventil za argónový bude všade W21,8 x 1/14".
CO2 ma teda G3/4" a ARGON W21,8 x 1/14".
Editoval m.evil (30-04-2010 19:20:03)
Offline
Prave tech 800 mi prijde docela dost za kousek trubky s matkama
Offline
existují redukce na přechod z W21,8x1/14 na G3/4-je to cca stovková položka,nebo se dá vyměnit převlečná matka na redukčáku(bacha je tam levej závit a che to fest chytit v měkých čelistech).To jen tak pro rozšíření potenciálních řešení když už někdo splaší flašu s jiným ventilem.
Offline
Ahoj lidi.
Mám problém a rád bych Vás požádal o radu. Minulý týden jsem koupil Co2 přes inzerat. Pán si po vyzkoušení odpojil svou láhev a došel pro jinou, že prý ta velká je jeho. A dnes jsem si ji chtěl nechat naplnit a ups. Ona ta láhev není na Co2 ale na směs. Jak jsem se dozvěděl je na té flašce jak špatný ventil (nemá pojistku) tak má i špatný rozměr vůči budíku. Na budíku je větší na lahvi menší.
A teď nevím co s tím.
Nabízejí se varianty: redukce závitů a naplnění tím co tam bylo argon+co2, prodej staré láhve, nákup nové nebo nechat láhev naplnit čistým co2 a dát zase redukci tam ale nevím zda nebude vadit že to nemá ten pojišťovák.
Vařit chci hlavně okolo baráku a prahy na autě tak nevím zda směs ar+co nebude zbytečný luxus. Ani netuším cenový rozdíl co2 čisté nebo směs s argonem.
Díky za rady.
Offline
Nevieme aká je ta fľaša vlastne veľká.
Pri malej 8L fľaši by som sa nad tým ani nepozastavoval .
Predať a kúpiť inú na čiste CO2 .
Na domáce práce to plne postačuje.
Velku fľašu by sa ale dalo naplniť zmesou v PL a niečo by aj vydržala .
S maličkou fľašou sa tam neoplatí chodiť.
Je to za chvíľku prázdne ...
Na bazoši existujú priekupníci , ktorý tie fľaše dokážu naplniť .
Ceny sú ale 3 násobné oproti PL .
Editoval m.evil (18-09-2017 16:24:51)
Offline
Ja som si raz dával vymeniť ventil vo fľaši na co2-kový - spravili to na počkanie, a stálo to pár eur...
Popozeraj nejaké plničky co2 v tvojom okolí, ja chodím do firmy Livonec.
Ak ti ale ide o vyminutie tej náplne vo fľaši, nevidím problém buď na budíkoch použiť prevlečnú maticu na argón, alebo použiť redukciu. Po vyminutí by som si na tvojom mieste túto fľašku nechal na zmes, a kúpil druhú priamo na co2.
Offline
Ja som si urobil mixer Ar+CO2.
Občas potrebujem čistý agon , inokedy zmes alebo čisté co2.
Tak nech mi tu zbytočne nestoja 3 fľaše... .
Offline
m.evil napsal(a):
Ja som si urobil mixer Ar+CO2.
Občas potrebujem čistý agon , inokedy zmes alebo čisté co2.
Tak nech mi tu zbytočne nestoja 3 fľaše... .
Práve sa takéto niečo chystám urobiť, resp. mám rozpracované. Mám už nachystané 2 ks solenoidy aj upravenú riadiacu jednotku. Môžeš prezradiť svoju koncepciu?
Offline
m.evil - čím měříš procentuelní podíl ve výsledném složení směsi Ar + CO2? Profi analyzátory jsou docela drahé přístroje.
Offline
2 jirkati. to neviem, čím meria m.evil, ale z fyziky o dynamike kvapalín a plynov sa tieto parametre dajú ľahko odvodiť, ale najľahšie je to zmerať. V prípade, keď sa použije na každý z plynov samostatný elektromagnetický ventil, tak je možné s dostatočnou presnosťou nastaviť prietok tak, že samostatne zmeriame každý plyn zvlášť a pri zmiešaní sa tie podiely skoro vôbec neovplyvnia.
Offline
Ja som to postavil na základe stroja , ktorý máme v práci .
Nieje to nič zložité.
Obidva plyny musia mať rovnaký tlak (to je veľmi dôležité ) .
Plyny sú následne vedené cez plavákové prietokomery s možnosťou regulácie prietoku .
Výstupy z oboch prietokomeroch sú spojené do jednej výstupnej hadice pomocou T -kusu.
Pomer sa nastavuje pomocou prietoku oboch plynov .
Napríklad výsledný produkt má byť 80%Ar a 20%CO2
Nastavím prietok argónu na 8L/min a CO2 na 2L/min.
Výsledný prietok zmesi bude 10L / min...
Treba kolo toho trochu počítať , ale mne to nevadí .
Videl som taky mixér aj na stránke ebay zhruba za 200 dolárov .
Offline
m.evil napsal(a):
Obidva plyny musia mať rovnaký tlak (to je veľmi dôležité )
A toho dosáhneš jak?!
Nejsem žáden fyzik, ale v tomto případě tlak před redučákem ti může být ukradený, přece tím RV redukuješ tlak (a tím i průtok) na nastavenou hodnotu.
Editoval davor (18-09-2017 21:52:43)
Offline
Senior - bohužel, tato teorie vůbec nefunguje. Směšování dvou tak rozdílných plynů jako jsou Ar a CO2 se řídí stechiometrickými "zákony". V daném případě závisí i na tlaku a teplotě směšovaných plynů. Před pár lety jsem měl kromě jiných povinností kolem desítek (stovek) svařovacích robotů i certifikovanou přípravu směsných ochranných plynů. Se směšovacími stanicemi jsem si užil řadu radostí i starostí. A strávil jsem i hodiny snahou o ruční regulaci u jedné porouchané směšovací stanice při nemožnosti odstavit svařovací linku s 36 roboty do příjezdu servisáka. A byl to skutečně opruz, protože i nepatrná změna tlaku na odběrní straně stanice v okamžiku, když třeba 10 robotů přejíždělo mezi sváry, nebo když se současně otáčely tři zakládací stoly. Prakticky okamžitě klesal podíl CO2 ve směsi a já točil regulačními ventily nahoru a dolů jako vzteklý, abych se udržel v toleranci ± 0,5%, které roboty ještě "skously".
Směšovací stanice jsou docela složitá zařízení s komplikovanými kuželovými plochami, které reagují na skutečné složení směsi, kontrolované elektronickými čidly.
Existují i "malé" směšovačky, které měří rychlost průchodu obou plynů kalibrovanou trubkou a jejich teplotu po průchodu kalibrovanou clonkou. Tak je možné potřebnou směs také vyrobit, ale stejně je nutná nějaká kontrola složení výsledné směsi.
Offline
Stránky: 1 2