SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-09-2017 10:50:07

bocek007@seznam.cz
Člen
Registrovaný: 30-09-2017
Příspěvky: 7

špatná kvalita sváru Al TIG

Zdravím. Při sváření hliníkových plechů (bez ohledu na slitinu) se mi na různých místech svár začne prasit. Zavařim dvacet centimetrů krásnym svárem a najednou mi začne oblouk divně vyšlehávat, opálí všechno okolo a v tom daném místě je už skoro nemožné vařit dál. Když vařit přestanu, tak na tom místě se udělá matná vrásčitá krusta a hůř se tam chytá i přídavný materiál. Začnu vařit o pár centimetrů dál a vaří to zas normálně. Děje se to bez ohledu na očištění svařovaného materiálu, množství argonu nebo přesahu elektrody.
Poradí někdo čim to je? Díky

Offline

 

#2 30-09-2017 11:30:41

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Mi to dělá když se dotknu wolframem ale to by jsi viděl. Potom jedině nečistoty . Máš hliník okartáčovaný?

Offline

 

#3 30-09-2017 11:54:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Bylo by asi potřeba dát fotku. Děje se to, jak píše pat, při kontaminaci elektrody. Na ní se začne Al vařit a odpařovat, výsledkem  je šedé až černé okolí sváru. Také se ale stává při svařování ozavřených profilů, že ohřátím se roztahuje vzduch uvnitř a potom proudí zespodu do ochranného plynu a způsobuje oxydaci. Vznikne hnus, který je nutné celý vybrousit. Nedá se na to vařit. Je to vlastně silné znečištění ar.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#4 30-09-2017 12:15:32

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Ještě je možné, že přetěžuješ elektrodu a ta ti „ukápne“. Dej fotku a napiš na kolik A to vaříš a s jakou elektrodou.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#5 30-09-2017 14:07:11

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Tak to by snad viděl, že mu kousek schází. Když má  vysoké čištění +5 tak opravdu stačí jen kapka  a už to jede. Skoro ani dotek nemusí být. Hliník se vypařuje  .Možná  argon na 15 takový protifuk  já  mám na nerez asi 8 ale hlína.  musíš přidat.

Offline

 

#6 30-09-2017 21:31:38

bocek007@seznam.cz
Člen
Registrovaný: 30-09-2017
Příspěvky: 7

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Díky za odpovědi. Jsem samouk, takže je u mne možný všechno :-D. Asi to bude tou kontminovanou elektrodou. Sice si nejsem vědomý, že by se mi to zrovna v tu chvíli stalo, ale je to možné. Zmátlo mě ale, že když jsem chtěl v tom sváru pokračovat i s nově nabroušenou elektrodou, tak to prostě nešlo. Bude to jak píše Famater. Po vybroušení toho sváru se to zlepšilo, sice to ještě trochu prskalo, protože ty nečistoty zústaly v pórech, ale po chvíli se to normálně chytlo. V odkazu je fotka sváru.
http://bocek007.rajce.idnes.cz/svar/#22 … 8121_o.jpg
Elektrodu používám 2,4mm na 120A a argon jsem zkoušel pouštět i fakt hodně a nemělo to na to vliv.

Jinak když už jsem se konečně rozhoupal a píšu sem, potřeboval bych poradit ještě s pár věcmi.

Mám takovou tu klasickou levnou mašinu do 200A co se před pár lety hojně prodávala s 9ti potenciometry viz foto v odkazu.
http://bocek007.rajce.idnes.cz/masina/# … 3441_l.jpg
http://www.globalmarket.com/product-inf … 31008.html
Netušim na co je prostřední kolečko v dolní řadě Stromverlagerung nebo nějak tak. Zdá se mi, že to ani na nic nereaguje. Možná se mi rychleji zaoblí elektroda, když to ohulim. Ale jistej si nejsem.

A ještě jeden dotaz ohledně sváru, tentokrát na černym materiálu. Zase neurčitě kde, se mi to železo začne jakoby vařit a tvoří se v něm bublinky, které vystupují na povrch a tvoří to viditelné dirky ve sváru, někdy kráter jako pra*e ( i víc jak milimetr). Vypadá to jako beďar. Myslel jsem si, že to dělá koroze, když vařim něco ne uplně čistého, ale teď se mi to stalo i na upně očištěném materiálu. Většinou třeba u zkorodované trubky, kterou nemůžu očistit zevnitř to řešim tak, že to vařim nerezovým drátem a takový bordel mi to nedělá, ale proč se to děje na čistém materiálu? U tohohle vim jistě, že elektrodu kontaminovanou nemám. Dělám s tim designový prvky, kde ten svár musí být dokonalej a když se mi to stane, tak to můžu vzít a vyhodit. To znamená vyhodit i několik hodin práce co jsem s tim svařovanym materiálem měl před tim, což mě fakt nebaví :-D. Fotku teď bohužel nemám..

Díky chlapi.

Offline

 

#7 30-09-2017 21:56:08

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Se mi to také stalo a bylo to nevhodným přidavným matrošem .Jen jsem sléval hrany a  nebylo to ono ,potom jsem vzal  jiný přídavný drát a byl klid

Offline

 

#8 03-10-2017 16:52:19

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: špatná kvalita sváru Al TIG

Stromverlagerung, to co se v češtině nazývá Balance, nebo čištění (cleaning). Jak vypadala elektroda? Pokud se znečistAl, tak se naní vyvoří výše (ne nakonci) kapka. To jsi svářel jen plech? Na zadní staně mohl volně proudit vzduch? Mě se zdá, že máš málo proudu. V takovém případě tě to nutí zkracovat oblouk a pak se lehce stane, že se elektrody dotkneš. Co se týká těch bublin, tak ty vznikají, když je kořen sváru zokujený a provaříšto. Na př. u stehů. To nejde opravit jen roztavením. Musíš to vybrousit a převařit s přidáním drátu. Také se to může stát přehříváním sváru, malou postupovou rychlostí, dlouhým prohříváním na jednom místě bez přidání. Pokud se sváří malé a tenké věci, tak je důležitý správný "grif" ve správný čes a správné množství přidat. Tím se udrží správná teplota tavné lázně.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče