SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 31-03-2017 16:17:30

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Otázky kolem mig/mag všeobecně

Dobrý den,
prošel jsem snad celé fórum/YouTube a samotný internet, ale i tak bych měl několik dotazů. Doufám, ze mi pomůžete.
Mám stroj Lincoln speedtec 200, CO2, drát 0.8

1. Mám redukční ventil na argon s redukcí(do budoucna chci zkusit směsy s argonem) a dělám vše návodu. Jen mi přijde divné, že po ukončení svařování, uzavření lahve, uzavření hadičkového ventilu a nakonec redukcňiho ventilu mi neustále zůstává tlak v redukčáku. Je mi jasné, že v případě těsnosti okruhu nemá kam plán utéct, ale jde mi o to, jestli nutné plyn z okruhu nějak snížit nebo to mohu nechat,

2. Svařuji 0.8drat, CO2 cca 10l(dle poučky bych měl dat 10x násobek, ale snadněji se trefuje na označené pozice), ocel 3 mm. Dle informaci bych nastavil cca co 1mm to 40A. Takže cca. 120A, co 100A to 10V, takže 12V, rychlost drátu  o 120A x 2"(5)= 600mm/min. Jsou tyto poučky správné? Hodně používám synergií a řekl bych, ze dává o kousek více Ampér ale výpočty mi tak nějak tak sedí. Jen ten drát mi tam nesedí. Všechny Svářečky by měly dávat rychlost max 700inch/min, ale přijde mi to jako raketa.

3. Trošku mi hapruji ve: ,,znalostech" význam Voltů při svaření. Ampér jsem pochopil, ze nastavují výkon aby došlo ke správnému provaření a nedošlo k LOF(lack of fusion), studenému spoji. Volt by mi měl pomáhat k udržení oblouku a natavení materiálu?

4. Nastaveni tlaku kladky na drát. Použil jsem verzi, kterou uvádí Esabi + Miller a to, ze nechám vyjet kousek drátu, udělám zobák a cca 5 cm pevné povrchu a stisknu spoušť hořáku a měl by mi drát dělat kolečka. Další metoda je, ze by se mi ve vzdálenosti cca 2cm od povrchu by měly kladky prokluzovat - nedělal jsem, přijde mi to debilni ničení kladky. Nakonec metoda, ze mezi palce a ukazovákem by měl drát mít takovou sílu, aby projel a neprokluzoval, ale nebyla kladka přetížená. Taky jsem nezkoušel. Mate další a lepší metodu?

5. Vzdálenost hořáku o materiálu je cca 10mm, mate nějaký tip jak si trénovat tuto vzdálenost? Mám Kleste Flex, které automaticky štípají drát na správnou délku, takže nějaký pojem mám, ale proste jsem amatér a nemám se od čeho odpíchnout. Když jsem moc blízko tak dělám díry a když daleko, tak svár je malý a proste o ničem,

6. Metoda push/pull nemá u mě smysl řešit, ale zkoušel několik metod vrtění hořákem, ale zatím nejlepší mi přijde metoda, kdy opisují psaní písmena l pořad dokola. Zkoušel jsem i různé stromky, jednoduchý tah, ale svár pak u všeho byl křivý a provareni se nezdálo OK. Je nějaká lepší metoda?

7. Existuje pomůcka, jak si dat pozor na rychlost rukou s hořákem nebo je to o rukách?

Tak to je vše, budu rad za každou odpověď. Děkuji.

S pozdravem Jirka

Edit: Prepocty mohou být totálně mimo,
Edit2: vlákno podle mnou jsem četl

Editoval DzordanoBruno (31-03-2017 16:31:38)

Offline

 

#2 31-03-2017 19:13:33

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

1.Pokud plyn z cesty uzavřená tlaková lahev redukčák před vypnutím svářečky nevypustíte zůstane tam.Takže zavřít lahev, povolit stavěcí šroub průtoku a po stištění tlačítka hořáku spadne druhý budík na nulu,ale budík obsahu lahve zůstane beze změny.Způsob že zavřete láhev,vypustíte tlačítkem plyn a až pak povolíte stavěcí šroub vám hodí na nulu oba budíky(nevím teda co máte za redukčák)

Až budete kapku víc vyvařený nebude pro vás ta rychlost posuvu až takovou roli budete schopen korigovat postupovou rychlost dle potřeb procesu na základě průvaru.Obávám se že tyhle synergické programy jsou pro začátečníky nevhodné-pak se totiž o nastavení mašiny,správného chování procesu,vzájemné závislosti parametrů nic nenaučí.3mm plech se dá provařit jak na 120 tak nepropálit na 200 Ampérech(Mig mag jsou napěťové zdroje,takže bavit se o ampérech je zavádějící),záleží jen na bližších podmínkách-poloze,mezeře mezi materiály,postupové rychlosti a tvarové komplikovanosti sváru.Dnes jsem svařoval jekly t 2,5mm,nastavený jsem měl 4.stupeň středního výkonu při posuvu 8,6m/min(hodilo to 192A).Tohle nastavení je u každého zdroje jiné je potřeba dostat do ucha zvuk správného oblouku a tím se řídit v závislosti na průvaru.Pokud byste měl cestu kolem v mé pracovní době můžu to ukázat "naživo"


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#3 31-03-2017 19:55:15

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Mám stejnou mašinu. Je boží smile
Ládes má pravdu, je to všechno o praxi.
1 - to je dobře, že tam ten plyn zůstane, máš ho tam na příště. Ničemu to nevadí.
2 - jako výchozí hodnoty OK, začni v synergii, můžeš hejbat trochu s voltama. Průtok plynu cca 10x průměr drátu jako výchozí, větší průtok nevadí (pokud tam nebude fučet bríza) smile
3 - Pro MIG/MAG se nastavujou volty, pro MMA ampéry. Pokud budeš v synergii, tak můžeš cokoliv, stroj si to přepočítá.
4 - začni s nastavením přítlaku uprostřed stupnice na šroubu, ale plus mínus to bude odpovídat tomu, cos popsal. Drát se nesmí deformovat ani prokluzovat.
5 - praxe, praxe, praxe. Cvičit a cvičit. Občas ten drát vyjede víc a musíš ho uštípnout, bude mít na konci kuličku, ale musíš vařit a koukat, jak se to chová. Natáhneš oblouk, zkrátíš, a uvidíš. Některé dráty chtěj třeba 15 mm výlet, ne 8. Výrobce to udává v materiálovém listu.
6 - viz 5, cvičit a koukat, co to dělá a jak to vypadá. I druh sváru je důležitej, i drát, prostě musíš koukat. Pokud chceš začít vařit naostro něco konkrétního, nejspíš nedopadneš dobře.
7 - je to v rukách. Dobré je si vzít hořák do obou rukou a opřít se o materiál a jet. Není to ostuda. Dokonce jsem viděl i to, že si svářeč přidržoval druhou rukou dlouhou elektrodu (asi čtyřku podle délky). Sám jsem to v životě neudělal, považoval bych to za potupu smile
Rada na závěr - na začátek si kup nějakej slušnej drát (značkovej, ne no-name čínu), ať vyloučíš pro začátek vliv nekvalitního přídavného materiálu. Až se to naučíš, můžeš vařit tím , co ti kdo dá smile

Editoval pafik1605 (31-03-2017 19:58:15)

Offline

 

#4 31-03-2017 20:01:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Podle internetu se ještě nikdo nenaučil ani operovat slepé střevo, ani pořádně svařovat. To, co amatér zkoumá bez znalostí rok, to se v Zaškolovacím kurzu podle ČSN 050705 ve Svářečské škole naučí za jeden den! Odpovídat podle bodů v příspěvku č.1 je nesmysl, protože tazatel nemá základní znalosti o svařování metodou MAG. Doporučuji začít porovnáním statických charakteristik svářeček MMA a MIG/MAG. A potom se zeptat na problematické věci.

Offline

 

#5 31-03-2017 21:06:18

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Já dávám přítlak tak, abych udržel drát mezi prsty když podavač jede. Výlet drátu stejně jako průtok plynu na 10x průměr drátu. Já při vedení hořáku dělám radši obloučky, ale spíš tak člověk propálí materiál než když jej vede rovně

Offline

 

#6 31-03-2017 21:27:33

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Ládes: Děkuji za odpověď. Vaše nabídka, milý pane, mne velice potěšila,  bohužel  jsem z Plzně a do Olomouce je to kus cesty. Škoda! Synergii se snažím pochopit a sahám do ni. Lincoln je v módu synergie velice ořezán a dovoluje mi nastavit a hrát si jen se základními prvky. Proto ho zatím používám smile)

Pafik1605: Řekl bych, ze onen Lincoln je za ty prachy hodně parádní stroj. Měl jsem predtim Güde a proste s tím neslo nic. Opravdu tak lepit výkaly v trávě, popř. jako židle do dílny. Drát mám Sidergas S6, což by neměl být úplný šrot, narozdíl od cívky kterou se mi povedlo koupit jednou v Chobole. Rozdíl je patrný na první pohled. O víkendu mám čas a tak si sednu ke svářečce a budu vařit smile) S Lincolnem mám pocit, že už nemůžu svádět svary na prd na mašinu, ale na ruce a to je opravdu výborný pocit. Jo a šroub přítlaku mám lehce povolen od střední polohy. Cca 2.5 risky.

Jirkati:  Na kurzy jsem rozeslal poptávky. A říkám předem, ze se nevymlouvám, ale svařování je jen koníček, živím se jinak a díky vytíženosti musím mít individuální přístup a to moc škol nechce. Toto fórum čtu cca. rok a snažím se, co nejvíc pochytit. Čtu knihy v češtině, angličtině až mi jde z toho hlava kolem. My máme Mig/Mag oni mají GMAW. My máme holky, oni vdolky. Takže díky tomu někdy nepobírám i pro Tebe jasné věci. Myslím si, ze jsem zase tak debilni otázky nepoložil. A bez debat souhlasím, ze kurz je nejlepší možnost.

Editoval DzordanoBruno (31-03-2017 21:29:40)

Offline

 

#7 31-03-2017 21:31:56

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Jees: Děkuji za odpověď. Tu metodu jsem taky někde četl p, určitě ji taky vyzkousim. Obloučkama jsem taky snáze propálil materiál než metodou rovné, ale obloucky mi baví víc. Lépe se mi dělají.

Offline

 

#8 01-04-2017 16:47:12

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

To jirkati: tazatel nemá základní znalosti a proto se ptá, aby je získal. Mě to připadá normální. Jinak máš pravdu, kurz ti dá za pár dnů víc, než rok koukání na videa na internetu. Ale ne každej amatér ho chce platit.

To bruno: ta synergie je tam právě pro tebe, abys nemusel na začátek moc testovat. Pokud se chceš hrabat v nastavení, tak z ní vylez a tady máš tabulku z Lincolna 180 (to je ten samej bez synergie)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4621_lincoln-180.jpg


Ta synergie funguje dobře, ale na tlustší materiál. Pokud máš plech 2 mm a nastavíš tlouštku materiálu na 2 mm, tak to na 90% propálíš. Moje zkušenost.

A ta tabulka se tam nedá dostat, nevím proč. Je ve formátu jpg, a uloží se s velikostí 0.

Editoval pafik1605 (01-04-2017 16:57:19)

Offline

 

#9 01-04-2017 17:58:07

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Můžeš sem hodit odkaz na tu tabulku? Třeba na rajče nebo tak.. koukám do návodu a žádnou tabulku tam nevidím.

Offline

 

#10 01-04-2017 20:03:13

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

To pafik 1605 - máš naprosto pravdu v tom, že amatér nechce platit kurz. Jenže zaškolení podle ČSN 050705 trvá ve Svářečské škole obvykle dva dny a stojí 2000 až 3000 Kč. Svářeč odchází s Oprávněním k obsluze a svařování, které při jakémkoliv průšvihu (úraz, požár apod.) uznávají všechny pojišťovny. Na kolik asi přijde takové učení doma podle internetu a podle různě získávaných, často protichůdných, rad. Spotřeba pár lahví plynu, cívka drátu, spotřeba elektřiny svářečkou a stále běžící bruskou atd. Už jsem ve fimě zaškolil dost svářečů třeba na obsluhu autogenu při rovnání svařenců plamenem, nebo na stehování pro svářeče, takže vím, o čem je řeč.

To DzordanoBruno - vybodni se na všelijaké synergie a podobné funkce, které mají smysl jen pro svářeče, který už to dokonale umí. Zapal si oblouk na jakémkoliv kusu oceli a druhou rukou si otáčel regulátorem výkonu (třeba A) svářečky a poslouchel oblouk. Musí jen lehounce ševelit, žádné prskání apod. Důležitou informací je DÉLKA VÝLETU drátu z průvlaku, ne z hubice! Podívej se na mého avatara v profilu, na obrázku je přesně vidět, jak by měl průvlak v hubici vypadat. A ten výlet drátu je 10 x jeho průměr. Množství ochranného plynu je kupodivu také 10 x průměr drátu v litrech za 1 min. Doporučuji ověřit přímo na hubici příložným průtokoměrem (trubičkou).

Offline

 

#11 02-04-2017 13:34:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Já bych ale řekl, že pokud je možnost, je dobré před placeným kurzem si to svařování osahat.
Když totiž člověk přijde na kurz a nikdo předtím to neviděl nebo neměl v ruce, je účinnost toho kurzu výrazně menší než když se nemusí učit úplně zákaldní teoretické a praktické věci a myslet na ně.
Přirozeně nesmí se to přeháněk a hlavně asi nesmí si zakonzervovat nesprávné návyky.

Offline

 

#12 02-04-2017 14:43:51

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

to jirkati:
jestli je ta cena taková, jak říkáš, tak to pak s tebou souhlasím, za tyhle peníze by se to vyplatilo. Ale když jsem si před pár lety koupil TIG mašinku a začal se pídit, za kolik že je kurz, tak jsem zjistil, že jeho cena vysoce překračuje můj důchod. Všichni kolem 20k bez DPH. A bylo rozhodnuto. A souhlasím i s Radimem; pokud přijde člověk na jakékoliv (opravdu jakékoliv , i třeba excel, word) školení, a je v tom úplnej panic, tak mu to nedá tolik, jako když už o tom něco ví a ví, na co se soustředit. Jinak je toho na něj moc a v půlce dne mu vypne hlava smile .
Ale jinak nesouhlasím s tou synergií; to je právě základ pro začátečníky, od čeho se odpíchnout. Pak můžou kroutit knoflíkama, co jim to dovolí, a pozorovat chování. Na tom Lincolnu je displej se skutečným proudem a napětím, to si zapamatuje a pak může přepnout do manuálu, nastavit si to odečtené napětí a experimentovat víc.
Bru:
Tu tabulku mám ofocenou přímo ze dvířek tý 180, můžu ti jí poslat emailem.

Editoval pafik1605 (02-04-2017 14:46:42)

Offline

 

#13 02-04-2017 15:11:11

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

DzordanoBruno: Tabuľky nastavenia MIG/MAG zváračiek niektorí skúsení zvárači kritizujú, že nie sú univerzálne smerodajné, ale že je potrebné sa riadiť podľa vizuálnych aj zvukových vnemov pri sledovaní procesu zvárania, teda chovaní lázne a pod. Mnohí začiatočníci sa však dožadujú tabuliek odporúčané základné nastavenia, čo celkom chápem, pretože je samozrejme potrebné nájsť nejaký pevný bod. Preto som pred časom Vytvoril niektoré tabuľky odvodených od príručky KIT-400. Odvodených preto, lebo v source sú udávané pozície prepínačov a nie skutočné hodnoty napätí. Parametre pre drôt 0,8 a CO2 ako aj MIX si pozri:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 83&p=2 .

Offline

 

#14 02-04-2017 15:21:54

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

My máme na migu také tabulku, já jí používám k nastavení počátku a pak si parametry už nějak upravím podle situace, popř. si je upravím rovnou

Offline

 

#15 02-04-2017 19:49:37

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

To pafik 1605 - je potřeba si neplést Zaškolení svářeče podle ČSN 050705 a Základním kurzem svařování podle stejné normy. Jenže obvykle nikdo normy nečte, i když se na internetu dají sehnat plná znění. Ten Základní kurz trvá až měsíc a tomu také odpovídá cena.

Offline

 

#16 02-04-2017 20:05:13

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Jirkati:
Jaký si myslíš, ze je pro mne lepší kurz? Zaškolení nebo základní? Živit se svarovanim nebudu, mám to jako koníček. Rad bych se naučil svařovat  tak, jak se má.

Offline

 

#17 02-04-2017 20:06:27

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Seniora díky za tabulku. Hodit se bude smile)

Offline

 

#18 02-04-2017 21:27:40

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

DzordanoBruno - těžko ti někdo poradí jak moc základů pro sebe potřebuješ. Podle mně pro domácího kutila, který se se svařováním už někdy potkal a něco už o svařování ví, je Zaškolovací kurz dostatečný. Kdo by začínal úplně z nuly, bez jakýchkoliv zkušeností a znalostí o svařování, pro toho by byl přínosnější - ale významně dražší - Základní kurz.
Pro profíka je ale Základní kurz zcela k ničemu a mnohem lepší je na konci svářečského kurzu udělat zkoušku podle zcela jiné normy, podle ČSN EN ISO 9606-1. Současné předpisy jsou díky našemu členství v evropských strukturách, včetně svařování, velice přísné. Jen obtížně se v oboru svařování hledá možnost svařování se Základním kurzem. Za posledních cca 15 let jsem snad neviděl výkres, kde by byl předepsaný kontrolní systém EN 5817/D, který by užití svářeče se ZK umožnil.

Offline

 

#19 03-04-2017 09:30:46

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Lenze zvaruje to ten z ZK a pisany je ten zo skuskou ci? Nieco sa zmenilo?

Offline

 

#20 03-04-2017 13:24:30

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

To Atlan - nevím, v jak kvalitní firmě pracuješ. Ve firmě, kde pracuju já, mají všichni svářeči 6 až 8 zkoušek podle EN ISO 9606-1,2. I když některým prodlužuju stále ještě jejich původní Základní kurzy. Neumím si představit tu situaci, že by při některém zákaznickém nebo certifikačním auditu nebylo všechno v pořádku a nesvařovali svářeči s příslušnou kvalifikací.
To švindlování se prý děje v některých garážových a jiných podvodných firmách. Je to jejich problém, že velice rychle ztrácejí serióznost a tím i zákazníky.

Offline

 

#21 03-04-2017 14:21:04

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

jirkati napsal(a):

To pafik 1605 - je potřeba si neplést Zaškolení svářeče podle ČSN 050705 a Základním kurzem svařování podle stejné normy. Jenže obvykle nikdo normy nečte, i když se na internetu dají sehnat plná znění. Ten Základní kurz trvá až měsíc a tomu také odpovídá cena.

To je pod mojí rozlišovací schopnost smile
Přistupoval jsem k tomu tak, že se chci naučit svařovat pod argonem, a sice ocel, ne hliník. No a našel jsem ty výše zmíněné ceny. Tím jsem skončil.

Offline

 

#22 30-06-2017 11:26:34

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

Pánové potřebuji radu. Není nutné zakládat nivě vlákno a proto to hodím sem:)

Při svařování se mi přilepí hubice k materiálu. Vím, ze se to už někde řešilo, ale nemohu to dohledat. Při poloze zezhora-dolu material 4mm, mezera 2mm.
Napadlo mě, ze jsem nedodržel správný úhel horaku a roztavený kov mi natekl dovnitř hubice, ale po prozkoumání hubice tam byl jen kuličky a klasicky bordel. Hubici jsem vyčistil, nastrikal a stalo se to znovu. Na mezikusu pod špičkou jsou vidět opálená místa u dírek pro plyn.
Pak mě napadla poškozena izolace v hubici. Mám hořák Binzel mb25.
Hubici jsem vyměnil, vše nastrikal a tak uvidíme. Bohužel to vše vyzkousim až v neděli, dříve se do dílny nedostanu.

Rad bych, ale problém vyřešil, abych mohl v neděli pokračovat v práci smile děkuji tedy za rady

Offline

 

#23 30-06-2017 17:05:17

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

myslim ze za to mohla ta fibrova podlozka alebo teda odizolovanie hubice,
jej by malo byt jedno v akej je polohe

Offline

 

#24 05-11-2017 17:57:39

valfren
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 149
Web

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

dobrý den, potřebuji poradit jak nastavit svářečku kde se nastavuje napětí ve Voltech otočným potenciometrem, Ampéry tam nejsou, je to mig/mag, mám zkušenosti ze školy jen s nastavením svářečky po jednotlivých stupních s čísly kde se volily ampéry, a tohle se mi moc nedaří rozumně nastavit, díky za radu

Offline

 

#25 07-11-2017 16:19:39

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Otázky kolem mig/mag všeobecně

ampere si nareguluje zvaracka sama s vyletom dratu
steluj podla toho co potrebujes zvarat podla hrubky dratu polohy a tak treba skusat a najdes si svoj grif

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče