SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 22-01-2018 05:24:40

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Zdravím.
Púšťam sa do stavby CO2 zváračky.
Trafo mám 230/400 na 24V  105A.
K tomuto trafu potrebujem postaviť tyristorový regulátor.
Na nižšie uvedenom odkaze som našiel regulator,len sa chcem opýtať,staval ste ho niekto?
Je toto zapojenie funkčné?
Prípadne mi prosím poskytnite schému regulátora vhodného pre túto aplikáciu.
Regulovať chcem s sekundárnom obvode,tyristory mám Semikrony 160A.

Vopred ďakujem, Ľudo.


http://www.svarbazar.cz/phprs/download. … mp;sekce=3

Offline

 

#2 22-01-2018 07:05:10

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

tak na to jednofázové trafo potrebuješ velkú tlmivku ako trafo , tam regulátor treba riadený so spatnou vazbou  na napetie ...  to bude náročné na vyladenie , prúd  105A a napatie 24V je na to málo ... pri CO2 je zváracie napetie okolo 19V/100A ,  dioda ti zhltne 1V  a tyristor min. 1-2V ... To sú len prechody cez polovodiče ... a dalšie straty máš na silových vodičoch ... bude to zvárať neaky ten max 2mm plech ...

Offline

 

#3 22-01-2018 08:05:13

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

To napätie 24 V je striedavé efektívne. Špičkové bude 33,8 V. Samozrejme, aj napriek tomu, že použije elektrolyty, striedavú zložku (zvlnenie) úplne neodstraní. Tiež údaj k trafu  105 A je málo vypovedný. Ak t má byť trafo pre kontinuálne nasadenie dokonca predpokladané umiestnenie v nevetraných priestoroch a bez chladenia, kde sa počítalo s prúdovou hustotou do 2,5A/mm2, tak nemám obavy z nedostatku výkonu. Predpokladám tiež, že je aj prípadná možnosť zvýšiť sekund. napätie pridaním  1 a 2 závitov, hoci len páskového vodiča.

Offline

 

#4 23-01-2018 05:28:25

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Trafo má naprázdno 28V, ale nie je problem privinúť pár závitov Cu plocháča.Čo ma viac trápi je napäťová spätná väzba,musí to byť? Vychádzum totiž z toho že trafo s odbočkami ju nemá a šlape.Ja to riešim tyristormi preto lebo mám hotový trafák bez odbočiek.Tlmivku mám navinutú podľa knihy "transformátory pro obloukové svařování" a je veľká ako samotné trafo.Ľudo.

Offline

 

#5 23-01-2018 13:27:24

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Nezabudni na nulovu diodu. Inak stavias stepdown menic beziaci na 100Hz tomu zodpovedaju kondiky a indukcnosti v obvode.
Teoreticky bude stacit nastavit nejake spustanie tyristorov aby to zvaralo.
Idealne to nebude ale stacit by to malo. Ale kedze uvazim koko siciastok tam koki tomu nusi byt a o tych 10 suciastok viac a mas stabilizaciu napatia. ( mozno bude treba sa pobrat s nasadenim spatnej vezby res jej odozvy koli simulacii elektronickej tlmivky)

V kazdom pripade vysledok je neisty a v dnesnej dobe nie velmi rentabilny z ohladom na vlastnosti.

Offline

 

#6 23-01-2018 18:13:21

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Zvažte proč se do stavby pouštíte. Pokud je to kvůli ceně tak vězte, že těžko ušetříte, spíš v tom utopíte víc. Ted má cenu stavět jen něco úzce specializovaného. Jinak lépe koupit třeba v číně.

Postavil jsem kdeco, analogově i digitálně. Ale většinou se to nevyplatí.

Editoval Charon (23-01-2018 18:14:08)

Offline

 

#7 23-01-2018 19:01:48

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Ludo, keď už máš trafo a chceš ho využiť, tak riešením by bola tlmivka do primáru s odbočkami, ktorými by si prepínal výkon. Tlmivka by nemusela byť veľká, lebo by nebola zaťažená jednosmernou zložkou prúdu. Zároveň by si ušetril na veľkosti výstupnej tlmivky a na kondenzátoroch. Uvažuj o tom.

Offline

 

#8 22-10-2018 10:07:32

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Zdravím Vás.
Máte na mysli niečo na spôsob ako je v tomto článku?
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007120501
Ľudo.

Offline

 

#9 23-10-2018 06:52:05

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Tam není tlumivka .............

Offline

 

#10 23-10-2018 10:20:57

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Kde nie je?
Na primárnej stane trafa?
Čo to teda je?
Autotrafo?
Potreboval by som info ako toto trafo či tlmivku navrhnúť.
Predsa len to bude takto jednoduchšie.
Vopred vďaka Ľudo.

Offline

 

#11 23-10-2018 12:18:32

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Na obrázku je nakreslena tlumivka s přepínatelnými závity. Toto zapojení, pokud odpovídá skutečnosti, není vhodné pro MIG/MAG, ale jen pro MMA. Charakteristika pro MIG by byla nevhodná, celek bude "měkký". Autotransformátor by na regulaci použít šel, dal by se určitě nějak spočítat, ale myslím si, že by v závěru byly stejně potřeba provádět nějaké korekce pro praktický provoz - jednalo by se vlastně o návrh prototypu.
Ten článek je starý 10 let, dneska už nemá žádnou výhodu navrhovat a stavět podobná monstra, jednak z finančních důvodů a jednak proto, že výsledek bude nejistý. Já jsem sám kdysi dělal dvě svařovací trafa (na MMA), ale to už je hodně dávno, v dnešní době je podobná práce nesmysl.

Edit.: když už, chtělo by to půjčit si nějaké malé odbočkové céóčko a měřit napětí naprázdno přímo na trafu, při všech polohách přepínače proudu (nebo někoho poprosit, aby to změřil). Podle toho pak už jde celkem jednoduše vypočítat autotrafo. Doladit by to pak šlo ev. přivinutím pár závitů na to vaše trafo, myslím si, že těch 24V nebude na plný výkon stačit. To autotrafo odhaduji tak kolem 600VA. Nevím ale, co by říkal jistič při zatížení dvěma trafy.

Editoval Zdenek11 (23-10-2018 15:15:21)

Offline

 

#12 23-10-2018 20:21:31

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Ale Zdenku , kraviny , jen tam není primár .... Škoda mluvit ...... Nesmysly .

Offline

 

#13 23-10-2018 21:36:49

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Na tej schéme : http://www.svarbazar.cz/phprs/download. … mp;sekce=3 je na potreby regulácie prúdu zapojená tlmivka s prepinateľnou indukčnosťou. Je pomenovaná ako "Snižujicí transformátor" ale je to normálna striedavá tlmivka s funkciou podobnou ako predradník k výbojke. Dá sa to použiť aj pre MIG/MAG zváračku, ale bude to mať trochu viacej sériovú charakteristiku, ako vy bolo žiadúce. Na druhej strane, viacero odbočkových zváračiek takúto charakteristiku má. Dôležité je aj to, či sa použijú elektrolytické kondenzátory aspoň 20 mF. Tie môžu nežiaduci jav sériovej charakteristiky čiastočne kompenzovať. Veľmi tiež na kvalitu zvárania vplýva výstupný obvod. Mne sa veľmi osvedčilo zapojenie s pomocnými diódami, ďalej tlmivku trasformátorového typu s pomocným vinutím a tiež aby bolo hlavné vinutie tlmivky rozdelené odbočkou pre väčšie aj menšie prúdy.

Offline

 

#14 24-10-2018 06:06:39

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Trochu sa mi nezdá odkaz na schému, nesedí s následným popisom.
Je to správne?
Na elytoch určite šetriť nebudem ako píšete min.20mF.
Aké je to zapojenie s pomocnými diódami?
Ďakujem  , Ľudo.

Editoval ludo (24-10-2018 06:07:08)

Offline

 

#15 24-10-2018 09:40:26

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Senior to zřejmě spletl, to svoje schéma měl dát až na konec.
Kdyby v tom schéma podle #8 byly pouze transformátory, výstup by byl tak tvrdý, že by nabíjení prakticky nešlo nijak regulovat. Ta tlumivka v primáru je typický příklad nabíječe s charakteristikou W, tedy s regulovatelnou impedancí (jde dát jak do primáru, tak do sekundáru) a jde realizovat odporem, tlumivkou i kondenzátorem. Používalo se to dřív, kdy výkonové polovodiče byly drahé.

Offline

 

#16 24-10-2018 14:05:49

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Sorry za špatný link. Mal to byť tento: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007120501 . Ja som ho omylom skopíroval z vyššie uvedených príspevkov.

Offline

 

#17 31-10-2018 09:45:57

ludo
Člen
Registrovaný: 14-11-2016
Příspěvky: 13

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Môžete mi prosím poradiť akú tlmivku do primáru vyrobiť?
Mám na mysli prierez jadra,vzduchovú medzeru a počty závitov medzi jednotlivými odbočkami.
V spomínanom článku to autor neuvádza.
Ďakujem.

Offline

 

#18 31-10-2018 10:46:04

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Pokud nebude charakteristika svářečky dostatečně plochá (a to s tlumivkou v primáru určitě nebude), nebude u ní fungovat samoregulace délky oblouku a svářečka bude jen nějaké prskátko na hraní. No ale třeba vám někdo poradí líp a tlumivku spočítá.

Offline

 

#19 31-10-2018 13:58:28

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Omlouvám se, nečetl jsem celou diskuzi.
S tlumivkou bude určitě charakteristika plošší, ale záleží na tom, jestli má trafo odbočky, nebo jestli je dost slabé, takže přidaná regulace bude mít malý rozsah a součastně trafo je dost tvrdé, nemuselo by to být tak hrozné.
Regulační tlumivku v primáru pro MMA trafo jsem kdysi hodně dávno dělal, výhoda byla v tom, že bylo možno nahradit pro mě v té době nesehnatelné tyristory, diody ČKD jsem měl. Dále byla výhoda, že se na jiné jádro (tlumivku) daly dát závity, které se nevešly do okénka trafa, s přidanýma závity na tlumivce nekleslo napětí naprázdno.
Jen pro představu přepínač 8 poloh: trafo bez tlumivky 160A a tlumivka se sedmi vinutími, každé srazilo proud cca o 15A, jádro bylo z plechů z 400W tlumivky pro výbojky, nevím jestli jsem nevolil větší šířku (více plechů). Mezera byla upravená tak, aby byl pokles právě těch 15A. Počet závitů byl 7x 20z. První vinutí bylo o stupeň tenčí než primár trafa, a postupně průřez klesal.
Tlumivka lze řešit buď výpočtem (je potřeba, buď abyste uměl počítat s komplexními čísly, nebo si to nakreslit a počítat přes trigonometrické funkce), dále je to možno řešit graficky jako vektory a dopočítat to s pomocí ohmova zákona.
Z impedance celé sestavy spočítáte proud pro jednotlivé odbočky (průřezy vodičů).
Až Vám vyjde impedance tlumivky, spočítáte indukčnost tlumivky, konstantu jádra tlumivky zjistíte změřením indukčnosti při navinutí provizorních 10 závitů.
Nakonec z max impedance tlumivky a proudu spočítáte max úbytek napětí na tlumivce, a z průřezu jádra zkontrolujete max sycení (obyč plechy) max 1T.
Je k tomu potřeba vědět napětí primáru (230V nebo 400V), cos fí trafa při max výkonu (štítkový údaj, změřit nebo odhadnout), je potřeba počítat s impedancí a s proudy, i když se MIG/MAG nastavuje v napětích – tady bude napětí naprázdno konstantní. Dále je potřeba odhadnout cos fí tlumivky (je to závislé na ztrátách v jádře a ztrátách v mědi (-odpor vodičů). Je potřeba zjistit, jestli to trafo lze použít pro max výkon bez tlumivky, změřit primární proud (nebo sekundární a přes poměr závitů zjistit primární). Navrhnot na jaké hodnoty mají proudy klesnout. Skládá se to podobně jako vektory síly.
Spočítal bych Vám to, ale nemám na to dost času.

Offline

 

#20 31-10-2018 19:47:53

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Tyristorový regulátor pre CO2 zváračku

Vracím se k úvodu , trafo , které na vstupu uvádíš , nebude mít co regulovat . naschvál to nejprve celé smontuj , dej 0,8ku drát a zkus svářet . Reguluj rychlost drátu . Pokud nebudeš chtít vařit papír , tak trafo nebude stačit . Spíš si udělej 10A trafo 12,24 a přidej ho před trafo co máš .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče