SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-04-2018 19:21:42

jry
Člen
Registrovaný: 04-12-2017
Příspěvky: 167

Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Koupil jsem tento stroj a přišla mi zřejmě jeho nová revize, která neodpovídá popisu na webu a v manuálu. Chtěl jsem zeptat uživatelů starší verze na pár vlastností, zda jde o novinky.

Popis na webu Fachowiec: https://fachowiec.com/sklep/pl/products … tig_parker
Manuál: https://fachowiec.com/hurt/uploads_pdf/0530.pdf

První rozdíl, na který mě upozornil Famater, je nastavení funkcí HOT START a ARC FORCE. Původní verze měla rozsah obou hodnot 1 - 10. Stroj co mi přišel má rozsah 0 - 100. HOT START lze nastavovat po jednotkách, zatímco ARC FORCE po desítkách:

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8182_partner_hot_start.jpg

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8182_partner_arc_force2.jpg

Dále jsem zjistil, že stroj má (zřejmě) nevypínatelnou funkci ANTI STICK. Nastavím 90A, přilepím 2.5 elektrodu a čekám, že se z ní začne kouřit. Na displeji začne poblikávat hodnota proudu (což normálně nedělá). Po pár desítkách vteřin otevřu kleště, nehodí to jiskru a elektroda je studená. Mrkání hodnoty proudu ustane. Je to tak i u staré revize, že by šlo pouze o nedokumentovanou vlastnost?

A poslední, co mě zaujalo, je v některých případech zvláštní zapalování oblouku. Zatím jsem nevypozoroval, kdy k tomu dochází, ale někdy se mi stane, že přiložím elektrodu a místo naskočení oblouku začnou skákat drobné jiskry v pravidelných intervalech (odhadem je to tak 10 pulsů za vteřinu). Pokud nechám takto elektrodu položenou, třeba za vteřinu nebo dvě najednou oblouk naskočí. Tušíte co to je za funkci?

Zatím se učím základy MMA, proti Einhell trafu se mi s Partner strojem dělá o moc líp. Experimentuji s ESAB E-B 121, ESAB E-R 117, LINKOLN SUPRA a BÖHLER FOX SPE.

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8182_img_20180414_155160.jpg

Editoval jry (14-04-2018 19:46:13)

Offline

 

#2 17-04-2018 10:16:54

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

To zapalování: jedná se o MMA, nebo TIG? Co znamená položím elektrodu? Je jedno,jestli to ukazuje 0-100, nebo 1-10, podstatná je funkce. Dobré je si vyzkoušet co to dělá. Pokud je stroj vybavený funkcí antistick, tak nebývá vypínatelná. Já ani nevím, jestli můj "Partner" tuto funkci má, nezkoušel jsem to, myslím ale že ano.

Myslím si, že když se učíš, tak není potřeba si do učení zatahovat další vlivy, jako je na př. různé typy elektrod. Je dobré si vzít jednu populární bazickou- na př. EB 121  a jednu rutilku. Na př. Boehler 6013. Teprve až se vytvoří dokonalé spojení hlavy, rukou a všech čiv, tak má smysl se zabývat jemnýni nuancemi, kterými se jednotlivé elektrody liší.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#3 17-04-2018 11:07:04

jry
Člen
Registrovaný: 04-12-2017
Příspěvky: 167

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Jde o MMA, dotknu se elektrodou svařence. Většinou se zapálí oblouk, ale někdy se děje to pravidelné jiskření, co jsem popisoval.

Jinak je samozřejmě fuk, jestli je nastavení v 10 nebo 100 krocích. Zajímavé je, že nově jsou hodnoty od nuly, takže lze HOT START a ARC FORCE zcela vypnout, což dříve zřejmě nešlo.

ANTI STICK nemají zmíněný v manuálu ani nikde na webu a teď koukám, že ho neuvádějí ani pro řadu JET TIG (netuším zda tam je).

Offline

 

#4 17-04-2018 13:20:10

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Až se vrátím, tak to vyzkouším. Je možné, že antistick má, ale nikde se o tom nepíše. Také není jasné, jestli nastavení 1 u Hot start není to samé co 0 u novějšího provedení. Elektroda se zapaluje škrtnutím. Nevím co by se dělo, kdybych ji jen položil. Je možné, že by pod napětím vznikaly nějaké dočasně vodivé dráhy. Já jsem si něčeho takového nemohl všimnout. Když zapaluji oblouk, tak u bazické pokud již byla zapálena oklepnu konec a škrtnu,když se to nepovede, tak znova. Když se nepovede víckrát,tak se podívám, jestli je připojený kabel. Já mám tuhle svářečku kvůli TIGu. Na MMA ji používám jen občas když budu potřebovat TIG mimo dílnu a nebudu tahat ještě TP1500. Ani nevím, jestli se mi s ní někdy podařilo elektrodu přilepit.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 19-04-2018 01:35:43

jry
Člen
Registrovaný: 04-12-2017
Příspěvky: 167

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Během škrtání (a pouze tehdy) se mi stále někdy elektroda přilepí. Ale zlepšuje se to pomalu, tak věřím, že to časem dostanu do ruky.

Jak se chovají stroje s ANTI STICK (třeba TP 1500), tam se elektroda ani při nešikovném pokusu o škrtnutí nepřilepí? To jde asi trochu proti funkci HOT START?

Editoval jry (19-04-2018 01:36:48)

Offline

 

#6 19-04-2018 09:01:15

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Antisick nezabrání přilepení. Když se ale přilepí, tak sníží proud na cca 10A, aby se elektroda nerožhavila. Nepřilepí se většinout tak, aby se nedala ulomit bez poškození obalu. Když se při neúspěšném zapálení rožhaví holý konec elektrody a ťukne se tak se snadno přilepí. To se snadno stane při pokusu zapálit v koutu, kdy při odtržení elektroda narazí na "stěnu", které jsou v takovém případě skoro ze všech stran. S tím také trochu souvisí tvoje dřívější otázka co s elektrodou u které se oholí konec. Při pokusu ho odštípnout se většinou oholí dál. Nejjednodušší je mít po ruce kus železa a na něm ten kones škrtáním upálit. Co se týká funkce hot start, tak ta se spustí když se oblouk zapálí, čili je proud a napětí oproti anti sticku který se vybyví při proudu a malém napětí, které trvá. K tomu poznámka. Hot start i ARC Force přidávají proud, ale jen do výše max. proudu. Proto při velkých proudech nemusí dosáhnout zvýšení proudu nastavené hodnoty.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#7 19-04-2018 09:16:15

jry
Člen
Registrovaný: 04-12-2017
Příspěvky: 167

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Aha, chápu. Díky moc za tip s opálením oholené elektrody. S tím jsem občas zápasil a tohle mě nenapadlo.

Offline

 

#8 19-04-2018 19:24:20

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Já oloupaný kus elektrody odštipuji kleštěmi. Ten obal opadne proto, protože se u přilepeného konce  elektroda ohne, v délce obvykle asi centimetr. Kleštěmi "drát" elektrody "přistřihnu" tak, aby vyčníval cca 2 - 4 mm  z obalu. To se dobrými kleštěmi a u běžné elektrody na černou ocel (rutilky) a při troše šikovnosti - drát elektrody se nesmí při stříhání dále ohnout, dá udělat. Nesmí se krátit elektroda přes obal, protože ten se tlakem čelistí dále oloupe až o další centimetr, musí se krátit už oloupaný drát.
Takhle upravená elektroda bez problémů vyhoví - oblouk se bez problémů zapálí.
S jinými elektrodami jsem nezkoušel, je možné, že některé mají drát příliš tvrdý a pevný, který kleštěmi zakrátit nejde.

Jinak mě napadlo, že elektroda by šla taky krátit řezným kotoučkem na vysokootáčkové malé brusce, tam by to při troše šikovnosti mělo jít i přes obal. To by bylo ale spíš pro drahé elektrody

Online

 

#9 19-04-2018 23:20:43

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Welder Fantasy PARTNER TIG 200 DC PULSE (revize 2018)

Radim napsal(a):

spíš pro drahé elektrody

pravdu díš, kolego, používám normální flexu s brusným kotoučem co je po ruce. Nebo stolní brusku s jemným karborundem. Štípání nefunguje.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče