SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#26 12-06-2018 07:52:00

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

Re: Výber zváračky na začiatok

No ak mas aktivovanu zlavu cena je 71.25eur tiez som to vcera videl ale letaku (pozri link) co hazdu do schranok
len som to nevedel kam poslat ci do vtipov alebo dnipro nakoniec som to zavrhol lebo budem AutOvKelly promoter big_smile big_smile big_smile

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3922_kelly.jpg

Otazne je ci okrem invertoru je tam nieco pouzitelne ani kefu by som asi nechcel.

Editoval ihlan (12-06-2018 09:58:36)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2fasW7J Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG bit.ly/2KdU02O

#27 12-06-2018 10:25:13

peta62
Člen

Mne tam zaujalo "Svářečka je vybavena popruhem přes rameno a je s ní tedy možné pohodlně svařovat i v těžko přístupných místech (žebříky, apod.)" a "Skládací svářečská kukla". Zive si predstavuji, jak se kukla slozi pri svarovani, ale hlavne jak nekdo se svareckou na popruhu visi na zebriku omotan kabely a svaruje.

Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

#28 12-06-2018 12:02:06

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Web

za 75 euro nie je co riesit.. len ju treba hned po kupe otestovat, ci sa s tym strojom da aj robit ... no a potom k masinke si dat spravit nove dlhsie kable...

Editoval vyrobca (13-06-2018 10:51:56)

Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma, Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200 3w1 IGBT PFC PLASMA, Dnipro M SAB 210,
speedglas 9100XX, Bomar STG 120, Kompresor Parkside PKO 400 B2, Profi3Dmaker,

#29 12-06-2018 12:48:23

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

za tu cenu sa da kupit dobra nabijacka na autoakumulator ale zvaracka tohto typu asi sotva

#30 12-06-2018 14:11:10

vyrobca
Člen
Web

ja som kupil Dnipro M 210 za 70 euro.... som so zvaracimi vlastnostami toho stroja nadmieru spokojny..  jedina vec je, ze na Dnipre cinan zavadza amperami ktore stroj samozrejme nezvlada.. Na tomto "Starline" uvadzaju 140A co pri udavanej vahe stroja 5 kilo by aj  mohlo sediet..

Editoval vyrobca (12-06-2018 19:58:30)

Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma, Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200 3w1 IGBT PFC PLASMA, Dnipro M SAB 210,

#31 12-06-2018 14:48:10

radek1910
Člen

Asi si porovnám parametre Dnipra modelov comste tu dávali a pôjdem na UA a kúpim si ho.

#32 12-06-2018 15:37:59

ZDENÁL
Člen

Zkuste porovnat s LASTONEM.

#33 13-06-2018 02:41:38

waltr
Člen

ZDENÁL napsal(a):

Zkuste porovnat s LASTONEM.

Kamarád se ptal na svářečku na doma,tak jsem ho poslal na ohledání a ještě mu prozradil heslo.Jestli něco koupil nevím,zatím se nesvěřil.
Ale nějaký prodejce nabízí strojky-viz odkaz,jak fungují si netroufám hodnotit,možná náhrada za dnipro?
https://aukro.cz/invertorova-svarecka-i … 6928037100

Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S
Autogen velký a malý s PB

#34 13-06-2018 09:17:51

styles
Člen

Pánové svářeči-probuďte už v sobě profesní hrdost a reálný pohled na věci. Mi to začíná připadat, že na tomto fóru jsou pouze samí hobbysté a kutilové a tudíž všem začínajícím doporučují pouze ty doslova hračky na svařování a imitace svářecích strojů. Je to stejné, jako byste začínajícím řidičům a do autoškol doporučovali taková ta dětská šlapací autíčka. Ano i v takovém autíčku se dá jezdit, tak jako se s Dniprem a jemu podobnými dá svařovat!! Dosáhnete tím jednoho a to toho, že se bude muset začít učit svařovat s pořádnou svářečkou znova a později až to bude potřebovat profesně či dospěje! Ty doslova hračky se také kazí(a čím dál tím více, neboť to není ani zalakované a běda když se to vevnitř trochu zapráší) tak jsem jich už ne málo viděl. No pro elektronika, který je zvyklý na pořádné výrobky je pohled do toho doslova k zblití. Miniatura osekaná o naprosto všechno co osekat jde ale aby to ještě alespoň nějak chodilo! Dvě destičky spojené pouze těmi signálními hřebínky-kterých je tedy pro silové spoje vícero. Rozebrat to a opravovat je mnohem horší(myslím časově náročnější) než běžnou tak nějak rozumně konstruovanou a průměrnou svářečku a skládání pak dosahuje málem náročnosti Rubikovy kostky.
         Žijeme v době propracovaného kapitalismu, kde jediným kriteriem ke všemu je zisk a tak i výrobky jsou sám švindl a podvod a dělané jen aby přežily zaplacení a záruku-kterou se již mimo jiné snaží některé skupiny zrušit, aby na všem ještě více trhli. Strojky jsou bez odrušení(nebo ze zcela nefunkčním, no a neznám bezpečáka, který by to po pohledu dovnitř uznal jako bezpečné nářadí a to si neustále připlácíme jak na bezpečnost tak na ekologii a rušení v sítích. Prostě vše jsou to jen kecy určené u usměrnění stáda ovčanů, ale skutečnost je jiná. Až přestanete ty svoje hračky hýčkat jako hračky a opravdu s nimi začnete regulérně pracovat-uvidíte že začnou padat jako komáři po biolitu. Myslete si o mě co chcete, ale věřte že vím o čem mluvím, neboť zřejmě je jen málo typů svářeček které jsem ještě neměl v ruce. A co pak-radím nesmažit se dávat to opravovat, raději vyhodit a jít si koupit další hračku a uspokojovat se tím, že snad  když s ní budete chtít opravdu svařovat tak snad vydrží více==a opak bude pravdou. Totiž každý pak říká-no když jsem to koupil za dva tisíce, tak by teď oprava měla stát maximálně do pětistovky--no další a proč raději nebudu popisovat. Prostě když je hodinová práce automechanika na Mercedesu tisíc korun, tak jej těžko budete budete přemlouvat, aby vzal za hodinu práce na vašem "Trabantu" jen deset korun. A práce je to v podstatě stejná. Už jsem měl i jedno nedorozumění s jedním dovozcem(kteří se mimochodem na prodeji těchto hraček dobře napakují a pro své další kšefty by měli opravy těchto hraček spíše dobře dotovat aby nepřišli o dobré jméno) který měl taky asi jiné představy a odbornost elektroniků zřejmě neuznává. Ale podle posledních indicií v tom mohl hrát nedobrou roli i můj prostředník. Ale to jsem odbočil. Začněme už nazývat věci pravými jmény a bylo by dobré tady založit vlákno kde by se opravdu věci nazývaly pravými jmény a né pouze reklamou. Všiml jsem si, že je tady dostatek chytrých a erudovaných členů, kteří se každému kdo tady tvrdí, že Dnipro 210 dá 210A a to při jištění šestnáct a někteří i desetA. Ale už to řekli a nikdo je tady nechce poslouchat, neboť reklama je silnější a vymytý mozek se velmi těžko opravuje. Trestuhodně přehnané parametry jsou třeba tady: https://stroje.bazos.sk/inzerat/8593798 … arukou.php
Člověk nemusí být elektronikem, stačí zdravý selský rozum a trochu věřit že ty základní fyzikální zákony co nás naučili ve škole opravdu platí a očůrat nijak nejdou. Třeba že výkon je napětí krát proud a jinak to opravdu nejde. Je tady i dostatek dobrých elektrikářů, kteří si i takové věci dokážou změřit-nechápu, že tady není více lidí, kteří by toto vysvětlovali.
     Dnipro 210 a podobné stroječky od jekéhokoliv dovozce bych v žádném případě nedoporučil hlavně začínajícím se svřováním a domácím kutilům, hlavně těm, co ještě neměli v ruce kleště od pořádné svářečky. Tyto hračky by měly sloužit pouze jako zajímavost kam se to dotlačit tak aby to alespoň nějak fungovalo-k předvedení rarity a pobavení svářečů. A vice jek velmi se divím tady svářečům, kteří jsou zkušeni a i tak se tady jevili a přitom se doslova rozplývají nad Dniprem a podobnými a každému jej radí koupit si to na svařování!!! Jsou to snad všichni placeení agenti dovozců? Jinak si to nedovedu představit. A jsem předvědčen, že přitom nezahodili své řádné pracovní stroje pořádného typu. Začínající a mladí-nebuďte hloupí a raději si vezměte pár vzorečků, nebo si věci kolem zatěžovatele, výkonu a pod. nechte vysvětlit známým dobrým a znalým elektrikářem. Jinak si koupite pouze výstřelek který vás dříve nebo později určitě zklame a učit se s tímto svařovat je opravdu stejné jako učit se v autoškole jezdit šlapacím autíčkem, nebo absolvovat přípravu na konzervatoř hrou na hřeben!

#35 13-06-2018 09:31:19

Aleš_
Člen

Stylesi, díky za realistický pohled na věc.
Chtěl bych se zeptat, jestli jsi neměl někdy (nejlépe poslední dobou) otevřenou Gamu 1550. Zajímalo by mě, jak si tento stroj stojí.

#36 13-06-2018 10:52:53

styles
Člen

pane Aleši-gamy samozřejmě dobře znám a to jakéhokoliv typu. Víte velmi nerad bych se v dnešní době pouštěl do nějakého detailního popisování konkrétního stroje, neboť to co už opravdu nepotřebuji je nějaká případná žaloba výrobce kterého by se to dotklo. Mám už jednu velmi špatnou zkušenost s "modrými" vedle, Takže za co mi snad nikdo hlavu neotluče je fakt, že jak Kitiny, tak Gamy jsou kopie velmi starého stroje Migatronic Pilot tuším 151. Po celou dobu co se to vyrábí je to stále v základu stále stejné, pouze jedni třeba přešli už na SMD, jinak k tomu postupně navěšeli další destičky třeba s HF a udělali z toho tigovky apod. Je to stále analogový stroj s potenciometrem(což mi vůbec nevadí), ale začali k tomu dodávat čelní desky s procesorem a nkodérem a rázem všichni začali hovořit o digitálních strojích, ale to je zase jen reklanmí berlička. Nač je zákazníkovi procesorové zadávání a honosný display, když se to nakonec vše převede na analogový signál a ten jde na tu stále stejnou základní desku(je to dražší náhrada toho potenciometru. Tedy abych byl objektivní, tak musím přiznat, že v programu si mohou dovolit jednoduše další funkce, jako časování , regulovatelný HOT start apod, což by se jim v analogu dělalo velmi složitě. Ale u modrých jspu ty čelní desky hodně poruchové. Třeba mi hodně vadí, že za celou dobu kdy to dělají se ani nesnažili třeba udělat lepší to pracovní trafo. Nyní už oba výrobci již dělají stroje i s PFC-zase nechali ten stejný letitý základ beze změny a jen stroj prodloužili a dozadu na desku doplnili ty obvody PFC. Ale znám hodně svářečů. kterí si tyto strojky pochvalují a naprosto jim stačí. Takže tady je hlavní ten lidský faktor, když mu to sedne do ruky a umí svařovat-tak je to dobré. Proto vždy radím, vytipovat si více strojů a jít si je vyzkoušet do kamenného obchodu kde mají svařovací stůl a vše si vyzkoušet. Třetí Třebíčský výrobce se zaměřil jiným směrem a prodává klony italské firmy Weko. No to je úplně jiná liga a stroje Alfa.in jsou opravdu slušné stroje.

#37 13-06-2018 12:52:11

huat
Člen
Místo: Komárno

Súhlasím so Stylesom čo sa tíka toho deklalovaného výkonu zváračiek.Tento ukrajinský zázrak u mňa fakt vyrazil poistky(obrazne myslené).MIG/MAA mašina so vstavaným horákom na 230V čo má dávať 270 A.  http://www.lacnytyzden.sk/spd/se270/Str … tor-5500-W

Editoval huat (13-06-2018 13:00:32)

malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,lidl,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

#38 13-06-2018 15:59:43

vyrobca
Člen
Web

stylesi - nechcem Vam upierat opravy drahych a profesionalnych strojov, pretoze pokial je mi zname, kazi sa vsetko. Ale mne sa stalo, ze sa mi na zakazke pokazil moj kitin a aby som dokoncil zakazku mal som po ruke prave jednu hracku dnipro.. Co cert nechcel, prave tato hracka sa nepokazila a zachranila ma v hodine dvanastej... Vtedy som si tu hracku otestoval v plnej palbe co dokaze a bol som mierne povedane prekvapeny. Po skusenosti s lacnou hrackou som si povedal ze za tie peniaze stoji... po kupe tejto hracky som jej daval na gule na montazi na elektrocentrale, kde by som si netrufal na centralu povesit kitina, aj ked som ho mal v zalohe v aute.. pre pripad nahody ze sa moja oblubena hracka predsa len pokazi... nepokazila sa a vlacim ju na vsetky montaze... ze stala 70 €? No a co.. Ze nedava deklarovanych 210A? Stvorkami elektrodami aj tak nezvaram a 3,2 zvlada bez problemov... A ked sa pokazi? Zrejme si kupim druhu taku istu a tu pokazenu Vam mozem poslat na studijne ucely...

#39 13-06-2018 17:43:54

styles
Člen

pane vyrobca-máte naprostou pravdu. Právě nedávno jsem tady psal v jiném vlákně, jak je to s velmi drahými stroji když se pokazí. Tehdy to mělo vyznít tak, že pokud se nejedná o firmy pracující na špičkových výrobcích a doslova se od nich  čeká že budou používat i ty nejlepší stroje s nejlepšími svářeči. Tak že na doma je potřeba kupovat si takto drahé stroje i dost nebezpečné, když se pak zkazí-atd. atd. Jo bylo to ve vlákně jaký je rozdíl mezi hobby a profi strojem. Nemám nic proti levnějším  čínským strojům, sám je doporučuji ale musí být na určité úrovni . Ono i ty Dnipra jsou ve vícero velikostech a provedeních. Mi se nelíbí, že se tady propaguje ta nejmenší hračka to Dnipro 210. To už je opravdu výsměch svářecí technice. Vy asi máte nějaké větší. A nikde jsem nepsal, že to nesvařuje. Ono to svažuje ale je to přesně pro takové použití jak jste psal-nouzovka která se vejde pod sedadlo v autě a zachrání situaci když vše selže. To je naprosto v pořádku, ale doporučovat tu nejmenší jako první a jedinou svářečku někomu kdo se bude učit svařovat mi nepříjde vůbec vhodné.
    Děkuji za nabídku pokažené, ale já to vůbec nepotřebuji. Je to to nejjednodušší co může být, jen se to špatně dělá. Stále mluvím o té nejmenší hračce.

#40 13-06-2018 21:07:22

vyrobca
Člen
Web

nechcem kazit vlakno o inom ako bolo zalozene, takze este jeden posledny koment... prave ze mam tu najslabsiu verziu dnipra hracky...  je to napisane pod ciarou...
keby bolo to dnipro nepouzitelne, v momente ide prec... ale cuduj sa svete, cinan proste vyrobil nieco, co ma neskutocne malu hmotnost na svoj vykon.. 1880g/125A asi ...  kedze uz nie som prave najmladsi, fakt sa mi nechce vlacit po montazach tazky vercajch a hmotnost je dalsia velicina na ktoru sa zacinam pozerat... :-) hmm a neberien tu masinu na robotu ako nudzovku... na nudzovku ten strojcek zvara priam luxusne... a ked vidia dalsi zvaraci co som doniesol na robotu, tak im pada sanka... beriem ten stroj tiez ako imidzovku s ktorou sa mozem pochvalit... :-)

Editoval vyrobca (13-06-2018 21:11:24)

#41 13-06-2018 21:49:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

také mám Dnipro 210, také ho tahám po stavbách, také nepoužívám čtyrky elektrody. Také jsem ho úspěšně vyzkoušel na centrále (7kW).  Někam do patra nosit UTA 200 už opravdu nechám mladším. big_smile

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#42 13-06-2018 22:06:47

Aleš_
Člen

Pane stylesi, děkuji za informace. Teď si vybavuji, že to o tom Migatroniku 151 už jsem tu někde viděl. Taky se mi zdá, že ty firmy se nějak moc neposouvají ve vývoji. A kromě těch drobných obměn, které jste popsal, ještě přišli na to, že můžou prodávat čínské stroje pod svojí značkou. Např. ten klasický 200A AC/DC TIG s 9 potenciometry na předním panelu.

#43 14-06-2018 06:20:15

styles
Člen

pane vyrobca-já jsem nikde nenapsal, že je to nepoužitelné. Psal jsem že je to hračka a chatrná. Když už uvádíte že dá tak asi 125 a, tak je třeba ještě k tomu uvést s jakým zatěžovatelem, jinak je taková údaj doslova zavádějící. A viděl bych to na reklamaci-neboť proč tedy nedosahuje 210Ajak se k němu uvádí třeba tady: https://stroje.bazos.sk/inzerat/8593798 … arukou.php   a další vyfabulovaný reklamní údaj že dá při stoprocentním zatěžovateli 165A by znamenalo, že je schopna dávat asi 4kw nepřetržitě a to by z běžné sítě také celou dobu brala asi 18A. A takový podvod obhajujete a ještě tuto hračku chcete doporučovat jako jediný stroj a na učení začínajícím-tak to jim tedy dáváte "dobrou "radu! Zajděte si do nějaké solidní opravny, kde mají tzv. umělou zátěž a požádejte je aby váš strojek zatížili těmi deklarovanými 210A, nebo tedy alespoň těmi 165A a to už klidně mohou nechat jet i přes noc! Takže prosím buďte reálný a poraďte se s dobrým elektrikářem, který vám to také spočítá a potvrdí a tak i vy sám zjistíte to co jsem psal už prvně, že fyzikální zákony platí a očůrat nejdou, pouze jen vtíravou reklamou která už stačila vymýt mozky mnoha i chytrým lidem=pokud si nedají pozor a jen slepě věří.No a pokud tak trváte na svém, tak zkuste odložit normální svářečku kterou používáte a zkuste udělat několik šichet s touto hračkou a uvidíte kolik jich strojek a hlavně vy vydržíte? A ne abyste se to strojku snažil ulehčit=žádné dvojky elektrody, ale s trvalým zatěžovatelem 165A pojedete celou šichtu čtyřkou elektrodou-což tomu odpovídá a občas můžete dát i silnější-nevím na jakou by stačilo 210A a s tou prosím pouze se zatěžovatelem 60%-abyste strojek nepřetěžoval. Pokud to vy i strojek zvládnete bez úhony tak styles do smtri už nebude dělat nic jiného než tyto zázraky a bude všechny i velké firmy nabádat, aby zahodili své velké a těžké svářečky a všechny své svářeče pro MMA vybavili těmito zázraky. Za sebe jen doufám, že by bylo lepší aby mě co nejdříve zavřeli do blázince než se trápit s nimi.
     Takže shnu-použití jako nouzovku beru a dokonce tvrdím, že je to dobrý nápad, zase není tak malá aby se pod sedadlem v autě ztratila, ale jinak trvám na všem, co jsem napsal. No-snad vám jednou ti mladí začínající a domací kutilové ve velkém poděkuji jak jste jim poradil. Mi nepoděkují žádní z nich, neboť když si to nekoupí tak nikdy nezjistí že jsem měl pravdu, ale takoví alespoň ušetří pád peněz a hlavně svůj čas a nervy.

Editoval styles (14-06-2018 06:24:15)

#44 14-06-2018 06:56:51

styles
Člen

pane Aleši-čínské stroje nijak neodsuzuji, pokud jsou dobře udělané a už pronikli do výroby i hodně sofistikovaných a dobrých strojů se srovnatelnými parametry jako tzv. značkové. Tomu odpovídá i to že mnohé opravdu vyhlášené firmy prodávají ve svých barvách stroje vyrobené v Číně. Nevím jak to je, ale buď si tam staví vlastní haly, nebo pouze dodají dohlížecí perzonál nad výrobou a zkouškami jak výrobků, tak používaných součástek-což si diktují.
Pokud uvádíte tem TIG200 AC/DC s devíti(převážně)-tzv. barevné krabice, tak myslím ve své době splnily svůj účel a umožnily mnoha lidem začít dělat a celkem pěkně s hliníkem a za dostupnou cenu, těm, kteří na značkové stroje nedosáhli. Dodnes jedou i v menších firmách. Ano-měly velký rozptyl parametrů-kus od kusu a nedá se říci, že by byly bezporuchové. Byly ale dělány dost jednoduše s hlavně přehledně, takže se šlo dobře orientovat v zapojení i bez schémat a tudíž daly se celkem dobře opravovat těm, kteří elektroniku znají. Ceny navíc radikálně padaly a pak za takový strojek třeba ještě třeba navíc z druhé ruky je dodnes vděčno mnoho drobných podnikatelů, kteří uměli a s takovým strojkem se v oblasti hliníku slušně vypracovali. Navíc se začaly objevovat i relativně levné plasmovky, což mělo také velký význam pro ty drobné řemeslníky kteří na drahé plasmy značkových firem neměli.
    Prostě proti dobrým čínským výrobkům naprosto nic nemám-spíše naopak a navíc je třeba přiznat, že Čína má v této oblasti rozvoje drobných řemeslníku hodně velký přínos.

#45 14-06-2018 08:11:59

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Nevím, proč se rozčilovat u nějakých proudových hodnot u malé bezvýznamné svářečky - zcela pravidelně a standardně se dnes uvádí u stovek výrobků nepravdivé a nadsazené údaje, od výkonu stolní vrtačky, výkonu zesilovače, spotřebě nebo emisích auta, hlučnosti ventilátorů nebo klimatizací, době provozu mobilu od nabití do vybití baterie, účinnosti některých "léků", po deklarovaný obsah masa v konzervě.... A bohužel tomu tak je i u některých relativně dost drahých a značkových výrobků. Dnipro je prostě malá, lehká a levná svářečka, není potřeba to sáhodlouhým šťouráním v jejím popisu rozebírat do detailů. A že se těžko opravuje? Myslím, že na to ani nebyla koncipována.

#46 14-06-2018 08:18:49

styles
Člen

To je pravda. Mi už někdy připadá, že i původně spíše kulatá zeměkoule už začíná doslova placatět.

#47 14-06-2018 11:26:18

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Web

Styles a Ty si to Dnipro uz mal rozobrane?

Kutil s.r.o.

#48 14-06-2018 11:54:13

rcp
Člen

styles:

dalsia diskusia, kde sa potvrdilo, stare zname "100 ludi - 100 chuti" - niekomu vyhovuje cina, niekto radsej vsadi na spolahlivost znackovej masiny

pravda je, ze za 250€ asi extra znackovu masinu s kuklou a kablami nekupi

po mojich nie dobrych skusenostiach s "recenziou" transsteela od froniusu uz radsej nedoporucujem nikomu nic - "nech sa kazdy prikryje perinou, na aku ma"

Editoval rcp (14-06-2018 12:03:11)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Speedglas 9100XX

#49 14-06-2018 12:49:56

styles
Člen

to Joe-ano píši o tom v prvním odstavci svého prvního příspěvku. No a tedy ještě dodám. Tam kde slušné invertory mají jako "startovací" odpory k 3845 dvou watové, tam má tato hračka obyčejné, malinké odpory. Jsou sice blízko ventilátoru, tak se na nich nespálíte a kvůli napěťové pevnosti tam jsou dva, ale jelikož to není ani náznakem zalakované, tak když se tam usadí trochu prachu a přijde trochu vlhkosti, tak to rázem blafne. A když tady v jiném vlákně pan Jaroslav Pavel popisuje to tráfko do spínaného zdroje EEL25 200:16:33:33 které dostal od Štěpánka-tak toto pochází z akce, kdy jsem dostal za úkol zjistit proč padla (a opravit) pěkná hromádka taky maličkých invertorků. Tyto byly né zrovna dobře vyrobeny a mým závěrembylo(snad se nemýlím) že závity v trafech nebyly ve výrobě dostatečně utaženy a zafixovány a u takového impulzního trafa jsou rázy a vinutí se třepe a pokud není dostatečně utažené a zafixované třeba lakem, tak se izolace drátu o sebe prodře a zkratem to blafne. Zase z logiky věci si uvědomte, že pokud má být cokoliv ve výsledku co nejlevnější, tak se šetří opravdu každý haléř a na všem, no a i v navijárně musíte mít člověka který nemá velký plat a tudíž ani toho moc o navíjení neví(nemá patřičné vzdělání ani znalosti) ale dělá to a navíc musí hodně spěchat aby splnil normu a tak třeba ani nelakuje i když to měl předepsané-vnitřek přece není vidět. A tak je to jedno k druhému.

tp rcp-v tomto případě bych spíše řekl, že se hodně z těch sto lidí vůbec nechce obtěžovat trochu se zamyslet, neboť pevně věřím, že snad všichni jsou schopni si znásobit napětí krát proud, aby dostali výkon či příkon. Dokonce věřím, že většina z nich i ví o čem mluvím a pokud ne, tak by se neměli stydět(jsou z jiného oboru) zeptat se třeba kolegy elektrikáře. Nevím, ale asi je pro ně pohodlnější se slepě zařadit do davu oVčanů, věřit všudepřítomné odporné a klamavé reklamě a nebo se bojí vyčnívat? Přece už snad dnes máme tu svobodu a už by nemělo snad platit to co kdysi=když funkcionář něco řekne tak automaticky všichni zvednou ruku. Nebo, že bychom se k tomu už zase vraceli?

#50 14-06-2018 13:52:43

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Ty vibrace vinutí u neutažených závitů a současná absence izolační zálivky u takových malých traf nejsou hlavní příčinou jejich poškození, hlavní důvod je ten, že ve vinutí je vzduch a ten je poměrně dobrý tepelný izolant. Trafo je sice na povrchu chlazeno, ale uvnitř se poměrně rychle v nějakém místě přehřeje a vzniklé teplo není přes vzduchové mezery možné v dostatečném čase odvést k chlazenému povrchu.
Obdobný problém je u levných (bílých) keramických odporů, vinutí odporového drátu je uvnitř u některých typů volně a kvalita takových výrobků je zoufalá, nesrovnatelná se starými odpory Tesla.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla