SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 21-12-2017 18:13:05

rob.
Člen
Registrovaný: 17-09-2017
Příspěvky: 61

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

podle toho jak mu to snadno chyta i pri dotyku ze sikma jen obalem napr. minuta 6:36 i pozdeji, tak bych to tipoval na nejakou elektrodu s dobre vodivym obalem, tedy ne klasickou bazickou ale nejspis nejakou rutilku nebo tu rutilcelulozu.

Offline

 

#27 22-12-2017 15:49:04

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Právě to jsem měl na mysli. Jak mu to krásně chytá a jaké má parádní svary.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#28 22-12-2017 16:56:16

rob.
Člen
Registrovaný: 17-09-2017
Příspěvky: 61

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

podobne snadno se dela se suprou od lincolnu ale ta ma obal mirne nahnedly i kdyz video muze zkreslovat tak to nebude ale prave na takove prace vyborna, pro caste snadne znovuzapalovani i podobne svary.

Offline

 

#29 22-12-2017 18:41:15

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Lámanou angličtinou som sa ho spýtal na eldy som zvedavý či odpovie.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#30 22-12-2017 22:23:14

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

huat, palec hore. Lámaná ruština by možná byla lepší. Jen ta klávesnice v azbuce, no všeobecně nic moc.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#31 22-12-2017 23:36:03

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Stejně dobře se zapalují i ty rutilky Fox Eti od Böhleru, o kterých jsem tu několikrát psal. A vzhledově též perfektní.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#32 22-12-2017 23:43:06

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Môj repertuál je slovenčina,madarčina, nemčina a trochu angličtina.Rusky som sa učil 1 rok ešte na základke ale už skoro nič neviem,možno okolo 20 slovíčok.Skoro som zabudol že ešte trochu viem po taliansky,niečo sa na mňa nalepilo za 6 rokov ale moc toho neni.

Editoval huat (22-12-2017 23:46:05)


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#33 23-12-2017 00:55:10

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Huate, tiše závidím. Lidové rčení hovoří, že ,,kolik jazyků ovládáš, tolikrát jsi člověkem,,. V tom případě vydáš minimálně za pět a půl chlapa. Je třeba však brát v úvahu, že „Kdo ovládá více řečí, může říkat hlouposti ve více jazycích.“ Ale to jsem neřekl já, nýbrž Alexandr Roda Roda (*1872 +1945) rakouský spisovatel.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#34 23-12-2017 11:41:23

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

"to Welda". Nemusíš tiše závidět. Stačí sednout, vzít knihy do ruky a za rok můžeš být také za dva chlapy. Takže nezávidět, ale vzít osud do svých rukou. Hihihi. Hezké vánoce všem. Jole.

Offline

 

#35 23-12-2017 16:23:50

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

jole, nechtěl bych sedět :-), raději budu tiše závidět.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#36 14-06-2018 09:17:31

Jestřáb
Člen
Registrovaný: 01-06-2018
Příspěvky: 37

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

jirkati napsal(a):

Vylučovacím způsobem podle délky oblouku a vzhledu strusky a sváru po odstranění strusky
- není to kyselá elektroda
- není to rutilka
- může to být rutilcelulózová
- může to být bazická
Podle barvy obalu a podle svařování "s kopce" bych usoudil na rutilcelulózovou elektrodu.

Ahoj,
v komentářích uvádí, že používá elektrody AHO-21 (psáno azbukou). O nich jsem vyčetl, že jsou to rutilcelulózové. K nim bych měl dotaz - s nimi se dá tedy svářet i s hora dolů, aniž by si člověk zavařil strusku do sváru? Pokud ano, je tato "výhoda" nějak omezena sklonem sváru? Jsem naprostý začátečník, učím se zatím rutilkami ESAB E-R 118 3,2 a taky čínou J421 2,0 a 2,5. Zatím jsem si vždy mohl svařovaný matrjál vypodložit a postavit se k němu tak, aby mi struska odtékala z kopce a já táhnul elektrodu směrem k sobě. Tím se mi daleko lépe kontroluje jak tavná lázeň, tak styk svařovaných ploch (abych neujel ze směru). Což ale třeba při sváření horního pantu na futrech moc nepůjde, nejde mi moc dobře svářet směrem "od sebe". A tohle by mohlo být řešení. Nebo je lepší se to takhle neučit? V tomhle bych si rád nechal poradit.

Offline

 

#37 14-06-2018 10:25:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Vůbec nemám rád svařování elektrodami shora dolů. Navíc, svářečky pro svařování rutilcelulózovými a celulózovými elektrodami musí mít jednak vyšší napětí naprázdno pro zapálení a také mírně vyšší napětí na udržení stabilního oblouku. O výrazně vyšší ceně těchto typů elektrod se nebudu rozepisovat.
Pro učení se je dobré vyzkoušet jak rutilové tak bazické elektrody. Každému sedne do ruky (a do svářečky) něco jiného. Lepší je začínat elektrodami max. 2,5 mm, protože jsou kratší a dobře se vedou jednou rukou. Svařování od sebe a k sobě na rovině - poloha PA - je nesmysl. Pravák svařuje zprava do leva a proto má dostatek místa k zírání do oblouku. Totož platí při svařování v PF. Při svařování v poloze PG není do oblouku vidět prakticky vůbec.
Nevím, jestli si jen doplňujete vědomosti po absolvování nějaké formy Svářečské školy, nebo jestli ničíte drahé elektrody a základní materiál a spotřebováváte hromadu elektrické energie na "svařování" a věčné broušení ve snaze se to naučit sám. Toto je zde věčné téma a nebudu ho rozebírat, abych nenahrával různým zdejším tlachalům na smeč.
Svár má mít nějaké požadované vlastnosti. Jsou to průvar základního materiálu v potřebné míře, tvar sváru v příčném i podélném směru, minimální množství vnitřních (póry, bubliny, vměstky ...) i vnějších (vruby, trhliny, nevyplněné koncové krátery ...) vad. To vše je otázka znalostí z teorie a praxe svařování. Jestli někdo zvolí kvalitní zdroj informací, nebo se učí systémem pokus - omyl podle toho, co jedna paní povídala, je už čistě jeho věc.

Poznámka:
Podle youtube, knížek, a řečí radilů se ještě nikdo nenaučil dobře svařovat.

Offline

 

#38 14-06-2018 10:38:16

Jestřáb
Člen
Registrovaný: 01-06-2018
Příspěvky: 37

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Rozumím, díky za odpověď, takto mi to stačí.

Offline

 

#39 14-06-2018 11:27:58

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Offline

 

#40 14-06-2018 21:23:36

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Při sledování videa z #39 doporučuji se zaměřit na techniku svařování.
1, dokonalá příprava zkušebního sváru. Správný úkos a kořenová mezera. Bohužel, není uvedeno otupení kořenové hrany.
2, specielní vedení elektrody celou dobu kolmo k tečně trubky a s mimořádně krátkou délkou oblouku.

Velmi podobnou zkoušku na trubkách 159 x 12 mm za použití celulózových elektrod jsme kdysi dělali jako pracovní před zahájením prací na produktovodu Ingolstadt do Kralup. Nakonec se celulózkami svařovala jen trasa v Německu, na našem území se muselo svařovat bazickými elektrodami, protože naše normy se do zahájení výstavby na našem území nepovedlo změnit. Pikantností na tom bylo, že ještě neexistovaly samostmívací kukly, což bylo při každém zapalování elektrody dobrodružství. No, čas letí.

Offline

 

#41 14-06-2018 23:01:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

jirkati napsal(a):

od sebe a k sobě na rovině - poloha PA - je nesmysl. Pravák svařuje zprava do leva a proto má dostatek místa k zírání do oblouku. Totož platí při svařování v PF. Při svařování v poloze PG není do oblouku vidět prakticky vůbec.

ksakru moderátore, tvoje příspěvky čtu rád a pečlivě protože jsou v 99% přínosné, s tím citovaným ale nemůžu souhlasit, asi je to tím že když vařím je to většinou opruz někde v obtížných podmínkách na stavbě. Vařím tedy PA od sebe i k sobě protože jinak to nejde - není místo.
  Jsem pravák a když to jde jen trochu vařím pravou rukou zleva do prava - elektrodou. Můžu (a často musím) vařit i levou rukou za pravým uchem.
A ještě svislé sváry, vařím jen do 3,15 a vždy PG, (na padáka) většinou musím dvě housenky protože ta první jen překryje spáru (u kouťáku) provařený to mám přes celou tloušťku, a svár je i vzhledný, to se mi u PF (stoupák) nikdy nepodaří.
Se struskou si dělám co mě namane, umím taky sochy z pískovce. smile

Ve škodaauto MB jsou na prodej dva roboti s laserovým svařováním, dosud jedou. 5.7. je vypnou, udržba složí pro transport, já je demontuju a přesunuju z zájmového prostoru někam uskladnit, škodovka by je ráda prodala, dle info kupce zatím nemají. Nabídka visí u nich na webu. V případě zájmu bych uměl zkrácenou jednoduchou cestu pro detailní info nebo obhlídku.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#42 15-06-2018 20:40:28

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Jaké se používají obalené elektrody v Německu nejčastěji?

Bourači, plně s tebou souhlasdím, že se dá svařovat všelijak, i za uchem. Ale při učení je dobré se naučit zásady vedení elektrody tak, aby vzniknul co nejkvalitnější svár. A když už to člověk umí, tak si vyhraje i tak, jak to popisuješ.

Ty roboty s laserovým svařováním v MB byly zpočátku trochu opruz. Motal jsem se trochu na místě při jejich spouštění do rutinního provozu v karosárně někdy v roce 2000 a tamní šéf svařování se docela vztekal, že dlouhodobá stabilita svárů na střechách nevycházela podle představ projektantů. Nakonec museli přidat operaci úpravy dílů tak, aby po celé délce sváru byla nulová mezera. Pak to ovšem byl fofr, protože příčný svár na střeše svařovali pod 10 vteřin.

Sochat bohužel neumím, mé hobby je zaměřeno spíš sedavě big_smile .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče