SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-09-2018 09:04:27

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Šetrič argonu

Poprosil by som v tomto vlakne o setricoch argonu, o plusoch a minusoch tychto zariadeni.
Osobne mam kupeny a namontovany na flasi argonu hned za redukcnym ventilom setric argonu od firmy GCE - Gas economizer GS 35.  https://gcegroup.com/files/images/Produ … AR_MIX.jpg
Preco som ho vlastne kupil? Nuz, asi som chcel setrit argon , vsak ano..  samozrejme ked clovek zvara TIG om tak su tam ohladom technickeho plynu nejake tie parametre ktore je dobre dodrzovat. Predfuk, samotne mnozstvo plynu pri zvarani a dofuk po zhasnuti obluka. Clovek si povie, co sa tu da setrit ked su spravne nastavene parametre a plyn kupujem za vlastne a tym padom by som s nim nemal vedome plytvat?
Prva vec: dlzka hadicky hned za redukcnym ventilom. Kazdy to asi pozna ze po stlaceni tlacitka na horaku, sa najprv ozve odfuknutie natlakovaneho argonu, a potom ide z horaku nastavene mnozstvo argonu.
Takze, cim je hadicka od redukcaku k stroju kratsia, tym sa nam zmensuje mnozstvo takto odfuknuteho plynu. Pri kratkych zvaroch nejde o nezanedbatelne mnozstvo vyfuknuteho plynu.
Preco vlastne vznika to natlakovanie hadicky? V sustave "Agronova flasa 200-Bar, redukcak 10litrov/min" su nejake tie tesnenia v redukcaku, ktore musia znasat neskutocne tlaky. Kedze nic nie je dokonale, tieto tesnenia velmi nepatrne podfukuju a nedrzia tlaky ktore maju drzat. Ide o naozaj male mnozstva plynu, ktore postupne unikaju zo sustavy za redukcnym ventilom. Pokial sa vam stalo ze ste mali staru hadicku za redukcakom a po praci ste zabudli zavriet ventil na flasi alebo zavriet redukcak, rano vas mohla prekvapit prasknuta hadicka a prazdna flasa ktora takto dokazala vyfucat.
No, a tu by mala nastat chvila pre setric argonu. Ale poviem to dost sproste: setric argonu je vlastne dalsi redukcny ventil, ktory nema vo vybave ziadne budiky, ktorymi by ste vedeli skontrolovat jeho cinnost. Jeho velkou vyhodou je, ze na neho netlaci plny tlak tlakovej flase, ale uz zredukovany tlak za prvym redukcnym ventilom. To ze nema ziadny budik, na ktorom by ste vedeli skontrolovat ako pracuje, znamena, ze asi zrejme vyrobca tohto budiku "nie ja :-) " nechce aby sa ukazalo, ze aj tu sa nachadzaju tesnenia ktore nedokazu udrzat tlaky, ktore su podstatne nizsie ako o " poschodie vyssie"....
Takze aj pri aplikacii setrica argonu budete pocut to zname odfuknutie, aj ked uz nie take okate .
Druha vec. Kazdy redukcny ventil, podotykam ze uplne kazdy, pri znizovani tlaku v tlakovej flasi z 200 barov na napriklad 100 barov, vam zvysi prietok argonu na vystupe. Fyzika nepusti, mechanicke redukcaky inak pracovat jednoducho nevedia. Pokial si nedavate na toto pozor, zistite ze nemate nastaveny prietok 10 litrov za minutu, ale napriklad 20 litrov. Ono je to vlastne pocut sluchom ze tam toho ide viac, ale pokial ste v hlucnom prostredi, mate problem..  Pokial si tento problem vsimate a postupne si na redukcaku znizujete prietok ako vam klesa tlak v tlakovej flasi, po vymene flase za novu plne natlakovanu zistujete, ze mate nastaveny skoro nulovy prietok a musite prietok znova nastavit.
No, a pre tento problem s postupnym zvysovanim prietoku plynu redukcnym ventilom som si kupit ten setric.
Moja skusenost po niekolkych rokoch prace: ten setric za 80 euro sa chova presne tak, ako najlacnejsi redukcny ventil z ciny. Ako sa na vystupe z redukaku postupne zvysuje prietok, tak sa ten prietok zvysuje aj za setricom.. takze v tomto pripade, ze mate tlakovu flasu a nie cisternu, je ten setric vlastne skoro zbytocny.

Editoval vyrobca (13-09-2018 09:12:54)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#2 13-09-2018 09:57:54

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Šetrič argonu

Taky se o tom píše:
https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2008040401
Pokud to funguje tak jak se tu píše, tak by mělo smysl tam, kde je nevyhnutelné používat dlouhé hadice mezi svářečkou a lahví- na př. v některých situacích na montáži.
Když je lahev na vozíku, krátká hadička a malého průměru, to nemá smysl. Já mám rotametry, když mám plnou lahev tak otevřu ventilek naplno a nastavím tlak podle průtoku, který nepřekročím. cca 10-12l/min. Až tlak poklesne tak to udelám znovu. Tím způsobem se sníží  množství podfouknutého plynu, ale také se dá lépe nastvit průtok.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#3 13-09-2018 13:15:29

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Šetrič argonu

šetřiče plynu, aneb proč to dělat jednoduše, když to jde komplikovaně. Proč nemůže být elektromagnetický ventil přímo na redukčáku a tedy prostor, který se může tlakovat, by byl omezený na zanedbatelnou velikost. Tak jako tak musí být mezi redukčákem a svářečkou natažená hadička - proč u ní nemůže být ještě tenký kablík s 12 nebo 24V pro ventil? U CO2 se k některým ventilům vede kabel pro ohřev a funguje to. Nevidím tu zásadní rozdíl, kromě toho, že výrobce asi ještě nenapadlo přidat jeden konektor na zadní panel.

Offline

 

#4 13-09-2018 13:43:18

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Šetrič argonu

Jěště ke spořiči. Je to  redukčák, na kterém se nastaví tak malý tlak, aby přes hořák (odpor hadice, el ventilu a hořáku) protékal právě potřebný průtok. Potom při uzavření elventilu stoupně tlak v hadici jen trochu vlivem charakteristiky tohoto red. ventilu. Pokud bude spořič nastavený na vyšší tlak a bude se nastavovat průtok škrcením na výstupu z lahvového red. ventilu, tak se v hadici ustálí tlak na který je nastavený spořič plynu. Jisté zlepšení to sice přinese, ale max. úspor se dosáhne jen tak, že se jehlový škrtící ventilek na výstupu z lahv. red. ventilu otevře naplno a průtok se nastaví na spořiči.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 13-09-2018 20:53:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Šetrič argonu

Pánové, asi mám z vás všech se šetřiči argonu nejvíce zkušeností, vyzkoušel jsem ve firmě snad úplně vše, co kdy bylo na trhu, protože Ruka Páně byla úsporám nakloněna.
Na individuální lahvi by měl šetřič význam jen při velmi dlouhé hadici mezi lahví a svářečkou, a to by musel být přímo na vstupu plynu do svářečky. Jinak přímo na lahvi to nemá měřitelný význam. Něco jiného je při odběru z lahvových baterií, kde při osazení pro každou svářečku už vznikne znatelná úspora. Nejvyšší úspory se pak dosahuje při centrálním rozvodu ochranného plynu, kde šetřiče dokážou ušetřit i 20 % spotřeby a ještě výrazně omezí tlakové změny v potrubí.

Offline

 

#6 13-09-2018 21:23:10

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Šetrič argonu

Tak mám pocit že do garáže to asi potřebovat nebudu, mám asi metrovou hadičku

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče