SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-01-2014 08:08:22

Jaja
Člen
Registrovaný: 14-01-2014
Příspěvky: 9

S700MC

Ahojte, přišla mi změna materiálu z S 355 J2 G3 na S700 MC. A zajímalo by mě, zda musím změnit PM. Klasicky máme od Esabu OK AristoRod 12.50. Jedná se o vysokopevnostní ocel, se kterou nemám žádnou zkušenost. Děkuji.

Offline

 

#2 14-01-2014 08:49:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: S700MC

Jestli nemáte s ocelí S700MC dosud žádné zkušenosti tak vás čeká dost dlouhá cesta. Je to totiž velice citlivá jemnozrnná vysokopevnostní a ještě i houževnatá ocel. A nesvařuje se tak, jak jste zvyklí z nízkolegovaných ocelí. Pro začátek si přečtěte všechno ve vláknu http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=4976  . Tam je o této oceli docela slušná informace. A pokud se u vás jedná o kvalitní, certifikovanou výrobu podle kvalitní výkresové dokumentace tak asi zjistíte, že pro takovýto materiál nemáte ani kvalifikované postupy a ani svářeče, kteří musí mít certifikát pro příslušnou skupinu materiálů  podle EN ISO 15608, v tomto případě na skupinu 3, kam spadají třeba i materiály HARDOX a WELDOX.
Technické údaje jsou např. v http://prirucka.bolzano.cz/cz/technicka … p/EN10149/
Přídavné materiály a řadu dalších informací najdete na stránkách http://www.allforpower.cz/UserFiles/fil … vnosti.pdf

Offline

 

#3 14-01-2014 10:11:14

Jaja
Člen
Registrovaný: 14-01-2014
Příspěvky: 9

Re: S700MC

Díky moc za odpověď, hned jsem si myslela, že to nebude až tak jednoduché. Naštěstí nemáme přísně  certifikovanou výrobu (ISO 9001), ale i tak se tím musím zabývat a navrhnout správný PM, protože materiál změnili bez ohledu na svařitelnost...

Offline

 

#4 14-01-2014 11:31:41

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: S700MC

Dost obtížně si představuji, že tak jakostní materiál jako je S700MC je zpracováván bez nějakého nároku na kontrolní systém. A že ho svařují svářeči bez příslušného oprávnění. Pokud se PM týká, tak záleží na tom, od které firmy jste zvyklí jej odebírat. Asi vás taky trochu překvapí cena. Nevím, co předpisuje konstruktér ve výkresové dokumentaci ale např u ESABu budete začínat někde kolem OK ARISTOROD 13,29 a vyšších. To už jste si jistě našla na doporučených stránkách.
Pokud jste si prošla všechny doporučené stránky tak jste asi zjistila, že nelze jen tak, bez návaznosti na platné WPQR vystavit WPS. Přes všechny problémy se ale dá daný úkol zvládnout, jen to dá dost práce, bude to stát nějaké peníze na příslušné zkoušky svářečů, na PM a na WPQR a samozřejmě bude nutné počítat zpočátku s vyšší zmetkovitostí. Pořádné technologické postupy a ověřené WPS s výpočty vneseného tepla budou nutností. Prostě to není jenom změna PM, ale změna celého systému svařování.
Na doporučených stránkách jste se dočetla, že je nutné dodržovat interpass teplotu, jinak reálně hrozí trhliny a praskliny. I tu je tedy při výrobě potřeba něčím měřit. My ji měříme při výrobě termokřídami, kontrolor má bezdotykový infrateploměr.

Offline

 

#5 14-01-2014 11:57:19

Jaja
Člen
Registrovaný: 14-01-2014
Příspěvky: 9

Re: S700MC

Já to taky nechápu, ale je to tak. U nás se nedodržuje nic :-) Myslím to samozřejmě nadneseně, ale je to tak. Ve výjimečných případech používáme NiMo1 - což je ekvivalent k OK AristoRod 13.29. Všechno jsem si pročetla a tak i oživila své znalosti a ujistila se v tom, co jsem tušila. Předám informace konstruktérům a uvidím jak to dopadne. Díky

Offline

 

#6 14-01-2014 16:58:11

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: S700MC

NiMo1 není ekvivalent k 13.29, to by muselo být NiMoCr, nebo X70-IG. NiMo je pro mez kluzu 500, 550 a 620 N/mm2, tady máte 700.

Jaja napsal(a):

Já to taky nechápu, ale je to tak. U nás se nedodržuje nic :-) Myslím to samozřejmě nadneseně, ale je to tak. Ve výjimečných případech používáme NiMo1 - což je ekvivalent k OK AristoRod 13.29. Všechno jsem si pročetla a tak i oživila své znalosti a ujistila se v tom, co jsem tušila. Předám informace konstruktérům a uvidím jak to dopadne. Díky

Offline

 

#7 30-10-2018 16:25:21

hradec77
Člen
Registrovaný: 29-07-2016
Příspěvky: 10

Re: S700MC

U nás ve firmě spojují S700MC plech síla 2mm s obyčejnou betonkou drát průměr 4mm na odporovce a diví se,že jim to nedrží 😂.Máte k tomu někdo prosím nějakou radu?

Offline

 

#8 30-10-2018 20:36:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: S700MC

Stačí se podívat na teplotní podmínky při svařování S700MC a hned je jasné, v čem je problém. Při odporovém svařování - bodování - dochází k velkému místnímu přehřátí. Z toho plyne, že nutně dojde k masivním prasklinám. Před lety jsme zkusili - na požadavek zákazníka - udělat WPQR na bodování 2 mm plechů z daného materiálu. Za studena 0 bodů, při předehřevu 200 °C tak 50/50 a teprve při 350 °C začaly vznikat slušné spoje. Díky předehřevu ale narostla cena na zakázku tak, že zákazník od požadavku bodování odstoupil.
V daném případě bude řešením buď odzkoušený předehřev, měkké bodování, v nejhorším případě svařování MAG s mírnějším předehřevem s drátem podle betonářské oceli.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče